Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Do Domu Ok. 100M2


Grzesiu83k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam budowa budowa domu powoli dobiega już do końca i pora na zakup pieca. Ściana z pustaka żużlowego 20cm + 15 cm styropianu. Strop 10 cm styropianu i podłoga także 10 cm styropianu. Ogrzewanie podłogowe na całości plus grzejniki. Okna plastikowe. Jaki piec możecie mi polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pustak żużlowy czyli jaki? szlakobeton :blink: czy raczej keramzyt. Kocioł max 8kW (przy pracy ciągłej ok 3kW) w takim wypadku warto rozważyć ogrzewanie gazem o ile tylko infrastruktura miejsca na to pozwala. dołóż ocieplenia na stropie, załóż rekuperator i dom przy 4 os. będzie prawie pasywny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudny wybór. musisz zrobic wstepne załozenia /jaki opał,dolne czy górne spalanie,ustalic jaka moc potrzebna,itd,itd/ jest wiele zeczy które musisz brac pod uwage a wybór i tak bedzie kompromisem. nie polece ci zadnego kotla bo fabrycznym zawsze cos brakuje, a jak jest bliski załozen to albo za drogi albo za mocny,a to lichy serwis albo zonie sie kolor nie podoba. ja bedąc na twoim miejscu zleciłbym zrobienie kotla dolnego spalania o dobrze dobranej mocy u dobrego fachowca. co taki kocioł powinien posiadac to pewnie wiesz bo na forum jestes nie od wczoraj pozdrawiam arek/janklos12/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz nie wchodzi w grę. Brak gazociągu. Piec raczej wszystko palny (węgiel, drzewo, może trociny). Ja pracuje w delegacji, a żona też często wyjeżdża na 2, 3 dni, więc stałopalność nie zawsze będzie zachowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim przypadku, pomyśl o kotle + bufor ciepła. Taki metraż, to ni pies, ni wydra. Przerabiałem ten temat. Mały kocioł, mała komora zasypowa i biegasz do kotłowni. Przewymiarowany kocioł, to stado problemów. Ja podłączyłem u Rodziców kocioł mocno przewymiarowany (17kW/100m2, budynek ocieplony, plastikowe okna) do bufora 1000l i to jest piękna sprawa. Kocioł pompuje bufor, a dalej zawór 3D i pompa robią swoje. Kocioł pracuje cały czas praktycznie na maxa. Teraz chcę podłączyć pogodówkę i to będzie już zdecydowanie wygodniej. Rodzice maja swoje lata, wiec takie rozwiązanie jest optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja propopnuję piec na pellet np. Koperfam KF25 z palnikiem Lester. To inny piec ale ten sam palnik http://www.youtube.com/watch?v=p0kXNo55fy4, Ja mam Platinum Bio Kostrzewy i codziennie palnik rozpala się na ciepłą wodę c.w.u. Myślałem o akumulacji ale na szczęście zmieniłem zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

Nie chciałem śmiecić forum podobnymi wątkami, więc podpinam się pod ten temat. Mój problem w skrócie bardzo podobny. Nie chce mi się pisać eseju co jak i dlaczego, ale potrzebuję wyposażyć - usamodzielnić jedną kondygnację (90m2) w dużym domku cztero-rodzinnym w ogrzewanie. Fakty:

 

- Dom zbudowany w 2001 roku bardzo dobrze docieplony.

- Powierzchnnia do ogrzania to max 90m2 (max gdyż jedna sypialnia 15m2 praktydcznie jest nieużywana).

- Jedna kondygnacja

- komin ceramiczny 14cm srednicy

- Fundusz - założylem sobie ze 10 tys zł to max ale wiadomo - im taniej tym lepiej.

- Paliwo jakie chce stosować to w zasadzie samo drewno.

- Piec dwufunkcyjny - ogrzewanie i ciepła woda w kranie.

- Kaloryfery są

- Duża powierzchnia w piwnicy przeznaczona na piec (ok 12m2)

- W 40m2 salonie znajduje się dobrej jakości kominek 12 KW bez żadnego rozprowadzenia, który teoretycznie radził sobie z ogrzaniem 'mieszkania' do temp. na zewnątrz -8C, ale brak stalopalnosci oraz noszenie drewna na gore wcale nie sprawia przyjemności. Oraz sauna w salonie jak i zimno w sypialni i łazience. Ogolnie w domku znajduje się piec olejowy, ale nie wszyscy domownicy chcą się równo składać na olej a ja z salonu kotłowni nie chcę robić więc zdecydowałem się to zmienić. Skoro już paliłem drewnem i jest to najtańsze paliwo to zostanę przy nim.

