Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosze O Pomoc Wziąłem Patałacha Do Instalacji:(


fox2084

Rekomendowane odpowiedzi

Do podłączenia były: kominek z pw, kocioł i bojler. Myślałem, że sprawa będzie prosta, niestety mojego fachowca to przerosło, nie mam już siły z nim walczyć, spaprał coś ewidentnie i teraz sam chyba nie ma pomysłu, jak to naprawić. Proszę o jakieś wskazówki, żeby mnie znowu nie oszukali. Problem jest taki, że jak napalę w kominku, rośnie też woda na kotle (powroty są spięte ze sobą). Zastanawia mnie też, dlaczego rośnie temperatura na rurce od zbiornika wyrównawczego kotła, skoro kominek posiada swój zbiornik.

 

Poza tym pierwszy problem, jaki wyniknął po jego montażu był taki, że nie dało się grzać samej wody cwu, gdyż wszystko leciało grawitacyjnie, "fachowiec" założył kolejny zawór na wyjściu z grawitacji (Przedstawiam amatorski schemat i parę fotek.)

 

I pytania:

 

Jak zwiększyć temperaturę powrotu w tym ustawieniu (o ile dobrze rozumiem temperatura powrotu i zasilania teraz jest taka sama, na grzejnikach mam głowice termostatyczne), jeśli podniosę temp zasilania i poprzykręcam na grzejnikach, czy to będzie dobre rozwiązanie? gdzieś czytałem też, że można zrobić coś z bojlerem, żeby się pompa od bojlera co jakiś czas załączała, ale nie mam takiej funkcji w sterowniku.

post-37781-0-78763300-1333136581_thumb.jpg

post-37781-0-25780300-1333136675_thumb.jpg

post-37781-0-74693300-1333136768_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli temat nie umarł, to parę słów.

 

Należało usiąść z ołówkiem w ręku i zaplanować działanie układu przed jego realizacją. Teraz to już tylko "gaszenie pożaru" pozostaje lub "wybużanie". Dużo błędów wykonawczych i logicznych i wypunktuje te, które są najbardziej rażące.

 

1. Funkcji ochrony powrotu kotła nie ma i nie będzie w tym układzie. Ewentualnie pompa kotłowa lub stała praca pompy boilera.

2. Dwa naczynia w układzie otwartym to zły pomysł w sytuacji gdy obsługują one dwa odrębne źródła ciepła. Tutaj powinno się skorzystać z rozwiązania, które podpowiada norma.

U ciebie oba naczynia musiałyby być na idealnie tym samym poziomie i separowane od siebie nawzajem. Gdy pracuje kocioł, to kominek plus jego naczynie odcięte, gdy pracuje kominek, to kocioł i jego naczynie odcięte.

3. Zawór 3D jest źle podpiętey od strony podmieszania. Powinien korzystać wyłącznie z powrotu grzejników a teraz to głównie pobiera wodę wracającą z boilera.

4. Termometr na powrocie nie dostarcza żadnej istotnej informacji w tym miejscu.

5. Częściowo sytuację można ratować zaworami zwrotnymi, które na schemacie zaznaczyłem na zielono. Naczynie kotła miałoby lepiej wg zielonej lini przerywanej. Byłoby wówczas odseparowane zaworem zwrotnym i różnicowym od pompy kominka. Teraz pompa kominkowa najbliżej ma do naczynia kotła.

 

Jeżeli dobrze odczytałem twoje zdjęcia, to schemat wygląda ideowo jak niżej. Naniosłem minimalne poprawki dające nadzieję na jako takie działanie. Generalnie możliwości ingerencji w układ można ocenić będąc na miejscu, więc najlepiej szukaj innego speca.

 

post-18583-0-69601000-1333284619_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za uwagi, zbiorniki wyrównawcze są na takiej samej wysokości na strychu tuż obok siebie, a czy duży wkład finansowy i problemowy byłby żeby ten układ przerobić na zawór 4d i może wykorzystać jeszcze ten 3d na kominku gdzieś?Widzę ze najlepiej w ogóle te powroty poprzerabiać, A czy w według Pana schematu powrót od kominka nie będzie nagrzewał wody w kotle?

