Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ver Czyli Prawdziwe Osiągi Naszych Kotłów I Paliw - Porównanie.


Rekomendowane odpowiedzi

Wnioski wyciągam na podstawie wszystkich postów, i właściwie po pierwszej krytyce (patrz str 1,2 wątku) obiecałem sobie że nie będę komentował "osiągów naszych kotłów" (właściwie dlaczego kotłów a nie paliw? bo wszystko co piszecie dot. paliw), ale czytając ostatnie posty nie wytrzymałem i napisałem komentarz . Przeczytaj uważnie co napisałeś w ostatnich postach, to naprawdę jest wbrew wiedzy technicznej. Nie chcecie uwierzyć że wasze pomiary nic nie wnoszą tak jak i nic nie wnosi "ver", i naprawdę nie wiem co można udowodnić. Proces spalania został opisany w dość przystępny sposób (kto chce bez trudu znajdzie) tak jak i o badaniu paliw można znaleźć naprawdę wyczerpujące informacje. To co czytam utwierdza mnie w przekonaniu że jednak miałem rację. Jak można reagować jak się czyta że na podgrzewie cwu osiaga się 80% sprawności? Jako doświadczeni instalatorzy (udzielacie naprawdę dobrych, rzeczowych rad na forum !!!) obyci z techniką sami nie wierzycie w to co piszecie. Jak z pomiarów czy matematyki wychodzi sprawność, na domowym kotle pracującym poniżej mocy nominalnej, 80% i więcej to wcale nie zajmuj się takimi wyliczeniami, pomiarami bo to napewno jest bzdura. I napewno urządzenie pomiarowe jest do d...y i z czystym sumieniem można je wyrzucić do kosza na śmieci, albo metoda wyliczeń jest błędna i uzyskane wyniki powinny znaleźć się tam gdzie uszkodzony ciepłomierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"osiągów naszych kotłów" (właściwie dlaczego kotłów a nie paliw? bo wszystko co piszecie dot. paliw)

Witam Kolegę,

Jak już pytasz, to Ci odpowiem.

 

Dlaczego nie paliw? - Przeczytaj cały tytuł "Prawdziwe osiągi naszych kotłów i paliw."

 

Dlaczego też kotłów? - Bo są sytuacje takie gdy mamy to samo paliwo a kotły inne - wtedy VER też wyjdzie inny i pokaże który lepszy.

Przykładem kol Sambor, który na pellecie w zasadzie każdego rodzaju osiąga wyniki dużo lepsze niż np. ja czy Vlad w kotłach z palnikami nie dedykowanymi do pelletu.

Dużo lepsze, ani trochę, albo niewiadomoile tylko są podane liczbowo.

Mogą być drobne nieścisłości, ale do tego się dojdzie (po rozpatrzeniu wszelkich uwag, może dla Ciebie mało istotnych, wg mnie jednak zgodnych z prawami fizyki).

Rozumiem, że nie w każdej głowie to wszystko się pomieścić może, ale w Twojej raczej nie powinno być problemów (dajesz rzeczowe i dobre rady w wielu innych postach).

 

Wyprzedzając jeszcze ew. pytanie:

Dlaczego w temacie najpierw napisałem kotłów a potem paliw? Nie wiem, może alfabet...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strasznie generalizujesz, trudno ci cokolwiek odpowiedzieć, bo nie wiadomo o jakich pomiarach i postach piszesz.

rozumiem, że może ci się nie podobać temat, czy nasze wypowiedzi w nim zawarte, ale żeby tak wszystko w czambu ...?

Very są faktycznie nie porównywalne w żaden sposób, bo i kotły i paliwa są różne. Nie mamy dostępu do instytutów i certyfikowanych laboratoriów, więc zadowalamy się taką namiastką badań, jak waga i legalizowany lub już nie ciepłomierz. Chyba mamy do tego prawo :)

Gdzie ty przeczytałeś, że ktoś osiąga ponad 80% grzejąc CWU? Ja paląc bez wygaszania mam 25-35%, wygaszając i paląc co drugi dzień 40-45%

Zdajemy sobie sprawę, ze spadku sprawności wraz ze spadkiem mocy poniżej nominalnej, żadne to odkrycie i nikt temu nie przeczy. Kol Sambor ma bufor i jego kocioł pracuje (dokładniej palnik peletowy) pracuje z mocą nominalną. Co w tym dziwnego że osiąga sprawności powyżej 80%?

