Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Domek nowo budowany 128m2 użytkowej, ale wraz z garażem ok 160m2. Ocieplenie 15cm, poddasze 23cm, podłogówka na dole plus góra łazienka. Kominek z rozprowadzeniem do wszystkich pomieszczeń łącznie z garażem.

 

No i teraz: Ogniwo zaleca EKO PLUS 16KW, natomiast Skam-P czyli pleszew 12KW, czyli ich piec Skam-P Premium 12KW, który ma moc siegającą do 15KW. Zależy mi na piecu z rusztem awaryjnym do spalania drewna i papierów.

 

Proszę o poradę, który wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak domek nowobudowany, to znane jest maksymalne zapotrzebowanie na energię/moc cieplną - jest projekt.

Wg tego trzeba dobrać moc kotła.

A potem dopiero jaka firma.

Ten 10kW moze być ok, choć myślę, że dom ten będzie potrzebawał przez 80% okresu grzewczego ok. 2-4kW...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość utrudnione teraz spoglądanie w projekt, bo przebywam daleko od Polski.

 

na innym forum wyleczono mnie ze Skama-P na rzecz EKOUNIWERSAL 11KW. Opinie nie są złe, ale jest droższy od EKO PLUS 10KW o ok 700zł. Nie wiem czy jest sens dopłacać za większy ruszt awaryjny i lepszy sposób czyszczenia. Niestety nie moge fizycznie zobaczyć i nie jestem w stanie stwierdzić czy rzeczywiście przy Ogniwie jest taki problem z czyszczeniem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo - praca w zakresie 3-14kW

Skam - w zakresie 3,6-15kW

 

Ogniwo 10kW -jeszcze 0sezonów przepracowanych na swoim koncie, podobnie jak kolejny wymieniony

Skam 12kW- 2sezony, zdobyte doświadczenie, naniesione niezbędne poprawki, przede wszystkim brak opcji wyboru rusztu wodnego dla tej małej mocy, w przypadku przewymiarowania nie zostaje juz dużo pola do manewrowania dla takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc zgłupiałem...

 

W projekcie dla bloczków Ytong 24cm i ociepleniu ścian 12cm jest zapotrzebowanie na kocił 30KW! Ja mam zmienione na 24cm Porotherm i 15cm styro. Jeden z dość dobrych instalatorów powiedział, że mam mieć kocioł 25KW.

Tutaj jak i na innych forach wszyscy twierdzą, że 16KW to już za wiele...

Zgłupiałem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no z tym 25 kW to przesada, ale wierzę, że tak powiedział :lol:

W projekcie to powinno być napisane jakie jest zapotrzebowanie na ciepło i w jakich warunkach.

Wg tego się dopiero kocioł dobiera (bo co projektant może o kotłach wiedzieć... tyle co dobry instalator, czyli nic).

Może w projekcie nie uwzględniono tej waty na górze na przykład...

Najlepiej to sprawdź, ale śmiało można powiedzieć, że 25 zdecydowanie NIE, już lepiej 16 i to jest górna granica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej pracy miałem ostatnio przypadek następujący:

- Pan używał kotła tłokowego 25kW (producent nieważny), bo taką moc miał wpisaną przez projektanta.

- Wymienił kocioł na moc 12kW, bo nie dawał rady z sadzami na dachu.....

 

Ja podtrzymuję zakres najlepiej ok.12kW a max. 16-17kW i to będzie już ze sporym zapasem.

Z pewnością wyrób Ogniwo 10kW będzie mógł pracować nawet na 16kW z wyższą temp. spalin, jeżeli zajdzie taka potrzeba przez te kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Ja mam domek powiedzmy w szczerym polu i w listopadzie już potrafi zdrowo gwizdać, Juz tak nawet myślałem, że skoro mam rozprowadzenie z kominka to przy wysokich mrozach spokojnie można się tym wspomóc.

BTW czy piec np. 16KW pracując na powiedzmy 50-60% swojej mocy będzie w jakis sposób się bardziej zużywał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dom na skraju pola i od strony zachodniej z której w zimie najwęcej wieje. Mam 320m2, budynek z roku 1933 lekko ocieplony. Piec jaki zamontowałem to 17kW RBR Ekouniwersal. Ogrzewam cały dom i grzeję tym wodę dla 6 dorosłych i 3 dzieci. Piec w największe mrozy pracował i to nie na pełnej mocy.

Jeżeli mogę doradzić to kup 10-12kW i to będziesz miał aż za dobrze.

Piec na mocy maksymalnej jeżeli będzie pracował z dwa tygodnie do trzech tygoni to góra. Ile masz tych całkiem mroźnych dni w ciągu całej zimy? Reszta to tylko dogrzewanie. Zresztą masz jeszcze kominek.

