Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Bardzo Energooszczędnego Domu


kieresik

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed decyzją wyboru ogrzewania do budowanego domu. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że dom ma mieć bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło a ja raczej jestem zdecydowany na paliwo stałe. Nie mam pojęcia w tym temacie więc szukam porady.

Po kolei:

Dom w technologii szkieletowej, ocieplenie ścian 15 cm wełny plus 12 cm styropianu, w dachu 30 cm wełny, okien mało 3 szybowe. Dom o podstawie 9,3m na 8,5 m z poddaszem użytkowym razem powierzchnia użytkowa to 98m^2, do tego piwnica pod całym budynkiem a w piwnicy kotłownia około 6,5m^2.

Znawcy mówią że parametrami będzie zbliżony do pasywnego, mi z kilku kartek obliczeń wyszło 22kWh/m2/rok.

 

Planujemy wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Nie będzie kominka salonie. Podłogówka w dwóch łazienkach i przedsionku, reszta grzejniki. lokalizacja Pomorze.

 

Mówią że tradycyjne ogrzewanie w takim domu to przeinwestowanie i wystarczyło by nawet włożenie grzałki 2 kW w wentylację lub ogrzewanie elektryczne. Ja jednak skłaniam się do tradycyjnego ogrzewania typu węgiel/drewno (zawsze w domu była kotłownia i piec więc nie widzę w tym problemu). Do tego dobrze by było żeby jak najmniej koło tego chodzić czyli podajnik i jakaś automatyka. Nie wiem jaki kocioł będzie odpowiedni dla takiej sytuacji ale spodziewam się że jakiś mały a takich nie mogę znaleźć z podajnikami (najmniejszy jaki widziałem to chyba jakiś 10kW), oczywiście ma on grzać też wodę użytkową, można też pomyśleć o ogrzewaniu piwnicy.

 

Moje pytania to:

Jakie będą skutki gdy dobrany piec będzie za duży?

Czy automatyka nad nim zapanuje na tyle żeby nie mieć sauny w domu i jednocześnie sprawność pieca była na dobrym poziomie (małe spalanie). Czy trzeba będzie go codziennie wygaszać?

Czy są jakieś małe kotły które nadawałyby się do opisanej przeze mnie sytuacji?

Czy może rzeczywiście odpuścić sobie budowę komina i ogrzewanie paliwem stałym na rzecz jakiejś pompy ciepła powietrze - powietrze lub elektryczności?

 

Oczywiście cel jest taki żeby osiągnąć jak najniższy koszt ogrzewania ale jednocześnie nie ponieść wielkich kosztów inwestycji które zwróciłyby się po 100 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że dałeś juz sobie odpowiedz pompa ciepła powietrze woda lub jak chcesz to woda woda a z pomieszczenia kotłowni zrób coś pożytecznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz standard prawie domu pasywnego, to nie wydaje mi się, aby centralne ogrzewanie miało sens.

 

Szukałbym jakiegoś rodzaju mat grzewczych czy to podłogowych czy ściennych i starał się tym precyzyjnie sterować.

Ewentulanie jak mówi kolega pompa ciepła.

 

Jak koniecznie chcesz namiastkę kotłowni to zapodaj sobie dodatkowo do tego "prądu" zwykły kominek z rozprowadzeniem ciepła i tyle.

 

Z kotła z podajnikiem obecnie fizyczną możliwością jest wykonanie jednostki o mocy 7kW, ale to i tak 3krotnie za dużo do tego, co podajesz. Chyba w tą stronę bym nie szedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompę ciepła biorę to pod uwagę jednak koszt takiej instalacji będzie jeszcze wyższy. Z mojego wstępnego rozpoznania pompa powietrze-woda to koszt około 20-25 tyś

Ogrzewania elektrycznego trochę się obawiam bo po pierwszym sezonie może się okazać że rachunki za prąd będą nie do opanowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dane są prawdziwe 22kWh X 100 m daje 22oo kwh rocznie to gdyby nawet taryfa nocna była po podwyżce 40 groszy za 1kWh to za ogrzewanie zapłacisz 880 zł rocznie to mniej niż Zywiec dziennie.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.