Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wymiana Grzejników Żeliwne Na Alu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
185 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   vernal

vernal

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6359 postów

Napisano 11 październik 2012 - 22:43

Jacek, na pajęczyny kompresor albo powietrze w sprayu.Potem
trzeba podkurzać pomieszczenia.

Pozdrawiam.
  • 0
7NTXX
Raining Blood

#162 OFFLINE   kociołsam

kociołsam

Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 413 postów

Napisano 11 październik 2012 - 22:44

Podstawa to nie mieszać grzejników o różnych parametrach Tym bardziej alu i żeliwnych bardzo się różnią wszystkimi parametrami .Potwierdzam co mówi christowaty i dodam że kocioł lepiej wyrabia bo więcej jest w uśpieniu czyli idzie mniej prądu na dmuchawe i podajnik Co do tarantul jak się nie sprząta to i w żeliwnych też bywają . Kobitka w żeliwnych też nie miała zabardzo dojścia ale wykombinowała sobie taki wycior od butelek i po sprawie tak samo i alusy trzeba wycior dopasować i od dołu jechac kolejno a z drugiej strony ssanie odkurzacz redukcja i wężyk

Użytkownik kociołsam edytował ten post 11 październik 2012 - 23:03

• 0

#163 OFFLINE   art79

art79

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 20 styczeń 2013 - 21:51

Witajcie,

Chciałbym się Was poradzić odnośnie wymiany żeberek na aluminium.
Posiadam budynek z lat 70tych (około 170 m) podpiwniczony, nieocieplony z zewnątrz. Okna PCV oraz docieplony jednospadowy dach.
Ogrzewanie gazowe, 3 lata temu zakupiłem kondensat Vaillanta o mocy 18kW. Instalacja stara tzn. stalowe piony i grzejniki żeliwne, w dwóch miejscach -kuchnia i łazienka ogrzewanie podłogowe na RTLach.
Jako, że grzejniki żeliwne głównie nadają się do instalacji wysokotemperaturowych to myślę o zastąpieniu ich aluminiowymi.
Zapotrzebowanie na ciepło w moim budynku przyjmuję około 100 w/m^2. Dla przykładu w pomieszczeniu 20m mam obecnie 20 żeberek, które chciałbym zastąpić 20 lub więcej aluminiowymi. Jeśli się da to chciałbym je nawet przewymiarować.

KFA G 500 F podaje Moc cieplna elementu dla T=60°C 141 W lub Moc cieplna elementu dla T=50°C 113 tylko nie wiem czy to chodzi o temp. zasilania czy powrotu?

Czy w moim przypadku wymiana żeliwnych ma sens i da oszczędności?

W kotłowni po wymianie starego kotła na kondensat jest kilka metrów miedzi ale to chyba nie powinno przeszkadzać...?
Kocioł pracuje obecnie wg ustawionej krzywej grzania i grzeje non-stop. Obecnie przy temp. zewn. do -5C kocioł pracuje na 48C, w domu temp. 19.5C.

Zastanawiam się jaka jest obecna moc grzejników żeliwnych skoro 1 żeberko to kokoło 120 W przy parametrach 90/70 a u mnie obecnie jest 50C...?

Pozdrawiam,
  • 0

#164 OFFLINE   vernal

vernal

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6359 postów

Napisano 20 styczeń 2013 - 22:29

Witam,

W tym przypadku wymiana na alusy jest uzasadniona - zwiększy to moc grzejników pewnie ze 2 razy.
Różnica jest zauważalna nawet gołym okiem ;)
Będzie można grzać niższymi temperaturami.

