Skocz do zawartości

Zdjęcie

Piec Dolnego Spalania Hef

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
558 odpowiedzi w tym temacie

#541 OFFLINE   przemyslaw2ar

przemyslaw2ar

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1647 postów
  • Zainteresowania: silniki 2T, optymalizacja procesów spalania, zagadnienia związane z CNC, eko farmy

Napisano 24 luty 2014 - 21:11

Dym wychodzi przez drzwi załadunkowe. Nawet jak domknę klapkę na dole, a nawet przymknę otwory PW i przełączę na krótki obieg. Pomimo powolnego otwierania drzwi załadunkowych dym idzie w górę, nie zawija do komina.

Natomiast gdy komora jest załadowana węglem co najmniej w połowie, to po otwarciu tych drzwi dym ładnie "ciągnie" krótkim obiegiem do komina. Wtedy mogę bez problemu dosypać do pełna. 

W piwnicy mam obecnie 2 kominy wentylacyjne. jak zapalam zapałkę i przyłożę do komina to "ciągnie" w górę.

Kotłownia potrzebuje dojścia świeżego powietrza z zewnątrz, jeżeli go nie będzie to będzie w pomieszczeniu jakieś tam podciśnienie i dlatego też ciągnie ten dym na kotłownię. Jeśli masz to uchyl okno lub drzwi, a tak w ogóle to kotłownia powinna mieć swoją czerpnię powietrza.

Dzięki Przemo , ale chyba to dla mnie za mądre ;) A w którymś twoim takie coś jest ?

Jest ale jest to kocioł z wyciągiem dla jednego z forumowiczów. Jak przejdzie testy i go "wykończę" to może ten kolega wam go zaprezentuje :) puki co nabieram wody w usta. Na podobnej zasadzie działa też KDS ale tam jest też współprądowa wymiana

Myślę, że podałem konkretne argumenty. Nie wiem czego więcej Ci potrzeba. Zdecydowana większość kotłów ma mieszany przepływ spalin w stosunku do przepływu wody, tylko nieliczne kotły mają tylko ,"układ" przeciwprądowy. Dzisiaj nie jest problemem stworzenie kotła, który odbierze jak najwięcej ciepła ze spalin. Prawdziwy problem to sprawienie żeby taki kocioł czysto spalał i nie zgnił po kilku sezonach. 

Niby masz rację ale ja bym dodał że wiele kotłów "zachodnich" ma przeciwprądowy wymiennik  ale mają wymuszony obieg spalin.

Problemem jest dobranie wymiennika tak aby był maksymalnie sprawny  ale  jednocześnie bez nadmiernego wychłodzenia spalin co by skutkowało wytrącanie się żrącego kondensatu

Użytkownik przemyslaw2ar edytował ten post 24 luty 2014 - 21:15

• 0

Projektowanie i budowa kotłów centralnego ogrzewania. Usługi cięcia plazmowego CNC.
http://www.p2ar.pl tel. +48 602 447 862 e-mail:  przemyslaw2ar@wp.pl  lub zamowienia@p2ar.pl

#542 OFFLINE   SONY23

SONY23

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1028 postów

Napisano 24 luty 2014 - 21:18

Wszystko co piszesz to pewnie prawda, tylko że kocioł to nie tylko wymiennik i podporządkowanie wszystkiego w kotle tylko pod to, żeby jak najmniej poszło materiału i jak najbardziej schłodzić spaliny musi prowadzić na manowce. Już samo sprawdzenie jak naprawdę wygląda przepływ wody w kotle nie jest sprawą prostą i wymaga pewnie dobrego sprzętu termowizyjnego. Przy grawitacji można to jeszcze sobie wyobrazić ale przy przepływie wymuszonym mogą dziać się już cuda. samo umiejscowienie kroćców zasilania i powrotu ma ogromne znaczenie, długość kotła, szerokść i inne czynniki też nie są obojętne. Na forum jest masa przykładów, gdzie nawet przy układzie pompowym przy małych temperaturach następuje podgotowywanie wody w kotle czy też sytuacje, gdzie kotły ze wspłółprądowym wymiennikem gniły przy wyjściu gorącej wody z kotła, czyli tam gdzie teoretycznie korozji niskotemperaturowej być nie powinno. Jednym słowem teoria, która może sprawdza się przy samych wymiennikach już niekoniecznie jest najważniejsza przy budowie kotłów, nie wspominam już o tym, że konstruktor kotła musi jeszcze pamiętać o tym żeby zapewnić odpowiednią prędkość przepływu spalin przez kocioł dla pracy na różnych mocach, musi przewidzieć miejsce (czas) na dopalenie paliwa, odpowiednie podanie powietrza, itp..

