Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Dolnym Spalaniem - Czy Mogę U Mnie Zainstalować


latoking

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

Właśnie żywotność mojego pieca się skończyła po 15 latach użytkowania. Był to Seko 23 KW. Dom ma powierzchnię 200 m2, ale powierzchnie ogrzewania to ok 160m2. Dom jest z budowany z 2 warstw: pustaków i cegły między którymi wsadzony jest styropian. Okna w ogrzewanych pomieszczeniach są nowe, tylko w jednym pokoju są starsze grybowskie okna z podwójną szybą. Komin ma długość ok 9 m i średnicę 16 cm. Zrobiony jest z kamionki.

Moje pytanie jest takie czy mogę zainstalować kocioł ze zdolnym spalaniem? Byłem w sklepie i facet mi powiedział że do dolnego spalania średnica komina musi wynosić co najmniej 20 cm.

Jeżeli mógłbym założyć taki piec to jaki polecacie tak do 3500 zł i z jakim osprzętem.

pozdrawiam

i czekam na radysmile-2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki mocny kocioł wstawisz.

Przy mniejszych mocach wymagany jest mniejszy ciąg.

Poza tym jak będzie za słąby ciąg, to może wydłużyć komin (co najmniej o 1 metr, jak wiadomo ciąg komina zależy od długości, rodzaju przekroju i powierzchni przekroju).

Najpierw upatrz sobie kocioł a potem sprawdź jaki ma być do niego komin (ciąg).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli by przyjąć że oba kotły tj. DS i GS mają porównywalne rozwiązanie wymiennika czyli syfonowy to gdzie tkwi diabeł, innymi słowy dlaczego DS ma "nie ciągnąć"

Moim zdaniem (być może się myle) ciąg to ma komin a nie kocioł i czy podłączamy kocioł DS czy GS to ciąg komina się nie zmieni i jeżeli tylko pozwoli na rozpalenie wsadu to dalej już problemów być nie powinno. Przy słabym ciągu komina można zawsze zamontować kocioł z poziomym wymiennikiem (niby łatwiejsza, bardziej naturalna droga spalin) i tu również nie widzę powodu aby rezygnować z kotła DS.

To co wciskają sprzedawcy swoim klientom to jakiś mit aby pozbyć się zalegających kotłów GS, podobnie jest z stwierdzeniem że w kotle GS spalimy wszystko a w DS to tylko dobry węgiel (w dolniaku spalimy wszystko [w granicach zdrowego rozsądku ;) ] oprócz miału )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Przemysław2ar miał też spaliłem , a co do ciągu to pionowa komora wymiennika też go wytwarza, warunek to dobrać kocioł do przewidywanych/obliczonych/zmierzonych rozbiorów ciepła.

 

pozdrawiam RedEd

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli by przyjąć że oba kotły tj. DS i GS mają porównywalne rozwiązanie wymiennika czyli syfonowy to gdzie tkwi diabeł, innymi słowy dlaczego DS ma "nie ciągnąć"

Moim zdaniem (być może się myle) ciąg to ma komin a nie kocioł i czy podłączamy kocioł DS czy GS to ciąg komina się nie zmieni

Komin bez kotła ma swój własny ciąg wynikający z jego budowy.

Jednak nie jest obojętne co do niego podłączysz - DS "stawia wiekszy opór" niż GS.

Po prostu trzeba zawsze sprawdzać w DTR jaki ciąg jest wymagany dla konkretnego modelu kotła - w rzeczywistości jest on zawsze inny, bo to zależy od budowy kotła.

Przykładowo jak dany komin osiąga na GS 50 Pa, do na DS o tej samej mocy może być już tylko 30...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli by przyjąć że oba kotły tj. DS i GS mają porównywalne rozwiązanie wymiennika czyli syfonowy to gdzie tkwi diabeł, innymi słowy dlaczego DS ma "nie ciągnąć"

Moim zdaniem (być może się myle) ciąg to ma komin a nie kocioł i czy podłączamy kocioł DS czy GS to ciąg komina się nie zmieni i jeżeli tylko pozwoli na rozpalenie wsadu to dalej już problemów być nie powinno. Przy słabym ciągu komina można zawsze zamontować kocioł z poziomym wymiennikiem (niby łatwiejsza, bardziej naturalna droga spalin) i tu również nie widzę powodu aby rezygnować z kotła DS.

