Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłownia W Innym Pomieszczeniu Schemat Do Sprawdzenia


piecus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

 

 

Czy ktoś z użytkowników forum mógłby mi doradzić i sprawdzić schemat mojej instalacji. Posiadam domek parterowy 120 metrów kwadratowych nowe budownictwo, dobrze ocieplony, nowe okna i muszę zdecydować się na ogrzewanie. Planuję zakup kotła RETO DUO UNI i umieścić go w kotłowni oddalonej od domu około 10 metrów. Oczywiście do połączenia domu z kotlownią planuję zakup rur preizolowanych i zakopać je na głebokości około 1.5 metra. Moje pytanie dotyczy umiejscowienia zawóru 4 drogowego według rożnych danych powinnien on być zainstalowany jak najblizej kotła, co niestety wiąże się z prowadzeniem czterech rur z domu do kotłowni (dwie co i dwie cwu) czego chciałbym uniknąć. Czy jezeli zainstaluję zawór 4 drogowy w domu i wstawię pompę obiegową pomiędzy zaworem 4 drogowym, a kotłem będzie wporządku? Proszę zobaczyć załączone schematy.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję

schemat co i cwu.pdf

schemat co,cwu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o tym, że kocioł musi pracować z układzie otwartym. Naczynie zapewne będzie nad kotłem a grzejniki w domu są zapewne wyżej...

Do Twego układu idealnie nadaje się układ z wymiennikiem. Nad kotłem instalujesz naczynie otwarte, przy kotle na rurze zasilającej pompa obiegowa bez zaworu zwrotnego a przed nią filtr. Będzie ona tłoczyć wodę z kotła poprzez rury preizolowane do wymiennika w domu. Przed wymiennikiem rozdział na ogrzewanie zbiornika CWU i wymiennik. Na powrocie wężownicy zbiornika CWU zawór termostatyczny dławiący obieg gdy woda w zbiorniku się nagrzeje. Wtedy do wymiennika popłynie więcej gorącej wody i zacznie on ogrzewać grzejniki, które będą pracować w układzie zamkniętym. Najlepszym rozwiązaniem jest najprostsze rozwiązanie. Wystarczą dwie pompy 40 jeden wymiennik o mocy nie mniejszej niż sumaryczna moc grzejników, naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa i zawór termostatyczny z kapilarą do zbiornika CWU i naczynie otwarte. Priorytetem w tym układzie będzie podgrzewanie ciepłej wody. Pompa obiegu kotłowego zapewni wystarczający przepływ by powracająca woda do kotła z wymiennika miała wystarczająco dużą temperaturę. Oczywiście pominąłem kilka zaworów kulowych np przed i za wymiennikiem lub w obrębie pomp. Przydadzą się podczas czyszczenia filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Na wstępie chciałem podziekować forumowiczowi Digitrax za cenne wskazówki.Poprawiełm schemat wedlug powyzszych zaleceń,chciałem jednak w mojej instlacji wykorzystać chociaż po częsci możliwości sterownika Ecomax 800R i zastosowałem zawór mieszający do ustawiania temperatury w pomieszczeniach.

Zanalazłem poza tym na stronie producenta schemat instalacji w którym jest zawór trójdrogowy chroniący kociołi i sprzegło hydrauliczne. Jak uważacie który układ będzie lepszy w moim przypadku.Zarówno wymiennik ciepła jak i sprzegło hydrauliczne były by w domu oddalonym od kotła o jakieś 10 metrów.

Załączam dwa schematy C.O mojego autorstwa z poprawkami Digitraxa i producenta. Jak myślicie który będzie lepszy?

 

Pozdrawiam

schemat co (poprawiony).pdf

post-24669-0-12860100-1333996434_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanalazłem poza tym na stronie producenta schemat instalacji w którym jest zawór trójdrogowy chroniący kociołi i sprzegło hydrauliczne. Jak uważacie który układ będzie lepszy w moim przypadku

Jeżeli jest już wymiennik to nie trzeba sprzęgła i zaworu trójdrogowego do ochrony powrotu. Woda kotłowa przepływająca szybko przez wymiennik bądź wężownicę zbiornika CWU będzie posiadać temperaturę o około 10 stopni niższą niż temp. kotła. Więc jeżeli na kotle ustawisz 65-70 stopni to na powrocie uzyskasz 55-60 co jest bardzo dobrym wynikiem. Na poprawionym schemacie masz błąd. Pompa ładująca CWU nie jest potrzeba. Obieg zapewni pompa kotłowa. Zainstaluj jedynie na wężownicy zbiornika CWU na powrocie zawór termostatyczny z kapilarą, który po nagrzaniu wody w zbiorniku wyłączy obieg przez wężownicę i w ten sposób 100 % przepływu będzie następować przez wymiennik. Regulacja temperatury obiegu CO z wykorzystaniem zaworu 3D poprawna. Ale ten sam efekt można uzyskać instalując głowice termostatyczne na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

. Pytanie czy jest zasadne zamontowanie zaworu 4d w domu (15 metrów od kotła) i za zaworem pompa obiegowa. Jak w tedy zachowa się obieg kotłowy który będzie bez pompy.

Spora odległość .! nie było by lepiej wstawić pompę na obiegu kotłowym ?.

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Na wstępie chciałem podziekować forumowiczowi Digitrax za cenne wskazówki.Poprawiełm schemat wedlug powyzszych zaleceń,chciałem jednak w mojej instlacji wykorzystać chociaż po częsci możliwości sterownika Ecomax 800R i zastosowałem zawór mieszający do ustawiania temperatury w pomieszczeniach.

Zanalazłem poza tym na stronie producenta schemat instalacji w którym jest zawór trójdrogowy chroniący kociołi i sprzegło hydrauliczne. Jak uważacie który układ będzie lepszy w moim przypadku.Zarówno wymiennik ciepła jak i sprzegło hydrauliczne były by w domu oddalonym od kotła o jakieś 10 metrów.

Załączam dwa schematy C.O mojego autorstwa z poprawkami Digitraxa i producenta. Jak myślicie który będzie lepszy?

 

Pozdrawiam

Proszę o informację czy układ pracuje poprawnie , planuję taki system podłączenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.