Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła Na Kodensacyjny


PawełR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,wiem ze takich tematów jest dużo ale czytając wiele itak nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania . Zastanawiam się nad wymianą pieca z otwartą komorą ( saunier duval , instalacja miedziana ) na kondensacyjny . z tego co szukałem troche w necie to potrzebna moc do ogrzania mojego mieszkania to ok 5,5 kW . A z tak niskim pułapem znalazłem tylko piec Aristona Premium .

 

 

- Mieszkanie 55 m2 , w bloku , na parterze , narożne .

Kiedy stara instalacja była montowana ( 5-6 lat temu ) blok nie był docieplony , dzwi wejsciowe były z litego drewna ,

okna plastikowe ,ściany zewnętrzne z cegły gr 45 cm , a mieszkanie miało 3m wysokości, temperature czynnika grzejnego

przyjęto na poziomie 75/55 *C

 

- Teraz ściany bloku są docieplone styropianem 12 cm , strop w piwnicy jest docieplony 10 cm wełny mineralnej ,

dzwi wejściowe wymienione na nowe Porty , a sufity obnizone na 2,6 m .

 

- grzejniki które były dobierane do poprzedniego stanu i mają odpowiednio

 

1* ( 19,3 m2 , 50,19 m3 ) 4440 W

2* ( 9 m2 , 24 m3 ) 1776 W

3* ( 14,25 m2 , 37 m3 ) 2442 W

4* ( 5,28 m2 , 13,7 m3) 1305 W

5* ( 6 m2 , 15,6 m3 ) przedpokuj bez grzejnika

 

I tu pojawiają się moje rozterki . Czy na takich grzejnikach jest sens montarzu pieca kondensacyjnego czy są za małej mocy. No i czy w mieszkaniu tej wielkości będzie to opłacalne . Przewód spalinowy mam z kwasówki położony pod stary piec tylko nie wiem czy żeby zamontowac z zamknięta komorą moge włożyć do starej róry mniejsza albo ewentualnie zaadoptowac jeden z nieużywanych przewodów na doprowadzenie powietrza do pieca . Czy musze cały przewód wymieniać na taki dwu ściankowy .

 

 

 

.

Edytowane przez marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komina wymieniac nie musisz poprostu spaliny wywalasz w obecny wkład a powietrze mozesz zaciagać rora pvc przez scianę lub w wolnego komina

co kotła to sa takie niewielkie kondensacyjne np 11kw z zasobnikiem Wolfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że te kotły Wolfa są jednofunkcyjne a ja potrzebuje dwu ( pomijam że jest duużo droższy ) . No i najważniejsza kwestia , czy na tych grzejnikach ma to sens . Bo z tego co wyczytałem to zeby kocioł działał na niskich temperaturach czynnika grzewczego, wtedy ma naklepszą efektywność, to grzejniki musza mieć dużo więkrzą moc niz do działania na wysokich temp. A ze były wykonane temomodernizacje to jakiś tam zapas mam tylko czy wystarczający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź kalkulator i zlicz moce grzejników które podałeś i porównaj z zapotrzebowaniem które zresztą sam określiłeś (łaczna moc grzejników - 9963 W : zapotrzebowanie 5500 W) grzejniki masz prawie dwa razy większe niż zapotrzebowanie. Na forum wielokrotnie już pisaliśmy, że parametry doboru liczy się na zewnętrzną temperaturę minimalną ( tu zależy w jakim regionie mieszkasz przyjmuje się od od - 16 C do - 24C) pamiętaj że temperatury minimalne występują maksymalnie przez kilka do kilkanastu dni w roku. Obniżanie temperatury obliczeniowej jest również nie wskazane bo rozmiary grzejników wychodzą poza granice rozsądku. Przez większość sezonu grzewczego temperatura zasilania będzie znacznie niższa niż maksymalna obliczeniowa czyli kocioł pracuje w kondensacji. Proponuję zastosować sterownik pogodowy który dobierze za Ciebie temperaturę czynnika i nie musisz się martwić o regulację. Problem mozesz mieć z przewodem kominowym, jak jest starego typu bezuszczelkowy to nadaje się do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o przewód kominowy to niemam pojecia czy był z uszczelkami bo montowała go firma kominiarska , Napewno jest z kwasówki i był monowany ok 5-6 lat . A teraz to niebradzo jest jak sprawdzic czy on był z uszczelkami . Tak myślałem żeby ten który już jest zostawic jako spalinowy a z drugiego biegnącego obok wolnego przewodu zrobic zasilnenie w powietrze tylko nieszukałem jeszcze czy są takie przejściówki , bo pewnie z kotła jest wyjście "rura w rurze" . No i musiał bym jeszcze zapewnic odprowadzenie kondensatu bo do pionu mam ze trzy metry , ale z tym to chyba powinienem sobie poradzić w zależności jakiej średnicy musi być ta rurka spustowa.

