Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem o skraplaniu [poceniu] jeśli chodzi o deszcz to niema problemu mam dostęp do blachy i giętarki to się zabezpieczy jest jeszcze papa termozgrzewalna można zapodać od spodu z daleka czarne też mozna dać solar idzie na dach bo na posesji nie ma miejsca a jak jest to daleko od łazienek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jutro zaczynam budowe dzisiaj przywiozłem troche materiałów płyte blache alupex 50m [ po 1,20zł] . Alupex giąłem bez sprężyny i rozstaw udał się na 15 cm, licze że ze sprężyną da rade na 10cm.Mam takie pytanie, czy silikon taki budowlany do 150C na pewno jest dobrym przewodnikiem ciepła ? lepszym od powietrza? I zamieściłem szkic jak lepiej będzie odbierane ciepło przez pexa [rys 1 czy 2?] gdy bedzie na blasze czy dać troche wyżej na listwie?

I jeszcze 1 pytanie jaką dać odległość rurek od szyby, jaka bedzie najkorzystniejsza? Za wszelkie sugestie będe wdzięczny, aby wyszła jak najlepsza sprawność. Mam płyte usb i wełna 5 cm blacha 0,5 malowana na biało, ale się przemaluje na czarno. co do farby - nie znalazłem matu, czy pół mat moze być? [ Pewnie nie bardzo]

post-39699-0-27320200-1338909421_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malutkimi kroczkami do przodu . Upchnołem w 2 skrzyniach 50 m alupex jeszcze radiatory i z blachy obicie i szyba i gotowe.Mam takie pytanie ; chce zrobić zbiornik z wymiennikliem mam dostęp do rur fi 40 x130 cm sztuk do oporu Jaka wielkość tzn na ile litrów budować na wielkość 2 solary 50 m alpex 16 wym 250x 125 cm 2 sztuki. I czy silikon jest lepszym przewodnikiem ciepła jak powietrze ? bo nie wiem czy nie dawać na sucho ? Będe prubował wyginać radiatory na półokrągło ale nioe wiem czy się uda jak na fotce ale zakładane zgóry a nie z dołu.Jak wielkość naczynia wyrownawczego na płyn tak z 8-10 % wystarczy? licze że w obiegu będzie ok 10 l to naczynie z 1,5-2 litry będzie OK?Będe wdzięczny za dobre rady

post-39699-0-87420800-1339184999_thumb.jpg

post-39699-0-01800200-1339185010_thumb.jpg

post-39699-0-97352200-1339185324_thumb.jpg

post-39699-0-20013200-1339185333_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze (nieruchome) jest prawie najlepszym izolatorem więc jest najgorszym przewodnikiem,po to dajesz szybę aby przepływ powietrza nie powodował odbioru ciepła z nagrzanej fotonami blachy .W przypadku patentu chłopaka z filmu przekaz energi styk metal-metal-woda według mnie jest zadowalający u Ciebie ten przekaz metal-powietrze-plastik-woda a tylko w punktach przylegania rury do blachy metal-plastik-woda dlatego dostałeś propozycję od kolegów zwiększenia powierzchni przekazu silikonem (tanio) powinna być pasta przewodząca .Ja tego solara nie buduję ale gdybym to po

1--obliczył bym zdolnośc przekazu energi poprzez poszczególne elementy tej układanki posiłkujęc się choćby tabelami z wiki .

Wybacz mój pesymizm ale bawiłem się w to 30 lat do tyłu i biorąc po uwagę cena -nakład -zysk wyszło żee najlepszy jest stary grzejnk płytowy ,okno skrzynkowe z rozbiórki podarty waciak rano montujesz na obiad cała ekipa ma ciepłą wodę.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc silikon trzeba dać. Jeśli chodzi o koszty to nie ma tragedi na ok 6m2 solara wydałem ok200zł dojdzie szyba 200 zł razem ok 400 zł wydane.Dojdzie jeszcze sterowanie płyn pompa i instalacja , zbiornik czas poświęcony nie licze wynagrodzi mi satysfakcja dobrej roboty jak będzie dobrze banglać Dzięki za podpowiedzi PS chce zbudowac bojler z wymiennikiem mam dostęp do rur fi40x130cm I pytanie ; jaka wielkość zbiornika pod te 6m2 solara będzie optymalna?[ile litrowy robić?]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150l

 

Najdroższe będzie sterowanie.

