Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zgranie Pieca Gazowego Dwufunkcyjnego (Piętro) I Węglowego W Piwnicy


kkk6969

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Planuję w piwnicy dołożyć piec węglowy z zasobnikiem cwu.

Na piętrze aktualnie pracuje piec gazowy dwufunkcyjny (ciepła woda przepływowo) z zamkniętą komorą spalania (turbo).

I tu problem ? poczytałem troszkę na forum ale odpowiedzi jasnej nie znalazłem.

W zakresie obiegu co:

1. Odnośnie jak to zgrać aby jak rozpalę w węglowym to żeby gazowy się wyłączył. Chyba by można dać impuls na sterownik gazowego aby się wyłączył. Ale wtedy powstanie chyba obieg powrotny wody co przez piec gazowy (będzie chodził jak grzejnik?).

2. I odwrotnie - jak wygaśnie węglowy to załączy się gazowy i czy wtedy nie powstanie obieg powroty przez węglowy?

W zakresie cwu ? i tu już gorzej

3. Jak będzie nagrzany bojler to co zrobić żeby nie włączał się gazowy po odkręceniu wody w kranie?.

4. I odwrotnie jak w bojlerze zimno to powinien grzać gazowy i odłączać boiler.

W załączeniu uproszczony schemat (w schemacie pominąłem wiele ważnych elementów instalacji bo nie w nich problem i mogłyby zaczerniać obraz ? pozostawiłem tylko to co mnie interesuje).

Pozdrawiam

Krzysztof

post-35755-0-43063600-1334086082_thumb.jpg

Edytowane przez kkk6969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To nie taka prosta sprawa, musi być automatyka odczytująca stany obu kotłów i dodatkowo mogąca z nimi współpracować.

Najlepiej aby kotły były jednego producenta z dedykowaną automatyką.

Takie rozwiązania są np u firmy Wolf, zobacz na ich stronie firmowej - jest taka zakładka schematy hydrauliczne,

Może coś podpatrzysz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem przez nockę i wymyśliłem że piecem gazowym co steruje sterownik eurostar 2006 - na kablu biegnacym od pieca gazwowego do sterownika bym wpiął termostat bimetaliczny (koszt parę zetów), który byłby normalnie "otwarty" i podpiety pod wyjscie z pieca co. Po nagrzaniu pieca co węglowego np do 40C przerywał by styki i rozłączał piec co gazowy (tak jakby dostawał sygnał ze sterownika że jest ciepło w domu. Wg mnie powinno zadziałać. Pompa na piecu węglowym by ruszała po osiagnięciu temperatury wyższej niż na termostacie bimatalicznym np. 45C.

Chyba powinno zadziałać.

Podobnie z grzaniem wody z pieca gazowego. Na wyjściu z pieca gazowego na zasilaniu cwu dałbym elektrozawór "normalnie otwarty" a na zasileniu boilera elektrozawór "normalnie zamkniety"i do niego termostat bimetaliczny odczytujacy temperaturę w bolierze. Jak temperatura w bolierze byłaby powyżej np 40 stopni elektrozawór przy piecu gazowym zamykał się i drugi przy boilerzy otwierał się.

Chyba powinno zadziałać.

Wieczorem to wrzucę na schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze o jakim piecu myślisz,ze sterownikiem czy bez?Musisz pamiętać że euroster steruje beznapięciowo.Z tymi elektrozaworami pewnie by wyszło tylko zastanawiam się czy nie taniej zawór 3D przełączający.Pompa cwu /jak sądzę cyrkulacyjna/ powinna być na drugiej rurce.Wypadałoby też zamontować pompę cwu,chyba że myślisz o grawitacji.

post-22550-0-97536000-1334167119_thumb.jpg

Edytowane przez konopka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem ?konopka?. Piec w piwnicy bez sterowania Cichewicz Ultima II 21 kw - będę palił przede wszystkim drewnem.

 

Pomysł z tym zaworem 3d fantastyczny lecz u mnie nie mogę wstawić bo pętla od obiegu cwu jest schowana za kafelkami przy podłodze w łazience na piętrze i rozkuwanie nie wchodzi w grę. Mam ok 30 cm dostępu pod piecem i tam bym zmieścił elektrozawór.

