Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Dwóch Mieszkań


Ramper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

mam takie pytanie do bardziej doświadczonych kolegów.

Mianowicie - jest dom bliźniak, piwnica-parter-piętro i drugie piętro, po jednej stronie bliźniaka jest zrobione ogrzewanie i wystawione rurki w kotłowni zasilanie i powrót po to aby wpiąć się na drugą stronę i ogrzewać z jednego kotła jedną całą połowę i w drugiej tylko parter(na pareterze ma być bar i chodzi aby z jednego kotła ogrzać parter po jednej i drugiej stronie). Mam już dwie wizję jak to zrobić:

1. normalnie wpiąć się w instalację za pompą (tańsze rozwiązanie ale w jednej instalacji jest glikol)

2. Wpiąć się za pmocą wymiennika i dołożyć jeną pompę za wymiennikiem (dużo droższa sprawa ale obiegi się nie łączą i z jednej strony może być glikol a z drugiej woda i naczynia wyrównawcze nie muszą być na jednym poziomie)

 

Instalacja jena i druga na rozdzielaczach czyli zamykam rozdzielacze na poziomach które mają nie grzać i odkręcam na parterze.

zmieszczam bardzo szybko narysowany schemat bez wymiennika, czy dobrze rozumuje?

a nasuwa mie się jeszcze pytanie jak to zrobić żeby grzało też CWU?

proszę o podpowiedź ewentualnie jakiś poglądowy schemacik.

Z góry dziękuje i Pozdrawiam.

post-15877-0-47681800-1334332868_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powierzchnia całkowita? ten 25kw może być mało ale mozna to podzielić ja tak mam . Grzeje 2 domy 1 kotłem i jest ok. Myśle im prościej tym lepiej Po co komplikować wymiennikiem ciepła ? lepiej zastosować elektrozawory sterowane termostatami , podzielić na 2 obwody + zawór 3d do cwu Jedna pompa na wszystko wtedy wystarczy mniej prądu i mniej komplikacji 1 naczynie wystarczy I wtedy kocioł lekko pociągnie wszystko w mrozy jeśli ci takie coś by przypasiło moge ci zrobić jakiś schemat jak u mnie to wygląda. A oba domy sterowane są w automacie przez termostaty pokojowe. ustawione na 20C w każdej chwili można wyłaczyć dowolny obwód wyłacznikiem przy termostacie pokojowym . kocioł chodzi w podtrzymaniu nie trzeba gasić i podpalać na nowo. jak w kturymś obwodzie jest większe zapotrzebowanie na ciepło można to ustawić priorytetowo [ ten obwód] Kocioł z podajnikiem?

Edytowane przez kociołsam
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego @kociołsam ten schemat twojej instalacji to ja prosiłem ok miesiąca wstecz , obiecałeś że podasz i nie podałeś.

Może wreszcie spełnisz swoje obietnice i pokażesz ten schemat 2 domy na 1 pompie i 2 termostatach

Podobnie jak @Andrzej_W_ nie mam nic do ciebie ale trzeba być słownym.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc!

już obczaiłem temat, racja im prościej tym lepiej.

Zaraz za wyjściami z kotła dam zawory śrubunkowe i trójnik żeby się wpiąć z centralnym z drugiego kotła, wtedy jak będzie miało grzazć z tamtego kotła to odcinam ten kocioł zaworami a zailanie dochodzi z drugiego bez rzadnych termostatów i kombinowania, bo chodzi o to, że ten parter z drugiego kotła będzie ogrzewany wtedy jak w kotle docelowym nie będzie się paliło.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc!

już obczaiłem temat, racja im prościej tym lepiej.

 

 

Witam

Ale pamiętaj o bezpieczeństwie pracy całej instalacji.- Wszystkie połączenia i obejścia muszą być zgodnie ze sztuką

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.