Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Seko 2W1 / Cichewicz Futura Econo / Witkowski Raps Plus [25Kw]


Stirlitz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie po krótkiej przerwie :)

 

Spośród wszystkich kotłów, jakie są na rynku zostały trzy. Po pierwsze ze względu na cenę, nie ukrywam. Max moich możliwości to 7.500 złotych. Po drugie z uwagi na zmianę w opale, a właściwie na planowany nadmiar tegoż - rozbiórka starego budynku z drewnianym stropem (belki 25 x 25) i drewnianym dachem oczywiście. Po trzecie z uwagi na system zastosowany w Cichewiczu (tylko czy w Futurze?) polegający - o ile dobrze rozumiem - na braku konieczności wyprowadzania zbiornika w systemie otwartym na najwyższy punkt. A to przy przejściu z gazu ma znaczenie. Po czwarte na zastosowany w Witkowskim tłokowy podajnik (spalanie normalnego groszku jak rozumiem).

 

Chciałbym żebyście wyrazili swoje zdanie w temacie tych trzech kotłów. Cenowo są na podobnym poziomie, różnica zasadnicza to 2w1 zamontowane w Seko. Dla mnie bajka, biorąc pod uwagę dostęp do drewna z którym coś i tak będę musiał zrobić. W wersji optymistycznej 2 lata grzania na drewnie, potem odpalam piec z podajnikiem. Tylko czy rozwiązanie 2w1 ma taką samą efektywność jak dodatkowy ruszt w piecu Cichewicza i Witkowskiego? Tak na chłopski rozum wychodzi, że na pewno nie gorszą, w końcy Cichewicz to typowy EKO groszkowy kocioł. Ale może macie jakieś doświadczenie z Seko 2w1 i wcale nie jest tak kolorowo. Wymyśliłem sobie, że jak "upłynnię" drewno, to przejdę na zwykły groszek, a nie eco. Czy w Cicheiwczu jest to możliwe? Pewnie nie. Za to Witkowski ma podajnik tłokowy o ile dobrze rozumiem, więc tutaj groszek do 40mm nie powinien sprawić problemu, a jest przecież tańszy. Za to Cichewicz ma chyba ten magiczny system wężownicy, która nadmiar ciśnienia wywala w studzienkę i nie byłoby konieczności kucia ścian aż pod sam dach. Tylko czy system ten jest w Futurze nie wiem, na pewno w Logicu.

 

Możecie coś doradzić? Przeanalizowałem sobie wszystko i tak na tą chwilę najbardziej odpowiada mi Seko. Walić gwarancję, bo dzięki temu forum wiem, że to ściema i człowiek zostaje z tym sam. O ile efektywność drugiego elementu Seko (części zasypowej) jest wysoka. Wtedy chyba realna jest opcja kilku lat spokoju, w tym dwóch pierwszych całkowicie na drewnie, bez wykorzystania części z podajnikiem. Tylko czy to tak własnie działa jak wyżej przedstawiłem?

 

Za Witkowskim przemawia podajnik tłokowy i związana z tym możliwość palenia zwykłym groszkiem, a nie EKO, którego cena rośnie jak postrzelona. Jeżeli miałby niewiele mniejszą sprawność na drewnie, to też zostaje w grze, w końcu po dwóch latach drewno mi się skończy.

 

Cichewicz to marka, przynajmniej z tego forum tak wynika. No i jeżeli ma wężownicę, to szybko można go zamontować i tańszym kosztem - piec w piwnicy, studzienka jest, szybka i tania robota. Tylko z tego co czytam wynika, że piece z dodatkowym rusztem to naprawdę tylko do awaryjnego palenia drewnem czy węglem. A upłynnić to drewno muszę, w końcu druga taka okazja się nie powtórzy.

 

W skrócie - Napiszcie co o tym wszystkim sądzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz przykładowe oferty starych belek

http://allegro.pl/stare-drewniane-belki-z-rozbiorki-100-letnie-i2249019162.html

 

Kubik suchego drewna zniknie Ci w piecu nie wiadomo kiedy - pali się błyskawicznie i "nie daje żaru tylko ogień".

 

Decyzja należy do Ciebie.

 

_ A kto bogatemu zabroni?_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że wystawione to jedno. Drugie kto to kupi. Podobnie z cegłą z rozbiórki, też chętnych nie umiem znaleźć. I to nie żeby ktoś przyjechał, obejrzał, pokręcił nosem - zero odzewu. Więc jedno to cena z allegro, a co innego to znaleźć kogoś kto to kupi. I radzę zadać sobie proste pytanie - czy sam byś to kupił? 99% ludzi odpowie negatywnie, a pozostały 1 % myśli o budowie dworku staropolskiego i na myśleniu się skończy. Pozdrawiam. bogaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jeśli chodzi o ruszt awaryjny,to mam go w elektromecie na ekogroszek i powiem,że można to o kant ch..a rozbić ! porostu jest za mały ten ruszt(http://www.elektrome...uszta-awaryjne/) aby spalić w nim możliwie dobrze drzewo.Bynajmniej w elektromecie nie wiem jak sprawa wygląda w w/w kotłach.Miałem trochę tak zwanej "rąbanki" z wymiany starych skrzynkowych okien i drzwi,pociąłem to prąbałem i...musiałem latać do pieca co 30min,żeby dołożyć.Jesli chcesz palić w takim kotle 2 lata drzewem to życzę powodzenia,ale jak wspomiałem wyżej moja opinia odnosi się tylko i wyłącznie do kotła elektrometu,może tamte kotły maja większe ruszta awaryjne.Tak czy siak kocioł na groch jest do grochu i nie będzie się w nim dobrze palić drewno.