Wtedy, gdy napisał, że paląc 96h ciepłomierz pokazał mu VER 15,3 MJ/kg wyraziłem swoje wątpliwości, bo choć by z racji długości testu, strata wypromieniowania była rzędu 15-18%, a gdzie jeszcze strata kominowa? Tu musiał być popełniony jakiś błąd. bo wynik wyszedł za wysoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W odpowiedzi na krytykę kolegi @Vlada

 

"Wtedy, gdy napisał, że paląc 96h ciepłomierz pokazał mu VER 15,3 MJ/kg wyraziłem swoje wątpliwości, bo choć by z racji długości testu, strata wypromieniowania była rzędu 15-18%, a gdzie jeszcze strata kominowa? Tu musiał być popełniony jakiś błąd. bo wynik wyszedł za wysoki."

 

odpowiadam , że błąd powstał w oszacowaniu ilości paliwa które zostało w tzw "martwej strefie" po poprzednim paleniu czyli wyniki podane w postach #69, i 90 były skażone niedokładnością pomiaru masy paliwa - nie mierzono paliwa pozostałego w podajniku -błędne założenie że zostaje tyle samo za każdym razem.

 

Dopiero ostatni pomiar przedstawiony w poście #95,- 14,787 MJ/kg mogę uznać za prawidłowy -był to pellet fi6 prod. "Libero" kupiony w Żyrardowie. po 680/t

 

Następny wynik - na pellecie Stemetu za 2-3 tygodnie.

 

Dodatkowo schemat podłączenia mojego kotła do bufora

 

Pozdr.

post-18578-0-53700200-1347302620_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie generalizuje, po prostu czytam to co piszecie. Nie przyjmuje stosowanych przez Was uproszczeń i skrutów myślowych bo do niczego konstruktywnego to nie prowadzi. Nie można mieszać pojęć, i bilansu cieplnego nazywać sprawnością, czy straty bilansować jako uzysk. Strata zawsze pozostaje stratą, pomimo tego że część tej straty może ogrzewać pomieszczenie gdzie zamontowano kocioł. To nie ma nic wspólnego z techniką. Wyraziłem swoją opinię na temat sensu montażu ciepłomierza do domowego kotła i zdania nie zmieniłem, a czytając wątek o "ver" jestem coraz bardziej przekonany że takie urzadzenie niczego porzytecznego nie przyniesie (wymieniliśmy z kol Vernalem na ten temat poglady i nie ma co już do tego wracać), szczególnie gdy jest to "ciepłomierz - zabawka" lub "złom bez legalizacji". Nie chcę się powtarzać (bo też juz o tym pisałem), ale mówienie o sprawności gdy nie posiadamy badań paliwa i ilości energii zmierzonej przez legalizowany ciepłomierz, legalizowanych wag, jest bez sensu. A gdy dołozymy do tego "skróty myślowe, uproszczenia to wychodzi jak wyszło". Mam nadzieję że nie odbieracie tego co napisałem jako atak na wasze osoby, ale naprawdę w technice nie powinno być miejsca na "przypuszczenia", i jeżeli nie jestem w 100% pewny wyniku który publikuję to lepiej tego nie robić.

 

PS Sambor koszt badań kaloryczności opału wynosi moze ze 3 stówki ( ja znam lepsze sposoby na wydanie 3 stówek ale jak ktoś chce ) i wtedy wiesz co palisz, każdy inny sposob nic konstruktywnego nie wnosi. Pellet o kaloryczności 18MJ/kg może się zdarzy (raczej nie za często ) ale czy napewno uzyskasz z niego 14,787 MJ energii już mam wątpliwości . Ale to też moje gdybanie bo fizycznych dowodów też nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @mak ciepłomierz jest legalizowany, nowy , kupiony w lipcu tego roku. Waga której używam ma dokładność 1g.

Pomiar jest w tych samych warunkach, nie zmieniam układu pomiarowego.

Wyniki zachowuję dla siebie ew niektóre pokazuje na forum, ale przepraszam jak są dla Ciebie nie ważne to więcej ich nie będzie.

Nie piszę o kaloryczności pelletu, lecz o tym co z niego uzyskałem- uważam że sprawność kotła i palnika podane przez wiodących europejskich producentów są bardziej wiarygodne niż te Zębce i Defo na poziomie 90%.

Z pomiarów ( na własny użytek) wynika wniosek że nie warto inwestować w najdroższe paliwa lecz poszukać na rynku tańszych np o 200zł/t co zwraca koszt ciepłomierza po 1 roku.

