Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrożny


bolexx1313

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli w moim przypadku zawór termostatyczny będzie sam kontrolował temp. zadaną na powrót bo na grzejniki i tak pójdzie taka jak na piecu. Co prawda termometr na powrocie i tak wstawię żeby mieć kontrolę co i jak.

Rura na której będę zakładał ten zawór 3D ma 2". Czy muszę więc szukać zawóru 2" czy mogę dać mniejszy na redukcjach. A jeśli tak, to ile mniejszy żeby wszystko grało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być mniejszy.

Ten, o którym pisałem ma przyłacza 1" i zazwyczaj tak jest przy tych przepływach.

Na grzejniki pójdzie ta sama temperatura, ale przepływy mogą być mniejsze gdy na kotle za niska temperatura - dużo wody wróci do kotła.

W tym okresie grzejniki mogą grzać trochę słabiej, ale jakimś cudem trzeba przecież utrzymać temperaturę powrotu!

To jednak stan przejściowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzwoniłem do ESBE i po rozmowie z doradcą technicznym dla mojej instalcji najbardziej nadaje się zawór 3D VTC312 ze stałą nastawą temperatury. Zastanawiam się tylko (bo tego przez telefon nie domówiłem) jaki wybrać, chodzi mi o temp. W DTR kotła pisze że powinien pracować w temp. 60 st. Więc na powrocie ile powinno być i w związku z tym jaki zawór (o jakiej temp.) wybrać?

Jeszcze pytanie do kolegów instalatorów - wiem że od lat instalacjie c.o. spawa się gazowo, a czy ma ktoś doświadczenie w spawaniu takich instalacji metodą TIG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy zaworze 45 st. była by utrzymywana temp. na powrocie w granicach 50 st. W specyfikacji tego zaworu pisze:

Temp. otwarcia 45

Temp. zmieszania 47

Temp. przy której zawór się zamyka - 10 st. więcej niż temp. otwarcia, czyli 55 st.

Czyli podsumowując - dla nominalnej pracy kotła 60 st., powrót w granicach 50 st. jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku że chyba faktycznie w miedzi będzie łatwiej to zrobić i prawdopodobnie wywalę stalowe rury z kotłowni i wszystko pociągnę rurkami Cu. Tak naprawę to najlepiej było by wymienić całą instalację (w całym domu) na miedź, ale takiego budżetu nie mam. I w związku z tym pytanie:jeśli chciałbym wymienić rurki c.o. w samej kotłowni, a te rozchodzące się do grzejników narazie zostawić (w przyszłości wymienić też na miedź) to:

1. Jakiej średnicy rurek Cu mogę użyć?

2. Jak połączyć się z kotłem i rurami które wychodzą na grzejniki? Z kotłem pewnie mniejszy problem, bo zapewne są przejściówki stal/miedź, ale czy z rurami 2" da się to spiąć unikając spawania czy gwinitowania?

3. I podstawowe pytanie - czy wogóle mogę zrobić coś takiego, tzn. w kotłowni Cu i dalej przejście w stal 2"?

 

Coś takiego jak na schemacie:

 

pw6f_e03_ua29q.jpgUploaded at Picoodle.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie schematu.

Trochę bym go zoptymalizował.

Po pierwsze - po co grawitacja do cwu jak jest pompa i ona sama załatwi sprawę jak należy.

A więc zawór różnicowy out.

Do naczynia przelewowego trzeba dać rurę 1" a od tej rury puścić poziomo odejście do cwu

Na tej poziomej odnodze założyć pompę cwu a zawór zwrotny a nad zbiornikiem odpowietrznik.

 

Ja bym robił stalą (żeby nie łączyć Cu ze stalą i wogóle potem już nic nie zmieniać w instalacji), gwintować samemu nie trzeba, wystarczy się rozejrzeć wokoło i zawsze się znajdzie nagwintowane kawałki rur.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Zamiast wydawać kasę na ten zawór różnicowy to kup zawór regulacyjny i załóż go za pompą zamiast zaworu kulowego, który tam ma być. Dzięki temu będziesz mógł ograniczyć trochę/wyregulować przepływ wody w obwodzie bojlera.

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.