Po pierwsze sterownik musi dostosować prędkość pompy do aktualnych potrzeb - bez tego sprawność będzie jeszcze mniejsza.

Przykładowy to ten.

Po drugie nie można dopuścić do przegrzania kolektora, bo jest wykonany z pexa i 95C szybko zostanie przekroczone - trzeba podtrzymanie napięcia sterownika (pompy) w razie wyłączenia prądu.

 

Instalacja akurat wyjdzie tanio - można spokojnie zrobić z tego pexa 16, bo w solarze jest to samo!

Zbiornik przeponowy 8l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik na początek bedzie zwykły termostat zobacze jak się spisze . ale myślałem o takim;http://allegro.pl/sterownik-roznicowy-pompy-c-o-c-w-u-solarny-solar-i2391132194.html Nie dobry? Jeśli chodzi o przegrzanie chce zapodać z akumulatora 12v mam taki w rezerwie . 8l Przepona na wyrównawcze? to ma być zamkniety obieg? myślałem o otwartym dać 1-2l z profila za darmo na solarze?? przepona ze 100zł Jakie korzyści by były z przepony w stosunku do otwartego? A jak zalać płyn w zamknięty obieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarty układ może być.

Jaki tam płyn chcesz zalewać, woda z kranu, jak ma być tanio to tanio.

Zwykłym termostatem to się sterować nie da, ten różnicowy to też do solarów sie nie nadaje.

Jednak w tym przypadku (dość płaska charakterystyka solara) to różnicowy może dałoby się jakoś ustawić.

Z tym, że ten z aukcji to badziew jest, jakieś pokrętła i wyświetlacza zero, dokłądność pomiaru 2,5C?! - mozna sie takim zamęczyć a i tak nie będzie wiadomo co się dzieje.

 

Samym akumulatorem nie da sie pompy zasilać, musi być przetwornica i do tego jeszcze ładowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens bo zimą też bywają ciepłe dni i zalewać spuszczać po co robić sobie kłopot . Mam jeszcze pytanie znalazłem ciekawe sterowniki w dostepnej cenie co sądzicie onich ? są z wyświetlaczem;http://allegro.pl/sterownik-pompy-podwojny-bojlera-solarny-sp-21-2p-i2381657469.html oraz taki;http://allegro.pl/sterownik-pompy-kolektor-solarny-wyswietlacz-solar-i2405911741.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiła zmiana koncepcji . Wielu ludzi namawiało mnie aby zrobić solary z paneli bo rurki z pexa słabo będą odbierać ciepło.I tak zrobie. zbiornik udało mi się kupić od hydroforu 300 l Też mi namawiali aby był jak największy bo lepiej mieć więcej wody o niższej temp jak mniej o wyższej. Kupiłem też elektrozawory do sterowania oraz fajny sterownik na dniach będe składał razem . Największy problem to wężownica ale też mam plan myślę włożyć 2 żebra alu przez właz.

post-39699-0-95892600-1339951578_thumb.jpg

post-39699-0-92298100-1339951587_thumb.jpg

post-39699-0-90436500-1339951597_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Cię namawiali na jak największy zbiornik, to niech teraz razem z Tobą obserwują jak nawet przy największym słońcu musisz dogrzewać ją prądem a ta której jest nadmiar i jej nie używasz (dopiero następnego dnia) traci temperaturę zanim zdążysz z niej skorzystać.

To jacyś teoretycy, którzy nigdy tej sytuacji nie obserwowali tylko wydaje im się, że zysk energetyczny będzie większy, bo cośtam policzyli sobie.

 

P.S. Pamiętaj, że liczy się tylko ta woda, którą od razu (nie dłużej niż dobę) jesteś w stanie zużyć.

