Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Doborze Kotła


hary2006

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałośc :)

Budujemy "Dom w Skalniakach" Powierzchnia uzytkowa ok 100m2, całkowita po podłogach 160m2,

W projekcie mieliśmy ogrzewanie gazowe, jednak z kilku względów zdecydowaliśmy się na zmianę sposobu ogrzewania na paliwo stałe.

Zgodnie z projektem dedykowany do tego domu był kocioł o mocy 13kw, jednak zapotrzebowanie było liczone przy scianie z porothermu 48cm która ma współczynnik przegrody 0,29, my natomiast zmieniliśmy materiał na suporex+15cm styro, co dało współczynnik ok 0,19.

Hydraulik, który robi nam instalacje sugerował, żeby dac kocioł ok 17kw. Trochę boje się że będzie przewymiarowany. Co o tym sądzicie?

Generalnie nie mam nawet upatrzonego konkretnego modelu, hydraulik proponuje żeby kupic coz z Defro. Czy w tych pieniądzach nie znajdzie czegos lepszego?

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja bym jednak sugerował ogrzewanie gazowe. Nowy dom, solidnie ocieplony o b.małym zapotrzebowaniu cieplnym - wszystko przemawia za gazem. Kocioł węglowy to jednak osobna kotłownia, pył z popiołu i węgla, uciążliwa i pracochłonna obsługa, dodatkowe pomieszczenie na opał.

Nie piszesz jakie względy zdecydowały o wyborze kotła na paliwo stałe, ale jeśli są to wysokie ceny gazu, to węgiel też nie jest taki tani jak się wydaje, szczególnie w odległych od Śląska stronach Polski.

Przy małym zapotrzebowaniu na ciepło oszczędności przy kotle węglowym będą bardzo małe. Moim zdaniem nie rekompensujące jego wad podanych wyżej. Inwestycja w dobry kocioł kondensacyjny + ogrzewanie podłogowe, a będziesz zadowolony i niewiele więcej zapłacisz niż za instalację z kotłem węglowym. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, iż nie takiej porady oczekujesz, ale to napiszę, najchętniej bym powiedział, opuść wątek kotły zasypowe(chyba, że jakiś DS.), jeżeli już nie gaz, tak jak pisze przedmówca, to podajnik i z mocą BEZWZGLĘDNIE odwrotnie niż radzi Twój hydraulik, czyli jednak 13kW, naprawdę poświęć czas i przeczytaj to forum, f. muratora, itp., a odsiejesz "ziarno od plew" i zrozumiesz, że przewymiarowanie kotła to jeden z największych błędów. Asekuracja w Twoim przypadku będzie Twoim dramatem przez wiele lat. Jest tutaj i na innych forach armia doświadczonych, mądrych doradców ale to Ty musisz czytać, sam poznasz tych najlepszych i uwierz, że wiedzą co piszą. Ja za późno się dowiedziałem o tym, że są takie miejsca i już 6 lat przeklinam dzień w którym podjąłem decyzję o zakupie swojego kotła, dlatego mam moralne prawo popełnić te kilka zdań :D.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ręce opadają i niecenzuralne słowa się same cisną . Nie wie co ale musi być z Defro - następny na prowizji i jeszcze 17 KW - gratuluje fachowca :D . Jak masz gaz ziemny to do takiego ciepłego domku tylko to a do pierwszego uruchomienia obowiązkowo serwis żeby dobrze piec ustawił . Nie wiem ile osób w domu i ile łazienek ale może i bez zasobnika CWU może się obejdzie przy kotle gazowym . Dom cieplutki a po nagrzaniu będziesz potrzebował 2-3KW na uzupełnienie ciepła . Gazowiec popracuje cyklicznie a w węglowym jak rozpalisz to już musisz z tą mocą coś zrobić . Jak lubisz patrzeć na ogień to dołóż sobie wkład z kominkiem i będzie bajer . Jak jest ktoś w okolicy to popytaj jak na gazie wychodzi porównując domy , jak boisz się braku e.elektrycznej to dokup sobie mały generator na wszelki wypadek .

Pozdrawiam i przemyślanych decyzji życzę .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ręce opadają i niecenzuralne słowa się same cisną . Nie wie co ale musi być z Defro - następny na prowizji i jeszcze 17 KW - gratuluje fachowca :D .

Nie denerwuj się - wiesz jak jest - prowizja nie tylko od firmy zależy, od ceny też.

No a który kosztuje więcej mały czy duży?

Tak, że instalator przynajmniej konsekwentny jest. :lol:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz tak ciepły dom jak piszesz , to montuj piec gazowy ( ciepło i czysto).Każde inne ogrzewanie na paliwo stałe wymaga trochę pracy i większej uwagi , oraz będzie co sprzątać.Jeśli chodzi o koszty ogrzewania gazem a węglem , to może okazać się że jest niewielka różnica , jeśli chodzi o opalanie gazem.Wszystko zależy też jakim gazem będziesz ogrzewał , czy z sieci ( jeśli tak to jaki np. gz50,gz35.gz41,5) czy gaz z butli.Tak jak koledzy piszą , najpierw zorjentuj się , może ktoś ma podobny dom i czym ogrzewa , i jakie ponosi koszty , oraz czytaj lekturę na tym i innych forach i pytaj , żeby później nie żałować podjętej decyzji.Miłego czytania i mądrych decyzji.Pozdrawiam albodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mam dośc duże zaufanie do hydraulika, co do tego Defro to on po prostu montuje je najczęsciej i nie ma z nimi kłopotu, nawet mi nie sugerował że mi go kupi itp wiec raczej prowizji nie dostanie za mnie :) Mówił coś także o Heinztechnik (czy jakos tak)Co do zmiany sposobu ogrzewania to poprostu nie mamy blisko gazu z sieci, ponadto oprócz węgla będziemy chcieli palic także drewnem, które będziemy mieli po taniosci :) W lato będziemy tylko chcieli wodę podgrzewac,a to tylko kilka kawałków drewna i woda ciepła, Myśleliśmy też nad kotłem z podajnikiem, ale to juz dużo wyższy koszt, no i miejsca w kotłowni nie ma za specjalnie żeby go wstawic :(

Dzięki wszystkim za podpowiedzi i słucham dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.