Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy warto kupić piec na pellet?


Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

dlatego ze jest taka moda

natomiast oczywiście że pelet ma same zalety ,nawet jak przepłacisz za pelet to nigdy nie wyjdzie cie drożej od wegla a nastepna sprawa to czyste spalanie ,czysto w kotłowni i popiołu tyle ze nie warto o tym rozmawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie zauważyłem, że ludzie bardziej faworyzują eko-groszek. Co jest tego przyczyną?

 

Cena:

peletu, palników, kotłów do peletu przeznaczonych

oraz dostępność dobrej jakości peletu

 

przy cenach peletu porównywalnych z cenami ekogoszku, nawet po uwzględnieniu różnic w sprawności, palenie peletem (po za skrajnymi przypadkami) zawsze wyjdzie drożej

W związku z tym pelet jest dobrą alternatywa do prądu i oleju, ale już nie do gazu ziemnego czy ekogroszku, o miale w tłokowcu już nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i o taką rzetelną opinię mi chodziło! :)

 

cóż wypowiedź same zalety to raczej również takie bajanie....

 

Z pelletem są następujące problemy oprócz zalet:

- rynek pelletu jest całkowicie nieusystematyzowany, z jego jakościa może być jeszcze gorzej jak z ekogroszkiem

- jest już sporo opinii o kłopotach z eksploatacją takich kotłów

- problemem jest zapychanie się mechanizmu pobierającego pellet, awarie zapalarek

- osobiście może byłbym w stanie wybrać ze dwa palniki z rynku skandynawskiego godne uwagi a tak jakoś zaufania do całej tej maszynerii przy pellecie jeszcze nie mam

- trzeba mieć sporo więcej miejsca na skłądowanie pellet, przyjmuje się ogólnie, że ekwiwalentem 1tony ekogroszku jest ok. 1,3 do 1,5tony pelletu, przy czym mamy do czynnnienia z inną gęstością zasypowa paliwa i miejsca musimy mieć sporo więcej.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sa prawdopodobnie twoje złe doswiadczenia ,nie bede oczywoście pisałe ze jest idealnie, bo nie wszyscy musza tanio ogrzewać, ale ceny sa stabilne dla stałych klientów ,palnik to naprawde bajecznie prosta konstrukcja, więc naprawde nie ma co demonizowac

to samo było z drewnem, bo nie ma, bo nie bedzie a generalnie drewna na rynku jest opór, ale wiedzą o tym nieliczni i zainteresowani i o to chodzi, a jak drewna jest opór, to i trocin też, a dalej to juz wiadomo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż wypowiedź same zalety to raczej również takie bajanie....

 

Z pelletem są następujące problemy oprócz zalet:

- rynek pelletu jest całkowicie nieusystematyzowany, z jego jakościa może być jeszcze gorzej jak z ekogroszkiem

- jest już sporo opinii o kłopotach z eksploatacją takich kotłów

- problemem jest zapychanie się mechanizmu pobierającego pellet, awarie zapalarek

- osobiście może byłbym w stanie wybrać ze dwa palniki z rynku skandynawskiego godne uwagi a tak jakoś zaufania do całej tej maszynerii przy pellecie jeszcze nie mam

- trzeba mieć sporo więcej miejsca na skłądowanie pellet, przyjmuje się ogólnie, że ekwiwalentem 1tony ekogroszku jest ok. 1,3 do 1,5tony pelletu, przy czym mamy do czynnnienia z inną gęstością zasypowa paliwa i miejsca musimy mieć sporo więcej.....

Jestem użytkownikiem kotła z palnikiem na pellet 20kW i twierdzę że kolega przesadza co do usterkowości palnika i podajnika oraz ilości potrzebnego paliwa - u mnie 2,5 -3 ton wystarczają na sezon grzewczy - 260m2 i 21C w środku.

Problemem, jest praca po za sezonem grzewczym - mam bufor 800l z którego jest grzana wężownica CWU, ale planuje zakup solarów.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak już pisałem na forum - miałem ograniczenie wstępnymi warunkami zabudowy - tyko drewno, LPG i prąd.

Wybrałem pellet ze względu ma możliwość automatyzacji - kocioł pracuje sam bez ingerencji właściciela - raz na 2 tyg dosypuję paliwa i czyszczę palenisko. W okresie letnim i przejściowym mają być solary.

Na razie nie narzekam

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Palnik się całkiem ładnie palił ale były za gorące spaliny i zbyt duże zużycie paliwa, ten palnik jest przewidziany jako zastępczy do kotła gazowego lub olejowego.

Kocioł taki jak Dakon FB nie potrafi odebrać ciepła wytwarzanego przez ten palnik - inna konstrukcja , raczej do koksu lub węgla.

Próbowałem też zastosować deflektor nad palnikiem ale to nie pomogło.

Szczerze mówiąc wolałbym go w Dakonie ze względu na popielnik, którego rzecz jasna nie ma w kotłach na gaz lub olej, ba nawet na drzwiach tego kotła był ślad na odlewie przewidziany do montażu palnika na olej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duuużo!

