Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Z Kominkiem Pł.wodny - Kocioł Buderus 162 - Dom 180M


ghostdogdt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam pytanie - jak najlepiej połączyć układ w którym wystepuje Kominek - piec jednofunkcyjny Buderus 162 + zasobnik na wode urzytkową 160l - kaloryfery i dwa obiegi Podłogówki.

-Kominek Lechma z płaszczem do układu zamkniętego
-podłogówka to kuchnia i łazienka
-kaloryfery w całym domu
-powierzchnia domu 180m
-ocieplenie 15-20 cm
-szyby 3warstwowe pakiet 0,5u
-dom z poddaszem uzytkowym


Instalatorzy proponowali najpierw układ z sprzęgłęm hydraulicznym - (powiedizeli że będzie super działać ale nie jest to najtańsze rozwiązanie)

Ja stiwerdziłłem że kominek nie ma być źródłem ciepła które będzie non stop używane ze względu na poźne powroty do domu więc raczej nie ma co przesadzać z kosztami. Wymiennik płytowy jest tu taj najtańszym rozwiązaniem ale czy nie juz przestarzałym,

Proszę o pomoc i informację z państwa doświadczeniami.
Zakładam że najważniejsze ma być aby układ był najwydajniejszy na gazie.
Pozdrawiam
Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma innego sensownego rozwiązania jak sprzegło ,i nie mów takich rzeczy że sprzegło to drogo bo sprzęgło to ok 300zł plus pompa od kominka i po kłopocie teraz jeszcze nastepne pytanie czy kominek w układzie zamkniętym czy otwartym ,proponowałabym w zamknietym to upraszcza i obniża koszty ale 3 elementy muszą być ,zawór bezpieczeństwa ,zawór termiczy upustowy i sterowanie z przepustnicą zamykającą szczelną

ale to juz zostawiam instalatorowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorzy proponowali najpierw układ z sprzęgłęm hydraulicznym - (powiedizeli że będzie super działać ale nie jest to najtańsze rozwiązanie)

 

Ja stiwerdziłłem że kominek nie ma być źródłem ciepła które będzie non stop używane ze względu na poźne powroty do domu więc raczej nie ma co przesadzać z kosztami. Wymiennik płytowy jest tu taj najtańszym rozwiązaniem ale czy nie juz przestarzałym,

Zazwyczaj meldują się tutaj ludzie, którzy trafili na kiepskich "fachowców" a ty zdaje się masz takiego, który wie co robi. Gość dobrze ci doradza i nie powinienieś marudzić.

Masz dwa źródła ciepła i trzy układy odbioru o różnych potrzebach temperaturowych. Aż prosi się o sprzęgło.

 

Nie wiem czy cię dobrze rozumiem, że zastanawiasz się nad montażem kominka w układzie otwartym, bo wtedy ten wymiennik miałby zastosowanie. Jeżeli kominek ma wężownicę schładzającą i osprzęt do regulacji ciągu, to całość zamykasz w jednym układzie. Ewentualnie dubluje się czasami naczynia przeponowe, bo to w kotle gazowym może być za małe.

 

Wymiennik płytowy nie jest urządzeniem przestarzałym. Jest po prostu sposobem na połączenie układu otwartego z zamkniętym i tyle. Pakowanie go do układu w twoim wypadku to komplikowanie sobie życia, chyba że nie ufasz "nowoczesnym" metodom zabezpieczenia kominka przed zagotowaniem (patrz uwagi automatyka wyżej) i stąd twoje ciągoty w kierunku "starego" dobrego układu otwartego. Tylko jak to pogodzić z twoimi obawami o "przestarzałość" tego rozwiązania? No i po co wtedy kominek z przeznaczeniem do układu zamkniętego (droższy)?

 

Najlepiej będzie jak dokładnie opiszesz jak ty widzisz ten układ. Podaj wszystkie oczekiwania, przewidywane warunki eksploatacji lub nawet wrzuć odręczny schemat. Wtedy można się będzie do czegoś odnosić (krytykować np.). Na tą chwilę i na podstawie tych informacji doradzam sprzęgło w układzie zamkniętym. Na wymienniku też da się to zrobić ale czy taniej, to już bym się zastanawiał.

Tak czy inaczej użycie wysokotemperaturowego źródła ciepła (nawet sporadyczne), wymaga wmontowania w układy odbioru mieszaczy 3D (napewno podłoga {a może RTL-e skoro tylko dwa małe obiegi?}, grzejniki jeśli brak termostatów lub będzie sterowanie pogodowe, boiler nie potrzeba).

Wybór rozwiązania to zawsze kompromis oczekiwań komfortu użytkowania i ostatecznych kosztów.

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ oba kotły są w układzie zamkniętym wystarczy zawór 3D z siłownikiem i przekażnik przełączający sterowanie onego zaworu w zależności który kocioł grzeje ,pomyśleć narysowoć wykonać .poz Hermogenes

ps w czasie przełączania jest chwilowe zachwianie przepływu ale to trwa 10-15 sekund

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.