Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Zaoszczędzić


marccinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam prosze o porade pomoc opisze swoją istalacje w skrocie. Mam piec z podajnikiem na eko groszek staporkow 22 kw sterownik 37st tech , układ otwarty bez rozdzielaczy zarow trzydrozny jedna pompka idzie do ogrzewania centralnego i do boilera rura srednica od pieca to 3/4 cala ( mi sie wydaje ze za cienki przekroj rury??? ) 8 kaloryferow metraz domu 140 metrow w tym roku ocieplam dom ... i moje pytanie spalalem na dobe przy mrozach okolo -5 okolo 40 kg eko groszku czy to duzo przy nieocieplonym domu ??? i kaloryfery mam wszystkie oprucz drabinkowego w lazience na dole o jakies 15 stopni zimniejsze czy to dobry objaw ?? moim zdaniem jest to spowodowane chyba za cienkim przekrojem rur ale drabinkowy caly grzeje rowno ... i moje pytanie nastepne to jak najlepiej zaoszczedzic na spalaniu ... jak wspomnialem wczesniej ocieplam juz dom ... i mysle nad czyms jeszcze ... jak sadzicie co w moim przypadku moglo by jeszcze w oszczedzeniu opalu zimą ? myslalem na zaworami termostatycznymi na kaloryfery albo nad regulatorem pokojowym co o tym sadzicie? moze macie lepszy pomysl??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zaczynasz słusznie - izolować.

 

2. Zamiast termostatu pokojowego wybrac termostaty przy grzejnikach- lepsze sterowanie komfortowymi temp. w każdym pomieszczeniu.

 

3. Po tych zabiegach lepiej opanować sterownik. Możesz przyinwestowac ok. 50-70zł na używany ciepłomierz z allegro, pozwoli Ci lepiej ustawiac kociołek i obserwowac ile kW w danej chwili produkujesz. Warto pracować z dobrym dopalaniem paliwa przy małym nadmiarze powietrza, dobierac moc (przerwę podawania wraz z siłą nadmuchu) do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Można przyinwestowac w jakiś sterownik fuzzy logic czy pid np. ecoMAX700, ecoMax800, Expert, RT09pid, Cobrę pid-II.... Tego typu sterowania wiele zrobią za Ciebie jak dobierzesz odpowiednie granice ich pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze chciałem dodac ze zawor trzydrogowy ( trzydrożny) działa w ten sposob ze miesza wode z powrotu na zasilanie a mi sie wydaje ze powinno byc ze miesza z zasilania na powrot ??

 

Niekoniecznie, bo można sterowac ilościowo lub jakościowo.

Jeden sposób to dbanie o temp. powrotu a drugi to puszczanie komfortowej temp. na dom.....

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zaczynasz słusznie - izolować.

 

2. Zamiast termostatu pokojowego wybrac termostaty przy grzejnikach- lepsze sterowanie komfortowymi temp. w każdym pomieszczeniu.

 

3. Po tych zabiegach lepiej opanować sterownik. Możesz przyinwestowac ok. 50-70zł na używany ciepłomierz z allegro, pozwoli Ci lepiej ustawiac kociołek i obserwowac ile kW w danej chwili produkujesz. Warto pracować z dobrym dopalaniem paliwa przy małym nadmiarze powietrza, dobierac moc (przerwę podawania wraz z siłą nadmuchu) do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Można przyinwestowac w jakiś sterownik fuzzy logic czy pid np. ecoMAX700, ecoMax800, Expert, RT09pid, Cobrę pid-II.... Tego typu sterowania wiele zrobią za Ciebie jak dobierzesz odpowiednie granice ich pracy.

 

dziekuje za odpowiedz i moje pytanie brzmi czy duzo zaoszczedze w % przy zastosowaniu tych termostatow przy grzejnikach mniej wiecej ?? i czy one odcinaja calkowicie kaloryfer np jak ustawie teemperature 20 stopni na termozaworze a w pokoju bedzie 20,5 dobrze mysle? jak to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś najważniejszego parametru. Jaka temp. w domu jest utrzymywana? bo jak masz np.18st to te 40kg to trochę za dużo, ale jak 25st to jak najbardziej w normie.

