Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu kolegów z tego forum (zresztą zupełnie słusznie) uważa że "normalne" węgla typu 33 w dolniaku spalać się nie da ze względu na spiekalność. Ponieważ węgiel z Bogdanki ma dla mnie kilka zalet i palę nim już trzeci sezon bardzo chciałbym palić nim dalej. Jest jednak problem z zawieszaniem się węgla. Kiedyś usiadłem sobie koło kotła i zacząłem rusztować ręcznie co jakiś czas no i zauważyłem, że gdyby niedopuścić do spieczenia się węgla to było by to. Żeby jednak niedopuścić do spieczenia przy konstrukcji rusztu w hefie należy rusztować dość często (jak to jeszcze do sprawdzenia ale myślę, że co ok 5-10 min). I właśnie takie urządzenia zamierzam zrobić. Co do "wstrząsu" rusztami, o którym piszesz to myślę że miało by to sens w przypadku gdy ruch ruszt odbywałby się w pionie. Przy poziomym ruchu ruszt (tak jak a w hefie) dynamika ruchu dla rozbicia spieku niewiele znaczy. Spróbuj doprowadzić do spieku i przerusztować energicznie. Niewiele Ci to da. Ja chcę zrobić przegarniacz aby niedopuścić do spieku a nie rozbijać go. Bo tym rusztem rozbić się spieku nie da. A co będzie to się okaże jak zrobię ten przegarniacz.

 

Swoją drogą kolega Fidel 24 mógłby zapiąć ten przegarniacz i wypalić kilka komór zasypowych węgla typ 33 i opisać wnioski. Na pewno potomni byliby wdzięczni ;). Ja również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, co do węgla typu 33 z Marcela to pisałem, już wcześniej, że stosuje go jako dopalacz przy dużych mrozach na obecne warunki taki węgiel jest za mocny dlatego w kotle obecnie spalam Piasta, a węgiel ten absolutnie nie potrzebuje rusztowania.

 

P.S. Automat rusztujący wyłączyłem, bo okazało się, że jak działa to nie było jak iść pić piwa w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiedel czy mógłbyś zrobić test tylko na węglu 33? Chodzi o to czy węgiel typ 33 nie będzie się zawieszał jak zastosuje się mechaniczne rusztowanie?

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam HEF-a start 22kw i nie ma on klapki rozruch-praca tylko jest otwór na stałe. Aby to był typowy dolniak zatkałem szczelnie ten otwór wełną mineralną. W ogóle uważam że ten otwór, czy ta klapka rozruch-praca jest niepotrzebna. Przy rozpalaniu chcąc na drewno dołożyć węgla zamykam dół (PG) powolutku uchylam klapę załadowczą aż zaciągnie gazy dołem i wsypuję węgiel z wiadra. Nie zdarzyło mi się aby mi zadymiło kotłownię. Zgadzam się że może zadymić jak będziemy dokładać gdy będzie się jeszcze palić tzn. gdy żar nie zszedł jeszcze na samo dno rusztów. Palenie przy otwartej klapie na "rozruch" rozpala wtedy cały wkład węgla bo pali się do góry i jest kłopot z opanowanie kotła.

a nie masz problemów z rozpalaniem na zupełnie zimnym piecu  i  wogule czy jesteś zadowolony z pieca bo wszyscy mają hefa a ty stara a o takim myślałem tylko ta luka powietrzna ale jak można watą to super by było tylko to rozpalanie i powiedz mi jeszcze jak długo się nagrzewa od zimnego do 60 stopni jak można to na mail [email protected]  lub tel 600837784 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nadaje się do drewna może przesadziłem bo sam nim pale ale komora zasypowa w hefie nie jest stworzona do drewna za mała za wąska a to sprzyja zawieszaniu się . może moje posty nakłoniły cie do zmiany zdania na mój temat ale zrozum wymieniłem kocioł żeby mieć lepiej a nie tak samo i ciągle jakieś problemy, niestety dopiero po zakupie kotła i zamontowaniu go złapałem kontakt z leśniczym i na placu leży ok 40 m3 drzewa a za miesac kolejna wycinka . gdybym teraz miał kupić kocioł to na pewno nie był by to hef . i nie twierdze ze hef to zły kocioł .

