Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Zakupiłem miesiąc temu piec FUTURA ECONO 25. Mam spory problem z ustawieniem optymalnych parametrów spalania paliwa dokładniej mówiąc eko-groszku. Moim zdaniem w popiele pozostaje zbyt dużo niedopalonych kawałków. Przez ten miesiąc kombinowałem na wszystkie sposoby tzn, próbowałem ustawiać czasy spalania, czas pomiędzy spalaniem, procent podawania itd. Czy mógłby mi ktoś pomóc w tej sprawie. Z tego co czytałem na forum pare osób posiada ten piec i może im udało się ustawić optymalne parametry. Będe bardzo wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam,

 

mam ten piec z tym sterownikiem od 3 m-cy; instrukcję sterownika ściągnąłem z internetu; przez ten czas zdążyłem poznać parametry i funkcje sterownika jednak od pewnego czasu mam problem z podawaniem węgla; chodzi o to, że kilka razy już mi się wygasił; wracam do domu a tu kopczyk ekogroszku na palenisku i zapalona kontrolka oznaczająca brak opału; mieliście może podobny problem; po kontakcie z którymś tam z kolei "serwisantem" uzyskałem informację że należy zwiększyć parametr Fb ale nic to nie dało; a może wina tkwi w węglu? nie wyobrażam sobie takiej sytuacji zimą... kupiłem piec, którego zaletą miała być wygoda użytkowania tymczasem muszę do niego zaglądać jak do zwykłego kotła; miał ktoś może podobne problemy? chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od dwóch dni jestem użytkownikiem pieca Buderus ze sterowmikiemRK2006 Funke Econo.

W tej chwili jest na ustawieniach F55 Fn18%.Niestety bardzo ciężko go dogrzać nawet do 60stopni. Na dodatek na palenisku ekogroszek spala się 2/3 szerokości od strony podajnika- nie wiem co jest przyczyną.

Czy macie podobne problemy?.,Proszę powiedzcie jaki macie ustawienia.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od dwóch dni jestem użytkownikiem pieca Buderus ze sterowmikiemRK2006 Funke Econo.

W tej chwili jest na ustawieniach F55 Fn18%.Niestety bardzo ciężko go dogrzać nawet do 60stopni. Na dodatek na palenisku ekogroszek spala się 2/3 szerokości od strony podajnika- nie wiem co jest przyczyną.

Czy macie podobne problemy?.,Proszę powiedzcie jaki macie ustawienia.

 

Pozdrawiam

Marcin

 

witam,

 

widzę, że mamy identyczne kotły.. mało osób na forum ma takie piece; ktoś Ci go "wsisnął" czy sam doszedłeś do tego, że to właściwy zakup :-) ja ze swoim walczę od 3 m-cy i czegoś tam się nauczyłem, daj bliższe namiary to będziemy wymieniać doświadczenia

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Nareszcie ktoś odpowiedział:D

Zanim go kupiłem dzwoniłem do Cichewicza i tam powiedzieli mi że Cichewicz robi kotły dla buderusa- podobno kotły są identyczne:)

 

Moje namiary

Marcin Sabaj 601826876 Bardzo proszę o telefon ( ew.0468340039-do17-tej)

[email protected]

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

futura econo 38kw

Moje ustawienia:

  • temperatura zadana 60 stopni
  • temperatura wody 48 stopni
  • czas postoju 40 sek
  • % podawania 20
  • czas postoju w potrzymaniu 35 min
  • czas podawania w podtrzymaniu 60 sek
  • pogodówka 21stopni dzień, 20 noc

Bawię się tym od miesiąca i z tymi ustawieniami spala jakieś 30 kg/h.

Zastanawiam się czy mam dobrze nastawioną temperaturę zadaną 60 stopni, czy nie za dużo?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o sprostowanie stwierdzenia "30 kg/h" :)

 

60 stopni to nie za dużo.