Pozdrawiam.
  • 0
7NTXX
Raining Blood

#165 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5340 postów
  • GaduGadu: 1514991

Napisano 21 styczeń 2013 - 06:36

nie mozna sie z tym zgodzić jesli grzejnik żeliwny nie ma na sobie 3 wartw farby to moce są podobne ,jesli to ma być argument do wymiany to jest w błedzie ,jak juz wczesniej było pisane tylko walory estetyczne ,zamalowane grzejniki ,lub uszkodzenie i przecieki sa argumentem do wymiany takiego grzejnika
  • 0

#166 OFFLINE   art79

art79

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 07:24

W moim przypadku grzejniki były raz pomalowane na biało. Nie ciekną ale na niektórych przebijają się takie ciemnobrązowe plamki.
Mam rozumieć, że nie będzie różnicy po wymianie? Przecież przewymiarowując grzejniki i grzejąc niskotemperaturowo przynajmniej zużycie gazu będzie mniejsze a kocioł będzie lepiej kondensował i miał wyższą sprawność.
  • 0

#167 OFFLINE   WojtB

WojtB

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 284 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 08:08

A jakie masz grzejniki żeliwne: T-1 czy TA-1? Zwróć uwagę na ich charakterystykę mocy:

http://www.eodlewy.p...niki-zeliwne,23

U siebie mam te słabsze grzejniki T1, ale po ociepleniu domu ilość żeberek jest przewymiarowana i w połączeniu z kotłem kondensacyjnym całość dobrze sobie daje radę nawet przy 45-55 stopniach wody zasilającej. W niektórych pomieszczeniach mam grzejniki panelowe i aluminiowe. Nie stwierdziłem zasadniczej różnicy w grzaniu - żeliwne bardzo dobrze radzą sobie w niskich temperaturach również.

Przy temperaturze 50-55 st. to w przypadku kaloryfera żeliwnego ok. 50-60% mocy mniej. Może tabela z folderu Viadrus będzie pomocna:

http://klimosz.pl/tl...mia2_hellas.pdf

Przy okazji, czy liczyłeś ile masz tych żeberek żeliwnych?
  • 0

#168 OFFLINE   vernal

vernal

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6359 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 08:09

nie mozna sie z tym zgodzić jesli grzejnik żeliwny nie ma na sobie 3 wartw farby to moce są podobne ,jesli to ma być argument do wymiany to jest w błedzie ,jak juz wczesniej było pisane tylko walory estetyczne ,zamalowane grzejniki ,lub uszkodzenie i przecieki sa argumentem do wymiany takiego grzejnika

Serio to piszesz?
  • 0
7NTXX
Raining Blood

#169 OFFLINE   art79

art79

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 08:44

A jakie masz grzejniki żeliwne: T-1 czy TA-1? Zwróć uwagę na ich charakterystykę mocy:

http://www.eodlewy.p...niki-zeliwne,23

U siebie mam te słabsze grzejniki T1, ale po ociepleniu domu ilość żeberek jest przewymiarowana i w połączeniu z kotłem kondensacyjnym całość dobrze sobie daje radę nawet przy 45-55 stopniach wody zasilającej. W niektórych pomieszczeniach mam grzejniki panelowe i aluminiowe. Nie stwierdziłem zasadniczej różnicy w grzaniu - żeliwne bardzo dobrze radzą sobie w niskich temperaturach również.

Przy temperaturze 50-55 st. to w przypadku kaloryfera żeliwnego ok. 50-60% mocy mniej. Może tabela z folderu Viadrus będzie pomocna:

http://klimosz.pl/tl...mia2_hellas.pdf

Przy okazji, czy liczyłeś ile masz tych żeberek żeliwnych?

Dziękuję. Bardzo pomocne matriały :)
Też mam wersję słabszą tj. 125 W (do tego pomalowane raz na biało)
W pomieszczenaich mam 1 żeberko na metr (20m = 20 żeberek, 15m = 15 żeberek itd.)

Przy niskich temp. zasilania wydajność będzie więc wynosić około 60W na metr co jest trochę mało jak na nieocieplony z zewnątrz budynek.

Wychodzi na to, że chyba lepiej zostawić instalację z grzjnikami i docieplić budynek czego się trochę boję.
W tym wypadku najpirw muszę poprawić wentylację w budynku aby po dociepleniu nie zrobić termosu.

