Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Wlasnej Konstrukcji Ze Zbiornikiem Akumulacyjnym


Orzel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W dziale instalacje otworzylem temat dotyczacy calosci instalacji, tutaj chcialbym uslyszec opinie jedynie na temat kotła.

Zrobilem sobie taki oto projekt(3d PDF - dowolnie mozna obraca i skalowac)

Paliwo to w większości drewno, zrebki, brykiet, trociny, czasem miał lub węgiel.

Do ogrzania będzie miał zbiornik akumulacyjny 500l bezpośrenio nad nim. W obiegu kotła nie planuję innych odbiorników.

Budowa pozioma ze zbiornikiem nad kotłem ze względu na oszczędnośc miejsca.

Do ogrzania tylko 54m kw, dwie osoby. Wielkośc kotła to circa 1 x 0,6 x 0,6 m. Cała kotłownia ma zając 2m kw. maksymalnie.

Wszystko tak przewymiarowane żeby działało na zasadzie fire & forget - raz na dobe rozpalic, ewentualnie dorzucic i z głowy. W sezonie letnim rozpalic co drugi-trzeci dzien. Powietrze dostarczane dmuchawa przez otwory w bocznych sciankach(najprawdopodobniej z zewnatrz budynku). W drzwiczkach szuflada do załadunku bez otwierania i smrodzenia.

Kocioł oczywiscie ocieplony wełną i oblozony na zewnatrz cienka blacha. Zbiornik analogicznie.

Koszt wykonania - jak dla mnie znikomy. Blacha z odpadów po produkcji(scinki), jedyny koszt to rura 2 cale na płomieniówki(nie jestem pewien czy nie za grube) i elektrody.

Czas wykonania takiego kotła to 1 dzień uczciwej pracy, ale że pracuję też zawodowo to może to zając cały weekend.

kocioł.PDF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się ta konstrukcja nie podoba albowiem ma wiele wad.

1. olbrzymi zład wody w kotle co będzie powodowało zbyt długie rozgrzewanie całości (po rozgrzaniu będzie to działać nawet na +)

2. Płomieniówki w układzie poziomymi fi 2" czyli cały ogień pójdzie przez pierwsze napotkane a reszta będzie zarastać.

3. Ruszt wodny w kotle dolnego spalania !? to nie jest najlepszy pomysł. A już z całą pewnością musi mieś spad w kierunku przodu kotła aby się mógł odpowietrzyć

4 Podawanie powietrza też nie jest najlepiej pomyślane

5 Aby wyczyścić te płomieniówki od tyłu będziesz potrzebował tam min.60cm miejsca

6 kocioł będzie miał bardzo małą sprawność

7 Czas budowy takiego kotła? 1 dzień, no chylę czoła ;) chyba ze z klocków lego.

Pozdrawiam i powodzenia

 

Co do samego rys to fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowiac krotko:

To beznadziejny projekt, stworzony przez osobe nie majaca pojecia o sprawie.

Nie ma o czym dyskutowac, to tak jak dyskutowac z malarzem pokojowym o fizyce kwantowej / bez ublizania komukolwiek/.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowiac krotko:

To beznadziejny projekt, stworzony przez osobe nie majaca pojecia o sprawie.

Nie ma o czym dyskutowac, to tak jak dyskutowac z malarzem pokojowym o fizyce kwantowej / bez ublizania komukolwiek/.

gtoni

Mozesz rozwinac ? Mało konstruktywna krytyka.

NIe ukrywam że nie jestem konstruktorem kotłów. Jeżeli ktoś przynosi mi projekt to go wykonuję. Jeżeli ktoś chce żeby mu naprawic kocioł nie ma problemu. Tematu konkonstrukcji nie zgłebiałem.

A mnie się ta konstrukcja nie podoba albowiem ma wiele wad.

1. olbrzymi zład wody w kotle co będzie powodowało zbyt długie rozgrzewanie całości (po rozgrzaniu będzie to działać nawet na +)

Osobiscie uważam to za zaletę - całośc układu ma zgromadzic możliwie dużo ciepła, nie wymagac uwagi i nie stwarzac zagrozenia w przypadku bledow w obsludze

2. Płomieniówki w układzie poziomymi fi 2" czyli cały ogień pójdzie przez pierwsze napotkane a reszta będzie zarastać.

A jaka srednice bys sugerował? Obawiałem się zbyt małej i dałem po prostu dużą.

3. Ruszt wodny w kotle dolnego spalania !? to nie jest najlepszy pomysł. A już z całą pewnością musi mieś spad w kierunku przodu kotła aby się mógł odpowietrzyć

Moj pierwszy model zakładał pochylony ruszt, na płaski wejdzie wiecej materiału. Wodny bo moge i umiem, tylko dlatego.

4 Podawanie powietrza też nie jest najlepiej pomyślane

Z tych projektów które przejrzałem wyszło mi że pierwsze bliżej drzwiczek pod rusztem, nastepne dwa byc może tez blizej.

5 Aby wyczyścić te płomieniówki od tyłu będziesz potrzebował tam min.60cm miejsca

Akurat to mi nie przeszkadza, dla lokalizacji którą dla niego przewiduję jest OK.

