Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Przy Wyborze Kotła


jahla

Rekomendowane odpowiedzi

witam, chciałbym uzyskać pomoc przy wyborze kotła gazowego dwufunkcyjnego do domku jednorodzinnego.

kilka szczegółów dom ma 115m2 + garaż 30m2 , 3 pokoje, salon, 2 łazienki, wc, kuchnia, zamontowane ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki płytowe purmo cv22 w pokojach, łazienkach, i salonie, w kuchni i wc tylko podlogówka budynek nowy ocieplony 12cm styropian bez poddasza użytkowego sufit ocieplony 30cm wełny, to chyba tyle o domu

zastanawiam się nad koilkoma kotlami

ariston class 24 ff

immergas eolo star 24

vaillant turbotec pro vuw 202-3 m-h

 

ariston i immergas mają 24kw a vaillant tylko 20kw ( czy wystarczy) czy może warto zainwestować w kondensat? jeżeli tak to jaki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiasz się która marka kotła lepsza, a nie dostrzegasz problemu który możesz mieć czyli dostawa cwu. Piszesz że w domu masz "2 łazienki, WC, kuchnia" a maksymalna wydajność cwu kotłów które zaproponowałeś to 10-11l/min. A uwzględnić trzeba jeszcze odległości między punktami poboru (do kotła dwufunkcyjnego przepływowego nie można stosować cyrkulacji cwu). Dlatego warto by policzyć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę i dopiero zdecydować się na sposób jej podgrzewu. Na "oko" podejrzewam że kocioł dwufunkcyjny będzie nieporozumieniem, optymalny będzie kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem (pojemność zależy od zapotrzebowania) i cyrkulacją cwu. Drugi problem to podłogówka a waściwie sposób jej sterowania. Jak będzie to mały obieg(kilka m2 zasilane z powrotu przez zawór RTL) to każdy z wymienionych kotłów może być, przy większej powierzchni jestem zwolennikiem budowy oddzielnego obiegu z zaworem mieszającym, a wtedy potrzebny jest kocioł (właściwie sterownik) o większych mozliwościach (sterowanie pogodowe z obsługą min dwóch obiegów grzewczych w tym obiegu z mieszaczem i obsługą pompy cyrkulacyjnej cwu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź

jeżeli chodzi o cwu to cyrkulacji już nie wchodzi w grę ponieważ instalacja położona była z myślą o piecu stałopalnym z zasobnikiem i kolektorami słonecznymi bez cyrkulacji i wszystko jest już wyprowadzone pod kafelkami także nie zabardzo mi się uśmiecha zrywać podłogi. podłogówka jest na całej powierzchni domu 10 obiegów po około 10m2 każdy podłączone do rozdzielacza firmy KAN z zamontowanym mieszaczem seria chyba 77A, narazie bez sterownika, natomiast grzejnki są podłączone do tego samego zasilania i powrotu co podlogówka z możliwością odcięcia mają służyć tylko do szybkiego nagrzania pomieszczeń w mniej słoneczne dni zanim podłogówka się rozbuja.

zapotrzebowanie na wode to chyba 100-120l nie wiem do końca jak się to oblicza ale przyjąłem 30l na osobę z tym że na chwilę obecną mam dwoje malutkich dzieci to nie powinno być takie duże ale kiedyś dorosną więc przyjmuję od razu jak by były duże.

jeżeli jesteś w stanie poradziś jakiś kocioł oraz dobry steronik to byłoby miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wszystko zbudowane to trudno coś mądrego napisać. Instalacja (z twojego opisu przynajmniej to wynika- schematu brak) zrobiona bez przemysleń i po twoim opisie mam wrażenie że sam nie wiesz jak to ma działać (cytat) "....natomiast grzejnki są podłączone do tego samego zasilania i powrotu co podlogówka z możliwością odcięcia mają służyć tylko do szybkiego nagrzania pomieszczeń w mniej słoneczne dni zanim podłogówka się rozbuja", podobnie jak i brak cyrkulacji do zasobnika.