Dziękuję za pomoc.
  • 0

#170 OFFLINE   WojtB

WojtB

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 284 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 09:03

Liczbę żeberek masz na styk, co przy spadku mocy grzejnika będzie problematyczne, zwłaszcza przy braku docieplenia.
W mojej instalacji żeberka instalowano z nadwyżką np. 28 żeber na 22 m2 pomieszczenia, 30 na 24 m2, 10 na 8 m2 itd. Stąd nie było zupełnie sensu wymieniać całości przy instalacji kondensata.

Może musiałbyś przekalkulować, co się bardziej opłaci w perspektywie czasu: solidne docieplenie budynku i pozostawienie obecnych grzejników, czy też zmiana ich na kaloryfery o wyższych parametrach mocy np. grzejniki alu 185W i ogrzewanie niższą temperaturą.
  • 0

#171 OFFLINE   art79

art79

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 11:24

Dziękuję.
chaiłbym jeszcze zapytać co do samych grzejników alu... - które mają 185W? Będę wdzięczny za sugestie.
Wstępnie rozważalem przewymiarowane KFA G 500 F
Producent dla nich podaje Moc cieplna elementu dla T=60°C 141 W lub Moc cieplna elementu dla T=50°C 113 tylko nie wiem czy to chodzi o temp. zasilania czy powrotu?

Co do grzejników to gdybym zostawił żeliwne to mnie pewnie przeżyją... z alu moze być różnie.
  • 0

#172 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7224 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 11:30

Moc jest podawana zawsze dla temp zasilania.
  • 0

#173 OFFLINE   vernal

vernal

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6359 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 13:19

Też mam wersję słabszą tj. 125 W (do tego pomalowane raz na biało)
W pomieszczenaich mam 1 żeberko na metr (20m = 20 żeberek, 15m = 15 żeberek itd.)

Przy niskich temp. zasilania wydajność będzie więc wynosić około 60W na metr

Producent dla nich podaje Moc cieplna elementu dla T=60°C 141 W lub Moc cieplna elementu dla T=50°C 113

Widzisz, tak jak pisałem na początku, moc aluminiowych będzie ok. 2 razy większa (co w końcu sam sprawdziłeś), więc będzie ok.

Natomiast jeżeli chodzi o docieplenie, to nie wiem co masz na myśli pisząc o termosie.
Brak ocieplenia styropianem nie wspomaga wentylacji - o nią trzeba i tak zadbać w każdym przypadku.

Pozdrawiam.
  • 0
7NTXX
Raining Blood

#174 OFFLINE   art79

art79

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 14:00

Widzisz, tak jak pisałem na początku, moc aluminiowych będzie ok. 2 razy większa (co w końcu sam sprawdziłeś), więc będzie ok.

Natomiast jeżeli chodzi o docieplenie, to nie wiem co masz na myśli pisząc o termosie.
Brak ocieplenia styropianem nie wspomaga wentylacji - o nią trzeba i tak zadbać w każdym przypadku.

Pozdrawiam.

Z tym dociepleniem to boje się dlatego poniewaz nasłuchalem się trochę, np. u znajomych blok ocieplili i w mieszkaniu pojawił się grzyb. Dla mnie dziwne, bo wynika z tego że wentylacja musi być niesprawna ale z drugiej strony przed ociepleniem żekomo grzyba nie było.

Jeśli chodzi o mój budynek to jest on z lat 70tych (zresztą instalacja też) i nie ma zbyt wielu przewodów kominowych. Wtedy były okna 'przewiewne' i perwotnie grzało się wysokotemperaturowo. Kilka lat temu wymieniłem okna na PCV i mam po 1 kratce wntylacyjnej na kazdym piętrze w łazienkach i boje się, że może to być za mało. Po wymianie okien na PCV w szczególności na górze trochę skrapla mi się woda na szybach więc przypuszczam że to za mało.

Przed dociepleniu domu, wentylacja musi byćw pełni sprawna (chociaż i tu słyszę czasem opinie po co docieplać i wydawać pieniądze skoro trzeba poprawić wentylację i ciepłe powietrze będzie uciekać...)
Na dole w kuchni poza łazienką jest jeszcze wentylacja mechaniczna z okapu...

