Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy warto kupić piec na pellet?


Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pellet to ekologiczne paliwo z biomasy- ze względu na właściwości energetyczne - zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii, wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń.

 

Chętnie odpowiem na Wasze pytania

Pozdrawiam

 

Andrzej Wysocki

_____________________________

eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

Panie eRzeczniku czym się różni Lava od Olimpu?, który lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo się od Was dowiedziałam. Na tą chwilę jeszcze nie wiem czy zdecydujemy się na pellety. Po opiniach doświadczonych osób widzę, że jest to opcja raczej dla osób dla których oszczędność nie jest priorytetem. Koszt uzyskania energii 2 razy większy powoduje, że zapewne będziemy musieli zrezygnować z opcji jaką są pellety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo się od Was dowiedziałam. Na tą chwilę jeszcze nie wiem czy zdecydujemy się na pellety. Po opiniach doświadczonych osób widzę, że jest to opcja raczej dla osób dla których oszczędność nie jest priorytetem. Koszt uzyskania energii 2 razy większy powoduje, że zapewne będziemy musieli zrezygnować z opcji jaką są pellety.

 

Witam

Jeżeli kupisz kocioł tylko na pellet to koszty spalania nie będą tak dramatycznie wysokie.. Ja na 280m2 domu spalam ok 2,5t pelletu w okresie grzewczym listopad - marzec - to ok 15-20kg/dobę przy cenie 870-900/t to mniej niż 2500zł

Na pewno palenie miałem jest tańsze ale musi być do tego przystosowany kocioł.

Na pewno spalanie pelletu jest łatwiej wysterować i palnik stosowany z zestawie z kotłem na gaz lub olej ma większą sprawność.

 

Wybór należy do Ciebie - ty płacisz i ty użytkujesz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej_M_

 

Tu na forum np w wątku "zrąbki drzewne to jest przyszłość" jest opisane palenie miałem i pali się dobrze. Poza tym można poczytać w internecie o paleniu miałem w palniku rynnowym, ale Ty pewnie reprezentujesz producenta pelletu i będziesz mnie przekonywał że to najlepsze paliwo pod słońcem ale każdy ma swój rozum i wie że butelka pet jest bardziej ekologiczna od szklanej :)

 

Albo ożna poczytać tu http://forum.info-og...ikiem-rynnowym/ o paleniu w palniku rynnowym miałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli kupisz kocioł tylko na pellet to koszty spalania nie będą tak dramatycznie wysokie.. Ja na 280m2 domu spalam ok 2,5t pelletu w okresie grzewczym listopad - marzec - to ok 15-20kg/dobę przy cenie 870-900/t to mniej niż 2500zł

Na pewno palenie miałem jest tańsze ale musi być do tego przystosowany kocioł.

Na pewno spalanie pelletu jest łatwiej wysterować i palnik stosowany z zestawie z kotłem na gaz lub olej ma większą sprawność.

 

Wybór należy do Ciebie - ty płacisz i ty użytkujesz.

 

Pozdrawiam

 

Czym się różni kocioł " specjalny na pellet" od np kotła zębca wenus z palnikiem rynnowym?

 

bo dla mnie słowo " specjalny" oznacza 10 000 droższy od zestawu który wymieniłem i tylko tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik z przeznaczeniem do pelletu, spala pellet w procesie zgazowania drewna, palnik rynnowy tego nie potrafi i koszt dobrego palnika do pelletu jest rzędu 5-6 tysięcy a całego kotła ze sterowaniem 10-12tys.

Taki kocioł może pracować w układzie zamkniętym , bez nadzoru przez 2- 3 tygodni i za to się płaci a nie za wsypywanie trocin i miału do rynny.

 

Nie wiem ile kosztuje w/w Zębiec ale nie chciałbym go w swojej okolicy - na pewno połowa paliwa wylatuje przez komin w postaci sadzy a reszta zamienia się w popiół. W kotle na pellet otrzymuje się ok 5kg popiołu z 1tony paliwa i prawie zero sadzy. Normalnie nie wiem czy mój kocioł działa, nie widać dymu, To wszystko kosztuje i dodatkowo trzeba znać język obcy aby z właścicielami podobnych kotłów dyskutować.