a na ile Ci starcza opał- drewno jak do pełna nałożysz np. 55 stopni na kotle i jak długo się rozpala do tej temperatury pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale w kotle Hef 18 kW (sterowany miarkownikiem ciągu powietrza plus zawór czterodrożny)) ogrzewając 115 m2 mieszkania nieocieplonego z nieszczelnymi i nie uszczelnionymi ponad 30-to letnimi oknami drewnianymi. Do ogrzania używam po połowie drewna akacjowego i syberyjskiego węgla z miałem. Aby rozgrzać ok 250 litrów wody w instalacji CO od temperatury ok 10 C do ok 60 C potrzebuję ok 80 minut i około dwa wkłady (pełna komora ale nie pod górne drzwiczki) drewna akacjowego o długości ok 35 cm ustawiane w komorze załadunkowej pionowo plus ok 3 szufelki węgla (bez miału). Pierwsze 10 minut rozpalam na „załadunek” i po tym czasie przestawiam dźwignię na „praca”. Rozpalam kocioł powoli - trzymając szczelinę klapy powietrza pierwotnego (dolne drzwiczki) na ok 1,5 ~ 2 cm. Klapki powietrza wtórnego uchylone na ok 25~30%. Uważam że spalając tę samą ilość drewna w ciągu 20 minut mniej energii odbierze wymiennik ciepła niż spalając je w ok 30 minut. Jestem emerytem mam czas i mogę pozwolić sobie na takie wolne palenie. Odchodząc z kotłowni w komorze kotła zostawiam ok 3 ~4 kawałki drewna stojące pionowo i zasłaniające w ok 50% otwór nad rusztem pomiędzy komorą załadunkową a pierwszym kanałem wymiennika ciepła. Pomiędzy te kawałki drewna i nad nie (ruszt zasłonięty węglem drzewnym) zasypuję ok 10~12 kg mieszanki węgla i miału (50% do 50%) - tak regulując ilość drewna w komorze - aby była zasypana węglem pod górne drzwiczki. Odchodząc mam temperaturę: wody wychodzącej z kotła ok 57~60 C, wody idącej na kaloryfery ok 48~52 C, wody wracającej z kaloryferów 40~45 C. W tym czasie temperatura w mieszkaniu wzrośnie od ok 18 C do ok 21 C. Ten pierwszy załadunek komory kotła palę ok 5 ~6 godzin. Po tym czasie ponownie do kotłowni  i znowu 4~5 kawałków drewna na „baczność” i ok 12~14 kg mieszanki węgla z miałem. Oczywiście przed załadunkiem – dźwignią -  porządne rusztowanie paleniska. Wystarczy to na ok  12~16 godzin. Kolejny raz do kotła podejdę po ok 15~18 godzinach i ponownie czyszczenie i rozpalanie. Temperatura w mieszkaniu „faluje”  ok 20 ~23 C.  Piszę Ci szczegółowo jak ja palę w moim kotle bo po twoim zapytaniu pomyślałem że chcesz (tak jak ja przed dwoma laty) prostej odpowiedzi: ile włożyć drewna i jak długo będzie ono grzało? A odpowiedzi na tak sformułowane pytanie NIE MA. Na proces palenia w kotle zasypowym ma wpływ tak wiele czynników że każdy z nas „palaczy” musi znaleźć swój styl palenia w swoim kotle nawet jeśli wydaje się nam że jest on (kocioł) taki sam jak rozmówcy. Palę w Hefie dopiero drugi sezon i spalam przez okres grzewczy: ok 5~6 metrów sześciennych drewna i ok 3,5~4 tony mieszanki węgla z miałem.

