Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Do Oceny


lucas100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu nowy na forum.Nie jestem hydraulikiem jedak chciałbym centralne zrobić samemu ze wzgledu na koszty.Cały układ ma być otwarty,piec tzw wszystkożerny,Zamontowana pompa z baypasem,bojler 140litrów ,2 rozdzielacze na grzejniki oraz podłogówke w łazienkach.

Piec w piwnicy,na parterze 6 grzejników oraz 1 podłogówka w łazience,na poddaszu użytkowym 5 grzejników i 1 podłogówka w łazience,pompa grunfoss 25/60.Od rozdzielacza do grzejników pex/al/pex 20mm,podłogówka pex/al/pex16mm.Na bojlerze na wyjsciu ciepłej wody urzytkowej chce wstawic trójnik i zawór elektromagnetyczny który sie otworzy przy 90 stopniach celcjusza i upusci ciepła wode dotad az temperatura nie spadnie na piecu do bezpiecznej.Na kotle bedzie zamontowana grupa bezpieczeństwa.Co tym myslicie ,prosze mnie poprawic jesli jest cos zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kilka uwag.

1. Naczynie musi być wpięte jako pierwsze. Ma być przed pompą, nigdy za.

2. Zamiast grupy bezpieczeństwa załóż sam zawór bezpieczeństwa gdzieś na rurze bezpieczeństwa lub kotle. Zawór 1,5 bara. Odpowietrznik zbędny, termomanometr lub manometr wedle uznania. Wskazania muszą być dokładne (podziałka), ponieważ roboczo operował będziesz poniżej 1 bara.

3. Pompa za duża. Spokojnie 25/40.

4. Podłoga na RTL-ach rozumiem.

5. Sposób zabezpieczenia mało skuteczny i bardzo nieekonomiczny. Takie pośrednie schładzanie kotła potrwa bardzo długo i pochłonie duże ilości wody. Przy układzie otwartym jaki to ma cel? Chyba, że praca wyłącznie na ciągu kominowym bez sterowanego nadmuchu. Jeśli jednak sterowanie będzie, to zabezpieczenie termiczne raczej zbędne.

6. Z rozdzielaczy do grzejników wystarczy fi 16. Nie liczysz chyba na grawitację.

7. Jeżeli śmieciuch nie będzie miał sterownika, to nie wolno ci zakładać termostatów. Ewentualnie miarkownik ciągu w ramach kompromisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompe owszem troche za duzej mocy wziołem,Podłoga bedzie regulowana zwykłymi mini zaworkami na rozdzielaczu,niestety ale to kolejne koszty a piec bede miał ze sterownikiem i nadmuchem wiec temperatura bedzie nieduzo sie wachała tak mysle.Jesli chodzi o zabezpieczenie,to chodzi mi głównie o to aby nie dopuscic do zagotowania sie wody oraz ochrone przed parą rurek pex/al/pex.Wiem ze w przypadku zagotowania sie wody wyrzuci sporo wody ale przynajmniej ochroni te pexy.Zamierzam ustawic otwieranie go na 85 stopni bo bede palił na temperaturze góra do 70 stopni.Pexy chce dac 20 dlatego ze w razie gdy pompa sie zepsuje cos tam moze pograwituje ,niewiele ale moze pomoze.Gość miał tak zrobione u siebie i grawituje az sam sie dziwie.Czy czasem nie potrzeba jeszcze odpowietrznika na zasilaniu bojlera ciepła wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.