 

0,7 tony dziennie to za dużo :) Ale jak rozumiem to "błąd w druku" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jeszcze co ogrzewasz, ale sądząc z mocy pieca sporo - mój 25kW spala obecnie nieco powyżej 30kg dziennie - tak więc sądzę, że zużycie nie jest zbyt duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, ja j używam kociołek około 2 miesiące, i praktycznie co bym nie ustawił to mam zasobnik na jakieś 5 dni temp.na kotle 60-65, chyba ze ustawie 45 to 7 dni. Obecni jadę na ustawieniach Fn=15 F=70, podawanie w podtrzymaniu =6,czas postoju ==25, dmuchawa na 60% przesłona 1/2 do ogrzania mam domek 200m lata 90-te temp. w pomieszczeniach 20-21.A ustawienia sprowadzam praktycznie do tego aby paliwo się jak najlepiej dopalało i nie wygasało. A z całego zasobnika mam jakieś 15-20l paliwa niedopalonego z zanieczyszczeniami To niedopalone paliwo mieszam znowym paliwem .Kiedyś zasypałem całe wiaderko nie mieszając z nowym i kocioł wygasł i trzeba było ustawiać inne parametry na sterowniku , wiąże sie to pewnie z tym że ma mniejszą kaloryczność. A jeżeli kupuję się paliwo w różnych składach to na pewno za każdym razem trzeba na nowo ustawiać kociołek. Testowałem groszek ze Słowacji powiem ze lepiej się dopalał jak nasz polski i palił się również 5 dni.

 

A centralne mam całe nowe instalacja miedziana, grzejniki aluminiowe,zawór 4d, 2 pompy,zbiornik 100L na wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aby piec nie wyrzucał niedopalonego groszku spróbuj na razie zmniejszyć czas podawania np. 10 sek- musi się poprawic.

U mnie trafi sie 3;4;5 sztuk niewypalonych kawałeczków mam podawanie 2 sek przerwe 15 . Nie ustawiaj 45 stopni na piecu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jest faktem że każda dostawa jest inna i trzeba cos zmienić . Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich od 2 tygodni użytkuję kocioł futura econo z regulatorem rk 2006

dom mam w granicach 200-210 metrów docieplony okna nowe, wata na poddaszu instalacja nowa 2 pompy zbiornik cwu 300L, od pieca miedź do rozdzielaczy, a dalej PEX

 

MOJE USTAWIENIA TO:

 

ilość podawania %20

czas podawania 35s

czas podtrzymania 35min

czas pracy 25s

temp zadana 67

temp wody cwu 50

 

Obecnie pale miałem na tym kotle, i sam już nie wiem kombinuje różne ustawienia i przy obecnych temp. kocioł spala mi około 50KG na dobę a popiołu nie nadążam wybierać po 12 godzinach full, wentylator 100% w pełni otwarty, i przy takich ustawieniach np o 5 rano gdy włącza się termostat pokojowy i załącza grzanie kocioł spada do 45 stopni i ma poważny problem z nagrzaniem się.POMÓŻCIE PROSZĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aby piec nie wyrzucał niedopalonego groszku spróbuj na razie zmniejszyć czas podawania np. 10 sek- musi się poprawic.

U mnie trafi sie 3;4;5 sztuk niewypalonych kawałeczków mam podawanie 2 sek przerwe 15 . Nie ustawiaj 45 stopni na piecu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jest faktem że każda dostawa jest inna i trzeba cos zmienić . Pozdro.

