Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj po raz pierwszy uruchomiłem kocioł KWM-SGR z Pleszewa (Biadała) 38KW ze sterownikiem Ognik plus cwu. Pomimo, ze wczesniej przejrzałem całe to forum, nie potrafię ustawić regulatora w taki sposób aby piec pracował normalnie. W chwili obecnej po osiagnieciu temperatury na kotle w granicach 55-56 stopni pojawia sie komunikat "zapalenie opału" i sterownik automatycznie wyłacza piec. Próbowałem zwiekszać ilośc podawanego paliwa oraz zmniejszać obroty dmuchawy - efekt za kazdym razem jest ten sam. Bardzo proszę o pomoc. Bedę wdzieczny za każdą uwagę

pauza między dawkami paliwa - 25sek

podawanie paliwa - 15 sek

obroty dmuchawy 50%

podtrzymanie ognia - 60min

czas pracy dmuchawy i podajnika 50sek

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam mam ten sam piec KWM-SGR o mocy 38 kW, tez mam problem z ustawieniem, nie wiem jakie lepsze czy dluzsze podawanie i pauza wieksza czy krotkie, ale mam ustawione tak: Pa 38 Pd 7 Ob 6 ale piec na 40 ;) przy takim ustawieniu pali 1t/ m-c cięzko mi jest ustawic zeby byl dobrze a zlapal wieksza temperature i to pewnie przy niewiele wiekszym zuzyciu opału.

Mam pytanko co to te podtrzymanie ognia - przeciez i tak nie zgasnie dopoki nie zabraknie opalu, i ten czas pracy dmuchawy i podajnika?

Czy moglby ktos podac ciekawe ustawienie? probowalem jeszcze pd 10 pa 30 i na 50 stopni piec.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ten sam piec KWM-SGR o mocy 38 kW, tez mam problem z ustawieniem, nie wiem jakie lepsze czy dluzsze podawanie i pauza wieksza czy krotkie, ale mam ustawione tak: Pa 38 Pd 7 Ob 6 ale piec na 40 :rolleyes: przy takim ustawieniu pali 1t/ m-c cięzko mi jest ustawic zeby byl dobrze a zlapal wieksza temperature i to pewnie przy niewiele wiekszym zuzyciu opału.

Mam pytanko co to te podtrzymanie ognia - przeciez i tak nie zgasnie dopoki nie zabraknie opalu, i ten czas pracy dmuchawy i podajnika?

Czy moglby ktos podac ciekawe ustawienie? probowalem jeszcze pd 10 pa 30 i na 50 stopni piec.

 

Pozdrawiam

Witam

Jeżeli chodzi o sterownik OGNIK PLUS CWU to w instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane, że odległość czasu miedzy którymi jest podawane paliwo jest uzależnione od parametru Pod. i Pr., prościej mówiąc parametr Pod - to podtrzymanie ognia (podtrzymanie ognia to stan w którym piec ma za zadanie utrzymanie temperatury pieca oraz dostarczanie tylko niezbędnej ilości paliwa aby nie zgasł piec) wyrażane w minutach (ja mam ustawione 2 ) parametr Pr. - jest to praca wentylatora wyrażana w sekundach (ja mam 6) Pod.=2 i Pr. = 6 oznacza że co dwie minuty (120 sek) wentylator włączy się na 6 sek.i według takiego wzoru podawane jest paliwo 6min = 120 sec czyli 120:6 = 20 a 20 to ilość 6 sekundowych cykli z przerwą co 2 min po których będzie dostarczone paliwo do paleniska Teraz proponuję zabrać kalkulator i przeliczyć 120:6=20 tj 20 cykli czyli 20x120 sec(czas postoju) + 6x20(czas działania dmuchawy) zatem wychodzi 20x120=2400 + 2x20=120 dalej mamy 2400+120=2520 teraz 2520 jest to czas 20 cykli które piec musi wykonać aby dostarczyć paliwo do paleniska (przy ustawieniach Pod2 i Pr6) 2520 sekund = 42 minuty czyli co 42 minutki do paleniska będzie dostarczane paliwo

