Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Poradę Podłogówka + Co


JanuszB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Państwa Forumowiczów.

Mam małą prośbę. Mam do zrobienia u siostry podłogówkę. Trzy obiegi ok 2m2 - łazienka, 4- kuchnia i 20m salon. Może dam 2 obiegi - połączę kuchnię i łazienkę. Do tego 4- 5 grzejników. Zastanawiam się jak zrobić żeby było dobrze i w miarę możliwości niedrogo. Sam jestem zwolennikiem rozdzielenia podłóg od kaloryferów, zaworu TZM i dwóch pomp. Z kolei szwagier upiera się na 1 pompę i zastosowanie RTL. Tylko czy 1 pompa przepchnie wodę przez podłogę mając mniejszy opór przez grzejniki i czy pchać gorącą wodę w podłogę. Proszę o jakieś porady. Wiem nie mam schematu ale zrobię go jak już mi się coś więcej wyjaśni w powyższej sprawie.

Dzięki i pozdrawiam znad morza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przepchnąć wodę to się da - można zawsze ustawić mniejszy przepływ na grzejnikach.

Z gorącą wodą do podłogówki to już trochę gorzej.

Niby RTLecoś tam ograniczają i do 55C nic się nie powinno stać.

Osobiście zrobiłbym to na TZM - dokładniejsze sterowanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam pytanko jak sterować pracą pompy przy takim TZM http://allegro.pl/uk...2269537618.html , chodzi o to ,że będę miał piec na paliwo stałe i palił raz dziennie nie chciałbym żeby pompa do podłogówki chodziła cały czas, pompami CWU i CO będę sterował czymś takim: 1111 Multi - Auraton?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś montował, albo wie czy taki wynalazek jest coś wart, bo nie ukrywam że mnie zaiteresowałhttp://allegro.pl/te...2308586582.html

Dzięki i pozdrawiam

 

Witam , jest to gotowy rozdzielacz do połączenia podłogówki i grzejników , Tak samo to działa jak byś kupił zwykły mieszacz do podłogówki z rozdzielaczem i do tego dokupił rozdzielacz do podłaczenia grzejników tylko że jest to zrobione na jednej belce , podział temperatury odzielenia wysokiej temperatury grzejników od temperatury dla podłogówki jest realizowany za pomocą specialnej wkładki umieszczonej wewnątrz belek rozdzielacza , zaletą tego układu jest to że podłączasz to jednym przyłączem i możesz to mieć w jednej skrzynce . Montaż i regulacja zgodna z instrukcją nie sprawia problemów . Należy pamiętać że zasilanie takiego rozdzielacza z kotła powinno być o 20 st wyższe niż tem. przewidziana do zasilania podłogówki , Dla zobrazowania sprawy w załączniku przesyłam zdjęcia samego mieszacza do podłogówki i rozdzielacza do grzejników , oraz trochę innego rozwiązania połaczenia grzejników i podłogi .

post-4018-0-54770600-1336632215_thumb.jpg

post-4018-0-92410900-1336632315_thumb.png

post-4018-0-71521300-1336632424_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za odpowiedzi. Oczywiście nie upieram się przy tym pomyśle. chodzi mi o to żeby się jak najmniej przy instalacji narobić a przy tym jej nie skopać. Tak sobie myślałem że skoro robota za friko ,no może za browara to chociaż bym sobie ją uprościł. Jeszcze jedno pytanie. Jak wg.was do podanego przeze mnie rozdzielacz dołączyć bojler CWU. Czy można go dać na przyłącza grzejnikowe czy jednak lepiej przed rozdzielaczem i na osobnej pompie.