Natomiast śmieszy mnie jak palacze piszą o spaleniu 5 ton węgla o kaloryczności na poziomie 32MJ/kg aby ogrzać dom 200m2, mnie wystarcza 2,5t pelletu aby ogrzać 280m2 domu do 21C.

Rozumiem że węgiel jest paliwem naturalnym o niepowtarzalnych parametrach, lecz jakby taki spalający sprawdził paliwo i zastanowił się dlaczego Ver podawany jest poniżej 20MJ/kg.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki zachowuję dla siebie ew niektóre pokazuje na forum, ale przepraszam jak są dla Ciebie nie ważne to więcej ich nie będzie.

 

tak jak Andrzej powiedział "wyluzuj"

nie wszystko i nie wszystkim musi się podobać

róbmy swoje, a kol mak niech ocenia, byle konstruktywnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i

Kolego @mak ciepłomierz jest legalizowany, nowy , kupiony w lipcu tego roku. Waga której używam ma dokładność 1g.

Pomiar jest w tych samych warunkach, nie zmieniam układu pomiarowego.

Wyniki zachowuję dla siebie ew niektóre pokazuje na forum, ale przepraszam jak są dla Ciebie nie ważne to więcej ich nie będzie.

Nie piszę o kaloryczności pelletu, lecz o tym co z niego uzyskałem- uważam że sprawność kotła i palnika podane przez wiodących europejskich producentów są bardziej wiarygodne niż te Zębce i Defo na poziomie 90%.

Z pomiarów ( na własny użytek) wynika wniosek że nie warto inwestować w najdroższe paliwa lecz poszukać na rynku tańszych np o 200zł/t co zwraca koszt ciepłomierza po 1 roku.

Natomiast śmieszy mnie jak palacze piszą o spaleniu 5 ton węgla o kaloryczności na poziomie 32MJ/kg aby ogrzać dom 200m2, mnie wystarcza 2,5t pelletu aby ogrzać 280m2 domu do 21C.

Rozumiem że węgiel jest paliwem naturalnym o niepowtarzalnych parametrach, lecz jakby taki spalający sprawdził paliwo i zastanowił się dlaczego Ver podawany jest poniżej 20MJ/kg.

Pozdr.

Nie wiem jaki masz ciepłomierz i nie napisałem że twój jest do. d... Nie mogę i nie mam najmniejszego zamiaru negować wyników pomiarów, tak jak i nie neguję ilości paliwa które zużywasz bo i na podstawie czego miał bym to robić. Wiesz o tym doskonale że najważniejszym elementem jest zapotrzebowanie na ciepło a to zwiazane jest z budynkiem i jego izolacyjnością. Jednak z własnego doświadczenia (pracuję w ciepłownictwie) wiem że należy z rwezerwą podchodzić do tego co opowiadają producenci kotłów i sprawności sprzedawanych przez siebie urządzeń. To co można uzyskać na stanowisku pomiarowym w czasie badania jest niemozliwe do osiągnięcia w warunkach domowych. Przyznają to nawet jednostki które te certyfikaty wydają. W czasie badania sprawność wynosi 82, 83, czy 85 % to w warunkach domowej eksploatacji spada do ok 70% a czasem i poniżej 70%. Nie komentowałem waszych wyników, dopuki nie zaczęliście z nimi kombinować i uskuteczniać dziwnych przeliczeń. I nagle okazuje się że macie sprawności wyższe niż w warunkach laboratoryjnych a to niestety chciejstwo i nie ma nic wspólnego z rzeczywistą sprawnością. Liczcie "ver", dajcie sobie spokój ze sprawnością .

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki mam ciepłomierz przeczytaj kilka postów wstecz, błędów w swoich pomiarach nikomu nie udało się znaleźć - no chyba, że nie szukaliście (leniuszki :) )

Ja nie wyszedłem z podawaniem sprawności najwyżej próbuję bronić (nieśmiało) swoich wyników.

Jak już pisałem praca kotła jest na bufor, czyli pełen odbiór ciepła zapewniony.

Jak widzę tylko 2 osoby na na forum + ja interesują z jakimi efektami spala się paliwo w naszych kotłach, inni tylko sypią opał , czyszczą kocioł i wyrzucają popiół - ja nie będą się posypywał tym popiołem, z powodu kiepskich wyników innych kotłów lub innych paliw.

Może osoba która założyła ten temat niech go zamknie a ew następne wyniki na priv aby nie zaśmiecać forum.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kilku godzinnym opóźnieniem załączam pliki o moim ciepłomierzu

Może coś wymyślicie dodatkowego.

