Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak Cyrkulacji Przy Pracy Pompy Ciepła


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z cyrkulacją c.w.u. i pompą ciepła.

Pompa ciepła jest podłączona do zasobnika wody między wlot zimnej wody a kruciec cyrkulacji c.w.u.

Cyrkulacja c.w.u. jest zrobiona między wylotem ciepłej wody a krućcem c.w.u.

 

Pompa ciepła ma własną pompę obiegową, a cyrkulacja ciepłej wody ma osobną pompę.

 

Układ podłączenia jest taki jak na rysunku.PROBLEM CWU.bmp

 

Jak pompa ciepła pracuje to pompa cyrkulacyjna nie podaje wody pod krany, a jak przestanie pracować to pompa cyrkulacyjna podaje wodę.

Myślałem że problem jest taki żę w pompie ciepła jest silniejsza pompa obiegowa i nie daje otworzyć zaworu zwrotnego pompie cyrkulacyjnej, więc usunołem ten zawór.

 

i teraz systuacja się zmieniła bo jak pompa ciepła pracuję do podaje odrazu ciepłą wodę pod krany, ale jak w chwili jej pracy odkęcę kran to po jakimś czasie leci zimna woda zamiast ciepłej. Jak pompa nie pracuje to ciepła woda jest cały czas.

 

Więc doszedłem do wniosku że mam źle podłączony układ cyrkulacji wody użutkowej. Tylko na czym polega problem? Proszęo poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to pokombinowane (chyba) z powodu braku wężownicy dla pompy ciepła.

Jeśli już tak ma być, to zbyt dużą moc pompy ciepła należy ograniczyć nie poprzez usuwanie zaworów zwrotnych (co zmienia działanie układu), lecz poprzez dodanie zaworu regulacyjnego za zaworem zwrotnym pompy ciepła.

Jak trochę przykręcisz przepływ jej obwodu, to pompa cwu może zacząć działać.

Nie wiadomo tylko jak bardzo zmniejszy to moc pompy ciepła...

Tę pompę cwu to należałoby umieścić tam gdzie jej zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na czym polega problem? Proszęo poradę.

Witam.

Trzeba trochę usystematyzować. Piszesz o pompie ciepła tylko co to za pompa? Grunt, woda, powietrze? Poza tym ja chyba coś źle rozumiem, bo wygląda na to, że twoja pompa podgrzewa bezpośrednio wodę wodociągową... (brak wężownicy pośredniczącej w wymianie ciepła, jak napisał vernal).

Najlepiej wrzuć foto swojej sterowni lub podaj specyfikację pompy i typ zasobnika. Tak jak na schemacie to nierealne.

 

"Wizualnie" wygląda to na poziomy dwupłaszcz, gdzie płaszcz grzewczy podłączono do bliżej nieokreślonego "pieca". To w końcu jak ty grzejesz tą wodę, pompą ciepła, czy "piecem"?

 

Zawór zwrotny, który zdemontowałeś musi wrócić na swoje miejsce (jest tam niezbędny) a pompa cyrkulacji wg wskazówki kolegi vernala trzeba przełożyć na rurę cyrkulacji CWU tuż przed wejściem tej rury do zasobnika i zaworem zwrotnym. Pompa tak jak na schemacie stanowi element rury zasilającej odbiorniki ciepłej wody (krany), generując tam niepotrzebne opory a jej wirnik narażony jest na uszkodzenie spowodowane silnym przepływem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Instalacja jest robiona w nowym domu i wtym roku dopiero zaczyna być to wszystko uruchamiane

Pompa ciepla jest typu hewalex powietrze woda, mocy 3,4kw, ogrzewa tylko wodę urzytkową (jest podłączona bezpośrednio do wody urzytkowej jak na rysunku wg zaleceń producenta) i ma działać poza okresem grzewczym.

Pompa cyrkulacyjna c.w.u. została zamontowana na 1 piętrze ze wzgledu na nietypowy układ piwnicy i brak na nia miejsca (ja ledwo się tam mieszczę żeby zasypać podajnik pieca).

Wymiennik ciepłej wody jest leżący jak na rysunku z plaszczem wodnym. Do płaszcza wodnego podlączony jest tylko piec (piec będzie ogrzewał wodę w okresie grzewczym a pompa ciepła bedzie wyłączona).

