Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co I Cwu - Pilne!


rafallb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forowiczów!

 

Jako, że w najbliższym czasie będę musiał wykonać u siebie istalację c.o. oraz c.w.u. bardzo proszę o krytyczne komentarze i opinie dotyczące propozycji schematu.

 

Moje wątpliwości dotyczą np. zastosowania zwykłych grzejników (zamiast w całości ogrzewania podłogowego). Temperatura w buforze musiałby być wysoka, aby grzejniki w pokojach sypialnianych pracowały. Być może lepiej ominąć tu bufor i dać jakiś wymiennik ciepła?

 

Dziękuję za wszystkie wpisy!

 

Rafał

schemat instalacji.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1- Przy takim załączeniu kotła ( przez wężownicę ) nie jest potrzebny zawór 3-drogowy ochrony powrotu

2- Jeżeli nie masz solarów - to wężownicę grzania CWU podłącz bezpośrednio do kotła, równolegle do wężownicy bufora.

3. Jeżeli masz wyjścia z buforu na różnych wysokościach to podłogówkę podłącz do wyjścia niższego - np w połowie wysokości zbiornika.

4 - warto wykonać obwód cyrkulacji CWU

5 - po co wskaźnik przepływu, wystarczy wskaźnik działania pompy ( wbudowany w pompę)

6 - naczynie przeponowe należy dobrze dobrać do pojemności układu - przy twoim układzie , będzie to ok 1000l wody powinno być 140 -200l w zależności od ciśnienia i temperatury.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję sambor za odpowiedź!

 

ad. 2 - solarów rzeczywiście nie planuję. Napisz proszę jak powinno wyglądać połączenie równoległe CWU do bufora? Obieg z kotłem jest typu otwartego, natomiast do CWU typu zamkniętego. Co w przypadku gdy naładuję bufor ciepłem, wygaszę kocioł i będę chciał ciepłem z bufora zasilić zbiornik CWU?

 

Czy ma ktoś z forowiczów takie rozwiązanie, żeby grzejniki zasilać wodą z bufora? Jak się sprawdza?

 

Dziękuję za kolejne porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję sambor za odpowiedź!

 

ad. 2 - solarów rzeczywiście nie planuję. Napisz proszę jak powinno wyglądać połączenie równoległe CWU do bufora? Obieg z kotłem jest typu otwartego, natomiast do CWU typu zamkniętego. Co w przypadku gdy naładuję bufor ciepłem, wygaszę kocioł i będę chciał ciepłem z bufora zasilić zbiornik CWU?

 

Czy ma ktoś z forowiczów takie rozwiązanie, żeby grzejniki zasilać wodą z bufora? Jak się sprawdza?

 

Dziękuję za kolejne porady.

 

Witam

 

 

Wężownicę od CWU podłączasz równolegle do wężownicy bufora, pompy pracują niezależnie.

Jeżeli CWU chcesz grzać z bufora to na buforze musi być temp min 10C większa od temp CWU.

Dodatkowo powstają straty na podwónej wymianie ciepła - z kotła przez wężownicę na bufor i z bufora przez wężownicę na CWU - to za dużo strat.

 

Ja mam podobny układ w którym kocioł na pellet w układzie zamkniętym, grzeje bufor 800l z 2 wężownicami - 1 na solary, 2 -ga na drugi kocioł w układzie otwartym ( jak u ciebie)

Z tego bufora są wyjścia: na wężownicę CWU(300l) , na CO- 120m2 grzejniki dobrane do temp 55/45C, na podłogówkę - 160m2.

Bufor pozwala na wydłużenie czasu przestoju kotła oraz w okresie przejściowym pozwala na dogrzanie solarem instalacji CO i podłogówki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor: załączam poprawiony schemat, o takim połączeniu mówiłeś?

 

mak: idea jest taka, żeby palić krótko (np. 4-5 godzin dziennie) ale z pełną mocą kotła. Zgromadzenie ciepła w buforze powinno mi pozwolić na ogrzanie domu i cwu na pozostałą część dnia..

 

Rafał

schemat v2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor: załączam poprawiony schemat, o takim połączeniu mówiłeś?

 

mak: idea jest taka, żeby palić krótko (np. 4-5 godzin dziennie) ale z pełną mocą kotła. Zgromadzenie ciepła w buforze powinno mi pozwolić na ogrzanie domu i cwu na pozostałą część dnia..

 

Rafał

Niestety idea jest przy kotle z podajnikiem błędna. Rozumiem masz okresowy nadmiar ciepła np przy kotłach na biomasę to ma to sens. Przy kotle z podajnikiem nie wytrzymuje krytyki chyba że z załozenia jest znacznie większy niż zapotrzebowanie, co nie ma wiele wspólnego z ekonomią . Schemat jest ok jednak dołóż zawór bezpoeczeństwa na obieg wtórny samo naczynie przeponowe to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Chciałbym zwrócić Ci Rafallb uwagę na być może mało istotny szczegół: naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone nad najwyższym odbiornikiem ciepła ( w Twoim przypadku zasilanie wężownicy bufora)- 0,7 Hp (0,7 wys.podnoszenia pompy).zaznaczyłeś 100 cm,więc być może tak jest.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy ktoś kojarzy w jakim programie wykonany był schemat instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat był rysowany w Autocadzie, kreska po kresce ;-)

 

Ps. Póki co z różnych względów (również finansowych) nie mam zbiornika buforowego, kocioł poprzez wymiennik ciepła 35 kW podłączony jest do rozdzielacza w piwnicy.

 

Uwaga nr 1: w obwodzie nagrzewania zbiornika  cwu dałem elektrozawór, bo po wyłączeniu kotła i pomp powstawał obieg grawitacyjny i całe ciepło było w 3 godziny wysysane ze zbiornika (od temp. 60'C do temp 25'C). Teraz po wyłączeniu pompy elektrozawór zamyka obieg i temperatura w zbiorniku CWU przez całą noc spadnie o 1-2 stopnie.

 

Uwaga nr 2: na kotle mam ustawioną temp. zadaną 70'C. Na obiegu wtórnym wymiennika i w piwnicy mam już tylko 60'C. Przy rozdzielaczu od podłogówki jest ok. 55'C. Sam rozdzielacz (mam TECE) wymaga do poprawnej pracy aby temp. na zasilaniu była o 20'C wyższa niż na powrocie - co znaczy że nie jestem w stanie puścić w obieg wody cieplejszej niż 35'C.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.