 

A o dobrego speca w moim regionie to ciężko:(

Edytowane przez fox2084
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku określiłem wykonawcy, że chce oddzielnie ogrzewać kominkiem co lub cwu, lub jedno i drugie, tak samo kotłem, pytałem go o zawór 4d, mówił, że niepotrzebny (wysoka temp na kotle i że nic mu nie będzie). A ja raczej staram się nie dyskutować z fachowcami w dziedzinie, na której się nie znam i wyszło, jak wyszło. Chciałbym też uniknąć, żeby kominek nagrzewał kocioł, jak jest teraz. Myślę, że trochę kasy odłożę i będę chciał wsadzić tam zawór 4d oraz przerobić te powroty, Jaka może być orientacyjna wartość tej inwestycji wraz z robocizną?

Edytowane przez fox2084
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D trudno będzie połączyć funkcjonalnie z obiegiem kominka tak, aby spełnić wszystkie powyższe oczekiwania. Byłoby strasznie dużo zaworów odcinająco przełączających do obsługi. Nie wyobrażam sobie układu, który poradziłby sobie "sam", bez wizyty "palacza" w kotłowni. Ewentualnie droga i skomplikowana automatyka.

 

Na etapie budowy proponowałbym coś takiego:

 

post-18583-0-15476000-1333302925_thumb.jpg

 

ale ten etap jest już za tobą, więc pomyśl o moim pierwszym schemacie. Częściowo rozwiązuje on twoje problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak zrobię, myślę, że nie powinny być to wielkie koszty, ale czy według Pana schematu nie będzie powrót z kominka grzał wody w kotle? A na jesień zamiast tego 3d wstawię 4d(nie powinno to być chyba jakoś bardzo złożone?)

A co zrobić w moim sterowniku titanic, żeby pompa od bojlera cyklicznie się załączała na jakiś czas i podgrzewała powrót?

 

Jeszcze się tylko upewnię czy dobrze zrozumiałem

1. Wyrównawczy kotła przenoszę na to "nitkę od bojlera"

2. Na obiegu bojlera i kotła daje zawory zwrotne za pompami

3. Powrót z grzejników zostaje tak jak jest tylko wyżej zawór 3d wpuszczona jest dodatkowa rura?

4. nie wiem za bardzo gdzie ten termometr powrotu umieścić jest teraz przy samym piecu

 

 

Jeszcze mi się jedno pytanie nasunęło. Jest to kocioł z pw podwójny ruszt wiem że w takich kotłach problem z sadzą występuje, Zauważyłem u siebie też chyba mały ciąg ( może to teraz gdzie się nie pali i komin zimny spływa z niego Smoła i kapie z przedłużki czopucha:() A w sprawie ciągu zapaliłem ostanie gazetę i niestety paliła sie słabo i cały dym wyszedł dzwiczkami, czy słąby ciąg może być przyczyną sadzy w kotle? Zaznaczam jeszcze ze czopuch nigdy nie był tak gorący żeby go się dotknąć nie dało

Edytowane przez fox2084
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyda się też ZZ za pompą kominka:

 

post-18583-0-39065500-1333307175_thumb.jpg

 

Do 3D nie dodatkowa rura tylko inaczej wpięta.

Termometr nie jest przy samym kotle. Jest na rurze powrotu grzejników. Nie wiem czemu mają służyć jego wskazania. Gdyby był na wejściu powrotu do kotła, byłoby wiadomo czy jest on bezpiecznie rozgrzany, czy też temperaturę tą należy podnieść.

 

Jeśli grzeje kominek, to rozumiem, że kocioł stoi i jego pompy też. W takim wypadku kocioł się nie rozgrzeje.

 

Pozostaje jeszcze pytanie (zadane zbyt poźno), czy moje podejrzenia co do przebiegu rurarzu są zgodne ze stanem faktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o przebieg rur to tak to właśnie wygląda , na zdjęciu nie ma zaworu odcinajacego grawitację , oraz jest zawór na powrocie z kominka , naczynia wyrównawcze mają jeden wspólny spływ w kotłowni , i w jednym miejscu się dopuszcza wodę do całego układu. A jaki może być koszt tej przeróbki. W jakich granicach pieniężnych za całość. Oczywiście jak już przerobie to na jakaa dobra wódkę pieniążki wyśle. A jak z ta pompa od bojlera żeby powrót dogrzać

 

Obecnie jak napalę w kominku to na zalaniu kotła rury sa zimne ciepły za to jest powrót i nawet ta rura od zaworu 3d co w dol idzie, Temp. na kotle powoli rośnie

Edytowane przez fox2084
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nitk juz nie ma zadnego pomysłu? Byl u mnie hydraulik powiedzial ze moze zalozyc zawor tuz przed powrotem do kotla i przenies mi ten powrot. Pytalem go rownierz o mozliwosc zalozenia 4d, moze moglby ktos pokazac najmniej inwazyjny schemat z z4d nie chce zeby znowu mi ktos to na pale przerobil.