Piec nie ma tu większego znaczenia bo działa w porzątku, problem jest teraz kiedy w piecu się nie pali i przeszedłem na pompę ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie, którą podałeś są jeszcze inne schematy...

 

Jeśli chodzi o Twój zbiornik, to z boków są 2 otwory - w jednym jest anoda a w drugim zaślepka, byc może grzałka. Jeśli grzałki nie ma to jest tam wolne miejsce.

Anodę można dać z dowolnej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie ze shematem producenta, nalezałoby wysprzęglić połączenie pompy ciepła oraz cyrkulacji - oddzielić je od siebie.

Pompe ciepła wpiąłbym w połowie tego zbiornika - powinny tam być wejścia z obu stron.

To chyba jedyny sposób. Można się jeszcze zastanowić nad przepięciem wejścia cyrkulacji pod np. zaślepkę grzałki. Jednak lepiej pokombinować wg powyższego. Anodę w miejsce grzałki a pompę bezpośrednio w połowę zbiornika jak to vernal wymyślił. Jest to o tyle lepsze, że pozostaje w zgodzie z zaleceniem producenta, które mówi o wpięciu pompy max w połowie ogrzewanego zbiornika (im niżej tym lepiej).

 

Problem w tym, że masz ograniczoną przestrzeń kotłowni i do takiej przeróbki trzeba wszystko demontować (anoda ma min. 60 cm i trzeba mieć tyle miejsca po obu stronach boilera, o ile nie jest dłuższa). W przeciwnym razie boiler do tej operacji trzeba zdemontować.

 

Przepięcie wejścia cyrkulacji wydaje się być prostsze. Jest mały minus tego rozwiązania, a mianowicie niewielka odległość przyłączy wyjścia CWU i wejścia cyrkulacji. W praktyce może być odrobinę szybsze wychładzanie "porcji" cyrkulowanej wody. Efekt ten będzie zależał od stopnia "grawitacyjnego" mieszania się wody w obrębie zbiornika oraz skutków "zawirowań" generowanych przez pracującą pompę ciepła.

 

P.S.

Człowiek czasami popada w myślenie schematczne i zapomina o możliwościach istnienia takich rozwiązań kombinowanych. Na pierwszy rzut oka czytając o pompie ciepła założyłem, że to jedyne żródło ciepła, więc schemat "musi" być zły... no i dalej to już równia pochyła :D

Tymczasem generalnie wszystko jest OK a i problem sam intuicyjnie dobrze zdiagnozowałeś. Kłopoty w twoim przypadku wynikają z nieprzystosowanego zasobnika CWU do tej metody podgrzewu.

Byćmoże któreś z rozwiązań powyżej okaże się trafione i problem rozwiąże.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest schemat z opisem mojego zbiornika post-41506-0-05773200-1338144624_thumb.jpg

Jeżeli wszystko dobrze zrozumialem to powinno być tak? post-41506-0-30433600-1338144656_thumb.jpg

Nie jestem hydraulikiem ale elektrykiem więc tłumaczę sobie po swojemu: Czy wykonując jak na rysunku powyżej podłączenie nie pogorsze efektywności grzania wody bo kruciec po anocie magnezowej jest przy wlocie (zasilaniu) zimną wodą, więc droga przeplywu wody będzie bardzo krutka, ntomiast kierunki przepływu wody dla pompy cyrkulacyjnej i pompy ciepła bedą się zgadzać.

 

Ale jeżeli już tak kombinować to czymiało by szanse zadziałać tak że:

1 kruciec od cyrkulacji zrobić jako wylot ciepłaj wody

2 wylot cieplej wody jako kruciec cyrkulacji dla pompy cyrkulacyjnej

3 anodę magnezową zostawić na miejscu

4 wejście dla grzałki wykorzystać jako kruciec dla pompy ciepła

 

i wygladało by to tak post-41506-0-04491900-1338145485_thumb.jpg

Czy taki uklad mógłby dobrze działać?

 

A i zapomniałem pompa cyrkulacyjna będzie działa tylko wtedy kiedy bedzie taka potrzeba i bedzie sterowana przez sterownik mojego projektu.

Edytowane przez kazimierzwielki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nad tym myślałem, ale to trochę niesystemowe podejście i przez to narażone na "nieprzewidziane efekty". Oczywiście takich tu nie widać ale zawsze staram się tego unikać gdy mam bardziej sprawdzoną możliwość.

