Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie


marccinek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie co lepiej sie opłaca do instalacji [instalacja nie posiada rozdzielaczy przekroj rury 3/4 od kotła ( 8 kaloryferow + boiler ) ] Termostaty (głowice termostatyczne) na grzejnik czy Może lepiej Regulator pokojowy do sterownika pieca dodam od Sb ze mam piec na Eko groszek z podajnikiem 22 kw a dom ma 145 metrow i jest Ocieplony . chodzi mi ktore rozmiązanie daje wiekszą oszczedność w spalaniu???!!! ,,, Bo o komfort to wiem ze chyba głowice termostatyczne . Dzienkuje wszystkim za odpowiedz ;-)

 

Pozdrowienia Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewymiarowany kocioł to tez są straty cieplne mam rozumieć?

 

tak

to są dużo większe straty po kolei: kominowa - nadmiar tlenu, niezupełnego spalania - sadza i dym, niecałkowitego spalania - koksiki w popiele, poprzez wypromieniowanie - przez większe gabaryty.

 

regulator da te przewagę nad głowicami, że zamiast dostarczać ciągle minimalnej mocy, pozwoli kociołkowi np przez godzinę popracować z wyższą mocą, a tym samym sprawnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie to nie jest kwestia oszczędności.

Należy je zrobić zgodnie ze sztuką i cieszyć się z małej obsługowości oraz odpowiednich warunków cieplnych w domu.

Jak jest źle wykonane, to będzie uciążliwe i generalnie nieoszczędne.

Nie ma co nastawiać się na oszczędności, one przyjdą same.

 

Jak będziesz myślał kategoriami oszczędzania to po pewnym czasie dojdziesz do słusznego wniosku, że trzeba mieć po prostu kożuch na zimę (nie ściągać w domu) i grube pierzyny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akurat sterownik s37 i na ten sezon założyłam regulator pokojowy w celach oszczędnościowych.Wyobraźcie sobie moje zdziwienie,kiedy okazało się,że piec jak brał 40kg dziennie tak bierze,a na dodatek po to,żeby utrzymać 10 stopni w domu.Ale mojego przypadku nie bierz pod uwagę,bo tam nic nie jest jak powinno,a na dodatek nie jestem przy piecu.Tak czy inaczej jak byłam teraz na święta,to do kotłowni chodziłam dlatego że chciałam,a nie dlatego że musiałam,co daje pewien komfort.

Podsumowując to oszczędności pewnie nie zauważysz,a regulator pokojowy mnie kosztował 60 zł + montaż i jestem zadowolona że go zamontowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpię, że jesteś zadowolona, skoro tam nie przebywasz zimą, gdy dyskomfort największy ;)

Choć, jakbyś tam była, to też nie musiałoby być źle - narzekanie męża mogłoby Cię rozgrzewać :P

Z tego, co piszą to st37 zatrzymuje pracę podajnika, gdy regulator pokojowy nie chce grzania (jak wnioskuję obniża to temperaturę w kotle)

Nie na tym to ma polegać.

W kotle ma być cały czas gorąca woda i ma tylko czekać na sygnał od pokojowego, że już chce...

Wtedy natychmiastowe przesłanie energii do grzejników daje lepsze odczucia.

Dlatego lepiej czasami zatrymać pompę a potem ją tylko uruchomić (pomijając fanaberie palnikowe sterownika kotłowego).

 

Są też jeszcze lepsze techniki, polegające na zastosowaniu zaworu mieszającego 4D, ale st37 tego nie potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal,jesteś b.mądrym człowiekiem.Przepnę do pompy(oczywiście jeżeli mój dzielny hydraulik to przełknie) i przy okazji będę miała ciepłą wodę niezależnie od temp. w domu.Dziękuję bardzo.Jeżeli jeszcze moje piękne nowe przedpalenisko okaże się,,zdatne,, to pomyślę o małym ołtarzyku dla Ciebie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego, co piszą to st37 zatrzymuje pracę podajnika, gdy regulator pokojowy nie chce grzania (jak wnioskuję obniża to temperaturę w kotle)

Nie na tym to ma polegać.

