Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Sprawdzenie Schematu Kotłowni


bazarel

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekaw Waszych opinii i uwag.

Aktualnie jestem na etapie podłączania bojlera więc jeszcze mam czas na zmianę schematu. Kotłownia jest mała, ma ok. 5 m2 więc długości rur sa na prawde krótkie. Dom ok. 100 m2, dwukondygnacyjny ,nowy, ocieplony. Moje pytania / watpliwości:

1.Czy w ogóle schemat jest poprawny.

2. Czy na obiegu bojlera uzyskam tzw. grawitację (tzn. sprawny obieg czynnika bez zastosowania pompy c.w.u.) czy po prostu od razu wpakować tam pompe c.w.u. i mieć mozliwośc kontroli temperatury niezależnie od pracy kotła?

3. Czy należy zastosować zawór zwrotny (różnicowy) na zasileniu bojlera (zielona kulka na rys. 3d)?

4. Czy "wpięcie" rury wzbiorczej na trójniku nad kotłem jest prawidłowe, czy lepiej nad kotłem zlokalizować zawór 4D i pod nim np. na trójniku wpiąć zasilanie bojlera i rurę do naczynia? Mi funkconalnie bardziej odpowiada układ ze schematu.

5. Czy nad pompą c.o. zlokalizować odpowietrznik (zielony klocek na rys 3 d.)

 

Generalnie w schemacie zawarte są typowe wytyczne co do projektowania kotłowni (przynajmniej mi znane) ale z pokorą wysłucham Waszych opinii ponieważ w wielu tematach, które czytałem daliście sporo fajnych rozwiązań nie wskazanych w przepisach.

Nie sugerujcie się "X"-połączeniem pionów parter-pietro na schemacie, bo to wynika z tego, że wcześniejszy spec położył rury zasilania i powrotu przeciwnie w stosunku do siebie relacji parter/pietro.

post-40835-0-31713500-1333699495_thumb.jpg

post-40835-0-00684200-1333699503_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. OK

2. Wpakować pompe

3. Nie

4. Prawidłowo

5. Nie montować. Może tylko zaszkoszić.

Nie montować zaworu róznicowego przy pompie co, nic nie da. Przy naczyniu zrobić obejscie żeby sie nie robiła poduszka. Przy podgrzewaczu odpowietrznik w najwyższym miejscu.

 

No właśnie pomysł na zawór różnicowy znalazłem w instrukcji kotła Defro (załącznik), dlaczego wg Ciebie on nic nie da? Co do naczynia to masz na mysli rurę łącząca rure wzbiorczą z górą naczynia (RB)?

post-40835-0-52464200-1334037247_thumb.jpg

post-40835-0-63678700-1334037250_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mała średnica obiegu kotłowego. Za mała średnica rury bezpieczeństwa czyli od kotła do naczynia. (minimum 1" lub miedz 28)

 

Hmm, no właśnie wiem (norma), rura wzbiorcza Cu15 juz jest....i to jest w takim miejscu, że nie bardzo mogę jej wymienić. Jednocześnie pytając ludzi i w sklepach branżowych stwierdzam, że praktycznie wszyscy mają rure wzbiorczą Dn15, nawet znalazłem naczynie z wpalonymi króćcami Dn15....

Mały obieg kotłowy łącznie z zaworem 4D (Dn32) planowałem na 5/4" (Cu 35), chyba wystarczy.

W ogóle dzięki za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no właśnie wiem (norma), rura wzbiorcza Cu15 juz jest....i to jest w takim miejscu, że nie bardzo mogę jej wymienić. Jednocześnie pytając ludzi i w sklepach branżowych stwierdzam, że praktycznie wszyscy mają rure wzbiorczą Dn15, nawet znalazłem naczynie z wpalonymi króćcami Dn15....

 

 

Witam

Jak wszystko wiesz i wiesz że masz źle, ale jednocześnie nie zmieniasz choć ci radzą, to po co te pytania?

Ostatnio w sklepie hydraulicznym widziałem naczynie wzbiorcze 8l z króćcani DN50.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mam źle ale to nie znaczy, że wiem wszystko. Tak się składa, że o to w sumie się nie pytałem. Dobrze, że Digitrax zwrócił na to uwagę bo przyznam się, że nie miałem ochoty demontować rury w zabudowie g-k i poddasza. Fajnie by było robić instalację od zera a w rzeczywistości tracę już drugi tydzień na poprawianie chorych koncepcji jakiegoś paproka. Ale faktycznie, mogło to zabrzmieć jakbym nie słuchał uwag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - mnie też interesuje zawór różnicowy na obejściu pompy cwu - na wielu prospektach producentów kotłów jest tam zawarty. Według mnie jak się wpakuje samą pompę do cwu to w przypadku braku prądu grawitacja nie zadziała. I tak przy okazji to czy zamiast zaworu różnicowego można założyć zawór zwrotny z wyjętą sprężynka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jakikolwiek zawór zwrotny czy różnicowy na zasileniu bojlera powinien być, choćby dlatego żeby wymuszony obieg c.o. nie zasysał zasilania bojlera (podczas wyłączonej pompy c.w.u. lub w przypadku jej braku). U mnie pompa c.w.u. będzie w poziomie więc na obejściu zastosuję zawór zwrotny klapowy i taki bym Tobie proponował zamiast wyjmowania sprężynki ze zwortnego. Za klapowy 3/4" dałem coś ok. 19zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Układ działa!!Ale dopiero teraz nasuwają mi się dwa pytania.

1. W którym miejscu zlokalizować czujnik temp. c.w.u. żeby pompa cwu nagrzewała wodę bojlerze do temp. zadanej w sytuacji gdy nie ma cyrkulacji i rura na wyjściu z bojlera stygnie a bojler nie ma żadnego czujnika itp.?Tymczasowo mam podpięty do powrotu z bojlera.

2. W trybie letnim pompa c.w.u. pracuje cały czas. Wg instrukcji sterownika kotła tj. Defro AG prod. TECH dopiero w trybie serwisowym za pomoca jakiegoś kodu serwisowego, którego nie mam można ta pompę wyłączyć tak aby pracowała tylko podczas podgrzewania do temp. zadanej. Jak macie to rozwiązane u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.