Dlatego zbiorniki nie dobiera się do solarów lecz do zapotrzebowania a dopiero potem odpowiednie solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam troche dachu wolnego to dorobie jeszcze z 6m2 solara zobaczymy . Prąd coraz droższy gaz też drogi , samo założenie to koszty. Tak grzeje prądem i tak najwyżej będe wspomagał .Troche tej wody u mnie idzie więc ? co mi pozostało? --- :rolleyes:---

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś się zastanowił i spróbował oszacować dokładniej ile tej wody i o jakiej temperaturze idzie, albo ile osób z tego korzysta, to miałbyś łatwiej.

Jak zrobisz za dużo solarów, to tylko będą dodatkowe koszty a nic więcej to nie da, bo jak pisałem, woda i tak wystygnie w dużej mierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 95 C no to sie zabuduje paneli nie brakuje dachu też nie![ około ze 350m2 ] Będe zadowolony jak mi rachunki spadną o 300 zł na miesiąc/dwa to będzie OK .Będą 2 zbiorniki 1 grzany jak dotychczas 2 solarny oba układy połączone zaworem 3d sterowanym zwykłym termostaem nastawione np na 40C czujnik będzie w zbiorniku solarnym jak osiągnie zadaną temp zawor otworzy obieg ze zbiornika solarnego do puki temp nie spadnie wtedy otworzy zbiornik nr 1 a zamknie solarny Taki jest plan.Wspomaganie dotychczasowego układu solarem . Jeśli 6m 2 solara będzie mało zamontuje następne 6m2 a potem jak trzeba następne 6m2 Zobaczymy Koszt takiego solarka jest nie wielki .Więc nie ma problemu.. Jesienią i wczesną wiosną chcę zrobić tak ; aby woda zasilająca szła przez zbiornik solarny do zbiornika nr 1 ponieważ w tych warunkach i tak nie zagrzeje mi wody do 40C więc chociaż podniesie powiedzmy z 5 C do 10C a to już mnie prądu pujdzie wiec w skali roku myśle że będą jakieś oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm....... <_< musze się nad tym zastanowić bo nie mam wizji ..Miałem wizje jak na załączniku ; jak jest ciepła woda w zb nr2 to idzie z niego jak niema to z nr1 tam mam ok 200l prawie wrzątku z nocnej taryfy po dodaniu zimnej jest ok 300l wody ze 35C . W tej sytuacji mam zawsze nieograniczoną ilość wody ciepłej A są dni że wody idzie 50l a są dni że idzie ze 300l..... Myślisz że zawor 3d wywalić i puścić wode z sieci przez zbiornik solarny do zbiornika elektrycznego?I jeszcze 1 grzanie solara jest powiedzmy w południe nocna taryfa jest od 10 00 do rana , a największe zużycie wody jest wieczorem Jak to by się miało do całości ? Twoja wizja wydaje mi sie nie za bardzo bo ; 1 Rożnica temp w zb 1 ok 95C a w 2ok 50C powiedzmy i zawsze mi pobierze wode ze zb 1 tą grzaną elektrycznie. W mojej koncepcji Jak tylko woda będzie pow 50C nie pobierze mi z elektrycznego tylko ze solarnego , a w elektrycznym sobie stoi nagrzana . Taki stan może trwać nawet kilka dni jak tylko będzie słonko grzało . W twoim przypadku będzie codziennie pobierana woda z elektrycznego. Zbiornik solarny jest stojący i woda w powiedzmy 1/4 będzie zimna i taka pujdzie do solara a zatem będzie dobrze wykorzystane ciepło [ zbiornik w pionie!!!! a nie w poziomie.W twojej koncepcji by trzeba było obniżyć temp w zb nr 1 do powiedzmy 50C ale; np jak zabraknie słonka przez 2 dni wody ciepłej w zb 2 nie ma , teraz w zb nr 1 zużyją mi wode T wtedy jak mi temp spadnie poniżej 35C załą czy mi taryfe dzienną po 2,5 zł i ide z torbami :(Moja koncepcja jest chyba tańsza

post-39699-0-03448400-1339960191_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.