W kotle ma być cały czas gorąca woda i ma tylko czekać na sygnał od pokojowego, że już chce...

 

 

 

 

Oprogramowanie st 37 jest robione dla wielu producentów kotłów i w zależności od wymagań TECH stosuje różne wersje oprogramowania.

Ja tez posiadam s 37 i mam mozliwość odcięcia zarówno podajnik jak i pompę c.o. za pomocą regulatora pokojowego.Trzeba zaglądnąć do menu serwisowego co tam jest.

Także twierdzenie ,że odcina tylko podajnik jest nieprawdziwe.

 

ST 37 to prosty sterownik za 400zł ,a nie 1400 , wiec nie ma co wymagać cudów.U mnie współpracuje z równie prostym sterownikiem zaworu mieszającego st 430 i spełnia to w zupełności swoje zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnym sezonie zrezygnowałem z regulatora pokojowego i mam tylko w zestawie regulator zaworu mieszającego ze sterowaniem pogodowym. Dobrze ustawione parametry spowodowały,że pokojówka nie jest mi potrzebna.Poza tym na pewno nie jest komfortowym rozwiązaniem zastosowanie regulatora pokojowego.

Produkty mam firmy TECH. Raz dobrze dopasowane parametry na pogodówce spowodowały,że nic nie kręciłem cała zime i obecnie.

Czy oszczędności to trudno powiedzieć.Z pewnościa jesli jestes cały dzień poza domem nie dochodzi do przegrzewania pomieszczeń jesienią i wiosną. Poza tym nieoceniony jest komfort temp. w pokojach.Temp stała w granicach 21-22st.

 

Oszczedności daje obniżenie temp w domu i nie przegrzewanie,dobre ocieplenie stropów i wszystkich miejsc,którymi ucieka ciepełko. Poza tym każdy przypadek trzeba oddzielnie zanalizować.U mnie na początku był tylko regulator pokojowy odcinający pompę,ale instalacja stara z grzejnikami żeliwnymi i wielką ilością wody, po schodzeniu wody w instalacji potrzeba było ogromnej ilości ciepła aby znów nagrzać instalację.Zysku chyba zera ,jak nie wiecej poszlo opału :). Jeśli masz dobrze ocieplony dom i małą instalację to chyba zaoszczedzisz.Teraz temperatura w c.o jest po prostu obniżana lub podwyższana w zależności od temp. zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także twierdzenie ,że odcina tylko podajnik jest nieprawdziwe.

To najlepiej świadczy o o profesjonaliźmie tej, nazwijmy, firmy.

Mnie wpadła w rękę inna instrukcja.

Tak znacząca zmiana obsługi termostatu pokojowego w jednym modelu to całkowity brak koncepcji i do takiego kraju jak Polska się nie nadaje.

 

Oczywiście to doświadczenie trzeba przyjąć i dokładnie zernąć do swojej instrukcji.

Być może np. koleżanka jeden nie będzie musiała przekonywac hydraulika do działań elektryka ;)

 

Istalacja kolegi gonzo jest zoptymalizowana i jest to dobry kierunek dla pytającego, ale można też powiedzieć, że gdyby dobrał odpowiedni sterownik pokojowy do swoich grzejników, to pewnie do dziś by go używał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi sie jednak wydaje ze najlepszym rozwiązniem jest ustawieniem na kotle dość wysokiej temperatury rzedu 70 stopni albo i wiecej i zamontowanie zaworow termostatycznych na kazdy grzejnik i ustawienie ich na komfortową temperature np; 21 stopni , i otworzenie zaworu trzydrogowego na maxymalny( czyli jakby go nie bylo) wtedy duzo szybciej bedzie sie nagrzewalo pomieszczenie jak ma sie wysoka temperature i po osiagnieciu głowica termostatyczna wylanacza grzejnik ... ale to chyba najlepiej sie sprawdzi jak ktos ma ocieplony dom ... w tym roku sprobuje takiego rozwiazania ;-) co sadzicie o tym koledzy ?? ;-) dodam ze mam piec na ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.