• 0

#543 OFFLINE   Amanda

Amanda

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 69 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 24 luty 2014 - 22:10

Sorry, że się "wetnę" w wątek :) , ale skoro wynika że przeciwprądowy odbiór/wymiana ciepła jest najbardziej skuteczny to dlaczegóż by nie odwrócić obiegu wody w kotle - góra powrót, dół zasilanie instalacji?

Co prawda grawitacyjnie raczej nie da rady ale z użyciem pompki jak najbardziej :unsure:

• 0

#544 OFFLINE   przemyslaw2ar

przemyslaw2ar

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1647 postów
  • Zainteresowania: silniki 2T, optymalizacja procesów spalania, zagadnienia związane z CNC, eko farmy

Napisano 24 luty 2014 - 22:40

Przecież są takie kotły, jednak rozwiązania te się ciężko przyjmują na naszym konserwatywnym rynku a poza tym wymagają odpowiednich zabezpieczeń.

Jednak często powiedzenie "lepsze wrogiem dobrego" ma tu zastosowanie. Trzeba budować takie konstrukcje które są do "ogarnięcia" przez laika.

@ SONY

Budowa kotła to droga usiana kamieniami i drutem kolczastym jednak coraz częściej korzysta się z oprogramowania symulującego zachowanie cieczy,gazów  temperatury itp. Jeżeli dysponuje się rysunkiem CAD to można zlecić przeprowadzenie takiej symulacji przepływów i wymiany ciepła, jednym ze znanych mi programów  jest SolidWorks Flow Symulation ... jednak swoje to kosztuje ;)

Poza tym nie wszystko da się przewidzieć a jeśli chodzi o modulacje mocy to kotły zasypowe powinny pracować w odpowiednich parametrach a jak ktoś sobie robi z zasypowca kocioł kondensacyjny to jego sprawa ale żal może później mieć tylko do siebie.

• 0

Projektowanie i budowa kotłów centralnego ogrzewania. Usługi cięcia plazmowego CNC.
http://www.p2ar.pl tel. +48 602 447 862 e-mail:  przemyslaw2ar@wp.pl  lub zamowienia@p2ar.pl

#545 OFFLINE   SONY23

SONY23

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1028 postów

Napisano 24 luty 2014 - 22:45

Amanda

Zobacz ile na forum jest wątków o korozji niskotemperaturowej, zaciekach na kominach i ścianach, smole w kotłach i wyczystkach, braku ciągu itp. Za sporą część tych problemów odpowiada zbyt mocne wychłodzenie spalin lub zbyt niska temp. spalania ( ale to juz temat rzeka). Problem słabego odbioru ciepła ze spalin to w sumie najmniejsze zło jakie może nas spotkać i łatwo, nawet zbyt łatwo sobie z tym można poradzić. Dla mnie jest to temat zastępczy.

• 0

#546 OFFLINE   Fidel24

Fidel24

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 149 postów

Napisano 25 luty 2014 - 20:56

Witam, doszedł trzeci element profil, który ma za zadanie sprowadzić dym z nad zasypu do palnika, całość wykonana z nierdzewy co by dłużej się pocieszyć  nową zabawką myślę, że zdjęcia wyjaśnią więcej niż nudne opisy... ;)

Załączone pliki

• 1

#547 OFFLINE   HP79

HP79

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 628 postów

Napisano 25 luty 2014 - 22:27

Po dodaniu wezyra dziura w drzwiczkach nabiera sensu - ze względu na podciśnienie w komorze będzie mniejsze ryzyko dymienia przez otwór.

