Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Do Dolnego Spalania Zrębek


marcin85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! To mój pierwszy post na tym forum wiec proszę o wyrozumiałość. Potrzebuje pomocy w doborze pieca, w którym będę mógł palić zrębkami ew. kawałkami drewna, a czasami nawet węglem. Piec dolnego spalania wydaje mi się najodpowiedniejszy, jeśli się mylę poprawcie mnie. Na pewno nie chce pieca z podajnikiem. Dom ma ok 200m2, jeszcze nie ocieplony ale to kwestia czasu. Dodam ze kompletnie nie wiem jakiego pieca szukać, zdaje się na Was, Waszą wiedzę i doświadczenie. Kwota jaka mógłbym wydać to ok 6tys zł, lecz nie jest kwotą ostateczną.

Wszystkie propozycje są bardzo mile widziane!! Z góry dziękuję za Waszą pomoc!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Takich kotłów na rynku jest bardzo mało, a jeżeli są z przeznaczeniem na biomasę to albo z podajnikiem albo o cenie która zwala z nóg.

Pozostaje więc albo poszukiwanie produktów niszowych (często mało znanych firm) albo zlecenie budowy w jakimś zakładzie ślusarskim. Ważne zasady jakimi powinieneś się kierować to ruszt żeliwny lub szamotowy, przestrzeń żarowa wyłożona np: szamotem lub z betonu żarowego aby tworzył się ekran odbijający i podtrzymujący wysoką temperaturę, odpowiednia dystrybucja powietrza zarówno głównego jak i wtórnego. Wymiennik musi być odpowiednio długi aby odebrać ciepło ale też nie powinien zbyt mocno schładzać spalin.

 

Pozdrawiam Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolniaki to fajny wybór.

Jednak z tymi zrębkami to będzie kłopot ze względu na ich niewielką kaloryczność w stosunku do objetości - nie nadążysz biegać i dokładać.

Tak, że polecałbym palić jednak czymś o większym "ciężarze właściwym" a "zrębkę przyjmę" :lol:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszt żeliwny lub szamotowy, przestrzeń żarowa wyłożona np: szamotem lub z betonu żarowego aby tworzył się ekran odbijający i podtrzymujący wysoką temperaturę, odpowiednia dystrybucja powietrza zarówno głównego jak i wtórnego. Wymiennik musi być odpowiednio długi aby odebrać ciepło ale też nie powinien zbyt mocno schładzać spalin.

Przemysław, widzę, że opisujesz główne cechy mojego kolejnego prototypu paleniska, zapomniałeś tylko o cyklonowej komorze dopalania. Czyżbyś miał w planach coś gazującego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysław, widzę, że opisujesz główne cechy mojego kolejnego prototypu paleniska, zapomniałeś tylko o cyklonowej komorze dopalania. Czyżbyś miał w planach coś gazującego?

W planach jest jak najbardziej zgazowujący i będzie stał u mnie :) Ja robię głównie na zamówienie i jak takie dostanę to taki zbuduje. A co do cyklonów w palniku to będę takie robił dla kol. @Adama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moglibyście polecić jakiś piec z dolnym spalaniem na drewno, bo takim paliwem zamierzam głownie palić.

Ewentualnie ten posiadający cechy przez was wymienione :)

Np : Kalvis 2-16 lub 5-16. Vienybe 2-16 one są trochę do siebie podobne.

Niestety cena jest spora i nie wiem czy warto tyle inwestować jeżeli paliwem mają być zrębki, albowiem wilgoć w nich zawarta może szybko doprowadzić do korozji takiego kotła. Są jeszcze na rynku kotły zgazowujące drewno Atmos, Vigas, Orlan ale to raczej do spalania polan. Ten posiadający cechy o których mówimy to CHYBA jeszcze nie powstał

 

ps. sorry nie doczytałem że ty potrzebujesz troszkę większej mocy (choć nie koniecznie)

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.