Teraz to modny temat na zarobek. Próbowałem kilku producentów ale tylko ci najwięksi i niestety najdrożsi spełniali wymogi mojego palnika.

 

pozdr.

 

PS

Niektóre palniki potrafią spalić pellet z łuski słonecznika lub ze słomy, ale mój tego nie trawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to jest z polskimi producentami pelletu? Ilu ich jest?

 

Jakoś wyjątkowo to w tym temacie się nie orientuję, ale znam na pewno chociażby markę Stelmet.

 

A wracając do tematu, to jeśli niektórzy z Was zmienili sposób ogrzewania z każdego innego na pellet własnie, to czy jesteście z tej decyzji zadowoleni? Jakie są z tego korzyści? Zależy mi na tej opinii, ponieważ ja już rzecz jasna korzystam z pelletów i jest OK, ale wolałbym się poradzić jeszcze innych, może nieco bardziej obeznanych w temacie, zanim doradzę taką zmianę bratu. Wiadomo, że i piece są różne i rodzaje pelletów tak samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pellet to ekologiczne paliwo z biomasy- ze względu na właściwości energetyczne - zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii, wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń.

 

Chętnie odpowiem na Wasze pytania

Pozdrawiam

 

Andrzej Wysocki

_____________________________

eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to napisał eRzecznik, że pellet jest jednym z najbardziej efektywnych...

Czyżby nie wiedział co pisze? [bo chyba nie wprowadza ludzi w błąd specjalnie?]

 

Witam!

 

Pellet to ekologiczne paliwo z biomasy- ze względu na właściwości energetyczne - zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii, wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń.

 

Chętnie odpowiem na Wasze pytania

Pozdrawiam

 

Andrzej Wysocki

_____________________________

eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sens ekonomiczny ma palenie pelletem skoro kosztuje tyle co węgiel a jest o połowę mniej wydajny energetycznie? Z kg pelletu uzyskujemy 4KW energii cieplnej a z węgla 8 kw

 

Typowa odpowiedź fachowców z branży: " Nie kurzy czarnym pyłem, umożliwia automatyzację procesu, pozostawia mało popiołu

a wydajnością energetyczną dorównuje gorszym gatunkom węgla". Koniec zmyślonego cytatu. Co w nim jest nie do końca prawdziwe?

 

Prywatnie myślę, że to zabawa dla rozrzutnych i unikających fatygi w paleniu. Na pewno nie szukających oszczędności.

Pellet jest zdecydowanie za drogi, fałszywa reklama robi swoje, czyli drąży kieszenie naiwnych. HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sens ekonomiczny ma palenie pelletem skoro kosztuje tyle co węgiel a jest o połowę mniej wydajny energetycznie? Z kg pelletu uzyskujemy 4KW energii cieplnej a z węgla 8 kw

 

tak jak z pelletu nie wyciągniesz 4 kW, tak i z węgla zapomnij o 8 kW. Jak uda się przez dłuższą chwile 5 kW to i tak będzie super, przeważnie jest mniej niż 5.

Pelet może być alternatywą dla groszków, ale tylko w nowych nie wielkich i energooszczędnych domach. Tak do 10000 kWh na rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to bardzo indywidualne, dla każdego ten koszt będzie nieco inny.

Liczy się tu cena paliwa, jakość i wartość opałowa oraz sprawność procesu spalania i odebrania tego ciepła ze spalin. Rozpiętości cenowe, jakościowe itd... są zbyt duże by można było rzucać liczbami.

Tak naprawdę dopóki ktoś nie zainstaluje u siebie licznika ciepła, nie będzie w stanie policzyć kosztu 1 kWh czy 1 GJ ciepła.

Wyjątkiem są tu osoby grzejące bezpośrednio prądem, z wiadomych powodów :P

 

 

ps: by nie była całkiem gołosłownym podam liczby na swoim przykładzie. Kocioł bardziej dostosowany do spalania miału: średnia za ostatni sezon 1 kWh z miału kosztował mnie 0,144 zł. jednorazowy test na pielecie dał mi koszt 1 kWh za 0,293 zł, ale gdybym palił nim cały sezon z uwagi na bardzo niską sprawność, koszt mógł by wynieść więcej niż 0,36 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest koszt uzyskania 1 kW energi z pelletu a jaki z węgla ? Duża różnica ?

Przy paleniu pelletem jako paliwem zastępczym w kotle na miał lub eko-groszek nie uzyska się wiarygodnych inf nt uzyskania energii cieplnej , nie ważne czy jest ciepłomierz, czy go nie ma.

Potrzebny jest inny palnik i inny kocioł , które kosztują dużo drożej i w których nie można palić innymi paliwami stałymi.

Do kosztu uzyskania 1kW z jednostki pelletu trzeba dodać koszt inwestycji w sam kocioł.- tu koszty zaczynają się od 12- 15tys za sam kocioł na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.