Dzieki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jest to gotowy rozdzielacz do połączenia podłogówki i grzejników , Tak samo to działa jak byś kupił zwykły mieszacz do podłogówki z rozdzielaczem i do tego dokupił rozdzielacz do podłaczenia grzejników tylko że jest to zrobione na jednej belce , podział temperatury odzielenia wysokiej temperatury grzejników od temperatury dla podłogówki jest realizowany za pomocą specialnej wkładki umieszczonej wewnątrz belek rozdzielacza , zaletą tego układu jest to że podłączasz to jednym przyłączem i możesz to mieć w jednej skrzynce . Montaż i regulacja zgodna z instrukcją nie sprawia problemów . Należy pamiętać że zasilanie takiego rozdzielacza z kotła powinno być o 20 st wyższe niż tem. przewidziana do zasilania podłogówki , Dla zobrazowania sprawy w załączniku przesyłam zdjęcia samego mieszacza do podłogówki i rozdzielacza do grzejników , oraz trochę innego rozwiązania połaczenia grzejników i podłogi .

Witam. Gdzieś przeczytałem, że projekt rozdzielacza tece 2 w 1 jest Twojego autorstwa. Jestem pod wrażeniem. Mam pytanie. Czy w instalacji wyposażonej w ten rozdzielacz trzeba zastosować jeszcze dodatkową pompkę CO, a ta w tym rozdzielaczu jedynie miesza, czy ona wystarczy. I jeszcze jedno czy bojler cwu max 100l można potraktować jak grzejnik i podłączyć pod rozdzielacz, czy trzeba dać osobne podłączenie przed rozdzielaczem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa główna być musi. Jeżeli masz kocioł gazowy, to jest ona już zintegrowana z kotłem. Jeżeli kocioł stałopaliwowy, to na wyjściu dajesz pompę główną. Pompa na rozdzielaczu obsługuje wyłącznie podłogę przygotowując wodę o odpowiedniej temp, czyli miesza.

 

Osobiście zrobiłbym osobne odejście na boiler (oczywiście za pompą główną). Łatwiej będzie wyizolować układ grzania CWU na lato. Poza tym regulacja przepływów na belkach przy podpiętym do nich tak "przepływochłonnym" odbiorniku, może sprawiać kłopoty (ale to tylko domysły, nie ryzykowałem nigdy w tą stronę). Pozostaje jeszcze pytanie, czy chcesz kontrolować stopień podgrzewu wody w boilerze poprzez stosowanie priorytetu np.

 

P.S.

To jak to jest, tomek kręci z Tece, czy Tece kręci z tomkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wi

Witam. Gdzieś przeczytałem, że projekt rozdzielacza tece 2 w 1 jest Twojego autorstwa. Jestem pod wrażeniem. Mam pytanie. Czy w instalacji wyposażonej w ten rozdzielacz trzeba zastosować jeszcze dodatkową pompkę CO, a ta w tym rozdzielaczu jedynie miesza, czy ona wystarczy. I jeszcze jedno czy bojler cwu max 100l można potraktować jak grzejnik i podłączyć pod rozdzielacz, czy trzeba dać osobne podłączenie przed rozdzielaczem.

Pozdrawiam

Witam , tak przez przypadek powstał ten projekt i dość dobrze się przyjął , nawet na rynku pojawiła się podróbka ,rozdzielacz posiada świadecwo ochronne z Urzędu patentowego to trochę z tym walczymy. Ale do rzeczy :

- pompa która jest na rozdzielaczu ma zadanie mieszania wody tylko w obiegu podłogówki . -

- przy kotle powinna być pompa do zasilania tego rozdzielacza

- jeśli chodzi o zbiornik cwu to zależy od instalacji są instalacje w których jest dodatkowa pompa do ładowania CWU . w innych jest to rozwiązywane grawitacyjnie , wszystko zależy od tego czego klient oczekuje , trzeba jakoś sterować tą cwu.

Można to też zrobić tak jak pisałeś że podłączyć zbiornik zamiast grzejnika , na górną wkładkę zaworu termostatycznego nakręcić głowicę z kapilarą która by regulowała zasilaniem do zbiornika , można zamiast głowicy nakręcić siłownik taki jak daje się na rozdzielacze do podłogówki i podpiąć go pod jakiś termostat który bada tem w zbiorniku , jak by trochę pokombinować można nawet zrobić piorytet cwu. ( siłowniki zasilające grzejniki i podłogówkę się zamykają a otwiera się siłownik do cwu . i odwrotnie ).

pozdrawiam

 