Nie ustawiam 45 tylko 1 raz w ramach testu.A jeżeli zejdę poniżej 14 to mi się wygasza.A przypuszczalnie nie dopalony węgiel wynika z nierównomiernego spalania się na retorfie i nieweim czmu tak jest choć co co 10 dni czyszcze kociol i palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam techno dzięki za podpowiedź, ale powiedz mi taką rzecz, skoro teraz mam wentylator na 100% i przesłona otwarta, a jednak jak jest zbyt długi czas przerwy w cyklach, to płomień jest niewielki, i ciężko mu dogrzać kocioł do temp. zadanej jak przysłonie wentylator to nie będzie podobnie?. Dziś rano wstałem i popiołu cały popielnik aż po wysokość retorty i dodatkowo wczoraj obniżyłem fn z 20 na 19 to rano jak włączył się regulator pokojowy, wyskoczyło brak opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam techno dzięki za podpowiedź, ale powiedz mi taką rzecz, skoro teraz mam wentylator na 100% i przesłona otwarta, a jednak jak jest zbyt długi czas przerwy w cyklach, to płomień jest niewielki, i ciężko mu dogrzać kocioł do temp. zadanej jak przysłonie wentylator to nie będzie podobnie?. Dziś rano wstałem i popiołu cały popielnik aż po wysokość retorty i dodatkowo wczoraj obniżyłem fn z 20 na 19 to rano jak włączył się regulator pokojowy, wyskoczyło brak opału.

 

 

duzy ciag wentylatora powoduje wychladzanie pieca i szbsze spalanie opalu, poprostu wiecej ciepla idzie w komin. nie wiem do konca jak to jest ale dosyc czesto pisza zeby przeslaniac i redukowac obroty. fn20 to bardzo malo, przy gorszym paliwie powinno byc zwiekszane a nie redukowane. poszlles w zla strone. u mnie na tyuch parametrach slaby eko groszek jakos sie tam spala w miare poprawnie. ale popiolu tez mialem duzo, z tym ze zapelnialo sie kompletnie dopiero po 2 dniach. teraz pale innym opaalem i ogromna roznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie widzisz obawiam się że mam tak kiepski opał że wiele się tu nie da zdziałać, ponieważ wcześniej miałem FN 28 i czas postoju 65, i palić się paliło jednak popiół i jego ilość się nie zmieniła, dodać muszę że jest to miał choć powiem szczerze że na starym kotle paliło się super takim górnego spalania jedno zasypowy, a teraz kurcze tyle kasy i taka kicha, ale masz racje przywiozłem na potrzeby testu eko groszek chyba z Juliana i wielka przepaść, ale i cenowo to również jest różnica 440 a 720 to sporo na 1 tonie nie uważasz, a i jeszcze jedno czego nic nie mogę zrobić aby kocioł palił mi mniej, stary spalał mi 60 Kg na dobę a ten w pracy ciępłej bez rozpalania w granicach 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie widzisz obawiam się że mam tak kiepski opał że wiele się tu nie da zdziałać, ponieważ wcześniej miałem FN 28 i czas postoju 65, i palić się paliło jednak popiół i jego ilość się nie zmieniła, dodać muszę że jest to miał choć powiem szczerze że na starym kotle paliło się super takim górnego spalania jedno zasypowy, a teraz kurcze tyle kasy i taka kicha, ale masz racje przywiozłem na potrzeby testu eko groszek chyba z Juliana i wielka przepaść, ale i cenowo to również jest różnica 440 a 720 to sporo na 1 tonie nie uważasz, a i jeszcze jedno czego nic nie mogę zrobić aby kocioł palił mi mniej, stary spalał mi 60 Kg na dobę a ten w pracy ciępłej bez rozpalania w granicach 50.

Troche mylisz pojecia F to nie czas postoju tylko cyklu jeżeli masz 65 i fn 28. to czas podawaniato 18s a postoju 47

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Machu a powiem Ci że tego nie wiedziałem, ja osobiście myślałem, że jeżeli jest F65 to jest to równy czas podawania i postoju. Obecnie mam dokładnie ustawione FN 28 i F65, wentylator na 90%, powiem Ci że jest jedna na pewno różnica, że gdy rano włącza się o 5 termostat a ja wstaje koło 6 to w domu jest już ciepło i piec nie gaśnie określając brak opału. A powiedz mi co zrobić aby tego cholernego popiołu było mniej i aby mniej palił, bo teraz wychodzi mi około 40-45 KG na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.