 

 

 

Tak czytam jeszcze o pompie co czy jakby wstawić na powrocie pieca to czy nie pociągnęła by jedna co i cwu?

post-35755-0-18993100-1334175481_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno działać,ja mam podobnie ale trochę inaczej.wyszedłem z prostego założenia że kociołek gazowy /Junkers Ceramini/ do dzialania potrzebuje prądu.Do sterowania użyłem sterownika kotła Komfort /dostałem walnięty i naprawiłem/,tak że mam jeszcze możliwość regulacji temp. załączenia gazowego.Poza tym mój sterownik junkersa ma zasilanie z kotła,więc dodatkowo musiałem dołożyć mu zasilanie awaryjne na czas wyłączenia ponieważ ma swoje podtrzymanie tylko 2h.Wykombinowałeś dobrze tylko nie rozumiem dlaczego 12v,musisz wstawić jakiś prostownik,przecież są elzawory na 230v . Co do termostatów to musisz dobrać odpowiednią temp. i wiedzieć jaką mają histerezę.No i do termostatu sterującego gazowym nie wolno podłączać napięcia,.Jeżeli chodzi o pompę na powrocie to nie zda egzaminu,gdyż pompa obiegowa co musi być za zaworem 4D.Możesz wstawić jako drugą bę dzie pracować na małym obiegu.Wypadałoby jeszcze elzawórprzy wymienniku aby się nie schładzał po spadku temp.kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy zaproponowanej konfiguracji szanse na automatyzację są właściwie zerowe. Czym chcesz sterować w kotle na drewno bez sterownika?

2. Zaproponowany kocioł na drewno przeznaczony jest do pracy w układzie otwartym ty chcesz w zamkniętym bez zadnych zabezpieczeń ( przynajmniej ich nie pokazujesz na schemacie), gazowy w zamkniętym to naprawdę może być niebezpieczne.

3. Praktycznie nie ma możliwości automatycznej zmiany żródła w przypadku cwu, ręcznie jest wykonalne. Układ gdzie gazówka podgrzewa przepływowo cwu a kocioł na paliwo stałe przez podgrzewacz w dodatku z cyrkulacją jest kompletnym nieporozumieniem.

4. Najpierw poczytaj trochę o montażu zaworów 4D bo niestety to co zproponowałeś jest błedne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie można palić bez sterownika?Mimo że to kocioł do pracy w układzie otwartym przecież można go zamknąc,oczywiście z zabezpieczeniem.Zmiana źródła cwu możliwa.Do kkk6969:jaką temp. chcesz utrzymywać na kotle i czy zawór 4D jest konieczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem przez nockę i wymyśliłem że piecem gazowym co steruje sterownik eurostar 2006 - na kablu biegnacym od pieca gazwowego do sterownika bym wpiął termostat bimetaliczny (koszt parę zetów), który byłby normalnie "otwarty" i podpiety pod wyjscie z pieca co. Po nagrzaniu pieca co węglowego np do 40C przerywał by styki i rozłączał piec co gazowy (tak jakby dostawał sygnał ze sterownika że jest ciepło w domu. Wg mnie powinno zadziałać. Pompa na piecu węglowym by ruszała po osiagnięciu temperatury wyższej niż na termostacie bimatalicznym np. 45C.

Chyba powinno zadziałać.

Podobnie z grzaniem wody z pieca gazowego. Na wyjściu z pieca gazowego na zasilaniu cwu dałbym elektrozawór "normalnie otwarty" a na zasileniu boilera elektrozawór "normalnie zamkniety"i do niego termostat bimetaliczny odczytujacy temperaturę w bolierze. Jak temperatura w bolierze byłaby powyżej np 40 stopni elektrozawór przy piecu gazowym zamykał się i drugi przy boilerzy otwierał się.

Chyba powinno zadziałać.

Wieczorem to wrzucę na schemat.

 

Witam

W nocy się śpi a nie myśli.

Dałem ci radę idź na stronę Wolfa, nie byłeś i nie chcesz, ale mimo wszystko warto tam zajrzeć.

Poniżej zamieszczam 3 schematy współpracy kotła 2-funk. z kotłem na wszystko - zauważ że ważnym elementem jest zbiornik akumulacyjny (bufor), który pozwoli na sterownie mocą wytworzoną przez kocioł na paliwo stałe, podobne układy są z kotłem do zgazowania drewna.

Oba kotły pracują w układzie zamkniętym, ale to się da obejść np przez wymiennik.

Posłuchaj kolegi @mak-a jeszcze raz przemyśl to , ale nie w nocy, - Bo jak mawiał mój sierżant z LWP - "nocą to robota dla ch..... i kota" ;)

 

Pozdrawiam

schematy_hydrauliczne wolf kociol 2 funk.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie można palić bez sterownika?Mimo że to kocioł do pracy w układzie otwartym przecież można go zamknąc,oczywiście z zabezpieczeniem.Zmiana źródła cwu możliwa.Do kkk6969:jaką temp. chcesz utrzymywać na kotle i czy zawór 4D jest konieczny?

