Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Czy Witkowski - Co Wybrać?


pralinka37

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Mam problem z wyborem pieca i zastanawiam się czy może mi ktoś pomóc.

Nowy dom, okna trójszynowe, pełne ocieplenie, powierzchnia domu 145 metrów + opcjonalnie grzany zimą garaż 40 metrów + bojler na ciepłą wodę 250 litrów.

Postanowiliśmy kupić piec z podajnikiem tłokowym (moż się uparł), taki co spali nie tylko ekogroszek, ale i zwykły groszek, czyli granulat do 4 cm. Dodatkowo chciałam mieć palenisko na drewno, bo mam do niego łatwy dostęp i latem będę podpalać drewnem, żeby podgrzać wodę.

Budowa kotłowni zmusza nas do wyboru pieca z podajnikiem prawym bocznym i wyjściem rury spalinowej z boku lub z tyłu pieca (wejście do komina na wysokości 147 cm od podłogi.

Tyle wiem.

Zastanawiam się nad mocą tego pieca - 19 KW to niby dobrze, ale czy poradzi sobie z ogrzewaniem wody? Może jednak co najmniej 25KW?

 

No i na razie rozważamy dwa piece:

EKW-RAPS PLUS Witkowskiego 28,5 KW?

 

KOCIOŁ STALMARK TYPU DUO - BOSS chyba 19 KW

Oba są tokowcami spełniającymi nasze potrzeby, no i mają dodatkowe palenisko (nie tylko awaryjne), co jest dla mnie ważne.

 

No i tu moja prośba. Poczytałam sobie sporo na forum, ale jestem zupełnym laikiem. Nie bardzo wiem czy te piece się czymś mocno różnią, oprócz róznicy w cenie 2,5 tyś.

Za Stalmarkiem przemawia to, że:

- znajomy ma tej marki piec już 3 lata i chwali, bo nie ma z nim problemu ( tyle, że smoli i dach brudny),

- podoba mi się, że załadunek do komory paleniska tradycyjnego jest od góry (dodatkowe drzwiczki)

Witkowki:

- jest tańszy

- chyba ma prostszy sterownik?

 

Czy ktoś widzi inne róznice między tymi piecami? Takie, które stanowią o ich użyteczności dla mnie?

Czy ich obsługa jest skomplikowana (baba da radę?) Nigdy nie paliłam w piecu, ot kobieta z miasta, ale jestem pracowita i dość inteligentna (i ostrożna!)

Czy grubość blach i wykonania jest porównywalna?

Muszę ten piec kupić w miarę szybko, bo bank mi wisi nad głową z zakończeniem etapu ogrzewania. Wiem, że Duo-Boss to nowy piec i zastanawiam się czy ktoś już ma taki model.

Będę wdzięczna za jakieś porady. Wybór pieca to ważna sprawa, no i kasa duża. Musi mi ten piec starczyć na ładnych parę lat.

 

pralinka37

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad24 już Ci wyjaśnił w czym rzecz i czym się należy kierować przy wyborze kotła poza funkcjonalnością i dopasowaniem do miejsca instalacji .Kocioł z podajnikiem pracuje non stop i mało kiedy będzie pracował z mocą nominalną a jego przewymiarowanie prowadzi min, do tego co u Twojego sąsiada . Nowy dom to i inna technologia i o wiele mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzewania .Potrzebujesz małego kociołka w granicach 16-17 KW a wodę do mycia to grzeje raz a potem tylko dogrzewa różnicę więc nie zawracaj sobie tym zbytnio głowy i dodaj do mocy pieca max 2 KW .

No i dobrze Ci wyszło z tą mocą .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko plus 2 KW na bojler? no to głupia jestem, bo biuro obsługi w Stalmarku napisało mi, że lepszy będzie 24KW, mimo że ich kalkulator pokazuje inaczej.

Tyle, że gdzieś na forum ktoś pisał. ze Stalmarki lepiej brać wyższe (naprawdę szukałam informacji).

Trochę się wkurzam, bo zupełnie nie znam się na piecach i liczy sie teraz u mnie każdy grosz (ale też dobrze zainwestowany). Muszę kupić piec naprawde trafiony, bo będzie kaszana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotłów tłokowych o tak małych mocach nie ma, już nie mówiąc o dobrych tłokach.

Tak naprawdę potrzebujesz kotła nie większego niż 10-12 kW i nie przejmuj się garażem. Nic mu się nie stanie jak przez 2 tygodnie największych mrozów nie będzie dogrzany do 20C.

Z małymi kotłami jest spory problem i tak naprawdę dopiero co niektórzy producenci dostrzegają popyt i starają się coś sensownego wyprodukować. Wcześniej każdemu był upychany 25 kW i nikt ze sprzedawców się nie przejmował brudnym dachem, śmierdzącym kominem, czy spalaniem 5t na sezon.

