Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pracujący Kocioł A Dopuszczenie Wody


AB45

Rekomendowane odpowiedzi

Do kotła węglowego podpięty mam wymiennik dwupłaszczowy do CWU.W ciągu dnia piec był wyłączony a ciepłą wodę miałam z innego zródła tj.z bojlera a więc była taka potrzeba aby zawory na wymienniku zamknąć. Kocioł pracuje,osiągnął temp.zadaną 50stopni.Czy w takim wypadku można delikatnie otworzyć zawory aby woda nagrzała się? Czy lepiej zmniejszyć temp.zadaną na min.45 i wtedy otworzyć zawory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stale otwarte zawory c.w.u., temperatura na kotle powyżej 60 stopni, zawory zwrotne za pompami na każdym obiegu więc ciepła woda nie ucieka na grzejniki. Nic się nie powinno stać, jeśli je otworzysz, im wyższa temperatura tym szybciej się nagrzeje woda. Masz pompę na obiegu bojlera? Bo u mnie sterownik sam mierzy temperaturę bojlera i włacza pompę gdy ta spadnie poniżej ustawionej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam trochę szczegółów,bo to raczej ważne.Bynajmniej wg mnie:)Mam jedną pompę obiegową a wymiennik 140l jest blisko kotła max.1m ,więc pomyślałam,że kiedy otworzę zawory od wymiennika z zimną wodą to nastąpi schłodzenie wody,która w ciągu kilku sekund wpadnie do pieca (powrotem) a z tego co czytam na forum nawet małe ilości dopuszczanej wody są niewskazane zwłaszcza gdy zawór dopuszczający wodę do CO jest blisko kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet wtedy,przecież ta woda będzie się mieszać z wodą z układu co.Nie wolno dolewać wody do układu bezpośrednio do kotła gdy jest rozgrzany.

Tak wiem,że wymiesza się z resztą wody w układzie,z tymże w układzie jest 55st.a woda z płaszcza w wymienniku 22st.więc jeśli nie wolno dolewać zimnej a mimo to otworzę zawory i doleję zimnej z całego płaszcza i rur to wg mnie doleję bezpośrednio...Czytałam,że nawet małe ilości są zabronione.Ale skoro piszesz,że można do dopuszczę,musiałam się upewnić stąd to pytanie,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ileż tej wody jest w płaszczu bojlera? Ok. 10 litrów, i to nie zimnej, tylko ja napisałaś ma te 20 kilka stopni. Woda z sieci wodociągowej ma może 5 stopni - a to znaczna różnica. Powrót kotła ma temp. ok. 40 stopni, może 45 - skoro na zasilaniu masz 55. Poza tym powrót jest wymieszany i część wody wraca z grzejników i ta chłodna z bojlera wymiesza się - ale szoku nie spowoduje. Co innego jak kocioł ma temperaturę 70 stopni i nagle od dołu mu podamy wodę o temp. 5 stopni - wtedy będzie to szok.

Edytowane przez mlodzieniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego jak kocioł ma temperaturę 70 stopni i nagle od dołu mu podamy wodę o temp. 5 stopni - wtedy będzie to szok.

 

To fakt, ale kocioł powinien mieć również pewną odporność, w przeciwnym razie nie zalecano by do układów zamkniętych zaworów dwfunkcyjnych schładzających, które gdy temperatura na piecu przekroczy ok. 95 st. - wyrzucają ją powoli z zasilania i dopuszczają jednocześnie chłodną do powrotu. Bezpieczeństwo rozwiązania w tym przypadku polega na ustawieniu właściwego ciśnienia / przepływu wody z wodociągu. Stalowy powinien wytrzymać, o żeliwnych różnie mówią, choć ktoś tu opisywał przypadek zadziałania zaworu DBV w Viadrusie U24 - bez negatywnych skutków (i chyba coś w tym jest, skoro Czesi stosują masowo takie zabezpieczenie). Najogólniej dopływ wody musi się raczej odbywać powoli - wtedy jest to bardziej strawne dla kotła, bo w przeciwnym wypadku może dojść do rozszczelnienia (stal) lub pęknięcia członu (żeliwo).

 

Na tym tle faktyczniej nie trzeba się raczej martwić o chłodny powrót z bojlera, który miesza się jeszcze z ciepłą wodą powrotną c.o.

Edytowane przez WojtB
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymałość jakaś jest na pewno w rezerwie, ale obecnie, przy masowej produkcji, jest to loteria. Za pierwszym dolaniem zimnej wody do gorącego kotła pewnie nic się nie stanie - ale za miesiąc może być mokro w kotlowni. Jeśli nie chcesz się tak obawiać tego schaldzania, zamontuj zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.