Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji C.o I C.w.u Do Oceny.


Blackbird21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam choć jest to jeden z moich pierwszych postów to od jakiegoś pół roku studiowałem forum w celu nabrania wiedzy w temacie zbudowania we własnym domu instalacji C.O i C.W.U.

 

Z wiedzy zebranej na forum stworzyłem sobie schemat instalacji(zdjęcie w załączniku) który chciał bym poddać ocenie w celu wyłapania błędów.

 

Jako że sam schemat nie daje pełnego obrazu podam jeszcze kilka informacji.

 

Tak więc :

Chałupa ma 3 kondygnacje (piwnica, parter, piętro) powierzchnia do ogrzania 190m2, zbudowana w systemie (Cegła dziurawka 24cm, styropian 5 cm, pustak betonowy 12 cm).

 

Kotłownia ma wysokość 2,3 m.

 

Z wyliczeń wyszło mi że z lekką nadwyżką potrzebuję kocioł o mocy ok 24kW,wybór padł na Ciechewicza Ultima II 24 kW,z racji prostoty budowy i możliwości dalszej rozbudowy.

 

Zbiornik c.w.u to Galmet 140 l budowa dwu płaszczowa.

 

Wymiennik płytowy Danfoss 20 płytowy.

 

Układ C.O tak jak i przed wymiennikiem płytowym i za nim będzie wykonany z miedzi rurą o średnicy 28

 

Obieg C.W.U rurą miedzianą o średnicy 22

 

Na trzech kondygnacjach są postawione rozdzielacze z których rozprowadzone są rurą "pex 16 mm" instalacje pod grzejniki i układy ogrzewania podłogowego.

Łącznie na zasilania i powroty grzejników oraz instalacje ogrzew. podłogowego zużyłem 400m rury.

 

Układy ogrzewania podłogowego zrobione na zaworach RTL(małe układy na łazienki,kuchnię, i pralnię),na grzejnikach będą zastosowane głowice termostatyczne.

Wysokość pionów ok 6 m.

 

Teraz moje pytania :

 

Jakiej wielkości powinno być naczynie wzbiorcze?

 

Jakiej wielkości powinno być naczynie w grupie bezpieczeństwa?

 

Czy można montować wymiennik płytowy i wymiennik CWU poniżej krućca zasilania z kotła.

 

Z racji montażu NW w piwnicy jaka powinna być zachowana wysokość od ostatniego odbiornika Ciepła, mając na uwadze ze pompa w obiegu kotłowym to LFP 25/40 (wysokość kotłowni to 2,3 m)

 

No i ostatnie pytanie czy po stronie wtórnej układu mogę zastosować pompę LFP EXPERIA 25/60(czy ta pompa da radę z racji wysokośći domu, długości i średnic rur układu, oraz czy ta konfiguracja wogólę wchodzi w grę z racji zastosowania po stronie kotłowej zwykłej pompy 3 biegowej)

 

Na codzień pracuję jako instalator klimatyzacji, więc wykonanie takiej instalacji to dla mnie nie problem, problemem są niestety braki z wiedzy projektowej.

 

Z góry dziękuje za wyłapane błędy i konstruktywną krytykę.

post-40388-0-76585400-1337718936_thumb.jpg

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, podbijam temat ponieważ w najbliższym czasie zrobi mi się trochę luźniej w pracy i mógł bym się zabrać za rzeźbienie moje kotłowni, ale bez potwierdzenia czy mój schemat do czegoś się nadaje,i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania boję się cokolwiek zaczynać żeby potem nie ponosić dodatkowych kosztów na niepotrzebne przeróbki.

Pozdrawiam

M.M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wielkości powinno być naczynie wzbiorcze?

 

Jakiej wielkości powinno być naczynie w grupie bezpieczeństwa?

 

Czy można montować wymiennik płytowy i wymiennik CWU poniżej krućca zasilania z kotła.

 

Z racji montażu NW w piwnicy jaka powinna być zachowana wysokość od ostatniego odbiornika Ciepła, mając na uwadze ze pompa w obiegu kotłowym to LFP 25/40 (wysokość kotłowni to 2,3 m)

 

No i ostatnie pytanie czy po stronie wtórnej układu mogę zastosować pompę LFP EXPERIA 25/60(czy ta pompa da radę z racji wysokośći domu, długości i średnic rur układu, oraz czy ta konfiguracja wogólę wchodzi w grę z racji zastosowania po stronie kotłowej zwykłej pompy 3 biegowej.

Witam.

Naczynie wzbiorcze układu pierwotnego z uwagi na jego małą pojemność, wystarczy 15-20 l. To jest i tak za dużo, bo większość źródeł podaje zapotrzebowanie pojemności na poziomie 4-7 % zładu. Zakładając całkowitą pojemność układu pietwotnego na 100l, daje to 4-7 litrowe naczynie (objętości użytkowej naczynia). Przewymiarowanie naczynia wzbiorczego niczym nie grozi...