Rodzaj pieca - mam dwa typy - dolnospalinowy lub holtzgas. Mysle ze pierwsza jak i druga opcja z buforem i laddomatem. Dlaczego:

 

Holtzgas - przemawia stałopalnosc - dokladanie co 8h, sprawnosc - nawet ok 90%

 

Dolniak - cena, wydaje mi się ze stalopalnosc i sprawnosc niewiele gorsze, więcej na rynku więc można dobrac dokładniej moc.

 

Myślę ze moc 12KW spokojnie wystarczy. Z reszta przy super mrozach zawsze mozna odpalic kominek. Zastanawiałem sie na najmniejszym Atmosem lub Cichewicz Sigma. Oba wydają sie za mocne, ale moglbym zalozyc wiekszy bufor. Palic bedzie można od godziny 16 do 23 i ewentualnie 7 rano dorzucić drewna, ale nie rozpalać. Nie wiem czy nie będzie gasł i czy rozpalając codziennie w ten sposób go nie popsuje.

 

Z drugiej strony mogłbym kupić prostrzego dolniaka - też na wyrost z dużym buforem i uzyskałbym ten sam efekt oszczędzając ok 3 tyś na piecu. Myślę, że zniósłby lepiej takie rozpalania a bufor podtrzymałby temperaturę przez parę godzin, Jedynie nurtuje mnie pytanie - czy paląc samym drewnem w dolniaku spalanie też bedzie rzeczywiście dolne więc i takie sprawne. Czy jednak dane dolniaków nie są podane dla węgla i jaki sens jest palenie nimi drewnem.

 

 

 

 

 

Byłbym wdzieczny gdybyście rozwiali moje wątpliwości.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wybrałem trzy piece

 

KOCIOŁ PIEC SAS UWG 12 KW 1,0m2

 

 

kocioł piec ZĘBIEC KWK12 kW

 

 

Kocioł Ogniwo S6WC 13kW

 

Który z nich będzie odpowiedni do mojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zdecydowałeś już jakie masz wymagania? /opał,stałopalność,cena,komfort obsługi, czy bedzie palacz i jak zajęty itd. itd. no i oczywiście kolor :D / ja preferuje kotły dolnego spalania a te trzy to górniaki. ogniwo ma 30litr. komore i ciekawy wymiennik + PW , palić węglem od góry i przy twojej podłog./akumulator/ byłoby ok. ja na forum nabawiłem się takiego skrzywienia że z fabr. kotłów żadnego nie widze dla siebie. może za dużo oczekuje B) ale wiem kto może spełnic moje oczekiwania. jak zagospodaruje poddasze to zlece wykonanie fajnego kociołka pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opał glównie wegiel i drewno, Stalopalnosc raczej nie bedzie zachowana palone bedzie glownie w weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Opał glównie wegiel i drewno, Stalopalnosc raczej nie bedzie zachowana palone bedzie glownie w weekend.

 

Witaj, piszesz że stałopalność nie będzie zachowana, więc piece z podajnikiem odpadają, jeżeli chodzi o wymienione

paliwo węgiel i drewno myślę że dobrym wyborem był by kocioł uks-n Witkowskiego z nadmuchem i sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A jakiej mocy kociol bys mi polecił.

 

 

Kolego według mnie dobrym wyborem na 90-110 m2 jest kocioł o mocy 15 kW. Z tego co jest na ich folderze na stronie sobie zobacz

Z tego co się orientuję to oni pomagają w dobrze kotła (kilka wpisów na forach o tym mówi) więc spróbuj, może coś wymyślicie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale 15kW na taką powierzchnie to zdecydowanie za dużo. Sam myślałem o 14kW na prawie 200m, niestety dałem się namówić na 18kW. Kolega ma wzlędnie ocieplony dom, wyżej Przemek napisał jakiej mocy kocioł potrzebuje i tego bym się trzymał. Problemem jest to, że takich małych nie robią, więc jeśli w ógole to jakiś najmniejszy dolniak i bufor wydaje się być najrozsądniejszeym rozwiązaniem. W zalezności od pojemności bufora będzie można podczas weekendu "zgromadzić ciepło" na przynajmniej jedną, dwie kolejne doby po wygaszeniu.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.