Bez sterownika da się palić, bo i dlaczego miało by się nie palić, a stosując miarkownik można nawet, choć w sposób ograniczony, sterować temperaturą na kotle. Ale niestety automatyzacja pracy takiego kotła odpada. Pisanie że kocioł do pracy w układzie otwartym może pracować w zamkniętym, myślę że poważne nie jest, znacznie bezpieczniej jest kupić kocioł do takiej pracy niż uskuteczniać kombinacje, a potem, czego nikomu nie życzę, płakać nad złym losem który doprowadził do nieszczęścia. Co do cwu to podtrzymuję co napisałem wcześniej jak kolega chce biegać i zamykać lub otwierać zawory, to oczywiście można. Zgadzam się opiniami kol Sambora, takie CO można zbudować ale trzeba dobrać odpowiednie urzadzenia, kotły, sterowniki.......... . Schematy ze strony Wolfa to oczywiście bardzo dobra podstawa do opracowania kocepcji projektu ( są bogatsze niż zalozenia autora wątku bo i bufor i solary)..

Ps. Myślę że przez przeoczenie Sambor pomylił rodzaj kotła gazowego, w schematach zastosowano gazowy kocioł jednofunkcyjny

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej kocioł dwufunkcyjny,jednofuncyjny grzeje wymiennik.Nie będę więcej polemizował i przekonywał do swoich racji.U mnie cały układ działa tak jak sobie założyłem,na prostych urządzeniach /termostaty,parę przekaźników/ i to jest najważniejsze.No i koszty niewspółmiernie mniejsze od Wolfa,a niestety większości z nas na to nie stać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwufunkcyjny grzeje cwu przepływowo czego na schematach nie ma, są za podgrzewacze współpracujące z kotłem gazowym i solarem. Ja widzę jednofunkcyjne podłączone do podgrzewaczy. Jeżeli masz taki prosty, tani i działający układ sterujacy to nie wiem po co dyskusja daj człowiekowi schemat podłączeń i nie ma co dalej pisać. A chyba tak prosto nie jest bo pisałeś o dodatkowym sterowniku. Firmy zamieszczajace schematy nie mogą uskuteczniać "partyzantki" co niestety często mozna spotkać w naszych domach i dlatego zamieszczone schematy są mogą się wydawać skąplikowane , ale takie muszą być.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kilka dni temu była na forum ostra dyskusja w której kolega @kociołsam próbował nas przekonać że najlepszą automatyką jest przełączanie ręczne przez niego osobiście układu Co na 2 budynki.

Ale ile można być niewolnikiem własnej kotłowni?

Ja postawiłem na inne rozwiązanie: bufor 800l z dwoma wężownicami do jednej wężownicy podłączony jest w układzie otwartym kocioł "VESPA" Cichewicza+ miarkownik

Do drugiej docelowo solary.

Do bufora bezpośrednio w układzie zamkniętym podłączony jest kocioł na pellet, z bufora jest pobierane ciepło do ogrzewania CWU , OP i CO.

Kocioł na pellet załączany jest temp wody w buforze - czyli jak palę w Vespie to ten drugi stoi.

Taki układ pozwala na bezobsługowość kotłowni rzędu 2-3 tygodni.

 

Ja nie neguję układu sterowania kolegi @konopki na przełączanie pomiędzy kotłami ale i tak trzeba drugi kocioł uruchomić( zapalić) u mnie jest zresztą podobnie - sam kocioł na paliwo stałe się nie rozpali.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwufunkcyjny grzeje cwu przepływowo czego na schematach nie ma--wszystko jest trzeba czytać.A dodatkowy sterownik dałem bo miałem zbyteczny,z powodzeniem mozna wykorzystać najprostszy termostat,sterownik pompki lub sterownik kotła o ile jest.Do kol. sambor;niestety prawdą jest że wszystko co lata musi kiedyś spaść,tak samo wygaśnięty kocioł trzeba rozpalić,ewentualnie worek węgla na plecy i wkoło domu,powinno być ciepło.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Przeróbka instalacji jest dlatego gdyż na piętrze jest piec gazowy dwu-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania - on grzeje wodę co cwu przepływowo.

Na parterze jest kominek z nadmuchem. Piec w piwnicy chcę wstawić bo nie chce mi się ganiać z drewnem po domu.

Instalacja ma być prosta bez zbytnich fajerwerków. Układy Wolf to jakby w niezłej sterowni - jak chcę czegoś prostego :) .

