Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Dolnego Spalania Z Palnikiem Na Pelet


daro84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od pewnego czasu zaczałem myśleć nad rozwiązaniem problemu przpalania w okresie wiosennym oraz letnim (na wodę). Mam mieszkanie 80m2, instalacja otwarta, piec Zębiec SWK 14, zbiornik CW 140L i rozpalanie w piecu gdy temperatura na dworze wacha się od 0 do +10 powoduje że w domu mam tropiki. Temperatury na dworze są takie że przy krótkim przepaleniu około godziny 18 rano jest zimno natomiast przy zasypie węglarki węgla kamiennego i rozpaleniu tego od góry jest tak jak pisałem wyżej (tropiki).

Przegądając to forum bardzo spodobał mi się piec dolego spalania DAKON DOR lub Junkers. Jest to bardzo fajny kocioł który eliminuje koniecznośc wygaszania i ropalania ponownie od góry w okresie zimowym. Jednak dalej pozostaje kwestia okresu wiosenno letniego. Google podrzuciło mi następujące rozwiązanie: DAKON DOR na pelet. (patrz załącznik). Do klasycznego dolniaka z boku został dołożony palnik ecofire na pelet dzięki czemu w okresie wiosennym i letnim przepalane będzie peletem (automatycznie) natomiast w zimie palenie ciągłe węglem kamiennym.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Czy palnik na pelet w kotle który nie jest stricte do tego przystosowany zda egzamin? Czy można zamontować taki palnik do innego dolniaka np. KWKD Zębiec czy HEF'a?

Dodam tylko że nie chcę kotła z podajnikiem na ekogroszek z tego względu że nie mam miejsca na takie rozwiązanie, a poza tym dolniak przy paleniu ciągłym jest również w miarę bezobsługowy, tak samo nie chce kotła tylko na pelet ponieważ jego cena i zużycie w zimie nie należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań oraz uzależniam się od jednego typu paliwa.

Będę wdzieczny za opine i porady

 

Pozdrawiam

post-12756-0-27831900-1331839929_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wieszku wygląda całkiem ok ale martwi mnie ten prześwit pomiędzy komorą załadowczą a wyminnikiem pionowym, wygląda mi to na takie spalanie dolno-górne, czy może to potwierdzić ktoś kto ma lub widział kocioł Ultima II? Dodatkowym problemem dla mnie jest wymóg przekroju komina czyli 20x20 (400 cm2), a ja mam 12x17 (204 cm2) więc o połowę za mało. Nie wiem czy to ważne ale mój komin ma 11,5 m wysokości, czy to pozwala na podpięcie pieca o większych wymaganiach przekroju przewodu kominowego?

 

aaaa i jeszcze nie widze w nim ruchomych rusztów, przy pelecie są zbędne ale przy paleniu węglem czy drewnem to jest to całkiem przydatna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ultimie 2 ta szczelina jest bardzo mala i nie da sie w nim palic od góry zreszta mozna ja zakryc lub poprostu nie czyscic sadza ja przykryje Przy piecach z dolnym spalaniem często występuje problem zadymienia kotłowni przy załadunku. W przypadku ultimy nie ma tego problemu, bo droga obiegu spalin nie jest taka długa i posiada szczelinę nad pionowym wymiennikiem, odpowiedzailną za odgazowanie. Oczywiście przekłada się to na trochę mniejszą sprawność bo czopuch jest dość ciepły, czyli jakaś część ciepła ucieka. Ale to jest koło zamknęte: jak dłuższa droga obiegu spalin to sprawność większa, ale jednocześnie smołowanie większe, duże zadymienie, zarastanie komina, brak możliwości spalania gorszych paliw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że moge ale palenie w moim kotle, który nabyłem mimowoli razem z mieszkaniem jest uciążliwe ze względu na to że po wypaleniu opału musze rozpalać na nowo. Dlatego przed następnym sezonem chciałbym wymienić piec. Wybór padł na dolniaka. Niestety mam małe pole do popisu jeżeli chodzi o ilość miejsca. Ultima II, o której wspomniał Sławas spełniłaby moje oczekiwania co do gabarytów bo jest stosunkowo wąski i ma możliwość instalacji palnika w drzwiczkach. Nie wiem w jaki sposób mógłbym zainstalować palnik z przodu np. w Zębiec KWKD 15, Dakon Dor 16 czy Hefie?

 

Pytanie do Sławasa: jaką moc kotłą posiadasz (bo rozumiem że masz Ultimę II)? i czy dół otworu załadowczego jest na tym samym poziomie co dół przegrody pionowej? Jeżeli tak to w jaki sposób ma się tam palić tylko opał na dole komory załadowczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I własnie ta bezobsługowość jest w tym wszystkim tak ważna, że rekompensuje ujemny rachunek ekonomiczny. Wybór rozwiązania z palnikiem dodatkowym (nie jako typowy piec na pelet) wg mnie daje też dodatkowe korzyści, także ekonomiczne tj. :

- uniezależnienie od jednego paliwa,

- możliwość palenia węglem w okresie silnych mrozów,

- palenie peletem w formie przepalania przy aktualnych temperaturach (-1, +10)

- funkcja podgrzewania CWU latem

Ważne jest też to, że nie trzeba odrazu inwestować 10k zł w piec z podajnikiem. Można zrobić to w dwóch etapach, najpierw piec a później dołożyć palnik. Ja mam to w planach na ten rok a co z tego wyjdzie to zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palnik na pellet możesz zamontować do każdego kotła, tak samo jak palnik na olej czy gaz - jednak tutaj trzeba już zwracać uwagę na komin - inna temperatura i skład spalin.

...montaż od przodu - taczej trudne i uciążliwe - kwestia wybierania popiołu

...demontaż na zimę palnika aby palić tylko węglem - raczej mało kto praktykuje - kwestia szczelności i odsuwania całej kolumbryny - przeważnie podpięcie palnika łączy się z dospawaniem stałego łącza na gardziel

...dobrze uszczelniony i ustawiony dolniak może iść w trybie pracy ciągłej tak jak np.u mnie - aktualnie grzeje w dzień tylko c.w.u. - odpalony na jesień, wygaszony będzie w maju lub czerwcu albo w ogóle

 

pozdrawiam :-)

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.