1. Producent zbiornika podaje króciec cyrkulacji i tak może zostać

2. Producent pompy chce ją wpiąć jak najniżej - z boku lepiej niż u góry.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kiminero dzieki za katywność. Może za dużo sie zastanawiam i troche w tym przesady ale czy jeseli zdaży sie że pompa ciepła i pompa cyrkulacujna będą działać w tym samym czasie to będą się blokować? Pompa ciepła będzie pchała wodę z góry do dołu zbiornika, apompa cyrkulacyjna z dołu do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kiminero dzieki za katywność. Może za dużo sie zastanawiam i troche w tym przesady ale czy jeseli zdaży sie że pompa ciepła i pompa cyrkulacujna będą działać w tym samym czasie to będą się blokować? Pompa ciepła będzie pchała wodę z góry do dołu zbiornika, apompa cyrkulacyjna z dołu do góry.

Ale przestrzeń "pracy" inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem jeszcze email do producenta pompy ciepla. Wysłałem rysunek zbiornika i zobaczymy co napiszą i czy wogóle coś odpiszą.

Jeżeli nie będzie odzewu z ich strony to podejmę schemat kiminero. Potrwa to trochę bo mam jeszcze sporo roboty wykończeniowej w domu ale napewno za to się wezmę bo będzie to kłopot w urzytkowaniu. Jak tylko producent się wypowie dam znać (zamieszczę cytat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby wypadły bardzo dobrze. Przy 17 stopniach na dworze i temperaturze początkowej zbiornika wody 21 stopni pojemności 140l. do temperatury 40stopni grzała 45min Założyłem że nagrzała cały zbiornik aż do dołu bo temperatura była mierzona na ruże zasilającej pompę ciepła, czyli tej którą jest zasilana zimną wodą. W tym czasie zużyła według licznika energi elektrycznej przyłaczonego bezpośrednio do niej prądu za 19gr. zakladajac że 1kwh=55gr.

Zamierzam ją wykorzystać jeszcze do klimatyzowania sypialni bo temp jaką ma na wylocie powietrza wynosi ok 6stopni.

Sprawdziłem też że efektywność grzania wody zależy od zastosowania średnic rur doprowadzających i odprowadzających powietrze.

Ogólnie podsumowując jestem bardzo zadowolony, wygoda, czystość i tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz odpowiedź serwisu na problem jaki poruszyłem w swoim poście. Odpowiedź była telefonicznie (mają super podejście do klienta). Twierdzą żę podłączenie jakie przedstawiałem na samym początku w poście jest prawidłowe bo oni u siebie tak mają zrobione. A problem może wynikać z tego że za zaworem zwrotnym cyrkulacji c.w.u. jest pęcheż powietrza którego pompa cyrkulacyjna nie ma siły przepchnąć. No i sam już nie wiem. Założę zawór zwrotny z powrotem i sprubóję odpowietrzyć. Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzą żę podłączenie jakie przedstawiałem na samym początku w poście jest prawidłowe bo oni u siebie tak mają zrobione. A problem może wynikać z tego że za zaworem zwrotnym cyrkulacji c.w.u. jest pęcheż powietrza którego pompa cyrkulacyjna nie ma siły przepchnąć. No i sam już nie wiem. Założę zawór zwrotny z powrotem i sprubóję odpowietrzyć. Co wy na to?

"Jak pompa ciepła pracuje to pompa cyrkulacyjna nie podaje wody pod krany, a jak przestanie pracować to pompa cyrkulacyjna podaje wodę."

To jest cytat z pierwszego posta.

Gdyby stał tam pęcherz powietrza nie byłoby cyrkulacji również w czasie postoju pompy ciepła, a podobno jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie zapomniałem, więc jestem w punkcie wyjścia. Być może źle się zrozumieliśmy z serwisantem co innego widzieć schemat układu a co innego widzieć go oczami wyobraźni bo mojego email nawet nie odczytali albo nie doszedł. To ja jednak przełączę cyrkulacje c.w.u. w miejsce grzałki.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie zapomniałem, więc jestem w punkcie wyjścia. Być może źle się zrozumieliśmy z serwisantem co innego widzieć schemat układu a co innego widzieć go oczami wyobraźni bo mojego email nawet nie odczytali albo nie doszedł. To ja jednak przełączę cyrkulacje c.w.u. w miejsce grzałki.

w miejsce grałki to podłacz zasilanie z pompy ciepła i bedzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.