 

A jezeli chodzi o powód wymiany kotła to jak robiliśmy to instalacje to w całości zdałem się na sprzedawce który polecił mi akurat ten piec . W trakcie eksploatacji okazuje się ze piec jest bardzo głośny , nie ekonomiczny ( mieszkam w szczecinie , w tym roku blok jest juz docieplony a za dwa miesiące potrafił mi przyjść rachunek ponad 800 zł to chyba nie jest mało jak na 55 m2 ? ) okazuje się że minimalna moc tego pieca to 8 kW czyli sporo ponad wartości potrzebnej. No i kwestia bezpieczenstwa bo jest zamontowany w kuchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wierzyć w wyniki z tego ( http://www.regulus.com.pl/program/dobor-grzejnikow.html ) klkulatora , to we wszystkich pomieszczeniach mam grzejniki o mocy większej ponad 3 krotnie niż jest potrzebna przy parametrach 55/45/20 . Z tym że moce (posiadanych grzejników ) którymi się sugeruje to te które są zapisane w projekcie i do temp 75/55/20 . Więc ich efektywność przy kondensacji napewno będzie mniejsza , choć wydaje mi się że chyba jest to wystarczający zapas . Orientujących sie w temacie prosze o zdanie .

 

A co sądzicie zeby podpiąc do tego systemu piec Ariston clas pemium ? odpowiadają mi jego parametrami , wymiarami i cena . Jest jeszcze taki sam tylko ze zbiornikiem wzbiorczym 40L ale o ok. 4000 zł droższy więc niewiem czy komfort ciepłej wody odrazu jest wart dwa razy większej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche pochodziłem po sklepach i popytałem . No i moimi faworytami są

 

BERETTA Exclusive Green HE 25 C.S.I.

 

Albo

 

Wolf CGB-K-20

 

Czy ktoś jest w stanie nakreślić który był by lepszy i dlaczego ?

 

W sumie to zapomniałem zapytac (w sklepach ) czy są to nowe konstrukcje czy starsze ale sprawdzone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma kwestia serwisowania Wolfa ? Jak rozmawiałem w sklepie o berettcie to sprzedawca powiedział mi że wymiennik c.o. i c.w.u. ( bo są zintegrowane ) to koszt ok 1000 zł . Niestety w sklepie w którym proponowano mi Wolfa nikt mie nie uświadamiał o takich kosztach. No i jeżeli ktoś ma informacje jak wygląda serwis w szczecinie , czy bez problemu znajde godnego zaufania serwisanta ?

 

A wracając do kwestii wyboru to Beretta jest bardziej zawodna że polecacie Wolfa czy ze względu na koszty serwisu (części np wymienników) ? Bo z tego co słyszałem od sprzedawcy to itak wszystkie to składaki ( np. pompa danfosa , elektronika hallywell itd.) tylko wymienniki są produkowane przez producenta

 

Acha no i jedno z ważniejszych pytań czy ktoś słyszał ten piec podczas pracy? chodzi mi o to żeby był cichutki bo ten co teraz mam chodzi jak sieczkarnia

Edytowane przez PawełR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co po pierwsze jest cichy, a wymiennik płytowy moze i kosztuje, ale dlatego że kosztuje to jeszcze nie słyszałem żeby komuś pękł czy w inny sposób się zniszczył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Rozglądałem się wstępnie za kotłem gazowym .. a może weźmiesz coś Immergasa? mają dwufunkcyjne z zakresem modulacji od 3KW i kondensat chyba od 3 tyś. można kupic..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno pytanko , jaka musi być minimalna średnica rurki do odpływu kondensatu ? Bo niestety będe musiał ryć bruzde w ścianie zeby schować wężyk. więc w miare możliwości chciałbym tą srednice ograniczyć ( najprawdopodobnie wybór padnie na WOLF-a )

jesli cos jest chowane w scianie to powinno byc min 32 ,a jesli gdzies wwidocznym miejsciu to taki wąż od skroplin 16mm jest wystarczający
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.