6 kocioł będzie miał bardzo małą sprawność

Możesz rozwinąc ?

7 Czas budowy takiego kotła? 1 dzień, no chylę czoła ;) chyba ze z klocków lego.

Pozdrawiam i powodzenia

Byc może wiesz dużo o konstrukcji kotłów, ale ja chyba wiem więcej o produkcji przemysłowej i formowaniu stali. Nic innego ne robię. 4-6h na wyprodukowanie takiego kotła to tak w sam raz mając komplet rysunków. Gdyby było inaczej żadnej firmie nie opłacałoby sie tego robic. 12h gdybym otrzymał projekt bez szczegółów - tylko gabaryty, grubości blachy i podstawowe wymiary i musiał sam przygotowac dokumentację.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wypowiadać co do kotła, ale odnośnie programu. Jako linuksowiec, a przynajmniej z niego głównie korzystam poszłem na łatwiznę i na starego, warsztatowego, windowsowego muła ściągnąłem Adobe reader X żeby ten plik obejrzeć. Powiem, że zero szału.

Jako trójwymiarową płaszczyznę porozumienia na forum osobiście popieram SketchUp-a. Dość prosty, darmowy i możliwości do tych celów spore. Nie ma wersji na linuksa, ale przez WINE jakoś daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Byc może wiesz dużo o konstrukcji kotłów, ale ja chyba wiem więcej o produkcji przemysłowej i formowaniu stali. Nic innego ne robię. 4-6h na wyprodukowanie takiego kotła to tak w sam raz mając komplet rysunków. Gdyby było inaczej żadnej firmie nie opłacałoby sie tego robic. 12h gdybym otrzymał projekt bez szczegółów - tylko gabaryty, grubości blachy i podstawowe wymiary i musiał sam przygotowac dokumentację."

 

Nikomu nie ubliżając z twojego postu wnioskuję że jesteś "gryzipiórkiem" i być może znasz się na projektowaniu i formowani el. stalowych ale o budowie kotłów ani o procesach temu towarzyszących nie wiesz nic lub niewiele. Skąd mój wniosek? wystarczy spojrzeć na ten rysunek aby wyłapać sporo błędów, i już nie chodzi mi tutaj o przepływy wewnątrz, czy sprawność tej konstrukcji ale o fakt że chcesz to pospawać ELEKTRODĄ w 5-6h. Chłopie sama obróbka stali czyli cięcie, formowanie i obróbka krawędzi (fazowanie, oczyszczanie pow. spawanych) zajmie przy zastosowaniu maszyn przemysłowych kilka godzin. drugą sprawą jest błąd w samym spawaniu ponieważ z założeń twojego projektu wynika ze chcesz to pospawać pachwinowo wewnątrz kotła a to nie jest najlepszy pomysł ;).

Jeżeli chcesz podyskutować o budowie kotła to bardzo chętnie włączę się do dyskusji ale nie pisz głupot że jednostkową sztukę wykonasz w 5-6h. Wyjdź z za biurka i popracuj trochę przy formowaniu tej stali to przekonasz się o czym tu mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może kolega @Orzeł potrafi to zrobić w 5-6h, przy odpowiednim parku maszynowym to może, może. Ale wg mnie on tego nie wytrasuje i nie wytnie w 3- 4 h, a gdzie spawanie?, czyszczenie? ale może, może?

Nie każdy z nas ma dostęp do wycinarek plazmowych i robotów przemysłowych :(

Ten tekst o czasie wykonania kotła powinien kolegę @Przemysława mocno zmobilizować do szybkiego wyzdrowienia. ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc może wiesz dużo o konstrukcji kotłów, ale ja chyba wiem więcej o produkcji przemysłowej i formowaniu stali. Nic innego ne robię. 4-6h na wyprodukowanie takiego kotła to tak w sam raz mając komplet rysunków. Gdyby było inaczej żadnej firmie nie opłacałoby sie tego robic. 12h gdybym otrzymał projekt bez szczegółów - tylko gabaryty, grubości blachy i podstawowe wymiary i musiał sam przygotowac dokumentację.

 

Kolego nie obraź się ale tak się składa że kilka lat prowadziłem magazyn w firmie produkującej kotły gazowe z 316 i 316TI. Pełna dokumentacja techniczna, gotowe komponenty pocięte na wymiar na laserze do tego półprodukty gotowe w 100%. Zadaniem spawacza tylko było poukładanie klocków wcześniej przygotowanych i uwierz mi nie jest to takie proste.