PS groszkowca sprzedaję,kupiłem Viadrusa a dlaczego ? ponieważ jak montowałem Elektrometa to eko był po 650-680zł/tona,teraz 850-900/tona ! co będzie za 2 lata ?

Pozdrawiam

Edytowane przez DeeF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam! Trochę może późno piszę ale może komuś przydadzą się moje spostrzeżenia na temat pieca seko 2w1 25KW. posiadam taki piec od tamtego roku i mam za sobą pierwszą zimę... Piec na wszystko sprawdza się rewelacyjnie. Mozna w nim palić wszystkim, drzewem, węglem oraz innym opałem... Obecnie grzeję nim wodę w bojlerze. Jeśli natomiast chodzi o piec na ekogroszek to mam tylko jedne negatywne spostrzeżenie... Paląc ekogroszkiem dym musi przejść przez ten drugi piec "na wszystko" (bo tylko z tego jednego jest wyjście do komina). Co za tym idzie zwiększa się zużycie ekogroszku ponieważ ciepło zamiast ogrzać tylko jeden piec ogrzewa tak naprawdę 2 piece...

Poza tym nie mam uwag...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mozna i zwykły zasypowy, szczerze to też o tym myslałem ale kumpel mnie przekonał do automatycznego i teraz nie narzekam bo faktycznie siedze w kotłowni naprawde mało, a w domu ciepełko przy nieduzym spalaniu. Taki automat to wieksza wygoda i teraz to doceniam

A wtracam się w dyskusję bo mam jeden z z tych co wymieniłes a dokładnie raps plus od Witkowskiego , więc jakbys potrzebował porady albo info to pytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Trochę może późno piszę ale może komuś przydadzą się moje spostrzeżenia na temat pieca seko 2w1 25KW. posiadam taki piec od tamtego roku i mam za sobą pierwszą zimę... Piec na wszystko sprawdza się rewelacyjnie. Mozna w nim palić wszystkim, drzewem, węglem oraz innym opałem... Obecnie grzeję nim wodę w bojlerze. Jeśli natomiast chodzi o piec na ekogroszek to mam tylko jedne negatywne spostrzeżenie... Paląc ekogroszkiem dym musi przejść przez ten drugi piec "na wszystko" (bo tylko z tego jednego jest wyjście do komina). Co za tym idzie zwiększa się zużycie ekogroszku ponieważ ciepło zamiast ogrzać tylko jeden piec ogrzewa tak naprawdę 2 piece...

Poza tym nie mam uwag...

Mozna i zwykły zasypowy, szczerze to też o tym myslałem ale kumpel mnie przekonał do automatycznego i teraz nie narzekam bo faktycznie siedze w kotłowni naprawde mało, a w domu ciepełko przy nieduzym spalaniu. Taki automat to wieksza wygoda i teraz to doceniam

A wtracam się w dyskusję bo mam jeden z z tych co wymieniłes a dokładnie raps plus od Witkowskiego , więc jakbys potrzebował porady albo info to pytaj

 

 

 

Tu niestety kolego się mylisz :) montuje te piece i prawda jest nieco inna. Jak spaliny przechodzą z części podajnikowej do "klasycznej" to mają dłuższą drogę a co za tym idzie lepiej można odebrać ciepło. Zwłaszcza nowy model IGNIS SEKO 2w1 w połączonym płaszczu wodnym sprawdza się bardzo dobrze. Ja wybieram w 90% sterowanie ecomax 800 i klienci nie dotykają się do ustawień.

 

Za to modele w dwóch kawałkach można fajnie podłączać np. przez ścianę.

 

Podajnik to chyba najlepsza konstrukcja obrotowa na rynku ma niezależny napęd retorty. Jedyna można powiedzieć wada może raczej niedogodność że 2x w roku trzeba przesmarować kalamitkę na wałku przy podajniku. Ciężko też się czyści wyczystkę pod podajnikiem ale jak się nabierze wprawy i sposobem ;) wentylator na full zajmuje to chwilkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fakt, może i można lepiej odebrać ciepło, ale spaliny przechodząc przez część "klasyczną" jak to nazwałeś, muszą dodatkowo ogrzać kolejne litry mody, które znajdują się w tym piecu, co moim skromnym zdaniem jest trochę zbędne... Faktem jest, że więcej ciepla zostaje w piecu a spaliny przy wylocie mają mniejszą temp...

 

Odnośnie czyszczenia.. Mógłbyś dokladnie wytłumaczyć gdzie jest tak "kalamitka" i jak ona wygląda? Przez poprzedni sezon nic nie czyściłem i wszystko na razie chodzi bez problemu ale może warto byłoby tam zajrzeć żeby potem nie było problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.