Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Producenci Kotlow To Idioci ?


Rekomendowane odpowiedzi

witam szanowne towrzystwo,

 

chcialbym tutaj poruszyc ważną kwestie, poniewaz studiujac to forum mozna dojsc do wniosku, ze osoby udzielajace rad i wskazowek sa .... mądrzejsze od producentow kotlow.

juz pisze w czym rzecz.

 

zakupilem kociol defro optima komfort plus z dmuchawa i sterownikiem pid, w instrukcji kotla przeczytalem ze mozna w nim palic drewnem z dobrym skutkiem rozpalacjąc tradycyjnie od dolu.

powyzszy sposob palenia jest na tym forum uwazany za herezje i powszechnie krytykowany a ja zacytowalem INSTRUKCJE PRODUCENTA.

nie napisali, żeby do palenia drewnem wywalic dmuchawe i zastosowac naturalny ciag kominowy. jedyne co to zeby nie palic na niskich temperaturach ponizej 55 st.

 

moje pytanie brzmi jak w tytule: czy oni sa idiotami i zrobili piec ktory do drewna sie nie nadaje (opinia wielu osob z forum) ale klientowi napisza ze sie nadaje zeby zrobic sprzedaz ?

ryzykujac przy okazji rozliczne reklamacje, korozje kotla, zasmolenia, zaplony sadzy w kominie itp ? przeciez wystarczylo zaznaczyc ze ten typ kotla owszem dla wegla ale nie dla drewna.

 

czy tam naprawde nie pracuje nikt kto sie zna na paleniu w piecu ? te rzesze projektantow, inzynierow to ludzie ktorzy nie maja pojecia o tym pisza w instrukcji ?

bo jesli ludzie na forum piszą jedno a producent cos zupelnie innego - to wniosek moze byc tylko jeden - ktos sie myli :)

 

.... tylko pytanie kto ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie brzmi jak w tytule: czy oni sa idiotami i zrobili piec ktory do drewna sie nie nadaje (opinia wielu osob z forum) ale klientowi napisza ze sie nadaje zeby zrobic sprzedaz ?

ryzykujac przy okazji rozliczne reklamacje, korozje kotla, zasmolenia, zaplony sadzy w kominie itp ?

Witam,

 

Zacząć trzeba od tego, że nic nie ryzykuja pisząc tak w instrukcji.

Żadna reklamacja nie zostanie pozytywnie załatwiona z wymienionych powodów [czyt. - jak ktoś nie umie palić, to jego wina].

 

Da sie bowiem palić w takim kotle drewnem z dmuchawą.

Co z tego, ze trzeba dorzucać co 30 minut i utrzymywać 70C na kotle?

Trzeba, ale palić sie da.

Bez miarkowników, nadmiernej ilości smoły i sadzy.

 

I takim sposobem robią niezorientowanych ludzi [90% kupujących] w bambuko.

 

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było śmieszniej (i chyba straszniej) to do węgla się te kotły też nie nadają. W szczególności do palenia ciągłego (również jak w przypadku drewna należałoby dorzucać co pół godziny parę bryłek - wiem bo testowałem ten sposóB). Dobre efekty przynosi cykliczne palenie od góry (nawet bardzo dobre w porównaniu z tym co się dzieje przy stosowaniu się do instrukcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zaraz, przeciez instrukcja mowi: drewno jest dobre i palenie ogranicza sie do wybrania rodzaju paliwa w sterowniku, zasypanie po dach, podpalenie od dolu i wybrania temperatury zadanej.

co ciekawe sterownik tak steruje spalinami ze to wszystko sie rozpala ok. 1h zanim dojdzie do zadanej temperatury, smoląc i kopcąc przy tym niemilosiernie.

 

skoro taki rodzaj palenia nieuchronnie prowadzi do zasyfienia komina a w koncu do jego zaplonu to przeciez taki sprzedawca nic by nie robil tylko rozpatrywal skargi i reklamacje od tysiecy uzytkownikow, nie wspomne juz nawet o odszkodowaniach za spalone od pożaru komina chałupy.

 

to są poważne sprawy, które niejednokrotnie mogłyby sie kończyć w sądzie i przysporzyć sprzedawcy ogromnych problemów jak i kosztów (odszkodowań)

 

do czego niby sprzedawca moze sie przyczepic zeby sie obronic ?

1. wsadziłem paliwo przewidziane (suche drewno - mam miernik wilgotnosci i cale zasoby drewna maja ponizej 15% wilgotnosci)

2. spalalem zgodnie z instrukcja obslugi, czyli korzystajac ze sterownika pieca i pid.

 

no przeciez każdy sąd by mi to uznał i byliby udupieni na całego - wiec cos tu nie gra Panowie , który producent ryzykowałby cos takiego ?