Nie nastawiałbym się jednak na trwałość profila. 

Ponieważ do komory będzie wpadało zimne powietrze to obawiam się smołowania wezyra. Trzeba będzie go prawdopodobnie dosyć często czyścić (palnik gazowy?).

Można to rozwiązać poprzez podanie nad zasyp ogrzanego powietrza (według koncepcji defa) lub spod rusztu. Albo tak jak Ogmet z oddzielną regulacją. 

• 0

#548 OFFLINE   Gepardos

Gepardos

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 56 postów
  • Zainteresowania: Fan pieca HEF

Napisano 26 luty 2014 - 19:56

Ja na moment chciałbym wrócić do kwestii wegla.

Paliłem Wesołą teraz testuję Piast oraz  Ziemowit i poszukuję w sprzedaży wysyłkowej Juliusza-Kazimierza.. Moją opinię o węglu wyraże innym razem (na razie mam złe zdanie o Piaście i Ziemowicie).

Ale teraz z inne beczki. Każdy z tych węgli wybucha. Mam wielkie ekspozje w kotłowni. :):) Czasem mnie to bawi, ale są tego też tego granice.

Wybuch jest w chwilach kiedy otwieram drzwiczki, w czasie kiedy piec jest na tzw. potrzymaniu, ale i w trakcie pracy. Wybuch nastepuje przez dzwiczki dolne, zasypowe (głównie)  a czasem przez otwory PW.

• 0

#549 OFFLINE   HP79

HP79

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 628 postów

Napisano 26 luty 2014 - 21:28

A masz jakieś przemyślenia na temat przyczyn tych wybuchów? 

Paląc innym węglem (jakim?) wybuchów nie było?

• 0

#550 OFFLINE   przemyslaw2ar

przemyslaw2ar

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1647 postów

Napisano 26 luty 2014 - 21:55

Moje przemyślenia  to "podtrzymanie"  przyczyną wybuchów . Powodem tego może być całkowite zamykanie pp (powinna zostać szczelina na klapce ok 2mm) i w momencie dostarczenia powietrza zgromadzony gaz się zapala. Gorzej będzie jak nazbiera się go na tyle dużo w kominie, wówczas jak fuknie to w najlepszym razie całe pranie twoje i sąsiadów do ponownego prania, a w najgorszym zapali bądź rozsadzi komin

• 0

#551 OFFLINE   Heniek1234

Heniek1234

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 27 luty 2014 - 17:31

Co tam Panowie słychać w świecie hefa? Widzę, że kolega Fidel podtrzymuje temat walcząć z materią. Ja znalazłem trochę mniejszą rurkę (fi 10mm) - część układu wydechowego z motocykla. Przymierzam się do podobnego eksperymentu jak Fidel, ale pogoda nie mobilizuje do działania - brak potrzeby ciągłego grzania, tylko wieczorne przepalanie.Daj znać Fidel jakie są efekty rury wezyra w tym kotle i czy nie zmniejszy się stałopalność (wiem, że to mały przekrój, ale jednak..).

• 0

#552 OFFLINE   Grzes077

Grzes077

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 27 luty 2014 - 21:18

Jakie masz wymiary komina do którego jest podłączony kocioł?

18cm x 18cm x 7,5m

Kotłownia potrzebuje dojścia świeżego powietrza z zewnątrz, jeżeli go nie będzie to będzie w pomieszczeniu jakieś tam podciśnienie i dlatego też ciągnie ten dym na kotłownię. Jeśli masz to uchyl okno lub drzwi, a tak w ogóle to kotłownia powinna mieć swoją czerpnię powietrza.

moja czerpnia to otwór w ścianie kotłowni o średnicy 15cm,
oprócz tego mam okienko 40cm x 40cm

2 dni temu dość niedbale przeczyściłem komin. Za wiele nie wyleciało brudu (wcześniej opróżniłem wyczystkę), ale mam wrażenie że jakby się ciut poprawiło. W sobotę spróbuję się przyłożyć do czysczenia.
  • 0

#553 OFFLINE   swid3r

swid3r

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 01 marzec 2014 - 21:33

Zaciekawiony pomysłem Fidela, kilka dni palę z uchyloną klapą załadunkową. Powiem, że bardzo dobrze mi się tak pali. Trzeba sypać deczko mniej węgla bo przy pełnym zasypie jest problem z przedostaniem się gazów do palnika. Po sezonie trzeba będzie drzwiczki przerobić.