Pozdrawiam i życzę cierpliwości i wytrwałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnych problemów z rozpalaniem zimnego pieca. Tak jak pisałem trzy lata temu, mam cały czas zatkany ten otwór wełną mineralną. Gdy chcę nałożyć gdy się rozpala zamykam szczelnie dolną klapę i ładuję od góry ok.15 kg groszku, co mi wystarcza przy temp.+3 na zewnątrz na 10-12godz. Ale zaznaczam u mnie. U ciebie może być zupełnie inaczej. Ostatnio ładuję najpierw 5kg groszku, a że mam trochę miału mieszam go pół na pół z groszkiem i dosypuję do pełna.Pali się bez problemu. Od zimnego do 60st. rozpala mi się ok. 25-30minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

piękne dzięki za wyczerpujące odpowiedzi i jeszcze małe pytanko na ile godzin wystarczy samo drzewo do pełna brzoza lub akacja tak żeby temperatura została ok 40 stopni i szło jeszcze rozpalić tylko dorzucając nowy zasyp zakładam  że piec jest w sam raz do danego domu kw do potrzeb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz jakiś przybliżony obraz wydolności drzewa w tym piecu mam ok 1 h pełny załadunek a w starszych postach ktoś napisał że 3h więc różnica jest ,a może inni palą tylko drzewem i mają doświadczenie na ile starcza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25x23x45(48)(wymiar orientacyjnie od rusztu bo się pali a nigdy nie mierzyłem)

a wymiary hafa stara 30kw lub hefa 27kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsza szczelina w klapce krótkiego obiegu, w kotłach, których umiejscowiona jest nad zasypem, powoduje nieczyste spalanie,ja w swoim viadrusie /posiada małe nieszczelności w klapce/ dodatkowo uszczelniłem otwór pokrywką z garnka,może śmieszne ale naprawdę super uszczelnienie,jestem pewny że duża porcja spalin nie wali prosto w komin,tym bardziej że palę z odkręconą rozetą w drzwiczkach zasypowych ,gazy są pięknie wciągane do palnika a nie do nieszczelności w klapce,-pokrywka jest wyjmowana w miarę potrzeby.

w takim wypadku lepszy jest chyba hef star bo ma na stałe szczelinę górą , którą bez większych problemów można zatkać szczelnie watą szklaną jak zrobił to jeden z forumowiczów i mamy wtedy 100% DS no i jeszcze tańszy jest  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako, że nie chciało mi się kotła czyścić postanowiłem przepalić Ekogroszkiem Myslowice Wesoła bez dodatku Marcela wymiennik wygląda jak na fotkach- także podtrzymuje, ze szamot nic nie daje w przypadku węgla.

a powiedz mi jak mocno masz otwarte pw w cm lub %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas palenia się drewna zależy też od twardości, bo np.buk czy dąb znacznie dłużej się będzie palił jak brzoza. Ja mam po eksperymentach wizualnych dymu z komina klapki pw otwarte na 15-20%  Większe otwarcie nie dało mi jaśniejszego i mniejszego dymu, a z tego co wyczytałem na forach, zbyt duże otwarcie pw, nieznacznie, ale schładza kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Hefa 18kw i mam podłączone wejście i wyjście z jednej strony. Drugą stronę planuję w przyszłości podłączyć do bufora ciepła (jak tylko uzbieram pieniążki) :) Na takim podłączeniu jak moje pracuje bez zatrzeżeń. Czy w przyszłości będziesz rozbudowywał instalację CO o np: bufor ciepła czy bojler ciepłej wody użytkowej - wtedy może przydać się Ci to dodatkowe podłączenie do kotła. Możesz do jednej wolnej mufy podłączyć naczynie wyrównawcze.