 

a może po prostu nie jest aż tak źle z tym duszeniem drewna i innych paliw sterownikami i dmuchawami jakby to wynikalo z lektury tego forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Mareko 1, każdy producent produkujący kocioł , kuchnie czy inne ustrojstwo do ogrzewania , tak ci napisze w DTR , że w momencie gdy pojawią się jakieś problemy z kotłem , to wina będzie wyłącznie po twojej stronie lub wspólna twoja i tego kto ci ten kocioł montował .Udowodni ci wtedy np. że przekrój komina nie taki , wysokość komina nie odpowiednia, zły opał, nie zapoznanie z dokumentacją ( czyli źle dobrany albo źle użytkowany) . Kupił byś piec gdyby w sklepie ci powiedzieli np. , że drzewo najlepiej spalać od góry, a węgiel od dołu , albo węgiel przy pomocy dmuchawy a drzewo bez..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że jest zle z duszeniem paliw to ja się przekonałam na własnej skórze i lektura forum (po szkodzie) tylko wyjaśniła mi dlaczego duszenie zle się kończy .A producenci nie są idiotami tylko są świadomi swej absolutnej bezkarności,tak jak napisali poprzednicy-zawsze znajdą haczyk na użytkownika.I reklamują swój towar tak,aby upchnąć go jak najwięcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok duszenie paliw powoduje ze komin jest niedogrzany ale czym to grozi ? ze sie skropli woda ? czy ta woda jest w stanie zniszczyc cegle ? ktos tu pisal ze przy takim paleniu (duszeniu) komin do remontu. czy na pewno ?

wybaczcie ale od tygodnia siedze tu na forum, czytam setki postow i nadal nie bardzo rozumiem czym takie spalanie moze sie skonczyc ?

czy ktos zechcialby to zebrac w jedna calosc ? moze wam to latwiej ogarnac bo macie duzo wieksze doswiadczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybaczcie ale od tygodnia siedze tu na forum, czytam setki postow i nadal nie bardzo rozumiem czym takie spalanie moze sie skonczyc ?

czy ktos zechcialby to zebrac w jedna calosc ? moze wam to latwiej ogarnac bo macie duzo wieksze doswiadczenie

Ja nie wiem jak czytasz to forum, wystarczy zwrócić uwagę na tematy: mój komin śmierdzi, ściana śmierdzi, żółte plamy na ścianie, plamy na kominie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojego pieca paliwem podstawowym jest węgiel i miał , drewno jest paliwem zastępczym a to oznacza że drewnem możesz palić okazjonalnie , poczytaj z uwagą kartę gwarancyjną to zrozumiesz co mieli przedmówcy na myśli pisząc że producent może podważyć każdą Twoją reklamację . Ja na temat większości rzeczy mam takie zdanie że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i to się tyczy również kotłów . Kocioł gdzie podstawowym paliwem jest węgiel nigdy nie będzie dobrze ( efektywnie ) spalał drewna i odwrotnie .Dla przykładu porównaj sobie konstrukcje kotłów dolnego i górnego spalania i kotłów przeznaczonych tylko do spalania drewna . Wracając do Twojej uwagi na temat drewna to weź pod uwagę że drewno w porównaniu do węgla jest kłopotliwe trzeba pociąć , porąbać , składować a po wszystkim kilka razy dziennie dokładać ale jak ktoś ma dostęp do taniego drewna i miejsce na składowanie to czemu nie ,ale palić w piecu do tego przeznaczonym . B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojego pieca paliwem podstawowym jest węgiel i miał , drewno jest paliwem zastępczym a to oznacza że drewnem możesz palić okazjonalnie

 

nie zgodze sie z Tobą. W instrukcji kotla stoi wyraznie napisane ze jest to kociol dwufunkcyjny i rozpalany od gory pracuje jako mialowiec a rozpalany od dolu moze z powodzeniem spalac drewno i wegiel.

 

zapytam jeszcze o komin bo ktos napisal ze przy takim kotle mam pewny remont komina, sterownik pid utrzymuje mi temperature spalin na poziomie ok. 130-150 st. +/- 20 st.

czy to wystarczajaco dogrzeje komin ?

czy coś jeszcze moze go niszczyc poza zbyt niską temperatura spalin (wilgoć) ? bo wydaje mi sie ze jak komin dogrzany to zdrowy.

no i pytanie za 100pkt. czy przy takiej temperaturze spalin moze dojsc do samozaplonu sadzy w kominie ? czy to nie za malo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ktos mogłby napisac czy na dmuchawie z pidem mozna z powodzeniem palic weglem i miałem ? jesli tak to dlaczego te dwa paliwa sa lepsze do dmuchawy niz drewno ? przeciez bez wzgledu na paliwo dmuchawa dusi paliwo.

 

odnosze wrazenie ze drewno uchodzi za najgorsze paliwo do dmuchawy a nie rozumiem dlaczego tak jest. z gory dzieki.

Edytowane przez Mareko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno składa się z innych związków palnych niż węgiel (zupełnie inne proporcje).

Dlatego sposób palenia tych paliw się różni. Kocioł, który posiadasz lepiej nadaje się do spalania węgla (ale istnieją też takie kotły, które lepiej palą drzewo niż węgiel).

Węgiel jest mniej wymagającym paliwem jeśli chodzi o odpowiednie warunki spalania.

Nawet jak źle się go spala, to nie produkuje takiej dużej ilości szkodliwych dla komina substancji jak źle spalane drewno (zwłaszcza niedosuszone).

To jest raz.