Wielkiego pola manewru nie masz, jak ma być dobry miał, groszek i ew tzw orzech 2: to tylko kotły z palnikami żeliwnymi burner-s. Tu chyba tylko dwa kotły Ogniwo Eko + 10 kW i RBR-Ekouniwersal 11kW

na same ekogroszki ze zwykłą retortą fajkową wybór będzie większy np Galmet, Defro, Heiztechnik, HEF.

Może watro pomyśleć o większej bezobsługowości i czystości za trochę wierszą cenę i zastanowić się na Mini Bio / Luxury 10kw na pellet, lub CompactBio 10 KW z dodatkowym paleniskiem na drewno.

 

dodam jeszcze taką orientacyjną kalkulację:

zapotrzebowanie na CO wyjdzie ok 11000 kWh na rok + 3500 kWh na CWU na rok to ok 3500 kg ekogroszku x 870zł/t = 3000 zł

przy pellecie na CO + CWU spalisz niecałe 4 t x 900 zł/t = 3600 zł

Różnica tylko ok 600 zł rocznie, za to bez tych wszystkich uciążliwości związanych z węglem.

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzień dobry.

Mam problem z wyborem pieca i zastanawiam się czy może mi ktoś pomóc.

Nowy dom, okna trójszynowe, pełne ocieplenie, powierzchnia domu 145 metrów + opcjonalnie grzany zimą garaż 40 metrów + bojler na ciepłą wodę 250 litrów.

Postanowiliśmy kupić piec z podajnikiem tłokowym (moż się uparł), taki co spali nie tylko ekogroszek, ale i zwykły groszek, czyli granulat do 4 cm. Dodatkowo chciałam mieć palenisko na drewno, bo mam do niego łatwy dostęp i latem będę podpalać drewnem, żeby podgrzać wodę.

Budowa kotłowni zmusza nas do wyboru pieca z podajnikiem prawym bocznym i wyjściem rury spalinowej z boku lub z tyłu pieca (wejście do komina na wysokości 147 cm od podłogi.

Tyle wiem.

Zastanawiam się nad mocą tego pieca - 19 KW to niby dobrze, ale czy poradzi sobie z ogrzewaniem wody? Może jednak co najmniej 25KW?

 

No i na razie rozważamy dwa piece:

EKW-RAPS PLUS Witkowskiego 28,5 KW?

 

KOCIOŁ STALMARK TYPU DUO - BOSS chyba 19 KW

Oba są tokowcami spełniającymi nasze potrzeby, no i mają dodatkowe palenisko (nie tylko awaryjne), co jest dla mnie ważne.

 

No i tu moja prośba. Poczytałam sobie sporo na forum, ale jestem zupełnym laikiem. Nie bardzo wiem czy te piece się czymś mocno różnią, oprócz róznicy w cenie 2,5 tyś.

Za Stalmarkiem przemawia to, że:

- znajomy ma tej marki piec już 3 lata i chwali, bo nie ma z nim problemu ( tyle, że smoli i dach brudny),

- podoba mi się, że załadunek do komory paleniska tradycyjnego jest od góry (dodatkowe drzwiczki)

Witkowki:

- jest tańszy

- chyba ma prostszy sterownik?

 

Czy ktoś widzi inne róznice między tymi piecami? Takie, które stanowią o ich użyteczności dla mnie?

Czy ich obsługa jest skomplikowana (baba da radę?) Nigdy nie paliłam w piecu, ot kobieta z miasta, ale jestem pracowita i dość inteligentna (i ostrożna!)

Czy grubość blach i wykonania jest porównywalna?

Muszę ten piec kupić w miarę szybko, bo bank mi wisi nad głową z zakończeniem etapu ogrzewania. Wiem, że Duo-Boss to nowy piec i zastanawiam się czy ktoś już ma taki model.

Będę wdzięczna za jakieś porady. Wybór pieca to ważna sprawa, no i kasa duża. Musi mi ten piec starczyć na ładnych parę lat.

 

pralinka37

 

Jako czteroletni użytkownik pieca firmy STALMARK mogę powiedzieć że ;

-po 4 latach użytkowania zgniły i odpadły całkowicie blachy na drzwiczkach trzymające elementy izolacyjne, systematycznie odpadają 2 mm. warstwy blachy wewnątrz pieca, piec jest po okresie grzewczym jest czyszczony i pozostawiany z otwartymi drzwiczkami celem wietrzenia, palone ekogroszkiem i miałem, czasem drzewem. Mogę z czystym sumieniem stwierdzić że piec gnije w oczach, szkoda że dopiero po okresie gwarancji.

Nie polecam !!!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacha odpadająca warstwami to raczej wada materiałowa, a nie korozja spowodowana wykraplaniem wilgoci.

@Pralinka37: Lepszy za mały kocioł niż za duży. Nie słuchaj sprzedawców, oni mają prowizje od wartości sprzedaży, a nie od prawidłowego doradztwa.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.