Czytałem artykuły o 'oddychaniu ścian', że ściany nie oddychają, i tylko do 3% pary wodnej jest emitowana przez sciany...

Poprostu muszę się poradzić kogoś od wentylacji czy to co mam wystarczy czy też będę musiał dokładać komin wentylacyjny i jeszcze jakiś napływ powietrza do domku ale to już inny temat.

Wracając do grzejników dziękuję za pomoc.

PS
Zapytałem jedną z lokalnych firm o ofertę dociepleń domu i czy wiedzą co to mostki termiczne. Oto co odpowiedzieli:
'Witam, mamy doświadczenie w docieplaniu, stawka od 90zł za m2 z materiałem i od 35zł robocizna, natomiast nie wiem o co panu chodzi z tymi "mostkAłw termicznych" , dociepliliśmy już wiele domów ale jeszcze nie spotkaliśmy z czymś takim, reklamacji też nie mieliśmy . Pozdrawiam'

Użytkownik art79 edytował ten post 21 styczeń 2013 - 14:21

• 0

#175 OFFLINE   henryk1953

henryk1953

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 16:07

Poprostu muszę się poradzić kogoś od wentylacji czy to co mam wystarczy czy też będę musiał dokładać komin wentylacyjny i jeszcze jakiś napływ powietrza do domku ale to już inny temat.

WITAJ!!
Ciekawie o wentylacji-
http://forum.murator...łuż-i-w-poprzek!
http://forum.murator...i-quot-wykonany
pozdrawiam henryk1953
  • 0

#176 OFFLINE   WojtB

WojtB

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 284 postów

Napisano 22 styczeń 2013 - 08:15

Dziękuję.
chaiłbym jeszcze zapytać co do samych grzejników alu... - które mają 185W? Będę wdzięczny za sugestie.
Producent dla nich podaje Moc cieplna elementu dla T=60°C 141 W lub Moc cieplna elementu dla T=50°C 113 tylko nie wiem czy to chodzi o temp. zasilania czy powrotu?

Interesujące parametry tych KFA. Ciekawe, jak rozkłada się moc na wyższych temperaturach? Tak czy owak propozycja godna rozważenia, tym bardziej jeśli chciałbyś całość przewymiarowywać.

Pisząc o 185 W modelach miałem na myśli m.in. taki grzejnik:

http://www.eodlewy.p...niowy-bialy-max

Przypuszczam jednak, że te 185 W to raczej moc przy parametrach 90/70/20. Na stronie nie podaje wartości dla niższej temperatury - musiałbyś do nich napisać i się zapytać. Nota bene mają też wersje złote i okleinowane.
Zainstalowałem u siebie taki grzejnik, ale nie mam możliwości wykorzystania w pełni jego mocy, ponieważ jest trochę za duży, a przepływ wody do niego za mały. Czy na pompie czy na grawitacji grzeje troszkę słabiej od innych, chyba że dostanie wyższą temperaturę albo zakręci się 3/4 pozostałych. :) Stąd trudno mi się wypowiedzieć o jego przewadze nad standardowym kalorfyferem aluminiowym 160W czy zwykłym żeliwnym.

Nie zdziw się też, że grzejniki aluminiowe i panelowe przy niższych temperaturach grzania (45-55 st.) mają chłodny dół, w przeciwieństwie do żeliwnych.

Zapytałem jedną z lokalnych firm o ofertę dociepleń domu i czy wiedzą co to mostki termiczne. Oto co odpowiedzieli:
'Witam, mamy doświadczenie w docieplaniu, stawka od 90zł za m2 z materiałem i od 35zł robocizna, natomiast nie wiem o co panu chodzi z tymi "mostkAłw termicznych" , dociepliliśmy już wiele domów ale jeszcze nie spotkaliśmy z czymś takim, reklamacji też nie mieliśmy . Pozdrawiam'

Reklamacji nie było, owszem, bo nikt z kamerą termowizyjną ich robót zapewne nie sprawdzał. Szczerze powiedziawszy, po przeczytaniu takiej wypowiedzi dałbym sobie z nimi spokój.