 

W twojej wypowiedzi czuję nutkę menadżera który tylko się oczytał o dwie książki za dużo ale niestety takie czasy, czasy tandety która zalewa świat.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do ogrzania jest 54 m2 to, nie zagłębiając się zbytnio w samą konstrukcję i jej wykonanie, przerost formy nad treścią. Kocioł odpowiedni do tej powierzchni można kupić za 1600-1800 zł. Pomysł z buforem też jakoś mnie nie przekonuje. A grzanie bufora na cwu latem, też wymaga jeszcze przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

może na taką powierzchnię i zasadę pracy (bez grzejników chyba że nie doczytałem/zrozumiałem) byłoby dobrze postawić piec kaflowy z zintegrowanym zbiornikiem cwo

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, od 5 lat ni miałem na dupie spodni innych niż robocze. Zmieniam tylko brudne na czyste kiedy wychodze na miasto. Za biurkiem siedzę, bo niby należe do tzw. kadry zażądzającej, ale nie zrezygnowałem z pracy fizycznej. No i poza praca zawodowa mam swój porządnie wyposażony warsztat. Takie hobby. Na modelu nie ma szczegółów konstrukcji, tylko ogólnie narysowana bryła. Odpowiednie zoptymalizowanie konstrukcji, użycie zamków do montazu czy gięcie zamiast spawania pozwala naprawde zoptymalizowac produkcję. Przygotowanie do spawania zajmuje wtedy 15 minut i rzeczywiście przypomina składanie z klocków. Fakt że wpierw trzeba zainwestowac w nowoczesny sprzęt, ale ja szanuję swój czas.

 

 

@mak, reded

Założenia są takie że po nagrzaniu układu można było zostawic to na dzien albo dwa bez obsługi i nadal ma działac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to myślę, że trzeba się skupić na merytoryce samej konstrukcji i zastosowania.

Mam nadzieję, że podczas wykonywania pokażesz/opiszesz jak to się optymalnie produkuje.

Osobiście wiem, że niespodzianki się zdarzają nawet jak wszystko jest nieźle zaplanowane (np. omsknie się ręka) i wtedy najmniejsze pierdółki zajmują najwięcej czasu).

Ale myślę, że nie o rekordy tu chodzi.

Jak będziesz robił tydzień, to pewnie nikomu się krzywda nie stanie ;)

 

Tak więc powodzenia życzę, bo widzę, że się nie zrażasz pomimo ataków (choć oczywiście pomagających, pozytywnych) od kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, faktycznie w moich postach było mało meteorytyki a dużo ataku. Więc może zaczniemy od nowa. płomieniówki poziome w tym układzie to zły pomysł dlatego że są dość dużego przekroju i cała temperatura pójdzie tylko tymi które mają najkrótszą drogę ujścia.

Należy zacząć od tego jakie jest zapotrzebowanie na moc i jakie warunki do umiejscowienia pieca lub kotła (czytałem twój temat na instalacjach co. i wiem że planujesz kocioł w garażu z poziomym odprowadzeniem spalin, ale żaden nadzór na to nie pozwoli :( ) Sam układ z akumulacją też wydaje sie troszkę błędny- akumulację lepiej powierzyć podłodze i ścianom (planujesz podłogówkę w 100%) więc przy dobrej izolacji poziomej i przy grubszej warstwie wylewki sprawę akumulacji masz załatwioną (jako izolację zamiast styropianu warto pomyśleć nad keramzytem, perlitem, wermikulitem mają właściwości izolacyjne i masz pewność że ci tego gryzonie nie zjedzą, wydaje się to śmieszne ale już naprawiałem posadzkę gdzie myszy wyniosły styropian ;) )

 

Sam kocioł pewnie będziesz musiał sam zrobić, ponieważ na rynku nie znajdziesz kotła o tak małej mocy. 54m2 x 3,2m h (kamienice często maja takie wys.) daje nam ok.173m3 kubatury x 40W/m3 daje szczytowe zapotrzebowanie 6,9 kW ale po wygrzaniu będzie to max 2kW. Z drugiej strony 1m2 podłogówki to ok 80W/m2 przy 28*C co daje 4,5kW .

Więc do takiego zapotrzebowania kociołek powinien być naprawdę malutki, a to co ty nakreśliłeś to potwór o bardzo niskiej sprawności.

Przy projektowaniu kotła trzeba odpowiedzieć sobie na pytania:

- co będzie stanowiło paliwo podstawowe (kaloryczność)

- Jaka moc nominalna będzie nam potrzebna (nadmiar mocy szkodzi bardziej niż jego niedomiar)

- jakie mamy warunki lokalowe i dostęp do komina

- jaki mamy ciąg kominowy (determinuje on o sposobie dystrybucji powietrza)

dopiero gdy sobie odpowiemy na te pytania możemy pomyśleć o projekcie.

Wzór na moc i sprawność kotła:post-13940-0-78630500-1334492679_thumb.jpg

Nie wnikając w szczegóły powierzchnia wymiany w kotle powinna mieścić się w granicy 0,5 - 0,6 m2. Aby wydłużyć cykle załadunku powinieneś zrobić dużą komorę załadunkową i stosunkowo mały palniczek aby kocioł szedł stale na mocy nominalnej bez zduszania płomienia.

Ruszt wodny w kotle DS jest niepożądany ponieważ obniża temp żaru i nie pozwala na dopalenie się gazów.

U Ciebie najlepiej było by zrobić wysoki sześciobok z przegrodą szamotową bez zbędnych kombinacji ew. wstawić w kanał wymiennika zawirowywacz spalin w celu lepszego odbioru.

 

Troszkę długi ten post, ale jestem chyba to winien kol. @orzeł

Pozdrawiam Przemo

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.