To co wciskają sprzedawcy swoim klientom to jakiś mit aby pozbyć się zalegających kotłów GS, podobnie jest z stwierdzeniem że w kotle GS spalimy wszystko a w DS to tylko dobry węgiel (w dolniaku spalimy wszystko [w granicach zdrowego rozsądku ;) ] oprócz miału )

 

diabeł tkwi w "zwężce" palnika

przy tym samym ciągu DS po prostu osiągnie minimalnie niższą moc niż kocioł GS

powszechnie uważa się, że ciąg zależy od średnicy i wysokości komina, ale precyzyjniej to od tych wartości zależy zdolność komina do odprowadzania spalin w ich OBJĘTOŚCI

sam ciąg zależy głównie od różnicy temperatur (a dokładniej gęstości) spalin i powietrza ponad dachem.

Np komin fi 10 przy temp spalin 150C może spokojnie mieć - 20 Pa, a komin fi 200 przy temp spalin 50C może i - 10 Pa nie wyciągnąć.

Najważniejsze jest jak napisał kol. reded: właściwe dobranie mocy kotła do zapotrzebowania!

Jak nie będzie zmuszał tego komina do pracy z temp spalin poniżej 100C, to spokojnie może montować DS.

 

Niech jeszcze autor tego wątku napisze ile w największe mrozy spalał w poprzednim kotle, bo tak na oko to max 13-15 kW ten nowy musiał by być.

Jak jego dobowe spalanie nie przekraczało 50 - 60 kg, to wystarczył by mu nawet 10-12 kW kocioł

faworyci moim i nie tylko zdaniem: DAKON DOR12 i jego tańszy odpowiednik JUNKERS Supraclass K 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedzi ale zapomniałem dodać że piec również służy do podgrzewania wody. zbiornik na wode to 180l. tak więc myślę że 15 KW to trochę mało. Wcześniej był SEKO 23KW i na początku dobrze się sprawował. Niestety nie pamiętam wcześniejszego spalania ale ostatnio brał więcej żeby dogrzać trzeba ok 80-100kg ale był już trochę poprzeżerany rdzą.

Wydaje mi się dolniak 21 KW byłby w sam raz by ogrzać 160-170m2 w silne mrozy.

Co sądzicie o piecach DREW-MET MJ-2 24kw, ULTIMA II 21 KW, ZęBIEC KWKD 22 kW, a może taki Żywiec KDO-U 22 kW niby z Górno-dolnym spalaniem?

Może macie jakieś inne prpozycje, tylko chciałbym się zmieścić w cenie 3500 zł

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

latoking jak chcesz to sprzedam tobie mój, bo dochodzę do wniosku, że przesadziłem trochę z mocą, jest używany od 12 lutego, potrzebowałem 10kw z obliczeń wyszło 14 a 17 wyciąga bez zbytniego nagrzewania komina, tak że słuchaj rad żeby później nie męczyć się, wiem z autopsji, piec dolnego spalania przeznaczony jest do palenia 24/24h i jego średnia moc użytkowa po wygrzaniu budynku będzie i tak poniżej 50% mocy nominalnej

 

pozdrawiam RedEd :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tu mniej więcej o to że zapotrzebowanie na ciepło dla twojego domu to w dużym przybliżeniu 16-19 kW .... ale... Takie załozenie można bardziej przyjąć przy kotle GS albowiem przy kotle DS palimy ciągle a nie cyklicznie wówczas kocioł po rozgrzaniu budynku ma tylko uzupełniać straty ciepła (jakie one są to można wyliczyć) i dlatego też Vlad dobrał kotły o takich mocach.

 

Kocioł o mocy nominalnej np 16 kW może osiągać moc szczytową nawet 23 kW, jednak wówczas pracuje z obniżoną sprawnością (strata kominowa która też ma swoje plusy).

Unikaj kotłów górno-dolnych bo wówczas dopiero zrobisz sobie ałaa... ;) dlaczego? zadaj sobie trudu i poszukaj na forum...

