Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ling duo a regulator pokojowy


michaljazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

moja instalacja obejmuje:

- ling duo 25kW ze sterownikiem Estyma Control M

- zawór czterodrogowy bez siłownika

- regulator pokojowy Auraton 2005

- podłączony czujnik temperatury zewnętrznej i c.o.

 

mam pytanie o sterowanie działaniem pieca Ling Duo za pomocą regulatora pokojowego - instrukcja Estymy jest tak zagmatwana że niewiele z tego rozumiem.

 

Zależy mi na tym, aby po osiągnięciu określonej temperatury w pomieszczeniu regulator pokojowy wyłączył piec (aby przeszedł on w stan podtrzymywania). Z instrukcji wynika że rozwarcie styków regulatora wyłącza grzanie - czy oznacza to że:

1. przestaje pracować pompa c.o. w celu obniżenia temperatury wody zasilającej, ale piec pracuje nadal (podaje groszek i dmucha)

2. przestaje pracować piec (przechodzi w stan podtrzymania) i przestaje pracować pompa c.o.?

 

Po podłączeniu regulatora, w sytuacji rozwarcia styków (brak grzania) piec zaczął pracować w trybie grzania - czy to poprawne zachowanie?

 

Czy do poprawnej pracy z regulatorem pokojowym mój piec wymaga siłownika zaworu?

Czy można w ogóle osiągnąć zakładany cel, czyli przejście pieca w tryb podtrzymania w momencie kiedy nie jest potrzebne grzanie, czy też mechanizm utrzymania zadanej temperatury kotła jest niezależny od mechanizmu kontroli temperatury wody c.o.?

 

 

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o termostat Auraton 2005 - to zwarcie oznacza WYŁĄCZENIE fazy grzania. Oczywiście, zależy to od tego, jak są połączone końcówki odbiornika czy na NO-COM, czy na NO-NC. Powinno to pisać w instrukcji termostatu. Także jeden z mikroprzełączników na nadajniku powinien być odpowiednio ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o termostat Auraton 2005 - to zwarcie oznacza WYŁĄCZENIE fazy grzania. Oczywiście, zależy to od tego, jak są połączone końcówki odbiornika czy na NO-COM, czy na NO-NC. Powinno to pisać w instrukcji termostatu. Także jeden z mikroprzełączników na nadajniku powinien być odpowiednio ustawiony.

 

ustawione mam NO-COM co oznacza zwarcie w fazie grzania - sprawdzałem miernikiem i rzeczywiście zwiera styki w momencie obniżenia temperatury poniżej zadanej.

 

W międzyczasie dowiedziałem się że praca pieca jest w takiej sytuacji (zwarcie styków regulatora) zjawiskiem normalnym. Piec utrzymuje temperaturę kotła niezależnie od ustawień regulatora pokojowego. Regulator powinien wpływać jedynie na pracę pompy c.o. i w ten sposób regulować temperaturę pomieszczenia. Kocioł pozbawiony odbioru ciepłej wody po wyłączeniu pompy c.o. utrzyma swoją temperaturę zadaną i jedynie stan jej podrzymania wydłuży się z racji braku odbioru ciepłej wody przez pompę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja Ci odpowiem na to pytanie ponieważ mam ten kocioł i ten sterownik. A więc jest tak jeśli masz zwór 4d to powinieneś miec do niego również siłownik bo tylko wówczas w połączeniu z Auratonem masz sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Jęśli temperatura w pomieszczeniu osiąga zadaną na Auratonie to wtedy siłownik zamyka zawór 4d i kocioł grzeje tylko sam siebie w momencie potrzeby grzania siłownik otwiera zawór a sterownik na podstawie temperatury zewnętrznej oraz tzw. krzywej grzania dobiera temparaturę obiegu CO którym steruje ów zawór 4d. W przepadku tego sterownika przy nie podłączonym lub braku siłownika zaworu, termostat pokojowy nie wpływa w żaden sposób na pracę kotła, jedynie chyba bo nie pamiętam wyłącza pompę CO. I to jest również opisane w instrukcji, a oprócz tego przy braku siłownika nie zaleca się montowac czujników temperatury CO i powrotu, ponieważ zakłócają pracę sterownika ponieważ podłączenie tych czujników jest równoznaczne że takowy siłownik jest. Jednym słowem zakup ten siłownik i wtedy docenisz komfort pracy z tym kotłem:)) A jeśli chodzi o podłączenie tego auratona do tego konkretnego sterownika kotła to: grzanie-obwód sterownika zwarty, brak grzania- przerwa w obwodzie. Nawet przy zamkniętym zaworze i braku potrzeby grzania pompa CO pracuje cały czas, a jeśli temperatura kotła spadnie poniżej zadanej to normalnie przechodzi w tryb pracy i grzeje sam siebie po czym znów przechodzi w tryb podtrzymania. Z reguły jednak jest przez większośc czasu w podtrzymaniu. Jeśli będziesz miał jakieś pytania odnośnie tego kociołka to pisz śmiało:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