Proponowałbym Ci przed rozdzielaczem zamontować zawór czterodrożny - w korzystniejszej (wyższej temperaturze) będzie pracował kocioł a mieszkania nie będziesz przegrzewał.

Też mam podłączenie kolankiem 900 do komina i nie ma żadnych problemów (oczywiście zachowany lekki spadek rury łączącej - kolanka - od komina do kotła).

Dobrze że możez pozwolić sobie na wybór węgla wg. kategorii - kaloryczność. Ja palę węglem syberyjskim (600zł / tona z przywozem do domu) i nie mam problemów.

pozdrawiam.

kolanko jaka średnica zewnętrzna i gdzie kupione i ew. jak połączone z piecem pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe ostrzeżenie: w styczniu 2015 nabyłem drewno akacjowe. Dotąd byłem przekonany że akacja kłuje dlatego że ma kolce na korze. Porąbane drewno podsuszyłem i (po 13 miesiącach) już palę nim (bo innego nie mam). Codziennie z rąk wyciągam małe drzazgi. Strasznie to upierdliwe, bez dobrych rękawiczek trzeba nacierpieć się. :)

masz hefa  to na ile godzin ci wystarcza pełen wsad tej akacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas palenia się drewna zależy też od twardości, bo np.buk czy dąb znacznie dłużej się będzie palił jak brzoza. Ja mam po eksperymentach wizualnych dymu z komina klapki pw otwarte na 15-20%  Większe otwarcie nie dało mi jaśniejszego i mniejszego dymu, a z tego co wyczytałem na forach, zbyt duże otwarcie pw, nieznacznie, ale schładza kocioł.

no ale plus minus brzoza duże kawały w miarę do pełna zapakowane 2h pociągnie czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolanko jaka średnica zewnętrzna i gdzie kupione i ew. jak połączone z piecem pozdrawiam

Fragment instrukcji - "Montaż kotła należy powierzyć osobie (firmie) o właściwych kwalifikacjach i uprawnieniach. W interesie

użytkownika leży dopilnowanie by montażu kotła dokonano ściśle według wskazówek DTR, a także by firma

montująca udzieliła gwarancji na prawidłowość i dobrą jakość wykonywanych robót, co powinno zostać potwierdzone

pieczęcią i podpisem na ostatniej stronie DTR kotła."  (DTR - Dokumentacja Techniczno Ruchowa _ instrukcja obsługi)

Czopuch ma średnicę 170 mm. Nie ja tylko monter przywoził rurę z kolankiem i montował. Kupił ją w sklepie. Prawdopodobnie taka jest też do któregoś z kotłów Zębca. Rura nałożona na czopuch a drugi koniec w wykuty otwór w kominie i zacementowany. Masz kocioł Hajnówki a pytasz o elementy Hefa - dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz hefa  to na ile godzin ci wystarcza pełen wsad tej akacji

Nie palę samą akacją. Akacji używam tylko do rozgrzania wody w instalacji (ok 250 litrów) do temp na wyjściu z pieca 60 - 65 C. Trwa to ok 80 minut. Następnie staram się postawić 2 - 3 grube kawałki w komorze zasypowej "na baczność" pionowo i zasypuję to ok 12 kg mieszanki węglowo miałowej. Pierwszy zasyp (po oczyszczeniu kotła) - po rozpalaniu zimnego kotła wystarcza na ok 6 godzin, po tym czasie rusztuję kocioł, ponownie ustawiam 2 - 3 grube kawałki akacji i ponownie zasypuję ok 12 kg węgla z miałem - tym razem kaloryfery będą grzały ok 10 - 12 godzin. Tylko dwukrotnie schodzę do kotłowni bo jestem niepełnosprawny i przemieszczanie się po schodach jest dla mnie problemem. Chcesz palić- przewaga drewna - to kup sobie kocioł o większej komorze załadunkowej np polski MpM ( http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/mpm-ds/ ) lub któryś litewski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment instrukcji - "Montaż kotła należy powierzyć osobie (firmie) o właściwych kwalifikacjach i uprawnieniach. W interesie

użytkownika leży dopilnowanie by montażu kotła dokonano ściśle według wskazówek DTR, a także by firma

montująca udzieliła gwarancji na prawidłowość i dobrą jakość wykonywanych robót, co powinno zostać potwierdzone

pieczęcią i podpisem na ostatniej stronie DTR kotła."  (DTR - Dokumentacja Techniczno Ruchowa _ instrukcja obsługi)