Pozdrawiam Przemo

 

Jeżeli zaś kupisz kocioł o zbyt dużej mocy nominalnej to zrobisz sobie kuku, albowiem z mocą nominalną będzie on pracował tylko do osiągnięcia temp. a później będzie tylko odymiał opał powodując olbrzymie straty, jak i również przyśpieszając korozję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@atokin, ja też mam do ogrzania ok 160 m2 + CWU 140l , do zeszłego lata ogrzewał go piec GS 16 KW , teraz Zębiec KWKD 15KW i powiem ci że zapas mocy mam potężny a palę głównie weglem brunatnym na temp max 60 stopni. Jak wybierzesz zębca 22 kW to sie utopisz w smole, chyba że bufor jakiś zamontujesz.

 

Twój komin spokojnie pociągnie dolniaka ja mam wkład o średnicy 15cm i cug jak diabli.

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dzieki chłopaki za wypowiedzi, zdecyduje się więc na kocioł ok 15 KW, Który będzie najlepszy?

Kocioł Hef 14 kW, TAURUS TUR 13,5kW, DAKON DOR 16 - 16 kW, JUNKERS Supraclass K 16-1 S61 - 16 kW, Logano S111 16Kw Buderus, Zębiec KWKD 15KW, SAS UWG 14 kW DREWMET MJ-2 14kW

Czy moze jakis inny?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki najlepszy?

 

No to już sam zdecyduj, masz na forum multum informacji o tych piecach, czytaj i zdecyduj bo nikt ci nie napisze który najlepszy.

Jeden woli córke a drugi teściową ;).

 

Weź jedynie pod uwagę jakiego opału będziesz używać co troszkę zawęzi poszukiwania.

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższej przerwie

Od czytania o opini na temat różnych piecy mam już niezły mętlik w głowie. Niestety w mojej okolicy nie ma sklepu, który posiadałby duzy wybór kotłów dolnego spalania; a chciałbym przynajmniej obejrzeć kociołek przed zakupem. Jedyny jaki mieli to ELPRO KWM 18KW http://www.elpro-kotly.pl/pl/oferta/koty/kwm, piec trzeba przyznać wygląda solidnie ale nie mogę znaleźć żadnych opinii na temat tego kociołka. Czy jest moze jakiś użytkownik tego pieca?

pozdrawiam

latoking

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

latoking osobiście tego kotła bym nie kupił, chyba, że wygląda inaczej niż na przekroju, mała wyczystka górna, wystający kawałek płaszcza przegrody i ta klapa między komorą a ciągiem pierwszym, no i ruszt wodny, brak powietrza wtórnego, to wszystko na minus tego kotła.

Szukaj dalej a piec przywiozą z każdego miejsca.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zainteresował mnie ten Dakon ale jakoś nie mogę znaleźć przekroju tego kotła (na stronie gdzie sprzedają nie widziałem takowego) jakby ktoś miał to chętnie obejrzę a i dane techniczne bym poczytał..

Bo cosik mi się widzi że następny bedzie kiedyś "dolniak" (trochę się naczytałem o tym na forach i :blink: tylko 2 piece w całym kraju sprzedają w tym jeden czeski a drugi junkers? co to u nas nie ma pieców dolnego spalania?)

Wyrazy uznania dla doświadczonych..

Edytowane przez HAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękował Sambor - ale to po "pepicku" jest a ja po ichniemu nie umiem a te cegły szamotowe w piecu ciemna magia dla mnie.. i te ruszta ruchome mnie zastanawiają jak to działa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

To masz po polskiemu - ale to Junkers.

Przeczytałem uważnie tę DTR-kę i zauważyłem w niej taki passus:

"pkt.8.10.3 Awaryjne wyłączenie kotła grzewczego: zagasić ogień wodą"

 

Tymczasem do tej pory czytałem, że nie wolno tego robić, więc jak to właściwie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgasić awaryjnie to go zgasisz ale o ile sam się nie poparzysz to pewnie kocioł się rozszczelni od gwałtownej różnicy temperatur. Znam dwie osoby którym kocioł nie zniósł gaszenia wodą . To już lepiej zasypać go popiołem lub piachem żeby odciąć tlen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.