WITAM !!!

Od 3 dni użytkuję Ling duo+ 25KW . W tej chwili mam w domu prawie cały czas 24 stopnie , jak dla mnie o 2/3 stopnie za dużo, czy przy regulatorze pokojowym można ustawic sobie np; temperaturę 21 st. i piec tak bedzie trzymał i przez to bedzie palił mniej Eko-groszku ? Zaznaczam że jest czujnik zewnętrznej temperatury , sterownik Estyma i siłownik zaworu 4-drogowego, brak na razie regulatora pokojowego. I drugie pytanie , czy można wyłączyc CO w tym piecu , a zostawic samo CW przy np; ciepłym dniu (chodzi o to żeby wieczorem nie rozpalac a miec też ciepłą wodę w bojlerze). Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy warto dokładać do tego regulator pokojowy , czy będa jakieś oszczędności z tego tytułu.

Regulator pokojowy działa w ten sposób, że po przekroczeniu pewnej temperatury wyłącza na kotle grzanie. Jeśli regulator pogodowy spełnia swoją funkcję dobrze, to korzyść z zainstalowania termostatu pokojowego będzie niewielka. Najpierw spróbuj wycisnąc co się da z regulatora pogodowego, a jeśli będziesz nadal niezadowolony wtedy pomyśl o termostacie pokojowym.

 

Ja mam dobry regulator pogodowy i bezmyślne dołożenie do niego termostatu pokojowego okazało się pomyłką. Ale estymy nie znam zbyt dobrze, wiec nie mogę powiedzieć, jak to jest w twoim przypadku. Na pewno da się go ustawić tak, że będziesz miał niższą temperaturę w pokoju. Po prostu zaprogramuj inaczej krzywę grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż koniecznie jakiegoś eurostera znaczy się regulator pokojowy ponieważ przy tym kotle i przy tym sterowniku jest to wręcz nieodzowne. Po osiągnięciu w pomieszczeniu temp zadanej np 21st. termostat pokojowy otwiera swoje styki i sterownik pieca zamyka zawór 4d a co za tym idzie temp wody w centralnym spada a kocioł przechodzi w tryb podtrzymania bo nie ma z niego odbioru ciepła. Przy takich temperaturach jak są na dworze obecnie kocioł mam prawie cały czas w podtrzymaniu, a mam kocioł tej samej marki z tym samym regulatorem. A oszczędnści są napewno ale jakie to ci nie powiem bo od samego początku tak mam, a nie chcę być gołosłowny i rzucać jakimiś fikcyjnymi procentami. W tej chwili zasobnik z węglem wystarcza mi na dwa tygodnie.