Czopuch ma średnicę 170 mm. Nie ja tylko monter przywoził rurę z kolankiem i montował. Kupił ją w sklepie. Prawdopodobnie taka jest też do któregoś z kotłów Zębca. Rura nałożona na czopuch a drugi koniec w wykuty otwór w kominie i zacementowany. Masz kocioł Hajnówki a pytasz o elementy Hefa - dlaczego?

bo ma już 19 lat i może jeszcze pohula ale wolę być mentalnie przygotowany na konkretny kocioł by skrócić czas wymiany a ten hef mi się podoba bo ma też jak hajnówka  wsyp z góry i sposób spalania w miarę bezdymny nie zasmradzający komina i dlatego te męczące pytania ,ale po to jest to forum więc dzięki za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie palę samą akacją. Akacji używam tylko do rozgrzania wody w instalacji (ok 250 litrów) do temp na wyjściu z pieca 60 - 65 C. Trwa to ok 80 minut. Następnie staram się postawić 2 - 3 grube kawałki w komorze zasypowej "na baczność" pionowo i zasypuję to ok 12 kg mieszanki węglowo miałowej. Pierwszy zasyp (po oczyszczeniu kotła) - po rozpalaniu zimnego kotła wystarcza na ok 6 godzin, po tym czasie rusztuję kocioł, ponownie ustawiam 2 - 3 grube kawałki akacji i ponownie zasypuję ok 12 kg węgla z miałem - tym razem kaloryfery będą grzały ok 10 - 12 godzin. Tylko dwukrotnie schodzę do kotłowni bo jestem niepełnosprawny i przemieszczanie się po schodach jest dla mnie problemem. Chcesz palić- przewaga drewna - to kup sobie kocioł o większej komorze załadunkowej np polski MpM ( http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/mpm-ds/ ) lub któryś litewski.

no ale w tym mpm węglem w razie czego nie dam już rady a ja chcę wziąć hef star 30kw więc komora aż taka mała nie jest i jakby tak tak 3h trzymał na brzozie to mnie już rajcuje ale jak tylko 1h to lipa ztąd te moje dociekania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem mpm  30kw wielkość komory super ale za szeroki o 10cm i musiał bym futrynę rozwalić a ten co wejdzie ma 20kw i komorę mniej więcej taką jak hef star 30kw , konstrukcja niby lepsza bardziej skomplikowana  może mniej trwała i ta cena trochę duża muszę pomyśleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że kupując tej mocy kocioł CO narobisz sobie kłopotu. Ale to Twoja decyzja. Dlaczego kłopotu? - przeczytaj ten tekst: http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem mpm  30kw wielkość komory super ale za szeroki o 10cm i musiał bym futrynę rozwalić a ten co wejdzie ma 20kw i komorę mniej więcej taką jak hef star 30kw , konstrukcja niby lepsza bardziej  skomplikowana  może mniej trwała i ta cena trochę duża muszę pomyśleć

MpM 12-14 i 17-19 kW mają maks szer 57cm a najwęższe - łazienkowe drzwi mają szer 60 cm więc te kotły z powodzeniem wejdą. pojemność komory załadowczej Hef Start 38 litrów

a MpM DS 12-14 kW (zasyp górny) wynosi 56 litrów a MpM DS 17-19 kW (zasyp górny) wynosi 65 litrów.

prześledź ten wątek:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocio%C5%82-ds-mpm/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.