Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Płaszczem Wodnym Palenie Ekogroszek I Pelet


natis04

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Szukałem wszędzie ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. A mianowicie:

Posiadam w domku jednorodzinnym o pow,124 m2 kominek z płaszczem wodnym firmy ENKA (igor)18kw.

Służy on do ogrzewania CO i cwu. Problem w tym że szukam innego "PALIWA" niż Drewno opałowe.

Nie mam możliwości podłączenia innego źrudłą ogrzewania na paliwo stałe ze względu na brak podłączenia pieca do komina.

A szukam innego paliwa ze względu na coraz to większy problem z drewnem opałowym,bo albo nie ma i ciężko zdobyć a jak już jest to bardzo drogo

Pellet Ekogroszek itp. są pakowane w workach co mi bardzo to pasuje do przechwywania.

Ostatnio szukając rozwiązania napotkałem się na Allegro "Wkład-koszyk żeliwny do kominka na pellet lub ekogroszek."

czy to rozwązanie może załatwić w jakiś sposób mój problem?

Dodam że kominek mam podłączony pod sterownik pomp z przepustnicą powietrza doprwadzonego do kominka.

 

Może ktoś z was próbował palić PELLETEM lub EKOGROSZKIEM w kominku z płaszczem wodnym, i jak to się ma w porównaniu z drewnem jaka jest kaloryczność i jak to się ma do kosztów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę tak dobry pelet 800 zł 1 tona za te kasę masz 5 mp drewna 1mp=280kg to daje 1,4 tony drewna .

Węgiel kamienny można zniszczyć kominek tak podają producenci

Węgiel brunatny strasznie śmierdzi

Zrębki ??

poz Hermogenes

 

Kiedyś napisałem im paliwo bardziej przetworzone tym droższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do drewna to za 1mp płaci się u nas 150-190zł za Dąb, Akację 190zł Brzoza 150zł, to daje 750-900 za 5mp.W lasach państwowych jest limit 5mp na rok i ludzie stoją po 2dni żeby dostać drewno. Drewno minimum rok musi leżeć trzeba jeszcze to pociąć i porąbać a paliwo też kosztuje więc wychodzi cenowo podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pellet w normalnym kominku pali się nieszczególnie, głównie się żarzy, nie daje tyle ciepła co w kotle z wentylatorem. Do prawidłowego spalania pelletu potrzeba większy dopływ powietrza lub dawkowanie pelletu do palnika co w przypadku kominka jest nierealne. Temat spalania pelletu w koszyku wraz z negatywną opinią był już poruszany na forum.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o brykiecie w kostkach "RECORD" bo słyszałem że ludzie tym palą tylko każdy kogo pytałem o opinie mówił inaczej. Taki brykiet kosztuje 700-800zł za tonę. Problem w tym że nie jest pakowany. W Niemczech taki brykiet jest pakowany w paczki po 10-25kg ale cena jest 2razy wyższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Powoli zaczyna się okres grzewczy i wyprubowałem "Brykiet Rekord" i mam dosyć rozlatane odczucie co jest lepsze, czy drewno czy brykiet?

Nie wiem dzisiaj co bardziej się opłaca bo za 1tone brykietu wołają 700zł a za 1mpu drewna mieszanego (dąb, akacja,buk,brzoza)za 190zł. Mam takie pytanie? Ile mpu drewna potrzeba na 1t brykietu. Z tego co znalazłem to kaloryczność drewna (dąb brzoza akacja buk) jest od 7,92-9,15GJ/mpu a brykietu 19MJ/kg i nie bardzo rozumiem co bardziej kaloryczne jak to przeliczyć i co się bardziej opłaca ? Proszę o podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to już wszystko wziąłem pod uwagę i wynik Ci podałem wcześniej.

 

1 tona drewna ma 16 GJ.

Skoro 1 mp ma 8 GJ, to na 1 tonę wchodzi 2 mp drewna.

 

Czyli z 2 mp drewna masz 16GJ energii, to 16GJ z drewna kosztuje Cię 380 zł.

 

Z 1 tony brykietu masz podobno 19 GJ, czyli 19GJ z brykietu kosztuje Cię 700 zł.

 

To teraz sprawdzasz ile kosztuje ta sama porcja energii, czyli 1 GJ:

1. Z drewna 380 dzielone na 16 - sam policz

2. Z brykietu 700 dzielone na 19 - sam policz

 

I tyle - która liczba większa, to droższe.

Tak jak sprawdzasz w supermarkecie ile kosztuje 1 cukierek "malaga, tiki-taki i robaki"

Potem idziesz do innego sklepu i znowu liczysz, przeliczasz ile kosztuje ten sam cukierek u nich.

U kogo większa liczba wyjdzie za 1 cukierek, u tego drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Odświeżam temat by podzielić się efektami i spostrzeżeniami paląc różnego rodzaju opału w tym sezonie. Paliłem: drewnem, brykietem "RECORD", węglem kamiennym, i drugi dzień "PELLET". Moje spostrzeżenia są takie:

-(Drewno) jest ok ale jest problem z tym że trzeba sezonować i zajmuje dość dużo miejsca cena średni

-(Brykiet "RECORD") pali się dobrze problem w tym że kupa kurzu dymu i popiołu

-(Węgiel kamienny) palenie ok ale kupę dymu sadzy (lokomotywa) dobre do kotłowni a nie do salonu

no i "PELLET"

Na dzień dzisiejszy nie zamienię na nic innego. Co niektórzy twierdzą że bez nadmuchu nie pali się "Pali bez problemu" tęperaturę podnosi bez problemu ładny płomień czysto i bez smrodu "LOKOMOTYWY". Teraz zainwestuje w kosz do kominka na pellet. Jeden problem jest w tym żeby zmagazynować trzeba mieć suche pomieszczenie. "CENA 680zł tona"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie znam konstrukcji twojego kominka, rozumiem, że jest z płaszczem wodnym? Ja tak, to można wyciąć z boku dziurę i zamontować palnik na pelety, z automatycznym zapłonem, podajnikiem oraz regulatorem. Jak w kotłach na pelety. Jest taka przeróbka możliwa, już robiłem to paru klientom. Pytanie tylko czy zabudowa komina umożliwi tak głęboką modyfikację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Taka przebudowa jest możliwa tylko od dołu tylko nie wiem jaki typ palnika zastosować. Chodzi tu też o głośność pracy podajnika i rozwiązanie które muszę zastosować przy podaniu pelletu do palnika.

Chodzi mi mianowicie o to że zbiornik na pellet muszę zamieścić w garażu ,bo koło kominka nie ma dość miejsca na zabudowanie zbiornika.

Problem w tym że między kominkiem a garażem mam klatkę schodową i pod schodami wnękę w której muszę przeprowadzić żmijkę ze zbiornika do palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.