Do m77 w tym sterowniku kotła programuję się krzywą grzania tylko dla dwóch temperatur zewnętrznych -20 -10 st przy czym jest to temp kotła a nie obiegu grzewczego. Ja mam dla -20- 75stopni a dla -10- 65stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym sterowniku kotła programuję się krzywą grzania tylko dla dwóch temperatur zewnętrznych -20 -10 st przy czym jest to temp kotła a nie obiegu grzewczego. Ja mam dla -20- 75stopni a dla -10- 65stopni

W trybie pogodowym powinien być zamontowany czujnik temperatury co.Wtedy nie ustawia się temperatury kotła, a temperaturę co. Tak działa każdy regulator pogodowy. Te dwa punkty -20 i -10 wyznaczają całą krzywę grzania, w tym wypadku jest to funkcja liniowa. Temperatura kotła jest wyższa o 20C. To wszystko pisze w instrukcji regulatora Estyma. Ty masz taką krzywą, że ją można opisać rówaniem F(t)=55-t. Zatem dla temperatury 8 C masz temperaturę co 47C, czyli kotła 67. Gdybyś miał zainstalowany czujnik, to po przekroczeniu 47 C regulator zamknie ci zawór 4d bez żadnego eurosteru. Obniżając krzywę możesz ustawić dla 8 C na zewnątrz temperaturę co 40C i odpowiednio kotła 60C. Trzeba tylko trochę sobie policzyć. Moim zdaniem ten rodzaj sterowania jaki jest w Estymie jest jasny ale tylko dla matematyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione mam przy -20 60stC i przy -10 55stC(minimalne ustawienie), w domu nie daj Boże ... 26-28 stC. Jutro ma przyjść instalator i cos poradzic bo w domu niewyróbka i okna non stop otwarte na przestrzał. Na bojler 45 stC ustawione, ale woda w kranie bardzo bardzo gorąca, dużo zimnej muszę dopuszczać. Przestawiłem na estymie LATO i chyba nie idzie na grzejniki ale za to właśnie bojler sie mocno grzeje. POMÓŻCIE I PORADŹCIE COŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚ!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione mam przy -20 60stC i przy -10 55stC(minimalne ustawienie)

Ty masz z kolei funkcję grzania F(t) = 50 - t/2, zatem dla temperatury +8C będziesz miał 46 C zasilanie i 66 na kotle. Oczywiście, jeśli masz zainstalowany czujnik co i działa poprawnie.

 

Ogólny wzór jest taki:

 

PROGRAMOWANIE KRZYWEJ GRZANIA (Estyma)

===============================

 

Jeżeli dla -20C ustawisz temperaturę zasilania T1, a dla temperatury -10 C ustawisz temperaturę zasilania T2, to funkcja liniowa temperatury (aproksymująca krzywę grzania) będzie wyglądać następująco:

 

F(t) = t * (T1-T2)/-10 + 2T2 - T1

 

Można łatwo sprawdzić, że

 

F(-20) = T1

F(-10) = T2

 

zatem dla np. temperatury 8C na zewnątrz:

 

F(8) = 8(T1-T2)/-10 + 2T2 - T1 = 2,8*T2 - 1,8*T1

 

Jeżeli chcesz mieć wtedy temperaturę wody np 35C to musisz rozwiązać równanie

 

F(8)= 35

 

czyli

 

2,8 * T2 - 1,8 * T1 = 35

 

stad mamy

 

T1 = (2,8 * T2 -35)/1,8

 

Czyli jeśli ustawisz przy -10C temperaturę co 55C, a dla +8C chcesz mieć 35C, to dla -20C ustawiasz temperaturę co

 

T1 = (2,8 * 55 -35)/1,8 = 66

 