Dzisiaj postanowiłem troszkę zmodyfikować palnik i trochę przedobrzyłem bo na 100% kopci się. Dołożyłem całą cegłę zamiast połowy na wymiennik od strony komory załadunkowej. Po usunięciu rozbijacza płomienia który miałem wcześniej paliło się bardzo ładnie. Usunąłem rozbijacz bo stwierdziłem że działa jak zawirowywacz, a nie jest mi potrzebny.

Fidel24 Na zdjęciach widzę, że nie masz skosów. Nie sprawdziły się?

Miałem problem z cięciem szamotek. Kupiłem na drugim składzie i są bardzo miękkie, ciecie ich to chwila, ALE są też dużo bardziej kruche.

Załączone pliki

• 0

#554 OFFLINE   U571

U571

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 04 marzec 2014 - 13:54

18cm x 18cm x 7,5m

Wymiary 18x18 cm to jak komin był nowy. Obecnie prześwit się zmniejszył i stąd dym z kotła.
Musisz czyścić komin i to różnymi średnicami szczotek. Na początek średnica 16 cm na koniec 20 cm. Szczotki kwadratowej 18x18 cm raczej nie kupisz.
  • 0

#555 OFFLINE   lebskileb

lebskileb

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 21 marzec 2014 - 20:49

Mimo że pogoda ostatnimi czasy coraz bardziej pozwala zapomnieć o grzaniu to wreszcie zrobilem sobie pożądniejszy palnik z płytek gr 20mm bez żadnego stelaża (stary wreszcie się przepalił), wszystko opiera się na profilu przyspawanym do wymiennika na koncu rusztu.

Bałem się czy aby nie za bardzo zmniejsze prześwit ale zrobilo się z około 10,5cm jakieś 6cm między pierwszym i drugim wymiennikem. Pali się jak najbardziej przyzwoicie. Ubawiłem się z tym sporo bo ciężki tam dostęp ale palnik jest pełny, zabudowałem szamotki dookoła prawie na całej wys pierwszego wymiennika, tam gdzie dopływ PW wywiercilem otwory.

Wrzucam  rysuneczek tego mojego "cuda" , mordowałem się z tym jakies 4,5h żeby spasować. Może komuś sie przyda

Załączony plik  palnik.png   125,13 KB   15 Ilość pobrań

• 0

#556 OFFLINE   lebskileb

lebskileb

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 03 lipiec 2014 - 19:40

Przepraszam za dubel ale mam pytanko:> Ktoś z użytkowników hef-a próbował u siebie zrobić palnik Dikij.Petia który pracowałby ja na filmiku

link do dyskusji: http://forum.murator...370#post6304370

Użytkownik lebskileb edytował ten post 03 lipiec 2014 - 20:24

• 0

#557 OFFLINE   amber36

amber36

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 364 postów

Napisano 03 lipiec 2014 - 20:14

A możesz podrzucić linka do tej strony

• 0

#558 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6851 postów

Napisano 03 lipiec 2014 - 20:24

Ten palnik nieźle przedstawia kolega Juzef na swoich stronach  http://czysteogrzewa...yfikacje-kotla/

Tam też są linki.

Pozdr.

• 0

#559 OFFLINE   Fidel24

Fidel24

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 149 postów

Napisano 14 lipiec 2014 - 09:39

Witam, typ palnika, który Koledzy prezentują spowoduje znaczne obniżenie mocy kotła, wiem bo stosuje coś podobnego tzn stalowe trójkąty zwężające komorę i powierzchnię rusztu dobre to rozwiązanie na przejściowy okres albo letnie grzanie CWU, ale wg mojej opinii nie sprawdzi się przy ciągłym paleniu w sezonie zimowym będzie za mała moc i szybko się zapopieli niestety.

• 0