Użytkownik WojtB edytował ten post 22 styczeń 2013 - 08:22

• 0

#177 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5340 postów
  • GaduGadu: 1514991

Napisano 23 styczeń 2013 - 20:16

Serio to piszesz?

Tak a co?
mam u siebie jedne u drugie i kocioł kondensacyjny aktualnie pracuje na 48st ,temp w domu 23st na zentarz -11 i takie same prametry na grzejnikach i taka sama ilosc żeberek ,róznica jest oczuwalna powyzzęj 70st na plus alu
  • 0

#178 OFFLINE   bombelman

bombelman

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 09:24

jak pomieszasz alu z miedzią i stalą to będziesz miał gazownie w instalacji.
  • 0

#179 OFFLINE   art79

art79

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 13:06

jak pomieszasz alu z miedzią i stalą to będziesz miał gazownie w instalacji.

Rozmawiałem ze znajomym, który grzeje flotem, stara instalacja stalowa grzejniki żeliwne, na zmodernizowanym poddaszu miedź + jakieś włoskie grzejniki aluminiowe. Grzeje tak już dobre kilkanaście lat i nie ma problemów z grzejnikami, instalacją itp. Subiektywnie wydaje mu się, że na górze jest cieplej.

Zresztą 'automatyk' pisze także że posiada jedno i drugie u siebie.

Zastanawia mnie tylko to, że u automatyka nie ma różnicy.
JA grzeję krzywą 0,8 vaillanta ecotec 186 - w domu około 20C przy -5C kocioł chodzi na 48C. Zakładając że żeliwne grzejniki mają moc 125W /żeberko przy temp 90/70 to przy 50C na piecu będzie może 70-80W/żeberko. Dając grzejniki aluminiowe z tą samą ilością żeberek co żeliwne i wg producenta zasilając 50C moc jednego żeberka powinna być 113W czyli w pomieszczeniu powinno być cieplej...
Dobrze to rozumiem?

Oczywiście to są rozważania teoretyczne tylko czy w praktyce tak będzie...

Użytkownik art79 edytował ten post 24 styczeń 2013 - 13:08

• 0

#180 OFFLINE   vernal

vernal

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6359 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 13:46

Zastanawia mnie tylko to, że u automatyka nie ma różnicy.
JA grzeję krzywą 0,8 vaillanta ecotec 186 - w domu około 20C przy -5C kocioł chodzi na 48C. Zakładając że żeliwne grzejniki mają moc 125W /żeberko przy temp 90/70 to przy 50C na piecu będzie może 70-80W/żeberko. Dając grzejniki aluminiowe z tą samą ilością żeberek co żeliwne i wg producenta zasilając 50C moc jednego żeberka powinna być 113W czyli w pomieszczeniu powinno być cieplej...
Dobrze to rozumiem?

Nie wiem kolego jak Ty czytasz to forum.
U automatyka nie ma różnicy a u kociolsam jest ogromna różnica.
Widzisz więc, że subiektywnym odczuciem nie ma się co sugerować.
Trzeba popatrzyć na parametry konkretnych grzejników.
Czyli dla Twoich.
Już to sprawdziłeś i widzisz, że moc będzie 2 razy większa, to nie wiem jaki masz dylemat.
Chcesz rozwiązać zagadkę jak to jest, że jeden na nieznanych bliżej grzejnikach ma jakieś odczucie a kto inny na innych grzejnikach, w innych pomieszczeniach czuje inaczej?
Dopóki nie masz ich konkretnych danych o wszystkim co się tam wkoło dzieje (a miał nie będziesz), to problem jest czysto filozoficzny, wykraczający poza ten temat i niedługo Ci admin wyrzuci te posty do kosza.
  • 0
7NTXX
Raining Blood