Spróbuj ustawić temperaturę 66C dla -20 i sprawdź, czy masz podpięty prawidłowo czujnik co. Jeśli nie możesz ustawić temperatury co, a tylko temperaturę kotła, to znaczy, że sygnał z czujnika nie dochodzi do regulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego m77 mam czujnik temperatury CO i nie ustawiam żadnych temperatur jedynie w trybie pogodowym można zadać te dwie do krzywej i koniec, nie ustawiam temp. CO ani kotła. Euroster daje mi to że w domu mogę nastawić taką temperaturę jak chcę a nie taką jaka wynika z krzywej grzania - bo inaczej jest taki problem jak u kolegi czyli np 47 st na grzejnikach, bo tak wynika z krzywej i 28 w domu, bo kocioł trzyma cały czas te 47. A przy założeniu że chcę mieć te 21-22 stopnie euroster daje sygnał "nie grzać" i sterownik kotła zamyka zawór nawet gdy nie ma osiągniętej temperatury zadanej CO. Oszczędność jest prosta mieszkanie czy też dom nagrzewa się od słońca temp w pomieszczeniach jest wysoka więc po co dogrzewać jeszcze skoro minimum zostało osiągnięte. A w przypadku estymy nie ma czujnika temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym więc kocioł "nie wie" czy w domu jest już dość ciepła czy grzać jeszcze i stąd dochodzi do przegrzania pomieszczeń. Euroster w tym przypadku pełni właśnie taką funkcję z tym że nie podaje on do sterownika temperatury pomieszczenia a tylko informację czy potrzeba ogrzewanie czy też nie. Najnowsze sterowniki w tych kotłach chyba RecalArt lub Siemens mają czujnik tem pomieszczenia i tam euroster jest niepotrzebny. I jeszcze jedno gdy ustawisz temp kotła na krzywej oczywiście, np 60 dla -10 to temp co dobierana jest automatycznie np 40 st i nie ma możliwości zmiany tej temparatury. Można ją obniżyć tylko przy pracy ręcznej tj. na sztywno zadajesz temp kotła i na sztywno ustawiasz temp CO ale chyba nie o to chodzi. Bongo1967 jesli jeszcze tego nie opanowałeś to pisz na pw albo maila albo zadzwoń to ci krok po kroku powiem jak przejść do trybu ręcznego i jak obniżyć temperaturę bez eurosteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Euroster daje mi to że w domu mogę nastawić taką temperaturę jak chcę a nie taką jaka wynika z krzywej grzania (...)

A w przypadku estymy nie ma czujnika temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym więc kocioł "nie wie" czy w domu jest już dość ciepła (...)

Co do tego zgoda, to oczywiste. Ale pytający miał problem już, a euroster dopiero zamierzał kupić. Poza tym zauważ, że euroster tylko "obcina" zbyt mocne grzanie, a przecież nie jest nigdzie powiedziane, że w każdym przypadku temperatura, która wyjdzie z krzywej będzie nadmiarowa. Zauważ, że stawiając tezę, że euroster jest niezbędny, tym samym z góry jakby przekreślasz możliwości "czysto pogodowe" tego sterownika. Może tak jest faktycznie, chociaż dla mnie to byłoby dziwne, by Ling Duo miał "gorszy" sterownik niż Ling Combi, bo ten kocioł to jest marketingowy hit, niektórzy uważają, że jest lepszy od Linga Combi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Dziękuję za podpowiedzi i wyliczenia , powoli dochodzę do meritum i piec zaczyna chodzić normalnie, instalator obniżył mi wcześniej temp. dla -20 - +60stC i temp. zamiast zmaleć urosła niepomiernie , czyli nie obniżył krzywej grzannia tylko ją pochylił jak na równoważni , teraz temp dla -20 - ustawiono + 70 i jest akuratno, czyli w domku +22/+23 stC, przy 75 - +21/+22stC. Ale wydaje mi sie że jednak zakup regulatora pokojowego bedzie jednak niezbędny, tak dla ułatwienia sobie regulacji temperatury w domu jak i oszczedności w zuzuciu eko-groszku.

PYTANIE : JAKI REGULATOR POKOJOWY , firma / typ / i raczej coby dobry i tani był...hehehe. proszę o jakies sugestie, na forum czytam że moze byc np. Euroster2006 - cena ok 149PLN , lub AURATON2005 cena ok 120PLN. Prosze o pomoc w doborze sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAKI REGULATOR POKOJOWY?