 

Naprawdę nigdzie nie pisałem , że mój kocioł jest tani a ważnym aspektem jest też koszt uzyskania zrębki lub zabawy z miałem - ja nie mam na to czasu ani też nie mam z czego ani czym tej zrębki produkować

Koszt rębaka także podraża palenie zrębką.

 

Tobie słowo "specjalny" kojarzy się pewnie ze służbami specjalnymi - kontrwywiad,SB itd. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na pewno spalanie pelletu jest łatwiej wysterować i palnik stosowany z zestawie z kotłem na gaz lub olej ma większą sprawność.

 

 

Sambor, czy mógłbyś polecić konkretny palink do kotła Buderus Logano G115 lub doradzić czym kierować się przy wyborze?

 

Gdy zacząłem zgłębiać temat peletu w pierwszej kolejności wpadł mi w oko palnik Kostrzewa Platinum Bio 16kw. Jednak warunki gwarancji na produkty Kostrzewy są masakryczne dlatego zaczałem szukać dalej. Poprzez palniki ecofire doszedłem do polskiego produktu o nazwie PellasX mini ale poza jednym filmikiem na youtube i opisem na stronie producenta nic więcej nie znalazłem. Kontakt mailowy z producentem poprostu nieistnieje, wysłałem dwa zapytania i zero odpowiedzi. Jedyne co zaobserwowałem to fakt, że sterownik Kostrzewy to ten sam (przynajmniej zewnętrznie) co w Pellas'ie.

 

Mam jeszcze konkretne pytania odnośnie palnika Pellas, jakby ktoś mógł mi pomóc to będe bardzo wdzięczny:

"Opatentowany system mieszania paliwa w komorze paleniskowej - znacznie wydłuża czas bezobsługowej pracy" - co to za system i na czym polega?

"Możliwość kontroli procesu spalania przy użyciu szerokopasmowej sondy lambda(opcja)" - czym jest sonda i co daje jej zastosowanie (bo nie jest tania)

"Opatentowana technologia spalania nadciśnieniowego" - co daje spalanie nadciśnieniowe?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam palnik szwedzki "Viking Bio"12-20kW( poszukaj w necie) - współpracuje on z kotłem gazowo - olejowym Wolfa CNK-25kW i regulatorem R-3 prod Wolfa do tego mam bufor 800l i CWU-300l, solary w przyszłości.

Dodatkowo możesz zobaczyć na stronie Biawara tam też mają palniki na pellet - "Pellux-10 " podobne w zasadzie działania do Vikinga, tylko mogą nie pasować wymiarami do twojego kotła.

Swoją drogą sam też próbowałem się kontaktować z Pellasem 2 lata temu i nic.

Pozdr.

 

PS odnośnie palników Pellas to co podajesz to marketingowe zwroty np spalanie nadciśnieniowe to efekt zastosowania wentylatora,

Sonda lambda teoretycznie powinna analizować i regulować dostarczanie powietrza do paliwa - określony skład spalin.

A tego pierwszego to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś zorientowany w tym temacie poda rynkową cenę pelletu za tonę?

Zobacz na all...ro tam są pellety palne , źle palne i nie palne. pellet palny to w granicach 850- 1000/tonę ale nie za paletę, często spryciarze ładują na paletę 950kg lub mniej

pellety źle palne - sam sprawdzałem, to produkty różnych stolarni i tartaków -w celu zagospodarowania odpadów, pellety nie palne lub udające że się palą to pellety z łusek słonecznika, słomy, i inne badziewie niszczące palnik.

Pellety powyższe można spróbować palić w kotle na groszek lub miałowcu.

W tamtym roku przetestowałem 8 rodzajów pelletu dostępnych w okolicy Warszawy i tylko 2 nadawały się do mojego palnika, niestety te najdroższe. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jest to zwykły palnik rura w rurę, jak przykryję rynnowy kostką szamotową to mam to samo. Chyba nie wiesz na czym polega zgazowanie.