Jeżeli chcesz pooglądać jak on pracuje to możesz to zrobić tutaj :

https://esterownik.pl/sterownik/1062

Nadmieniam że paliłem w tym piecu pierwszą zimę i jest to mój pierwszy piec w jakim palę.

Piec na 50-60% mocy przy takim ociepleniu i metrażu jak ty masz to może będzie pracował w najcięższe mrozy. Reszta to będzie się wtedy dusił i źle spalał opał, a on kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxwell61 widzę, że mamy podobny problem przy wyborze mocy kotła.

W świadomości instalatorów - hydraulików i większości ludzi istnieje stereotyp że lepiej założyć większy, bo z większego się nie wyleci. Temat doboru kotła na eko groszek na wymiar, bez przewymiarowania to temat trudny.

Ja mam obawy że badania kotła 10kW są prowadzone w warunkach laboratoryhnych, spalając sprawdzony dobrej jakości ekogroszek. Co bedzie odbiegało od rzeczywistości, dnia codziennego. Kupić dobry ekogroszek to teraz sztuka, rynek zawolony jest złej jakości węglem. A co jak bedzie gorszej jakości węgiel i zima -20 przez 2 miechy. Te 10kW na moje 120m2 + 40m2 garaż może nie wydołać i co wtedy? Co sądzicie o kotle polar eko 17kW i jego dostosowaniu do pracy przy niższych mocach?

Edytowane przez mginz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie mroziło przez 2 miesiące to piec się trochę "pomęczy". Instalatorzy widzę, są bardziej przyzwyczajeni do pieców starych bez podajnika, gdzie główną ich rolą jest: podłączyć, wziąć kasę i iść do domku. Z obliczeniami jest różnie.

Skoro 16KW pracuje w zakresie 4-19KW (mam nadzieję, że się nie mylę) to spokojnie da sobie rady i przy mrozach i przy "zwykłej" zimie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko wyszukane w

http://forum.murator...-NA-EKO-GROSZEK

http://forum.murator...Ogniwo-eko-plus

http://forum.murator...br-Ekouniwersal

 

 

 

Dane o RBR-Ekouniwersal 11kW

 

Producent Skam-p Premium jest na forum to nie będę wychodził przed szereg.

 

a. blacha P265GH odpowiednio wewnątrz 6 mm zewnętrzna 4 mm

 

b. palnik ekoenergia dopłata 800zł do BURNER S

 

c. sterownik e-coal w standarcie

 

d. wysokość załadunku 110cm (standardowo zbiornik wykonany z blachy 2 mm , wysokiej jakości siłownik gazowy do klapy zasobnika , a nie chińskie badziewie za 10 zł. System osuszania paliwa w zasobniku, wysokiej jakości uszcelka klapy zasobnika.

 

e. gwarancja na korpus kotła 5lat , pozostałe elementy tj. palnik , motoreduktor, wentylator, sterownik 2 lata.

 

f. dozwolona praca w układzie zamkniętym - TAK

 

g.wylot spalin z góry wysokość 122 cm do osi wylotu ( w zestawie kolano fi 130 mm z regulowanym kątem i odcinek rury 50 cm)

 

h. cena w pełnym wyposażeniu sterownik ecoal+ palnik Ekoenergia 7400 brutto

( dostawa pod drzwi w cenie.)

 

Dodatkowo w standardzie 2 mufy zasilenia 2 mufy powrotu.

Elementy obudowy wykonane ze stali nierdzewnej.

 

Wymiary :

szerokość x głębokość x wysokość zestawu. - 108 cm x 70 cm x 100 cm

pojemność zbiornika paliwa 160 dm3

masa zestawu bez wody 415 kg

pojemność wody kotłowej 74 l

 

 

Świeżo przywieziony z wagi Skam-P Premium 12kW z palnikiem żeliwnym II-ej generacji gotowy do wysyłki bez węgla w koszu i wody w wymienniku waży 380kg. Blacha kotłowa 4,5mm

 

Co ważne Skam-P Premium w pojedynczych egzemplarzach ma za sobą już 2sezony grzewcze a w całkiem dużej ilości kończący się bieżący sezon grzewczy, czego produkty stające do porównania nie obejmują. Ich pierwszy sezon grzewczy skończy się o tej porze roku w 2013r. Na chwilę obecną gwarancja bez podziału spawy-blacha jest całościowo na 36m-cy. Kocioł posiada obecnie w standardzie dwupoziomowy żeliwny ruszt awaryjny odlany z dwóch elementów.