Dla kotła to jest obojętne jaki, bo on odbierze tylko sygnał zwarcia. To jest wyłącznie kwestia wyboru użykownika, co chce nastawiać. Trzeba wybrać sobie z jaką skalą, czy co 0,5 C (mniej czułe) czy co 0,25 C (bardziej czułe), oraz ile temperatur w ciągu dnia się da ustawić. W niektórych programuje się każdą godzinę, ale mają tylko dwie temperatury, które się ustawia (komfortowa i obniżoną), inne mają więcej temperatur do obstawienia, ale mniejsza dowolnośc w wyborze okresów czasowych. Trzeba sobie dokładnie poczytać instrukcję, co komu pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego m77 mam czujnik temperatury CO i nie ustawiam żadnych temperatur jedynie w trybie pogodowym można zadać te dwie do krzywej i koniec, nie ustawiam temp. CO ani kotła. Euroster daje mi to że w domu mogę nastawić taką temperaturę jak chcę a nie taką jaka wynika z krzywej grzania - bo inaczej jest taki problem jak u kolegi czyli np 47 st na grzejnikach, bo tak wynika z krzywej i 28 w domu, bo kocioł trzyma cały czas te 47. A przy założeniu że chcę mieć te 21-22 stopnie euroster daje sygnał "nie grzać" i sterownik kotła zamyka zawór nawet gdy nie ma osiągniętej temperatury zadanej CO. Oszczędność jest prosta mieszkanie czy też dom nagrzewa się od słońca temp w pomieszczeniach jest wysoka więc po co dogrzewać jeszcze skoro minimum zostało osiągnięte. A w przypadku estymy nie ma czujnika temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym więc kocioł "nie wie" czy w domu jest już dość ciepła czy grzać jeszcze i stąd dochodzi do przegrzania pomieszczeń. Euroster w tym przypadku pełni właśnie taką funkcję z tym że nie podaje on do sterownika temperatury pomieszczenia a tylko informację czy potrzeba ogrzewanie czy też nie. Najnowsze sterowniki w tych kotłach chyba RecalArt lub Siemens mają czujnik tem pomieszczenia i tam euroster jest niepotrzebny. I jeszcze jedno gdy ustawisz temp kotła na krzywej oczywiście, np 60 dla -10 to temp co dobierana jest automatycznie np 40 st i nie ma możliwości zmiany tej temparatury. Można ją obniżyć tylko przy pracy ręcznej tj. na sztywno zadajesz temp kotła i na sztywno ustawiasz temp CO ale chyba nie o to chodzi. Bongo1967 jesli jeszcze tego nie opanowałeś to pisz na pw albo maila albo zadzwoń to ci krok po kroku powiem jak przejść do trybu ręcznego i jak obniżyć temperaturę bez eurosteru.

Mam kocioł Klimosz Ling 25 z zaworem czterodrogowym i sterownikiem AURATON TX RX Plus.Piec był ustawiony na 65 sterownik w dzień 21 w nocy 19 i wszystko grało .Po zainstalowaniu siłownika na zaworze i załączeniu pogodówki na piecu jest 70-78 na powrocie30-40 a w mieszkaniu 19.Co przestawic aby wzrosła temp w mieszkaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Może tak jest faktycznie, chociaż dla mnie to byłoby dziwne, by Ling Duo miał "gorszy" sterownik niż Ling Combi, bo ten kocioł to jest marketingowy hit, niektórzy uważają, że jest lepszy od Linga Combi.

Ten sterownik jest inny, czy gorszy ?Jest łatwiejszy w obsłudze, z tym, że dopiero euroster w połączeniu z nim daje takie możliwości jakie Ty w swoim Combi masz na wejściu przy RecalArt A3000. W tym sensie można powiedzieć, że jest gorszy. Kupno eurostera daje oszczędności. Pozwala min. ustawić niższą temp. c.o na noc oraz w trakcie nieobecności w domu.Git majonez jak to pani basia mówi.