 

A dwa to miarkownik - jest bardziej zaawansowanym urządzeniem niż dmuchawa podpięta do zwykłego sterownika. Jeśli chodzi o PID, to wykorzystuje się ten algorytm, żeby naśladować (zazwyczaj nieudolnie) to, co np. miarkownik ma wrodzone.

Nieudolne to jest, bo oprócz tego, co wymyślili programiści istnieje dodatkowo problem dostosowania samej dmuchawy do konkretnego kotła oraz komina.

Jest to dużo trudniejsze (chociaż wykonalne) niż zapięcie miarkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł, który posiadasz lepiej nadaje się do spalania węgla (ale istnieją też takie kotły, które lepiej palą drzewo niż węgiel).

 

No nie wiem czy ten moj sie nie nadaje do drewna.

 

Podaje linka do kotła typowo do drewna firmy Zębiec. Jest to konstrukcja górnego spalania ale kocioł jest następcą typu KDU i według firmy Zębiec jest do spalania drewna. Przekrój komory spalania niczym sie nie różni od mojego pieca. Nawet powiedziałbym, że mój ma o jedną przegrodę wodną więcej więc powinnien być lepszy do drewna ze względu na jego długopłomienność a co za tym idzie płomień nie dochodzi do komina.

 

http://www.zebiec.pl/ru/kotly/linia-supernova/jowisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego, że według Zębca ten kocioł jest do drewna? Wyrocznia jakaś?

 

Rozdziel dwie kwestie:

1. Czystość i ekonomia spalania. W kotle górnym opalanym drewnem o to bardzo trudno. Trzeba stosować odpowiednią technikę, a i tak efekty mogą być niezadawalające.

2. Odbiór wytworzonego ciepła. Ilość półek to chwyt marketingowy. Co Ci nawet po dziesięciu półkach oblepionych smołą i sadzą nieprzewodzącą ciepła?

Kocioł, w którym płomień ma kontakt z płaszczem wodnym to jedno wielkie nieporozumienie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wychodzi na to ze dochodzimy do punktu wyjscia i pytania zadanego przeze mnie w tytule postu :

 

jednak nie tylko Defro ale i Zebiec nie znaja sie na kotlach ktore produkuja ? Bo pisza ze sa do drewna ale one sie do tego nie nadają :)

 

Dlaczego serwis Zębca przysłał mi oficjalne pismo w którym stwierdzili ze konstrukcja kotła Jowisz jest najbardziej polecana do spalania drewna ze wszystkich kotłów jaki mają w ofercie. Przeciez jeśliby im chodziło o sam marketing i robienie sprzedazy to mogliby mi probowac wciskac jakieś droższe kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz Mareko1 tego do siebie, bo nie o ciebie chodzi, a odpowiedź na twoje pytanie jest dość jednoznaczna, to nie producenci są idiotami, tylko ich klienci

 

Zobacz sobie tu kocioł do drewna i odpowiedz sam sobie na pytanie. Czy twój kocioł, nadaje się do drewna?

http://www.youtube.com/watch?v=7V6DLxY-kec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie tu kocioł do drewna

W ramach praktycznych przygotowań do budowy przedpaleniska do drewna wyrzeźbiłem i posklejałem z cegły termoizolacyjnej coś na wzór tego frolinga. Co prawda z przyczyn technicznych nie próbowałem tego jeszcze na kominie, a jedynie na nadmuchu z systemem przepustnic, ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że to się nadaje do drewna, najlepiej grubego i twardego, obowiązkowo suchego. Po podaniu drobnicy z korą i trocinami następują efekty silnika odrzutowego i zapewne szybko zawali popielnik.

Bufor raczej niezbędny, bo nadmierne przyhamowywanie procesów zachodzących w tym palenisku jest według mnie po prostu nieprzyzwoite :)

Edytowane przez piotr3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mareko Czytając tylko tutuł ,bo na resztę szkoda czasu proponuję wziąć ze 2 lekcje dobrego wychowania... wiem ,że są dosć drogie , ale naprawdę warto poświęcić parę złotych.

 

Ty sie zastanow czy sam nie potrzebujesz lekcji dobrego wychowania skoro ostentacyjnie ignorujesz i lekceważysz człowieka w jego problemie pisząc, że na czytanie tego szkoda Ci czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym abyś zwrócił uwagę na te kotły które podałeś jeden zgodnie z deklaracją producenta jest do drewna a drugi do węgla , a teraz zwróć uwagę na różnice które występują w tych kotłach wielkość drzwiczek i prawdopodobnie większa komora załadowcza czy te elementy mają świadczyć o tym że w jednym można palić drewnem a w drugim węglem chyba raczej nie . Producenci chcąc mieć całą gamę kotłów często adaptują jeden model z niewielkimi zmianami do różnych paliw i sposobów podawania paliwa i stąd biorą się później różne problemy ze spalaniem . Nie twierdzę że nie potrafią wykonać dobrego kotła ale pytanie ilu klientów by się znalazło żeby zapłacić grubą kasę za taki kocioł , chyba niewielu . A wracając do głównego tematu producenci nie są idiotami tylko produkują to co mogą sprzedać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.