Parametr Pd jest to pauza między dawkami paliwa (parametr tej jest brany przez piec wówczas gdy piec nie osiągnął jeszcze zadanej temperatury czyli chodzi na tzw rozruchu)

Parametr Ob. jest to limit obrotów wentylatora - czyli z jaką siłą ma dmuchać w palenisko (ja mam ustawione na 9)

Powyższy przykład podany jest do pieca KTM Rafał Grobelny 20 kW (podajnik tłokowy - paliwo to miał) ze sterownikiem OGNIK PLUS C.W.U.

Proszę zawsze pamiętać że przy ustawianiu tego sterownika trzeba brać pod uwagę powyższy algorytm - ten który podałem jest przykładowym - takim który ja mam u siebie wklepany i przy tych ustawieniach piec chodzi cały czas w stanie podtrzymania temperatura na piecu ustawiona jest na 60 stopni wzrasta nawet do 78 - ale to są oszczędności wtedy piec mało pali - a przecież oto nam wszystkim chodzi

Piecem ogrzewam dom o powierzchni 160 metrów ocieplony - z nowymi oknami (wyremontowana "gierkówka")

Pozdrawiam serdecznie i proszę pamiętać o algorytmie - podany on jest w instrukcji (ale np. instalator, który montował u mnie piec nie miał zielonego pojęcia jak go ustawić mało tego powiedział że ma taki sam piec w domu i pali gazowym bo mu ten gaśnie - żenujące ale prawdziwe)

Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z tego pieca - pali mało

Co do miału kupiłem najtańszy 1 października za 440 zł - miał musi być SUCHY!!! bo inaczej będzie się "zawieszał" w podajniku i piec będzie gasł a na wyświetlaczu pojawi się komunikat "brak opału"

Paramerty pieca podałem na podstawie własnych doświadczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

[witam wszystkich ja mam podobny problem....

nie bede sie pieknie wysławiał ale powiem zrozumiale....

Posiadam piec na ekogroszek EKor 38kw z pleszewa Janusz Stefaniak Pleszew ul. Koźmińska 1e (piec z podajnikiem ślimakowym) oraz sterownik do niego OGNIK PLUS (zwykły najprostrzy bez żadnych c.w.u i PID)

Za nic nie mogę ustawić tego pieca.... Próbowałem groszek kupować z różnych żródeł ale za każdym razem polowa groszku zamienia się w żużel i z 100kg groszku mam cały popielnik niewypalonego groszku...

próbowałem róznych ustawień sterownika-dmuchawa przerwy podania itd.

jeśli ktoś ma taki sam piec z tym samym sterownikiem i wie jak go ustawić bardzo proszę o pomoc

spala bardzo dużo groszku 100kg na niecałe 2 dni!! pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100kg w dwa dni obecnie na kocioł 38kW (jak mniemam koło 300 metrów powierzchni - nie podałeś ile) to nie taki zły wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jak dla kogo ale ogrzewam tylko sam parter ok.100m kwadratowych a w popielniku mam pełny popielnik żużlu jak wsypę 100kg groszku to jest pełny popielnik żużlu więc na pewno nie wypala się groszek dobrze a w takim piecu ilość popiołu powinna być znikoma
nie wiem ale na ogrzanie 100m kwadratowych przy obecnych zimach jeszcze nie ma przecież mrozów pozatym dom ocieplony nowe okna wogole nowy domek to 100kg na 2 dni to chyba trochę za dużo może za duża moc kotła jak na taką powierzchnię??

moze wystarczyloby 25kw??

zaczynam sie martwić pozatym może piec tej firmy nie jest zabardzo oszczędny?? slyszałem rożne opinie o tych piecach ja jak na razie jestem niezadowolony niby wygoda itd. ale

ale mniejsza o to narazie zależy mi na dobrym ustawieniu sterownika aby groszek lepiej sie wypalał i to powinno troche chociaz zmniejszyc zużycie groszku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.