Odpowiesz

Najpierw spróbuj wycisnąc co się da z regulatora pogodowego, a jeśli będziesz nadal niezadowolony wtedy pomyśl o termostacie pokojowym

Innymi słowy to samo zrobię przestawiając krzywą. Otóż nie do końca. Bez eurostera tracisz komfort ciepłego domu po wstaniu z łóżka oraz po przyjściu z zimnego dworu(albo pola jak krakusy wolą :) ). Krzywą fizycznie możesz przecież przestawić dopiero(idąc dalej tym samym tropem) po wstaniu z łóżka, oraz po przyjściu do domu. Jakiś czas mija zanim kocioł dom zagrzeje. W tym czasie musisz znosić temperaturę nazwijmy ją niekomfortową. Chyba, że masz krasnoludki w kotłowni i to one przestawiają krzywą przed wstaniem/ przyjściem na telefon na przykład.

Każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy to mi rzeczywiście przeszkadza ?

 

Ze swojej strony proponuję inne podejście do tematu ustawiania krzywej w sterowniku Estyma Control M.

Można to zrobić w pamięci bez podstawiania do zaproponowanego wzoru:

F(t) = t * (T1-T2)/-10 + 2T2 - T1

 

PROGRAMOWANIE KRZYWEJ GRZANIA (Estyma control M) by dejfit ;)

==============================================

Prosty sposób na szybkie(po 3 próbach pamięciowe) obliczenie potrzebnych wartości.

Weźmy ogólny wzór funkcji liniowej malejącej: //(programowalna krzywa grzania)

 

F(t)= -at + b , gdzie

t - temperatura zewnętrzna

F(t) - obliczona temperatutra C.O

F(t) + 20(const) - obliczona temperatura kotła

 

Interpretacja:

a - mówi nam o ile spadnie temp C.O(t>0) w momencie, gdy temp na zewnątrz podniesie się o 1 st C oraz o ile wzrośnie temp. C.O(t<0) w momencie, gdy temp zewnętrzna spadnie o 1 st C.

b - oznacza obliczoną temp. C.O, gdy temp zewnętrzna = 0 st

 

Proponuję taki schemat działania:

1. Napisać sobie wzór funkcji przyjmując a i szacując b.

1a.Wyznaczanie a - w tym celu patrzę na interpretację współczynnika a .

 

Przykład 1:

chcę aby wraz ze wzrostem/spadkiem temp zewnętrznej o 1 st, obliczona temp C.O odpowiednio malała/wzrastała o 1 stopień C.

uzwględniając interpretację otrzymuję odpowiedź:

a = 1

Przykład 2:

Chcę aby wraz ze wzrostem/ spadkiem temp zewnętrznej o 1 st obliczona temp C.O odpowiednio malała/wzrastała o 0,5 stopnia C.

a = 0,5

 

1b.Wyznacznie b - w tym celu patrzę na interpretację współczynnika b.

Tutaj trzeba mniej więcej wiedzieć jaka temp C.O wystarcza aby zagrzać dom do żądanej(np. 22 C) temp wewnętrznej przy temp na zewnątrz = 0 stopni C. Szacujemy, że tą temperaturą C.O jest temp = 53 stopnie C.

Stąd:

b = 53.

 

wtedy krzywe otrzymują wzór:

Przykład 1) F(t) = - (1)t + 53

Przykład 2) F(t) = - 0,5t + 53

 

Dobra w dalszym ciągu nie wiem co wstawić w miejsce drugiej współrzędnej przy (-20, F(t1)= ? ) (-10,F(t2)=?) :) A o to przecież chodzi.

 

2.Podstawienie do równań powyżej: t1 = -20 oraz t2 = -10

Przykład 1)

F(t1) = (-1)(-20) + 53 = 73 --> otrzymuję drugą współrzędną mam upragniony punkt (-20,73)

F(t2) = (-1)(-10) + 53 = 63 --> otrzymuję drugą współrzędną mam upragniony punkt (-10,63)

 

analogicznie:

Przykład 2)

F(t1) = (-0,5)(-20) + 53 = 63 --> (-20,63)

F(t2) = (-0,5)(-10) + 53 = 53 --> (-10,53)

 

Jak szybko poradzić sobie w momencie gdy okaże się, że założone 53 stopnie dla temp. C.O są niewystarczające przy temp zewnętrznej 0 st. C. Innymi słowy dom nie zagrzewa się do założonych 22 st w pożądanym czasie, a kocioł osiąga obliczone temperatury ?