Hydr. Jeszcze mowil ze z kotla moznaby zrobic bufor ciepla. Nikt mi tez nie napisal jak ta pompe od cwu na stale wlaczyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że sterownik ma osobne wyjście na pompę CWU. W takim razie aby pracowała ona na okrągło, wystarczy odpiąć czujnik CWU z boilera.

Jeżeli stałe utrzymywanie temperatury wody w boilerze na poziomie temperatury kotła ci nie przeszkadza, to 4D może okazać się zbędny.

 

Nie wiem jak rozumieć tą sugestię o buforze. Pojemność, przy której może on mieć jakiekolwiek cechy użytkowe to min 300 l. Przeciętny kocioł to 50-80 l.

 

Czym ty palisz, że taka smoła idzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekogroszkem po 850zl.nic wiecej o nim nie wiem. Smola splywa z komnia po tym jak przestalem palic . Za przerobinie tej instalaji na zawor 4d. Zawolali 500 zl.za prace. Czy to uczciwa oferta?

A i mam problem z temp salin czopuch jest letni lub zimny. Jak kocil jest w trybie czuwania to jest w srodku zadymiony. Mam jeszcze pytanie , jak skonczy sie opal w zasobniku czy sterownik sie wtedy wylaczy i pompa czy caly czas bedziepracowqc sterownii titanum. Jeszcze jakbym mogl prosic ten malo inwazyjny schemat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w DTR kotła jakie minimalne parametry musi spełniać komin (przekrój i wysokość). Szczelne pomieszczenie kotłowni musi być wyposażone w kanał nawiewny świerzego powietrza. Ewentualnie uchyl okno i porównaj siłę ciągu.

Drożność kanału sprawdzona? Możesz też zamówić wizytę kominiarza, który komin wyczyści i określi aktualne parametry kanału spalinowego.

 

Koniec paliwa w zasobniku to zawsze przejście w stan "STOP" na regulatorze. Ewentualnie jeśli przez określoną jednostkę czasu kocioł nie może osiągnąć temperatury zadanej, to sterownik uznaje to za brak opał i kocioł wyłącza. Próg wyłączenia pompy CO jest zazwyczaj ustawiony wcześniej. Jeśli chodzi o pompę CWU, to różnie to bywa. Te sprytniejsze regulatory wyłączają pompę CWU gdy tylko temperatura na kotle spadnie poniżej tej odczytywanej z czujnika boilera, aby wody w nim nie wystudzać.

 

Schemat domontowania 4D z opcją kominka raczej nie będzie mało inwazyjny.

 

P.S.

Ten ekogroszek suchy jest, czy prosto z pryzmy po wczorajszym deszczu?

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko suchy. Dzis napalilem pierwszy raz od miesiaca. Troche pokapalo ale pewnie przestanie, co do komina to jest on pozniej lini dachu jestem umowiony po swietach zeby podnies te kominy , zobaczymy jak bedzie , bo chyba to moze byc przyczyna? Jest wlot powietrza do kotłowni i pod kominek. Jeszcze raz Panu dziękuje. Myslalęlm ze z tym 4d wystarczy tylko powórt do zaworu wstawić, ale no włsnie jak z tym powrotem z kominka gdzie teraz to do kotła wchodzi

Edytowane przez fox2084
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz, z jakimi kosztami powonieniem, sie liczyć przy zastosowaniu sprzegła i na czym to polega, szkoda że nie znalazłem nikogo w okolicy z takimi pomysłami. Ostatnio jeden sie zastanawiał z kotła nie jest zrobiony bufor ciepła i czy nie powonieniem też popy od kotła włączać jak pale w kominku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty to tak zdalnie ciezko oszaacowac pewnie tez nie koniecznie trzeba to robić na sprzegle poprostu trzeba ta instalacje przemyslec i zaplaniwac, nawet koledzy podrzucili Ci bardzo dobry schemacik ze sprzegłem.

Edytowane przez SanitSystem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo mi chodzi zeby w tych okolicznościach koszty byly jak najmniejsze, więc najlepiej jakby sie dało jakos przerobic moj układ i moze dodac zawor 4d czy to sprzeglo jezeli by nie wymagalo jakies duzej ingerencji, za ta instalacje placilem w styczniu , niestety fachowiec polecony przez producenta pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.