 

Naczynie strony wtórnej należałoby obliczyć wg pojemności całego układu (grzejniki plus instalacja). 25-30 l będzie OK.

 

Wymiennik płytowy montujesz wedle uznania natomiast wymiennik CWU poniżej kotła to rezygnacja z dobrodziejstw ewentualnej grawitacji. Na pompie woda popłynie wszędzie. Każdy zasobnik CWU typu stojącego jest maksymalnie nisko (czytaj: na posadzce).

 

Naczynie wzbiorcze daj maksymalnie pod strop. Chcesz dać wymienniki poniżej króćca zasilania kotła, czyli twój najwyższy punkt obiegu pierwotnego to jego wyjście zasilania.

Osobiście jestem zwolennikiem montowania pomp na zasileniu. Tak jak na schemacie to pompa kotłowa "wysysa" wodę z wymiennika płytowego a on sam znajduje się w strefie podciśnienia pompy. Lepiej będzie jak woda będzie wtłaczana do płyt wymiennika.

Przy kotle tej mocy zrezygnowałbym z rozdziału rur bezpieczeństwa i wzbiorczej. Teraz z pompami na powrotach trochę się to może pogryźć. Lepiej będzie jak bezpośrednio z kotła wyjdziesz pod naczynie jedną rurą wzbiorczą/bezpieczeństwa i rozdziału tych rur dokonasz tuż przed naczyniem. Obie pompy jednocześnie wrzuciłbym na zasilenie i wówczas naczynie będzie po stronie ssawej pomp. Nie będzie żadnego ryzyka wtłaczania wody do naczynia.

 

Układ wtórny może wydaje się rozbudowany ale pompa 25/60 to już jest za dużo. Spokojnie poradzi sobie 40-stka. Różnicowanie pomp po stronach wymiennika nie ma znaczenia.

 

Jeszcze słowo o samym wymienniku. Planujesz 20 płytowy tylko ile mocy on może przekazać i w jakich warunkach? Byćmoże ma 25-30 kW przy założeniu temperatury grzewczej 90 sC np. i wysokim przepływie. Radziłbym solidnie przewymiarować wymiennik i nie 20, ale min 30 płyt. Przydadzą się też termometry kontrolne po obu stronach wymieniika dla kontroli stopnia wymiany ciepła.

 

Po stronie wtórnej mozna się zastanowić nad centralną regulacją temperatury wody podawanej na układ (3D). Ostatecznie można zdać się na termostaty.

 

Tam gdzie to możliwe, filtry skierowane osadnikiem do dołu. Termometr na powrocie do kotła pokaże ci stopień jego rozgrzania, chociaż przy wymienniku problemu zimnego powrotu być nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam choć jest to jeden z moich pierwszych postów to od jakiegoś pół roku studiowałem forum w celu nabrania wiedzy w temacie zbudowania we własnym domu instalacji C.O i C.W.U.

 

Z wiedzy zebranej na forum stworzyłem sobie schemat instalacji(zdjęcie w załączniku) który chciał bym poddać ocenie w celu wyłapania błędów.

 

Jako że sam schemat nie daje pełnego obrazu podam jeszcze kilka informacji.

 

Tak więc :

Chałupa ma 3 kondygnacje (piwnica, parter, piętro) powierzchnia do ogrzania 190m2, zbudowana w systemie (Cegła dziurawka 24cm, styropian 5 cm, pustak betonowy 12 cm).

 

Kotłownia ma wysokość 2,3 m.

 

Z wyliczeń wyszło mi że z lekką nadwyżką potrzebuję kocioł o mocy ok 24kW,wybór padł na Ciechewicza Ultima II 24 kW,z racji prostoty budowy i możliwości dalszej rozbudowy.

 

Zbiornik c.w.u to Galmet 140 l budowa dwu płaszczowa.

 

Wymiennik płytowy Danfoss 20 płytowy.

 

Układ C.O tak jak i przed wymiennikiem płytowym i za nim będzie wykonany z miedzi rurą o średnicy 28

 

Obieg C.W.U rurą miedzianą o średnicy 22

 

Na trzech kondygnacjach są postawione rozdzielacze z których rozprowadzone są rurą "pex 16 mm" instalacje pod grzejniki i układy ogrzewania podłogowego.

Łącznie na zasilania i powroty grzejników oraz instalacje ogrzew. podłogowego zużyłem 400m rury.

 

Układy ogrzewania podłogowego zrobione na zaworach RTL(małe układy na łazienki,kuchnię, i pralnię),na grzejnikach będą zastosowane głowice termostatyczne.

Wysokość pionów ok 6 m.

 

Teraz moje pytania :

 

Jakiej wielkości powinno być naczynie wzbiorcze?