Odpowiedź brzmi: podnieść cała krzywą do góry poprzez dodanie tych samych wartości do drugich współrzędnych stojących przy -20 i -10.

Załóżmy, ze b = 56 stopni na C.O spełni nasze oczekiwania. Poprzednio zakładaliśmy 53. 56- 53 = 3

Dodajemy

Przykład 1) (-20, 73+3) nowe współrzędne: (-20,76)

(-10, 63+3) nowe współrzędne: (-20,66)

Przykład 2)

analogicznie.

Jeżeli oszacowaliśmy za dużą temp. dla b - w domu za gorąco - po prostu odejmujemy.

 

 

 

Rozwiązanie jest alternatywne. Które lepsze, które gorsze każdy oceni sam. Obydwa sposoby umożliwą ustawienie żądanych temperatur. Dodam, że obliczona kotła jest generalnie* większa o 20 st. od obliczonej C.O. Skąd ta liczba nie wiem! Z księżyca chyba. Nie da się jej zmienić w trybie pogodowym ;/

 

*nie dotyczy skrajnych przypadków np. :

dla takich n ustawień:

(-20,76) (-20,66), przy temp. zewnętrznej = -20, obliczona temp C.O = 76, obliczona kotła = 76 +20 = 96*. Kocioł wcześniej prawdopodobnie zgłosi alarm wyłączy się i uruchomi wszystkie pompy - albo wysadzi Was w powietrze :) Żartuje. Temp. alarmu zależy od ustawień serwisowych.

===================================================================

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że obliczona kotła jest generalnie* większa o 20 st. od obliczonej C.O. Skąd ta liczba nie wiem! Z księżyca chyba. Nie da się jej zmienić w trybie pogodowym (...)

Jako ciekawostkę i uzupełnienie podam, że w RecalArt A3000 ta wartość wynosi fabrycznie 10C i można ją zmienić w trybie serwisowym.

 

PS. A z tym niesymetrycznym grzaniem retorty, o którym kolega pisał gdzie indziej, to problem ten był dyskutowany na forum, ale wśród użytkowników Futura Econo. Jak się to skończyło, nie wiem, bo wydawało mi się - jak się okazuje nie do końca słusznie - że to wyłącznie ich dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę i uzupełnienie podam, że w RecalArt A3000 ta wartość wynosi fabrycznie 10C i można ją zmienić w trybie serwisowym.

W tym drobiazgu też upatrywałbym wyższość RecalArtA3000 nad Estymą control M. Czy znasz kogoś na forum z Lazarem Eko-Komfort ? To jest stalówka z RecalArtem ! Można by sprawdzić jak to ma się do spalania.Testowałeś u siebie ten parametr ? 20 stopni różnicy w przypadku stalowego i 10 st w przypadku żeliwnego musi mieć jakiś sens. Chociaż ustawienia fabryczne i zalecane nie zawsze się sprawdzają.

 

Jakby ktoś chciał dostęp do trybu serwisowego Estymy to niech napisze pw.

 

PS. A z tym niesymetrycznym grzaniem retorty, o którym kolega pisał gdzie indziej, to problem ten był dyskutowany na forum, ale wśród użytkowników Futura Econo. Jak się to skończyło, nie wiem, bo wydawało mi się - jak się okazuje nie do końca słusznie - że to wyłącznie ich dotyczy.

Ja chętnie odszczekam to co napisałem nt. Linga Plus (nie Duo). Przeczyszczę tak jak sugeruje Mateusz z Klimosza, dno kolana. Wiem co tam zastanę - drobniuteńki, niedopalony węgiel. Krzywo się pali od nowości, po samodzielnym uszczelnieniu wyraźnie lepiej. Czyszczenie niewiele da - nie zaszkodzi w każdym razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.