Ten VER z pelletu fi6 to 14,82MJ/kg - próbka 30,5kg, palenie praktycznie non stop 20h.

Ciepło wypuszczane przez otwarte okna

Pozdr.

 

Witaj!!!

 

Szukałem instrukcji montażu twojego ciepłomierza,ta instrukcja którą podałeś dotyczy ciepł. montowanego na powrocie. Co jest w instrukcji którą dostałeś ,chodzi o miejsce montowania.Poniżej katalogi i instrukcje ze strony producenta twojego ciepłomierza.

http://www.bmeters.com/Download.asp

pozdr. henryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy naprawdę sprawdzałeś te linki - to są wodomierze a nie ciepłomierze a po przejściu na stronę polskiego oddziału dostaje się te same instrukcje co podawałem.

Wymagane odległości od zgięć rury (min 5D) w wykonaniu podłączenia, ze względu na konstrukcję przepływomierza nie są wymagane. - to konstrukcja do pomiarów w mieszkaniach a tam czasem nie jest możliwe zachowanie takich odległości.

Kontaktowałem się działem tech Bmeters i uzyskałem- "wszystkie dane są w instrukcji, którą pan dostał przy zakupie", "instrukcja jest jedna dla zasilania i powrotu"

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

Wreszcie zrebka:

 

Palnik z podajnikiem w fazie różnych testów i mini-przeróbek.

Średnia moc pobierana 1,8-2,3 kW, czyli też przepalanie i podtrzymania.

Wyniki na próbach ok. 150-200 kg, zawsze suche jak pieprz.

 

Topola, dość gruba (3-5 cm) VER=9 MJ/kg

 

Brzoza, gruba i dużo paprochów VER=8 MJ/kg

 

Jak dla mnie zaskakująco słabo (dużo gorzej niż pellet i owies), może mała moc odbioru nieco to tłumaczy...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,8-2,3kW - ile to procent mocy nominalnej?

Zależy czego.

Palnik oceniam w tych ustawieniach na 6-7kW

A wymiennik... jeszcze trudniej.

Fabrycznie 25, z palnikiem pewnie poniżej 20 a nie czyszczony od chyba zeszłego sezonu to może z 15 :lol:

Nie czyszczę bo ma za dużą moc.

Ale to mogło wpłynąć też na wynik brzozy, bo palona była później i widzę, że temperatury spalin jakby nieco wyższe.

Poza tym brzoza za długo sezonowana w szczerym polu - 1 rok.

Wyglądała dobrze ale jednak po zrębkowaniu frakcja jest mocno rozstrzelona.

Dużo niestety drobnicy, która leci z palnika i płonie w powietrzu a niektóre kawałki spadają do popielnika.

 

Topola zaś była zrębkowana na mokro i nic tam nie fruwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z ostatniej dostawy Pieklorz kop. Bobrek to 18 MJ na kilogram. Moc chwilowa podczas pomiaru na ciepłomierzu ok. 7 kW. Jeszcze dopracowuję ustawienia palnika, zwykła retorta. Opał mam po 720 zł tona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniej dostawy Pieklorz kop. Bobrek to 18 MJ na kilogram. Moc chwilowa podczas pomiaru na ciepłomierzu ok. 7 kW. Jeszcze dopracowuję ustawienia palnika, zwykła retorta. Opał mam po 720 zł tona.

To jest ciekawy wynik do kolekcji VERów, bo taki standard...

Jaką podają kaloryczność tego paliwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fakturze jest 26 MJ/kg. Zeszłej zimy bywało 19 MJ/kg ale w tym roku opał nie układa się tak dobrze na palniku. Poprzedni prawie się nie spiekał i kocioł szedł na większej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniej dostawy Pieklorz kop. Bobrek to 18 MJ na kilogram. Moc chwilowa podczas pomiaru na ciepłomierzu ok. 7 kW. Jeszcze dopracowuję ustawienia palnika, zwykła retorta. Opał mam po 720 zł tona.

Mamy więc groszek Pieklorz/Bobrek na retorcie:

VER=18 MJ/kg

 

 

Z prostego wzoru obliczamy dla alfa cenę 1GJ energii:

Cena energii = cena 1T opału / VER

 

Cena energii = 720 / 18 = 40 zł [za 1GJ]

 

Wynik niczego sobie jak na kocioł automatyczny, jeden z niższych jakie widziałem ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.