Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.U mnie jest odwrotnie,nawiew pod sufitem,wywiew na dole w kominie.Zimne powietrze i tak pójdzie na dół,dodatkowo wywiew wspomaga to zjawisko,przeciągając powietrze w poprzek kotłowni i kotła,efekt równomierna temp. w kotłowni a świeże powietrze też się trochę podgrzeje,wiem to nic nowego,nie jeden tak ma i pewnie wbrew przepisom,ale nic nie kosztuje,tylko podumać  ;) .Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Szoku. Nie rozumiem (chyba tylko ja).Na fotce przedstawiasz kocioł ogniwo clasic,a na schemacie piszesz kocioł z zamkniętą komorą spalania (opalany gazem).Kotły ogniwo są opalane paliwami stałymi.Przy stosowaniu paliw stałych w kominie nie powinno być żadnych skroplin.Albo czegoś nie rozumiem,albo "jaja"sobie robisz na tym forum.Tak w tym kotle na fotce masz komorę spalania zamkniętą jak pozamykasz wszystkie drzwiczki i klapkę od PW.Wszyscy starają się Ci pomóc, a Ty?.Jakości instalacji komentował nie będę.Pozdrawiam i życzę dobrego humoru w dalszym ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na zalaczonym obrazku chcialem tylko przedstawic jak mam ulozona kotłownie ( czyli tak jak na obrazku ) co do pieca to mam taki jak pisalem czyli ogniwo . Chcialem tylko dopytac jakiej srednicy rure dac do zetki w kotłowni ktorej wymiar podałem wyzej pozdrawiam Forum traktuje jak najbardziej POWAŻNIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

chce zrobic Z-tke w kotlowni do Camino, lecz nie chce za bardzo nie wychladzac pomieszczenia, gdyz przynalezy do lazienki i stoi w niej także zbiornik CWU.

CZy w sytuacji gdy poziom kotlowni mam jakies 40cm nad gruntem to Z-tkę puszczać np na wysokości 1m nad gruntem czy wyżej ?

Czy wystarczy rura fi 110?, bo na fi 160 mogę nie mieć miejsca w ścianie, gdyż mam okno na tej samej ścianie i za chwilę ścianę prostopadłą ?

Rozumiem, że należy wyprowadzić ją nad posadzką w okolice pieca, ale czy 30cm nad posadzką ? Czy niżej, bliżej np klapki PW ?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam,

mam pytanie, jak się ma wymóg budowy Z-tki do starych budynków (z lat 70-siątych) w których wymienia się kocioł z starego węglowego na ekologiczny z podajnikiem ?

Oraz, czy Z-tka może być z tworzywa sztucznego, czy powinna być niepalna ?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z-ka może być z materiału palnego , przekrój min 200cm2, np rura PCV kanalizacyjna fi 160 , musi być w każdej kotłowni w której zamontowany jest kocioł pobierający  powietrze do spalania z pomieszczenia, jest to także wymóg prawidłowego działania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej odległości od kotła powinna być zamontowana?Czy z boku kotła też może być?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór nawiewny ( Z-ka) powinien być umieszczony w ścianie zewnętrznej nie wyżej niż 30 cm nad podłogą,

często popełnianym błędem przy wykonywaniu kotłowni jest prowadzenie kanału nawiewnego na wylot przez ścianę zewnętrzną

pomimo tego że rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w §152.3 mówi jednoznacznie „.... odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni (powietrza) od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m”.

Tak podają przepisy, dodatkowo wylot powinien być 

Odległość od kotła nie ma większego znaczenia - może być na przeciwko kotła, ale tak aby podczas eksploatacji nic nie zastawiało otworu wlotowego.

 

PS

Raz kolega zrobił  Z-ke , a jego żona wymyśliła przed tą Z-ką miejsce na pralkę i trzeba było przekuwać, gdyż pralka rzecz święta.  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie rozumiem tego. Otwor w ścianie zewnętrznej kotłowni 30 cm nad poziomem gruntu, potem kolankami w dół(kotłownia nieco poniżej gruntu)  do poziomu posadzki w kotłowni na ktorej stoi kocioł i rurami w pobliże pieca. Tak?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżę nieco temat, choć może stary to nadal bardzo przydatny. Może ktoś skorzysta. 

Jak był u mnie kominiarz to powiedział mądre słowa : Jak pan dasz zetkę ,to jest inne spalanie. 

Wykonałem samodzielnie okno z kratką i wymieniłem , do tego podłączyłem taką zabudowę jak na foto  w załączeniu. 

Powietrze w kotłowni stało się przyjemniejsze i mniej ciężkie do oddychania. Po zamontowaniu oczywiście zetki wg. zaleceń.

Widok z zew. budynku

WP_20180907_12_17_46_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok od środka

WP_20180907_12_24_24_Pro.jpg

WP_20180907_12_24_49_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mniej więcej tak jak niżej na rysunku. Kanał 100x200 stalowy zakończony czerpnią (siatka z okapnikiem).

Wyprowadzenie przez okienko (świetlik). Na zewnątrz zlicowane z elewacją.

W piwnicy 30cm nad podłogą. Na zewnątrz 0,5m nad gruntem.

Z kanału bardzo ładnie dmucha :)

image.png.8f82ff5ceaf0a872f7587b132798a3b1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo u mnie .Wyraźnie (dmucha = zasysa powietrze z zewnątrz) jak załączy się dmuchawa od kotła . Czuć jak wyraźnie opływa chłodne powietrze dłoń. Gdy przyłożę. 

Za kratką dałem siatkę przeciw owadom, tak dla ścisłości :)

Pięknie pracuje ta "ZETKA"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie . Sezon już rozpoczęty. Ja za oknem mam 2*C. 

W kotłowni 19*C. Ciepełko zostaje w środku. 

A u sąsiada w piwnicy piździ bo ma okno uchyloneee hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.