 

Kilka lat temu zbudowałem ze złomu palnik zgazowujący, był to miniaturowy imbert. W miarę podobny do tego na filmiku tylko mój miał podawanie paliwa w połowie wysokości i wsad był w osi rury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ten proces rozumiem w ten sposób:

najpierw zgazowanie z niedostatkiem tlenu by powstał tzw holzgas

następnie dodanie brakującej ilości tlenu i przepuszczenie całości mieszanki przez zwężkę w celu dokładnego wymieszania

i całkowitego spalenia z minimalnym nadmiarem po opuszczeniu zwężki.

 

ale, czy w palniku jest takowa zwężka z PW to tego nie wiem, ale ciekaw jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Vlad bardzo komplikujesz tą konstrukcję, zamieszczam kilka zdjęć i innych grafik na temat palnika Viking Bio - nie są mojego autorstwa , ale to to samo.

Na zdjęciu "zły pellet" widać jak zapycha się gardziel palnika, u mnie pellet "rekordzista" niskiej jakości zapchał tą rurę ilością ok 20kg spalonego pelletu.

Za cały proces zgazowania i palenia odpowiada elektronika, sterująca wentylatorem, proces palenia kontrolowany jest nie przez sondę lambda ale przez fotokomórkę ( kolor płomienia).

 

pozdrawiam

post-18578-0-40155600-1341439902_thumb.jpg

post-18578-0-97654500-1341439955_thumb.jpg

post-18578-0-85433000-1341439982_thumb.jpg

post-18578-0-42730500-1341440018_thumb.png

post-18578-0-35689600-1341440051_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wstępie dzięki za obrazki - lubię obrazki :D

nie będę się kłócił zgazowujący on czy nie, ale pierwsze co się rzuca w oczy, to to że nie ma elementu ruchomego. Czegoś w rodzaju ślimaka czy tłoka, co by mechanicznie oczyszczało palnik z popiołu. Cała idea została oparta, na fakcie, że popiół jest czysty lekki i lotny więc, ewakuuje się sam razem z ogniem. Dość mocno to zawęża jego możliwości spalania polskich wynalazków z dodatkami różnych lepiszczy http://allegro.pl/lepiszcze-lepiszcz-peleciarka-brykieciarka-pelet-i2452700712.html

Pod tym względem chyba są lepsze palniki takie, które po zakończeniu cyklu grzania, otwierają się i zrzucają do popielnika wszystko to co po spaleniu pozostało.

Ciekawa jest też koncepcja sterownia za pomocą fotokomórki i czujnika ciśnienia komory spalania. Nie znam zależności pomiędzy tymi mierzonymi wartościami a nadmiarem tlenu, czy zawartością niespalonego CO w spalinach. W innych kotłach fotokomórka wykorzystywana jest jedynie do wykrycia płomienia i tym samym kończy proces rozpalania po czym przechodzi do normalnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważyłem to przed każdym cyklem rozpalenia wentylator włącza się na full i usuwa cały popiół, chyba że wystąpi przypadek sklejenia popiołu, to wtedy trzeba czyścić.

Ten palnik służy jako zamienny dla palników gazowych i olejowych, więc w tym układzie nie ma popielnika - wymagane jest czyszczenie co 2 tyg lub co 300kg spalonego pelletu.

Podczas czyszczenia wymagany jest demontaż palnika - 1 śruba + obrót na zawiasach.

O sterowaniu fotokomórki kolorem płomienia usłyszałem od serwisu, ale faktycznie w zależności od rodzaju pelletu słychać różną pracę wentylatora.

Pellet jest podawany przez podajnik ślimakowy w układzie podobnym jak na foto, tylko kocioł inny (Wolf CNK 25kW)

 

Największym problemem jest zbyt duży ciąg kominowy, muszę zamontować regulator ciągu kominowego z ustawieniem na 12Pa.

 

Pozdr.

post-18578-0-16326600-1341474563_thumb.jpg

post-18578-0-44275600-1341474595_thumb.jpg

post-18578-0-21815200-1341474613_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.