 

Jakiej wielkości powinno być naczynie w grupie bezpieczeństwa?

 

Czy można montować wymiennik płytowy i wymiennik CWU poniżej krućca zasilania z kotła.

 

Z racji montażu NW w piwnicy jaka powinna być zachowana wysokość od ostatniego odbiornika Ciepła, mając na uwadze ze pompa w obiegu kotłowym to LFP 25/40 (wysokość kotłowni to 2,3 m)

 

No i ostatnie pytanie czy po stronie wtórnej układu mogę zastosować pompę LFP EXPERIA 25/60(czy ta pompa da radę z racji wysokośći domu, długości i średnic rur układu, oraz czy ta konfiguracja wogólę wchodzi w grę z racji zastosowania po stronie kotłowej zwykłej pompy 3 biegowej)

 

Na codzień pracuję jako instalator klimatyzacji, więc wykonanie takiej instalacji to dla mnie nie problem, problemem są niestety braki z wiedzy projektowej.

 

Z góry dziękuje za wyłapane błędy i konstruktywną krytykę.

moja podstawowa uwaga jak musisz mieć instalacje zamknietą bo nie chcesz mieć jakiegoś zbirnika na stychu czy poddaszu to kup kocioł do układów zamknietych i zapomnij o wymiennikach dodatkowych pompach i armaturze ,przecież to są koszty montażowe jak i eksploatacyjne

takie utrudnianie sobie zycia jest wskazane jak cos przerabiamy ale nie dla nowej instalacji

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za odpowiedz.

Tak więc po tym co napisał "kiminero" poprawiłem schemat i zamieszczam poniżej(ponownie do ewentualnej oceny).

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie umieszczenia zaworów zwrotnych za pompami, czy mogą być tak jak na schemacie czy polecacie jakieś inne umiejscowienie?

 

 

Wcześniej wspominałem o umiejscowieniu odbiorników poniżej króćca zasilania pieca, chodziło mi o bezpieczną odległość do naczynia wzbiorczego.

 

Stąd nasuwa mi się kolejne pytanie "jaka powinna być minimalna odległość od ostatniego odbiornika do naczynia wzbiorczego, w moim przypadku będzie to wymiennik C.W.U (poziomy dwu płaszczowy) .

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie pompy po stronie wtórnej "kiminero" wspomniał ze wystarczy 25/40,ale różnica w cenie do 25/60 jest minimalna w przypadku LFP Efekta, czyli takiej jak chcę zastosować.

Tak więc czy mogę zastosować tą większa, tak dla bezpieczeństwa żeby się nie okazało ze 25/40 za mała.

Czy ta większa pompa może w moim przypadku mieć jakieś negatywne skutki dla eksploatacji instalacji.

 

Jeszcze mam pytanie czy zasilanie w wodę podpina się do kotła czy do naczynia wzbiorczego ?

 

Odnosząc się do tego co napisał "automatyk", głównym celem zastosowania wymiennika płytowego jest ochrona instalacji wykonanej z rur pex, przed skutkami zagotowania kotła, czytając to forum większość wskazywała że najlepszym sposobem jest zastosowanie właśnie wymiennika płytowego. Reszta to korzystanie z dobrodziejstw tego rozwiązania, no i niestety ponoszenie przez to większych kosztów.

Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji.

post-40388-0-09312800-1338143381_thumb.jpg

Edytowane przez Blackbird21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd nasuwa mi się kolejne pytanie "jaka powinna być minimalna odległość od ostatniego odbiornika do naczynia wzbiorczego, w moim przypadku będzie to wymiennik C.W.U (poziomy dwu płaszczowy) .

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie pompy po stronie wtórnej "kiminero" wspomniał ze wystarczy 25/40,ale różnica w cenie do 25/60 jest minimalna w przypadku LFP Efekta, czyli takiej jak chcę zastosować.

Tak więc czy mogę zastosować tą większa, tak dla bezpieczeństwa żeby się nie okazało ze 25/40 za mała.

Czy ta większa pompa może w moim przypadku mieć jakieś negatywne skutki dla eksploatacji instalacji.

 

Jeszcze mam pytanie czy zasilanie w wodę podpina się do kotła czy do naczynia wzbiorczego ?

post-18583-0-34912600-1338146815_thumb.jpg

 

Zawory zwrotne za pompami.

 

Różnica wysokości dno naczynia - boiler >0.3 m.

 

Nie chodzi o różnicę w cenie zakupu, a o różnicę w energochłonności pomp. Twój wybór.

 

Dopełnianie wpięte w powrót kotła pozwala skutecznie "wypychać" powietrze z napełnianej instalacji. Nigdy nie do naczynia.

 

Na schemacie masz 3D po stronie wtórnej. Opcja. Jeżeli jest ci on niepotrzebny, to pompę daj na powrót.

Jest też prawidłowo rozdzielona rura wzb/bezp.

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.