Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie


akuukuoo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam piec ze Stąporkowa 18 kW z podajnikiem. Mam problem z ustawieniem spalania w piecu do jednego worka dziennie. Instalacja miedziana, grzejniki aluminium, około 100 litrów wody w instalacji (łącznie z piecem). Ustawienia pieca:

Nadmuch - 5

Podawania - 12

Przerwa - 80

Podtrzymanie - 15

Temperatura na piecu - 53-55 stopni

Brak zaworu trójdrożnego.

Mieszkanie ocieplone

Eko-groszek - 24000 kcal

Przy tych ustawieniach schodzi ponad półtora worka na dobę.

Czy ktoś mógłby mi pomóc z właściwym ustawieniem? Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile m2 powierzchni ogrzewasz i jaka temperatura w domu- jakie duże CWU i ile osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy tych ustawieniach jak wygląda popiół???

masz spieki czy są niedopalone kawałki węgla???

możliwe że zapotrzebowanie twojego budynku jest na takim poziomie że połtora worka musi połknąć

podałeś zbyt mało danych o obiekcie żeby ocenić czy jest dobrze czy za dużo no i ile w ten worek wchodzi???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja mam worki średnio po 33 kg eko - no ale sam workowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy palnik masz w tym kotle? Na początek ustaw podawanie na 5s a przerwę na 20s i do tego odpowiedni nadmuch przy którym dopala się groszek i jest na retorcie kopczyk. Podtrzymanie takie aby kopczyk się nie zapadał i było dużo żaru dla szybkiego startu palnika z dużym płomieniem po wyjściu z podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz instrukcji od palnika?

Jeśli 10s to minimum to ustaw do tego 40s przerwy. Liczy się stosunek podawanie /przerwa czyli w tym przypadku 1/4. Z doświadczenia wiem że im mniejsze porcje paliwa podajesz tym mniejsza szansa na spieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akuukuoo

jeśli carbon to pewnie zwyykła okrągła "fajka" albo pierwszy brucer prostokątny bez podpórek pod koroną palnika

napisz na jaką powierzcnię idzie te około 30kg węgla na dobę

skoro masz białoszary popiół z niewielką ilością spieków to znaczy że spalanie prawidłowe.

pozostaje pytanie jak długo piec pracuje a jak długo jest w fazie podtrzymania

można się pokusić o taką korektę parametrów aby zmniejszyć jego moc. będzie dłużej pracował i krocej podtrzymywał

ale najpierw dane dane dane i jeszcze raz dane

o kociołu juz wiem prawie wszystko ale nie wiem ile ma pracy do wykonania.

powierzchnia i rodzaj konstrukcji-dom nowy stary ocieplonydobrze srednio czy wcale

 

pisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wiem że ocieplone

pisałeś na poczatku

moc masz dosyć dużą ustawioną jaki bieg dmuchawy do tego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akuukuoo

jeśli carbon to pewnie zwyykła okrągła "fajka" albo pierwszy brucer prostokątny bez podpórek pod koroną palnika

napisz na jaką powierzcnię idzie te około 30kg węgla na dobę

skoro masz białoszary popiół z niewielką ilością spieków to znaczy że spalanie prawidłowe.

pozostaje pytanie jak długo piec pracuje a jak długo jest w fazie podtrzymania

można się pokusić o taką korektę parametrów aby zmniejszyć jego moc. będzie dłużej pracował i krocej podtrzymywał

ale najpierw dane dane dane i jeszcze raz dane

o kociołu juz wiem prawie wszystko ale nie wiem ile ma pracy do wykonania.

powierzchnia i rodzaj konstrukcji-dom nowy stary ocieplonydobrze srednio czy wcale

 

pisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli pracuje z zapasem mocy u mnie też mur 3 warstwowy ze szczeliną i na to 10cm styro i 10cm wełny na stropie powierzcnia 142m2 po podłogach mierzona. przy dużych mrozach idzie mi 30kg/dobę. ty masz zapas mocy

możesz korygować ustawienia aby dłużej pracował a krócej był w podtrzymaniu i coś urwiesz ze spalania.

zgarnij sobie popiół z palnika tak żeby został sam żar - będzie łatwiej obserwować zmiany a potem:

 

1- zapisz jakie masz teraz ustawienia (w razie gdyby się coś rozjechało)

2- spróbuj obniżyć nadmuch o jeden bieg i daj mu kilka godzin popracować

3- zajrzyj po tym czasie i zobacz jak się zmienił popiół. podejrzewam że pojawi się niedopalony węgiel

4 - jeśli faktycznie będzie niedopalony eko to wydłuż przerwę podawania o 5sek i pozostaw na kolejnych kilka godzin

5- jeśli mimo obniżenia nadmuchu będzie nadal ładny popiół to jeszcze jeden bieg w dół a potem powtarzamy wszystko z pkt 3 oraz 4

 

myślę że jadna korekta nadmuchu i ze 2 może 3 podawania pozwolą zmniejszyć moc, zachowując właściwe spalanie i zapas mocy potrzebny by osiągał temperaturę zadaną.

u mnie na ustawieniach 5/45/2bieg daje radę w około 20minut zagrzać cały układ więc nie ma obawy że będzie tragedia

walcz i pisz

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.