Palnik nie jest typowy i dla nas ma szerszą ramkę zejścia na paliwo z kosza, głowica spalająca też nie jest typowa i otwór na węgiel ma 10na14cm (typowa głowica ekoenergii małej 14na17cm) to jest w standardzie. Pojemność wodna wymiennika to 80literków.

Zasyp obecnego kosza to 200dm3, co odpowiada ok.150-170kg w zależności od granulacji stosowanego paliwa.

 

Wymiary gabarytowe są następujące:

Wysokość korpusu 126cm, wysokość do zasilenia 134cm, wysokość do dołu typowego czopucha wychodzącego do tyłu 105cm, można wykonać dowolna przedłużkę takiego czopucha, końcówki możemy zawinąć maszynowo od średnicy 150 do 200mm na szerokości materiału do 9cm

Przedłużka jest do zrobienia przy czopuchu wychodzącym do tyłu, do tyłu w bok, na górze kotła w bok, wykonujemy ja w długości do 50cm bez dopłat.

 

Szerokość korpusu kotła to 51cm, szerokość z koszem zasypowym 105cm, z wystającym silnikiem przekładni 115cm

 

Głębokość przy górnym czopuchu jak na fotce 62cm licząc od drzwiczek do końca korpusu lub przy typowym czopuchu do tyłu liczone od drzwiczek do końcówki kominowej 85-90cm

 

Krawędź zasypu węgla do kosza na wysokości 105cm od posadzki.

 

Spalanie na mocy znamionowej 12kW 1,98kg/h-2,03kg/h (2pomiary)

Spalanie na mocy 3,4kW 0,59kg/h - 0,6kg/h1 przy niecałym 3,6kW (2pomiary)

Średnio na dobę licząc wykorzystanie mocy w granicy 20-40% dla uzupełniania strat ciepła 12-22kg

Badania i zaświadczenie z badań OTGiS Łódź

 

o cenach:

6500zł z RT09pid

6800zł z Cobrą

7000zł Bruli

7300zł eCoal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RBR 11KW - 7700zł + 800zł za Burnera, który w Ogniwie jest w standardzie więc odpada,

Skam p- chyba jednak 10KW Ogniowo wolę, ale dzięki za pomoc Panowie.

 

vernal - mówiąc szczerze jesli ktoś by mi powiedział, że wymieni mi kocioł na większy jak 10KW okaże się za słaby...biorę od razu :)

Ja muszę niestety wyczerpać temat całkowicie zanim się upewnie w przekonaniu, że to jest TO!

 

Pozdrawiakm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiąc szczerze jesli ktoś by mi powiedział, że wymieni mi kocioł na większy jak 10KW okaże się za słaby...biorę od razu :)

 

 

Wystarczyć Ci powinno to 10kW, choć nie znam go z pracy. Mam jednak solidne podstawy do przypuszczeń, że nic więcej Ci nie potrzeba.

 

Nie mniej, jeżeli mimo to nadal się wahasz, masz też inną opcję....

Możesz wybrać kocioł 12kW, ale z palnikiem z wymiennymi głowicami spalającymi (nie brucer, ale również należący do grupy tzw. II-ej generacji, czyli z przeciwzwojem w strefie spalania i bardzo dużym zejściem na paliwo z kosza, miały węglowe schodzą bez żadnego kłopotu i zawieszania)

Do tego palnika głowica zwiększająca moc zestawu kosztuje ok.200zł brutto, więc jak w srogą zimę braknie Ci mocy (w co wątpię na podstawie opisu Twojego domu) - zamienisz tylko samo palenisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że szukasz tylko potwierdzenia czy nalezy wybrać Ogniwo 10kW, czy 16kW

 

Uważam,że nazwą 10kW panowie chcieli zrobić komuś na złość, bardziej sobie strzelając w kolano patrząc na obecne realia rynku. Ten kocioł w/g producenta może pracować do 14kW a jestem przekonany,że utarga także 16kW....

 

Przy tym produkcie także masz opcje modulacji palnika, nie oceniam ich, tylko przedstawiam.

Możesz kupić np. 16kW i jak będzie za duże, to będziesz kombinował i prawdopodobnie kupisz człony palnika od 10-ki - cena znowu idzie w górę.

 

Możesz zrobić odwrotnie, tj. kupić 10-kę ale dowiedz się za wczasu ile kosztują człony palnika, aby zrobić z niego palnik do 16-ki. Będziesz miał porównanie jaka jest różnica cenowa między 10kW z dodatkowymi członami a strikte kotłem 16kW Ogniwa, zobaczysz też różnicę w stosunku do innego palnika, gdzie taki zabieg mieści się w 200zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.