Układ zamknięty z zabezpieczeniami wg przepisów. Na zabezpieczenie zasilania 230V UPS. Dodatkowo sygnał akustyczny - dzwonek jak instalacja przekroczy 90C. takie instalacje ma 90% europy.

Zawór 4d raczej potrzebny bo dom ciepły i na grzejnikach woda max 45-50 stopni.

Elektrozawory chyba 12V bo będzie montowany pod piecem gazowym (jakby co pociekło to bezpieczniej).

Schemat poprawiłem.

post-35755-0-61344900-1334263763_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna sugestia obok tematu, bo widzę, że na schemacie umieściłeś zawór schładzający DBV-1, a jego producent podaje trochę niekompletny schemat montażowy:

http://www.klimosz.pl/tl_files/klimosz/foldery_instrukcje/armatura/zawor_DBV.pdf

Na rurze doprowadzającej wodę z wodociągu do schładzacza warto umieścić filtr wodny, a przed nim jeszcze zawór regulacyjny grzybkowy (zamiast kulowego) w celu stłumienia wielkości przepływu wody. Nie można bowiem dopuścić, żeby przy schładzaniu gorącego kotła zimna woda pod zbyt dużym ciśnieniem wtłoczyła się do powrotu pieca, bo może się to dla niego źle skończyć.

Można też zastosować rozwiązanie droższe, które pokazane jest w instrukcji Viadrusa U26: najpierw zawór kulowy, potem filtr wodny, a przed wejściem rury do zaworu DBV-1 jeszcze reduktor ciśnienia.

http://www.klimosz.pl/tl_files/klimosz/FlippingBook/u26_instr/index.html (str. 13-14)

Ale chyba nie jest to potrzebne i zwykły grzybek powinien wystarczyć, tyle że lepiej zabezpieczyć go w takiej sytuacji przed przypadkowym zakręceniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Napisz jeszcze o jakim piecu myślisz,ze sterownikiem czy bez?Musisz pamiętać że euroster steruje beznapięciowo.Z tymi elektrozaworami pewnie by wyszło tylko zastanawiam się czy nie taniej zawór 3D przełączający.Pompa cwu /jak sądzę cyrkulacyjna/ powinna być na drugiej rurce.Wypadałoby też zamontować pompę cwu,chyba że myślisz o grawitacji.

 

Witam Konopka - znalazłem dojście do podłączenia do pieca zaworu 3D przełączającego - lecz jak czytam to te zawory pobierają ciecz z jednego źródła i podają na drugie i trzecie wyjście , chyba powinien pobierać do wyboru z dwóch różnych źródeł i przekazywać do jednego wyjścia

znalazłem taki

ZAWÓR 3-DROGOWY HERZ CALIS-TS-RD

 

 

 

 

chyba powinno być tak ?

post-35755-0-67273900-1336847535_thumb.jpg

post-35755-0-45053900-1336847665_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór tutaj się nie nadaje,to jest termostatyczny np. do podłogówki.Dla ciebie coś takiego :http://www.insbud.org/PL/produkt-1248475903229883392/IB-Q25-3---Zawor-kulowy-trojdrogowy,-mieszajacy,-proporcjonalny,-z-silownikiem-elektrycznym,-elektrozawor,-DN25.html ,min 3/4 DN20/ a lepiej DN25/1"/.Są też dużo tańsze Ulrich ATV 300,ale nie wiem co to jest,całość plastikowa http://www.promagskl...automat-atv-300 ,albo http://allegro.pl/r5...2314049572.html.

 

Dla siebie stworzyłem własny zawór przełączający,bo miałem dość miejsca.Schematycznie wygląda tak i działa,jeżeli jeden zawór się otwiera to drugi zamyka i odwrotnie.

post-22550-0-43722100-1336895917_thumb.png

Edytowane przez konopka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej coś takigo http://193.23.48.135/regulator-temperatury-termostat-rd-2-rd-2-rd2-i2183595372.html,koniecznie rd-2 bo ma 3 końcówki,na środkowy faza lub 0 a na zewnętrznych wyjście na siłownik zaworu.Można też na sterowniku pompy co /może ktoś ma dobrą używkę/ ale trzeba dołożyć przekaźnik przełączny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem w imergasie (taki mam piec dwufunkcyjny) czy nie można podłączyć wyjście z boljera z ciepłą wodą do zasilania przepływowego pieca cwu - jak piec "wyczuje gorącą wodę" to sie nie właczy lub podgrzeje do załozonej - dostałem info że tak mozna zrobić tylko zeby ograniczyć do 50 stopni wyjście w bojlera (zawór termostatyczny mieszający).

Byłoby to prostrze rozwiazanie (lecz bez cyrkulacji) - co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.