Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miarkownik Ciągu A Zbyt Ciężka Klapka Popielnika


krzychkrak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zaopatrzyłem się w miarkownik ciągu ESBE ATA-212. Po jego instalacji i kalibracji zauważyłem, że nie ma problemu z opuszczaniem klapki popielnika, natomiast jest ewidentny problem z jego podnoszeniem, tzn. działa z dużym opóźnieniem (jeżeli w ogóle) - nawet powyżej 10 stopni C i można zauważyć, że kiedy ręcznie podniosę klapkę, cały mechanizm daje się odczuć idzie zdecydowanie do góry, do właściwej pozycji. W specyfikacji miarkownika mam siłę podnoszenia 10N, nie wiem jak to przeliczyć na ciężar klapki. Wydaje mi się, że położenie tego metalowego elementu w kształcie litery "L", na którym zawieszony jest łańcuszek, nie ma tu większego znaczenia - czy wystaje bardziej na zewnątrz pieca, czy też jest dokładnie w linii prostej, tak że łańcuszek tworzy z piecem praktycznie kąt prosty - działanie jego nie ma większej różnicy. Czytałem gdzieś na forum, ale szczegółów nie znalazłem, że w takim wypadku powinno pomóc odchudzenie klapki popielnika. W moim przypadku jest ona rzeczywiście sporych rozmiarów - grubość jakieś 5 mm, wystaje też jakieś 2 cm poza otwór zaciągający powietrze do pieca. Ktoś ma pomysł jak najlepiej rozwiązać problem? Zmniejszyć grubość klapki poprzez jakieś szlifowanie? Czy zmniejszyć różnicę między klapką, a otworem, tak żeby dokładnie zakrywała ona tylko otwór?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to trzeba zrobić przeciwwagę na ok 200g dokręcając element dodatkowy pręt w przeciwnym kieruknu i odpowiedni odwaznik na jego końcu

ale wszytko z rozwagą

metoda gospodarcza to kluczyk ósemka oczkowa i rurka miedziana 16 ok 20cm nałozona na klucz i działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować tego: http://energia.odnaw...-ciagu-regulus/

Chyba kilka osób z forum zastosowało te rozwiązanie i się sprawdza, z tego co napisali. Dodatkowo możesz zmienić łańcuszek na lżejszy lub ostatecznie dorobić własną, lżejszą klapkę.

 

Pozdr.

 

O, widze że koledzy już mnie ubiegli.

Edytowane przez flames
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sam sobie koleś zrobił problem tą ŚRYBĄ RZYMSKĄ DODAŁ JESZCZE CIĘŻAR DO KLAPKI , ciekawe jak szybko się wygnie orginalny pręt od miarkownika , oczywiście nie neguje przeciw wagi choć przez śrube musiała być taka masywna , a wystarczyło wynienić haczyk od łańcuszka :D

a może zawiasy ciężko się kręcą?

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób kolego zamontować do tej klapki na popielniku bo to też może być sposób?

Wystarczyła by śruba np fi 6mm o długości np 8-10cm i na niej dwie nakrętki . W klapce wywiercić dziurkę w dogodnym miejscu i przetknąć przez nią śrubę z nakręconą nawrętką tylko tyle żeby z drugiej strony klapki było dość gwintu na drugą nakrętkę . Obie nakrętki dociągnąć a koniec łańcuszka przymocować do końca sterczącej śruby i to powinno wystarczyć . Im dłuższa śruba tym mniejsza siła potrzebna do podniesienia klapki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiasy chodzą dobrze. Zastanawiam się też czy nie lepiej odchudzić samą klapkę, właśnie poprzez jej dokładniejsze dopasowanie do otworu, tzn. wziąć boszkę z tarczą do metalu i uciąć z trzech stron po 2 cm, bo mniej więcej 2,5 cm jest tam jeszcze luzu. Coś na wadze powinno stracić, ale nie wiem czy wystarczająco. Producent miarkownika podaje 10N, da się to przeliczyć na ciężar klapki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile się nie mylę to ten miarkownik powinien spokojnie podnieść 1 kg,spróbuj do klapki zamontować śrubę np. m6 długość 50 mm i dopiero do niej zamocuj łańcuszek ,jak to nie pomoże to na pręcie od miarkownika przeciw wagę ( gdzieś na forum było to opisane jako kalibracja miarkownika ciągu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiasy chodzą dobrze. Zastanawiam się też czy nie lepiej odchudzić samą klapkę, właśnie poprzez jej dokładniejsze dopasowanie do otworu, tzn. wziąć boszkę z tarczą do metalu i uciąć z trzech stron po 2 cm, bo mniej więcej 2,5 cm jest tam jeszcze luzu. Coś na wadze powinno stracić, ale nie wiem czy wystarczająco. Producent miarkownika podaje 10N, da się to przeliczyć na ciężar klapki?

Witaj zobacz tu kolega również miał problem niby podnosi 1.2 kg ten miarkownik ,ale przerobił tak link poniżej

sprawdziłeś ile waży klapa ?,gdybym miał problem też bym przyciął po obu stronach ale pod warunkiem że nie będzie zasysał powietrza do paleniaka .

 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11725-miarkownik-esbe-ata102/page__fromsearch__1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Przykręć jakiś obciążnik ;)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.