Oszczędności będą z:

- ocieplenia

- nie przegrzewania mieszkania - tak jak pisał Pieklorz, zaworami termostatycznymi wyregulujesz sobie temp. w każdym pomieszczeniu w zależności od potrzeb

 

Prawdopodobnie lepszy sterownik też przyczyni się do korzyści. Może ekonomicznych, może czystości spalania itp. ale jak wiadomo te sterowniki są w przedziale 800-1000zł więc to "drogi gips". Jakby nie patrzyć ST-37 żadnego szału nie robi w aktualnych czasach. Porównując ST-37 z innym fuzzy logic to jak porównać w samochodzie instalację gazową 1 generacji z 3 generacją czyli sekwencją.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisaliśmy. Izolować, nie przegrzewać, ew. zmienić sterownik.

Tak na marginesie nie sugeruj się zużyciem opału podawanym przez użytkowników bo są one bardzo często zaniżane (żeby Polak się sam dowartościował). Każdy budynek to inny układ CO i zapotrzebowanie na ciepło jakie ma takie ma i tego nie zmienisz. Ostatnio wyczytałem w sieci dobre stwierdzenie które brzmiało mniej więcej tak:

"nie sugerujcie się zużyciem opału podawanym na forum, bo producenci kotłów czytając to śmieją się " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marccinek

ja mam kociołek ze stąporkowa o mocy 19KW, powierzchnia 142m2 po podłogach

sterownik st37 również choc ostatnio korzystam z innego(testy)

ocieplenie dużo da, termostaty również

możliwe że różnica w "ciepłocie" kaloryferów wynika z niewłaściwego wyregulowania instalacji

woda płynie najpierw tam gdzie ma najbliżej i gdzie opory są najmniejsze.

poszukaj na tym forum wątków o kryzowaniu - są 2 dosyć ciekawie pisane z informacjami jakie mogą Ci być przydatne

termostaty jak piszą koledzy dadzą Ci komfort cieplny. zamkną dopływ ciepłej wody do danego kaloryfera jeśli temperatura w tym pomieszczeniu osiągnie poziom ustawiony na termostacie.

muszę Cię zmartwić jednym

ten kocioł już jest za duży a jak ocieplisz będzie miał jeszcze większy zapas mocy a jeśli masz starego brucera w nim tak jak ja to dodatkowy kłopot ze sprawnym spalaniem na małych mocach. ja przerabiałem swój palnik i bedę jeszcze modyfikował

jak chcesz to przeczytaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?186332-Kocioł-Termo-eco-19KW-Stąporków-Palnik-brucer-sterownik-dwustanowy

tam piszę co robiłem a jak jeszcze coś dodam to umieszczę również

każdy dom i instalacja są inne i zarówno nastawy jak i spalanie będą różne dla każdego budynku

sterownik niejest zły jeśli masz pojęcie o procesach jakie zachodzą w kociołku. mnie ich ogarnięcie zajęło dużo czasu ale się udało

możesz jednak zmienić ale czy da to bardzo duże oszczędności ??? nie wiem. czy da możliwość odpoczynku od kotłowni- prawie na pewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.............czy da możliwość odpoczynku od kotłowni- prawie na pewno

 

To jest tutaj duży priorytet, szkoda tylko żeby to osiągnąć trzeba wpompować niepotrzebną kasę, którą przecież dało się dla producenta kotła za jego sterownik bo przecież miał być "naj, naj, super"

Edytowane przez Blackbird
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu wszystkie sterowniki dwustanowe wymagają pewnej wiedzy o paleniu w kotle. bez tego przeprowadzka do kotłowni niestety.

na poczatku pracowałem ze sterownikiem st80(obsługa tylko 1 pompy) wtedy palić nie umiałem. potem przerobiłem instalację celem oddzielnego sterowania CWU i kupiłem model ST37, ustawiłem i moje wizyty w kotłowni ograniczały się do bierzącej obsługi kotła ewentualnie prób zwiąanych z moimi pomysłami na poprawę pracy zestawu. po prostu nabyłem niezbędną wiedzę do tego aby ustawić parametry tak by spalanie przebiegało "poprawnie" i w miarę sprawnie.

niestety nie wszyscy producenci kotłów idą z duchem czasu czego efektem może być kompletne niedopasowanie sterowania do komponentów kotła(palnik+dmuchawa+podajnik) w wyniku tego zdarza się ze użytkownik spędza dni i tygodnie w kotłowni bezskutecznie próbując ustawić kociołek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kaloryfery mam wszystkie oprucz drabinkowego w lazience na dole o jakies 15 stopni zimniejsze czy to dobry objaw ?? moim zdaniem jest to spowodowane chyba za cienkim przekrojem rur ale drabinkowy caly grzeje rowno ...

