Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Biawar 220 - Czy Warto?


gregoi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Poszukuję opinii na temat bojlera Biawar W-E 220.81 A, może ktoś go ma, ewentualnie wersję bez "A" lub inne pojemności? Galmety odrzuciłem ze względu na kiepskie wykonanie, krótszą gwarancję i wiele niepochlebnych opinii. Używany Viessmann z nierdzewki to trochę duże ryzyko - nie wiadomo jak ktoś wcześniej go używał - tym bardziej, że cena taka sama jak nowy zasobnik emaliowany z gwarancją. Przeczytałem ostatnio dwie opinie o Biawarze, że ma słabo zrobioną izolację, co skutkuje ciepłą obudową, i to zasiało we mnie ziarnko wątpliwości. Bardzo proszę o pomoc właścicieli Biawarów:) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam z niecierpliwością czekam na wypowiedź osób które posiadają ten typ i pojemność, są osoby które posiadają większe i sobie chwalą , ja również jestem poważnie zainteresowany tym właśnie modelem o takiej samej pojemności ,i z pośród wielu padła właśnie decyzja na ten co po czynie jeśli będę wcześniej coś napiszę a jeśli ty to również napisz aby temat nie zniknął i pewnie się przyda . ale dziwne że ma słabo zrobioną izolację, co skutkuje ciepłą obudową. ewent. można jeszcze zaizolować :) ale za to jaki długi okres gwarancyjny ! coś o tym świadczy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Też myślałem o biawarze ale wybór padł na ermet 200l żywicowany.

Pionowy, dwupłaszczowy (duża powierzchnia wymiennika 1,65mkw) izolowany pianką nie styropianem, obudowa typu skay. Jak z wytrzymałością zobaczy się, gwarancja 42 miesiące.

Już zamontowany działa super.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam z niecierpliwością czekam na wypowiedź osób które posiadają ten typ i pojemność, są osoby które posiadają większe i sobie chwalą , ja również jestem poważnie zainteresowany tym właśnie modelem o takiej samej pojemności ,i z pośród wielu padła właśnie decyzja na ten co po czynie jeśli będę wcześniej coś napiszę a jeśli ty to również napisz aby temat nie zniknął i pewnie się przyda . ale dziwne że ma słabo zrobioną izolację, co skutkuje ciepłą obudową. ewent. można jeszcze zaizolować :) ale za to jaki długi okres gwarancyjny ! coś o tym świadczy !

Witam

Mam takiego Biawara 300l, używany sporadycznie (dom na wykończeniu) ale grzany non stop do ok 65C. Na razie ok.

Bardzo dobra izolacja cieplna zbiornika.

Pewnym minusem jest umieszczenie termometru. Wymaga podłączeń do zbiornika " od tyłu" lub przełożenie termometru w tuleję pomiarową zasłoniętą rurami.

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Biawar 300 l jest w wersji A? Nie bardzo rozumiem problem z termometrem, czyli jak jest z przodu to nie działa?

A z tym ociepleniem to jest dziwne, bo w opisie na stronie producenta pisze że to polistyren EPS30 a w instrukcji "po zdjęciu styropianu". I tu pytanie do właścicieli jak jest naprawdę? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój zasobnik to WE 300.82A z 2 wężownicami.

Z termometrem to nie jest wielki problem ale montaż termometru i otworu rewizyjnego jest po przeciwnej stronie podłączeń do zbiornika.

Czyli masz albo dostęp do podłączeń i ew zaworów przy zbiorniku albo dobry widok termometru, i dobry dostęp do otworu rewizyjnego.

Termometr można przełożyć w tuleje pomiarowe obok przyłączy ale wtedy mamy wskazanie temp w połowie zbiornika dodatkowo zasłaniane przez rury zasilające wężownicę lub nie mamy gdzie zamontować czujników temp do sterownia.

U mnie zbiornik przyszedł całkowicie zmontowany z izolacją, trzeba go tylko wypoziomować ( są regulowane nogi)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych tematem, bojlery Biawara izolowane są niestety styropianem EPS 200 - taką informację uzyskałem od doradcy technicznego Biawar Polska. Tłumaczą to możliwością demontażu izolacji - następny minus 4 długie łączenia plus górna pokrywa. Nie mają też zbadanych dobowych strat energii dla tych konstrukcji - chyba już wiem dla czego:) Przyznam szczerze że jestem zawiedziony tymi informacjami bo byłem już zdecydowany, a kupować za tyle kasy i dodatkowo docieplać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To jest dobra izolacja, u mnie Biawar 300l nagrzany do 60C po dwóch dniach ma ok 45C.

Górna pokrywa jest ze styropianu, jest demontowalna z powodu ew wymiany elektrody magnezowej.

Styropian jest lepszym izolatorem niż wełna mineralna lub pianka miękka, np Wolf lub Viesmann w zbiornikach do kotłów mają cienką (ok 3cm) izolację z wełny mineralnej owijaną wokół zbiornika podczas montażu.

Przy normalnej codziennej pracy to nie ma znaczenia.

Ocieplić dodatkowo zawsze możesz.

 

Pozdrawiam

 

PS

Większość z buforów i zbiorników nie jest izolowanych od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy jak jest nagrzany na 60C to obudowa też jest ciepła? Nie wiem ilu domowników obsługuje ten bojler, ale czy raz nagrzany na 60C wytrzyma tak na 2-3 dni. Ja mieszkam z żoną i małym dzidzusiem i mamy Lemet 100l w dwupłaszczu, jak go nagrzeję do ok 70C to mi starcza na wieczorne oraz poranne prysznice i ciepłą wodę w ciągu dnia. Na prysznic wieczorem znowu trzeba grzać. Mój Lemet jest poziomy więc woda w nim się szybciej miesza niż w pionowym. Latem wrzucam kilka patyczków i mam 100l wody nagrzane na 70C prawie za darmo, dla tego wolał bym większy i raz na kilka dni palić.