Jak już ma być kocioł gazowy to przy takim rozwiązaniu jakie zastosowałeś musi być ze sterownikiem stałotemperaturowym, co do cwu to zastanów się nad zakupem kotła dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo który ma wyższą wydajność cwu. Większość producentów ma takie urzadzenia w ofercieMarka kotła to sprawa wtórna. Załóż budżet sprawdź dostepność serwisu w miejscu zamieszkania i kup taki na który Cię stać, a serwis nie będzie ściągał setek zł za sam dojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam schemat, nie ma zaznaczonych pomp ale jak będzie kocioł gazowy to chyba ma jedną wbudowaną. Może rzeczywiście nie za bardzo przemyślana instalacja ale wydawało mi się że to dobre rozwiązanie w zróżnicowane dni (jednego dnia +18 st.C a drugiego + 7 st.C, nastęnego znowu +16st. C) ogrzewać pomieszczenia grzejnikami a nie podłogówką, która ma dużą bezwładność.

Zastanawiam się jeszcze nad kotłem jednofunkcyjnym i podłączeniem zasobnika tak jak mi poradziłeś, ponieważ takie założenie było przy kopciuchu tylko teraz podłaczyć kocioł gazowy, może w taki sposób da się korzystać z tej mojej instalacji, a może pokusisz się o jakieś zmiany. Zasobnik na schemacie też miałbyć zasilany z tego samego obiegu z możliwością odcięcia podłogówki i grzejników aby grzać samą wode, ale chyba przy kotle gazowy trzeba jakoś inaczej to rozwiązać, nie wiem za bardzo jak a nie chcę dać się znowu dać wyr..... " fachowcowi", który przyjdzie podłączać instalację gazową i piec, (tak jak się okazuje zostrałem zrobiony przy kładzeniu całego ogrzewania), jak mniej więcej będe wiedział co da się zrobić to może mi to ułatwi sprawę przy wyborze instalatora, który zaproponuje mi podobne rozwiązanie jak to, które od ciebi (was) uzyskam.

post-41017-0-15080200-1339417106_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim będziesz coś rysował proponuję najpierw przejrzeć plany produkcji, cenniki i schematy podłączeń zamieszczone na stronach producentów. Masz już wykonaną instalację ogrzewania i tu trudno cokolwiek zmienić. Masz jeszcze możliwość wyboru sposobu podgrzewania ciepłej wody. Czyli albo kocioł dwufunkcyjny, tu są dwie opcje podgrzew przepływowy lub wbudowany zasobnik ładowany warstwowo, albo jednofunkcyjny z zewnętrznym podgrzewaczem cwu. Przy kotłach jednofunkcyjnych sposób podłaczenia podgrzewacza może być różny, w większości modeli kotły mają zabudowany zawór trójdrogowy i do zadania instalatora należy podłączenie króćców podgrzewacza z kotłem i podłączenie czujnika. Ale zdarza się że w niektórych modelach trzeba podłączyć podgrzewacz przez zewnętrzny zawór trójdrogowy i wtedy to co narysowałeś może być pod warunkiem zastosowania zaworu (termet). Przejrzyj sobie cenniki schematy podłączeń i właściwie wszystko będziesz wiedział. Zdecydujesz się na jakiś konkretny model kotła to i można dalej mówić o sposobie podłączenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej już się rozejżałem i zdecydował bym się na jednofunkcyjny kondensacyjny immergas victrix 26kw ponieważ ma modulację od 3kw a to chyba tylko na plus. tylko nie wiem czy z orginalnym zasobnikiem immergas powiedzmy 160l czy mógłby być galmet np.200l bo troche taniej wyjdzie. Jeszcze jedno pytanie czy w tym kotle można ograniczyć moc c.o. np. do 12-14kw bo tyle powinno mi wystarczyć a nie mogę znaleźć informacji czy startuje z mocą max. i później zmiejsz moc do zadanej czy startuje z mocą jaką mu się ustawi np. na sterowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kocioł i zasobnik jednego producenta. Kupuj zestawy kocioł + zasobnik są trochę tańsze niż kupowane oddzielnie, nie zapomnij sprawdzić jakie elementy dodatkowe trzeba dokupić. Moc na Co ustawi Ci serwisant w czasie uruchomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.