Witam,

Tu jeszcze dość istotna kwestia tych grzejników.

Nie powinny być o 15 stopni zimniejsze.

Jest to prawdopodobnie kwestia zbyt małego przepływu - przez grzejniki lub wogóle w instalacji.

Trzeba zwrócić uwagę na następujące kwestie:

1. Co to za grzejniki i jak długo są w instalacji - mogą być zamulone i przez to słabo wodę przepuszczać. (wtedy czeka Cię czyszczenie grzejników i płukanie instalacji)

2. Filtr pompy może być zapchany - sprawdzić, przeczyścić.

3. Za słaba pompa lub za mały bieg.

4. Za dużo wody idzie przez bojler i przez to mało na instalację - zdławić przepływ przez bojler.

 

Zrobiłbym to w kolejności: 2,4,3,1

 

Rura 3/4 z kotła to rzeczywiście ubogo, ale teoretycznie powinno na taką instalację wystarczyć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze ze przed ociepleniem w mrozy -15 utrzymywalem na piecu 58 stopni ( ta temperatura szla na kaloryfery ) a w domu mialem 20 stopni .... a inni mi mowili ze przed ociepleniem mieli 85 stopni i w domu mieli zaledwie 18 stopni .... czyli moze byc tak ze ocieplenie w moim wypadku mało da ??? oszczedności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... czyli moze byc tak ze ocieplenie w moim wypadku mało da ??? oszczedności

Nic nie zapodałeś Kolego o oknach - jak ciągnie szparami, to żadne styropiany 10-15cm nie poprawią bilansu cieplnego! Czyli zacznij od okien i drzwi zew, a potem rurki -_- - cieniaski... no i inne dławiki po drodze.

Przytoczę tylko sprawdzające obliczenia przepływu dla warunków brzegowych jw:

 

Dla mocy kotła 22kW strumień masowy będzie: dm/dt=P/(c*?T) .

Gdzie: P=moc w W, c=4190J/kgK, ?T=70K bo o tyle zazwyczaj max.stC lub Kelvinów podgrzewamy wodę w kotle (od temp otoczenia 15stC do 85stC).

Po podstawieniu wyniesie to dla 22kW:

dm/dt=22000/(4190*70)=0,075kg/s co odpowiada 0,27m^3/godz (średnie wartości dla pomp Co to 2,5m3/godz przy oporze hydr instalacji 2mH2O (20kPa=0,2Bar)

Przeliczając to na prędkość liniową w rurze 3/4" o fi wew=20 będzie:

v=dm/dt * 4w / ?d^2

gdzie d=0,02m , w=0,001m^3/kg H2O -przelicznik gęstości wody

czyli v=0,85m/s co mieści się w ograniczeniach przepływu dla dowolnych rur CO, odnośnie mat. Jednak pędzenie wody prawie metr na sekundę przez tak mały przekrój generuje straty ciśnienia i całkowicie eliminuje grawitacyjny obieg przy pompie nieruchomej.

Nie wiem, co spowodowało decyzję zastosowania tak cienkich przekrojów wokół kotła (oszczędność-czego?WĘGLA?), ale jak sam widzisz - nie sprawdza się to za specjalnie.

Skutek jest w nadmiernym zużyciu paliwa :o !

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przyinwestowac ok. 50-70zł na używany ciepłomierz z allegro, pozwoli Ci lepiej ustawiac kociołek i obserwowac ile kW w danej chwili produkujesz.

 

 

OO.To może mnie też się przyda?Tylko po co...Patrzę ile piec robi ciepła w danym momencie i stąd wiem czy dobre ustawienia na piecu?Czy patrzę ile ciepła w przedziale czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ustawienia samego kotła to tak średnio się nadaje.

Najbardziej przydaje się do:

1. Porównania osiągów dla różnych paliw (np. groszki od różnych dostawców, zrębka) w Twoim kotle - wiadomo wtedy który najbardziej sie opłaca używać.

Przykład tutaj.

2. Sprawdzenia ile energii pobiera Twój dom i czy jest sens go docieplać, ew. efekty ocieplenia też widać na ciepłomierzu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.