 

 

tam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa główna być musi. Jeżeli masz kocioł gazowy, to jest ona już zintegrowana z kotłem. Jeżeli kocioł stałopaliwowy, to na wyjściu dajesz pompę główną. Pompa na rozdzielaczu obsługuje wyłącznie podłogę przygotowując wodę o odpowiedniej temp, czyli miesza. Osobiście zrobiłbym osobne odejście na boiler (oczywiście za pompą główną). Łatwiej będzie wyizolować układ grzania CWU na lato. Poza tym regulacja przepływów na belkach przy podpiętym do nich tak "przepływochłonnym" odbiorniku, może sprawiać kłopoty (ale to tylko domysły, nie ryzykowałem nigdy w tą stronę). Pozostaje jeszcze pytanie, czy chcesz kontrolować stopień podgrzewu wody w boilerze poprzez stosowanie priorytetu np. P.S. To jak to jest, tomek kręci z Tece, czy Tece kręci z tomkiem?

 

 

Hi kręcimy razem , jest to produkt robiony na wyłaczność dla TECE.

Edytowane przez tomekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak by trochę pokombinować można nawet zrobić piorytet cwu. ( siłowniki zasilające grzejniki i podłogówkę się zamykają a otwiera się siłownik do cwu . i odwrotnie ).

pozdrawiam

Z tym że wiadomo, że priorytet cwu do niczego nie jest potrzebny, jedyne co potrafi, to wychłodzić mieszkanie w niekontrolowany sposób. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za odpowiedzi. Tak się zastanawiam czy trochę za bardzo nie kombinuję. Ta instalacja jest dla siostry polonistki i szwagra polonisty policjanta. Za dużo nie mogę od nich w kwestii obsługi kotła i instalacji wymagać. Namawiałem ich na ogrzewanie gazowe żeby nie wywalili w kosmos swojej chałupy jak im się piec zagotuje,ale nie chcą. Czy ktoś zetknął się z takim urządzeniem - http://allegro.pl/wezownica-schladzajaca-zewnetrzna-z-wyposazeniem-i2280365211.html. Da to radę schłodzić kociołek 10 kw. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam jeszcze jedną prośbę. Schemat do oceny. A właściwie dwa schematy, jeszcze nie wiem na jaką opcję się zdecydować. Zaworu 3 i 4D nie dawałem. U rodziców kociołek chodził 18 lat bez tego i było ok. Kocioł bedzie raczej robiony nie "kupny" więc gwarancji nie trzeba brać pod uwagę. Jeszcze się zastanawiam czy nie zrobić podłogi na tzm. Wrzucam fotkę mojego rozdzielacza, sam go sobie zrobiłem i działa, a kosztował tyle co zawór tzm, zaworki grzejnikowe i kulowe no i pompa z demobilu, chociaż tą ostatnią wymieniam na alfę 2. Wilo idzie do cwu.

Pozdrawiam i proszę o zainteresowanie. Na schematach nie ująłem zaworów ale oczywiście gdzie trzeba tam powstawiam.

post-9749-0-03670000-1337550991_thumb.jpg

post-9749-0-21294000-1337551028_thumb.jpg

post-9749-0-65044500-1337551089_thumb.jpg

Edytowane przez JanuszB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

A po grzyba ? odwróci tylko obieg wody w wężownicy przy pracującej pompie. Grawitacja zadziała tylko wtedy gdy pompa będzie OFF.

Tak jak jest obecnie na lewym schemacie jest dobrze a dodatkowo podgrzeje sobie powrót kotła dzięki zbiornikowi CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosiłbym o ocenę jeszcze jednego schematu. Czy ma to szansę działać na grawitacji. Myślę że nie do końca bo powrót jednego z pionów będzie niżej kotła. Chodzi mi głównie o to czy opłaca się obniżać pozoim podłogi w kotłowni o 0,5m, czy się nie bawić i polegać wyłącznie na pompie. Instalacja przy piecu ze stali 1" reszta pex 20. Grzejniki góra v22 dół z podłączeniem bocznym i drabinka Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

OBIEG CO.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.