Czy masz w nim grzałkę elektryczną, ja będę chciał założyć, tak awaryjnie i jestem ciekaw czy jest sens, czy nie trzeba będzie grzać nią 10 godzin aby wziąć prysznic. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja pisałem o sytuacji trzymania ciepła w zbiorniku, o wychładzaniu a nie o używaniu wody przez 2-3 dni.

W zbiorniku nie mam dodatkowej grzałki, przewiduję dogrzewanie solarem.

Przy 60C wody zewnętrzny płaszcz ma temp otoczenia (przynajmniej na dotknięcie ręką), Codzienne palenie tylko na potrzeby CWU jest kłopotliwe, warto mieć większy zasobnik i palić co 2-3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja:) Następną rzeczą na którą zwróciłem uwagę to stosunek powierzchni wężownicy do jej mocy w kW. Ciekawą rzeczą jest to że Biawar 300l przy 1.6 m2 wężownicy rozwija moc tylko 26 kW i 640 l/h przy 70/10/45C, podam przykłady jak to jest u innych producentów:

 

Lemet 300l wężownica 1.5 m2 moc 32.9 kW 760 l/h 70/10/45C

Galmet 300l wężownica 1.4 m2 moc 33.6 kW 800 l/h 70/10/45C

Metalbet 300l wężownica 1.6 m2 moc 33 kW 780 l/h 70/10/45C

Taurus 300l wężownica 1.4 m2 moc 25.7 kW 675 l/h 70/10/45C przepływ 2.2 m3/h

dodam jeszcze że wymagany przepływ we wszystkich przypadkach wynosi 2,5-3 m3/h

 

Widać tutaj dziwną sytuację u w/w trzech producentów widać zależność powierzchni do mocy, natomiast Biawar dużo odstaje od reszty - nie wiem co o tym myśleć...

 

Jeśli chodzi o ocieplenie Biawarów styropianem to również sprawdziłem, tutaj Biawar wypada jednak dobrze w porównaniu do konkurencji, niestety prawie wszyscy stosują już polistyren - styropian, ale Biawar w stratach dobowych energii wypada dobrze.

Piszę to wszystko po to aby ktoś kto jest tak samo upierdliwy w szczegółach jak ja miał jaśniejszą sytuację w kwestii bojlerów. Czekam na komentarze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja:) Następną rzeczą na którą zwróciłem uwagę to stosunek powierzchni wężownicy do jej mocy w kW. Ciekawą rzeczą jest to że Biawar 300l przy 1.6 m2 wężownicy rozwija moc tylko 26 kW i 640 l/h przy 70/10/45C, podam przykłady jak to jest u innych producentów:

 

Lemet 300l wężownica 1.5 m2 moc 32.9 kW 760 l/h 70/10/45C

Galmet 300l wężownica 1.4 m2 moc 33.6 kW 800 l/h 70/10/45C

Metalbet 300l wężownica 1.6 m2 moc 33 kW 780 l/h 70/10/45C

Taurus 300l wężownica 1.4 m2 moc 25.7 kW 675 l/h 70/10/45C przepływ 2.2 m3/h

dodam jeszcze że wymagany przepływ we wszystkich przypadkach wynosi 2,5-3 m3/h

 

Widać tutaj dziwną sytuację u w/w trzech producentów widać zależność powierzchni do mocy, natomiast Biawar dużo odstaje od reszty - nie wiem co o tym myśleć...

 

Jeśli chodzi o ocieplenie Biawarów styropianem to również sprawdziłem, tutaj Biawar wypada jednak dobrze w porównaniu do konkurencji, niestety prawie wszyscy stosują już polistyren - styropian, ale Biawar w stratach dobowych energii wypada dobrze.

Piszę to wszystko po to aby ktoś kto jest tak samo upierdliwy w szczegółach jak ja miał jaśniejszą sytuację w kwestii bojlerów. Czekam na komentarze. Pozdrawiam

 

widzę że zadałeś pytanie i sam sobie na nie zaczynasz odpowiadać ciekawe informację znalazłeś i zamieściłeś ja osobiście zostanę przy Biawarze śledzę temat i jeśli podejmiesz decyzję na jakiś konkretny wybór daj znać i uzasadnij jeśli będzie możliwość pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie decyzja właściwie podjęta, stawiam na Biawara. Według mnie najlepiej wypada z pośród polskich braci, aczkolwiek warto pod uwagę też wziąć markę Kospel. Kilka telefonów po serwisach naprawiających bojlery i wszystko jasne. Pozostaje mi tylko wybór między modelem 220.81 A i 300.81 i cena ta sama. Szczególnie zależy mi aby latem grzać wodę raz na 2-3 dni, tylko nie wiem czy to tak zadziała; teraz mam 100l. i starcza na 1 dzień użytkowania, więc teoretycznie 300l. na 3 dni, a praktycznie to boję się czy ta woda samoistnie przez te 3 dni się nie wystudzi? Dodam, że zamierzam grzać wodę na ok 75C. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie jeśli miał bym zakupić to oczywiście 300 jest większa

ale jak nawet w opisach biawara klasa A ma lepszą izolację więc jeśli zakupić to również 300 z klasą A bo wniosek prosty wolniej się wystudzi,mniejsza strata energii , więc czy nie lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.