Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Co + Podłogówka - Prośba O Pomoc.


Szary

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Forumowiczów.

 

Chciałbym moją obecną instalację rozbudować o automatyczne sterownie temperaturą. Obecnie w domu nikt nie mieszka, a ogrzewnaie utrzymuje tylko w celu nie zamarznięcia inslacji.

 

Obecnie instalacja składa się z pieca Defro Duo 25 i sterownika ST-47, za nim jest zawór 4-drogowy, ale wcześniej jest odejście na CWU (pompa CWU, cyrkulacyjna i zbiornik 250 l). Za zaworem 4d jest rozejście na CO i mieszacz podłogowy(z pompą i zaworem 3d). Na parterze i w łazience grzeje tylko podłogówka, natomiast na górze w sypialniach i garderobie zainsalowane są grzejniki + termostaty.

Do regulacji temperatury w pomieszczeniach gdzie działa podłogówka chciałbym zastsować regulator pokojowy (SP-LUX), który zamierzam umieścić w salonie. Do sterownika ST-47 chciałbym podłączyć sterownik siłownika zaworu ST-61 i głowice z silłownikiem do zaworu 4D (Honywell).

 

Chiałbym upewnić się moje rozumowanie jest poprawne - mieszacz od podłogówki (zawór 3d) ustawię na pozycję pozwalającą na osiągnęcie na zasilaniu podłogówki maksymalnie 45 st.c.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed przegrzaniem podłogówki jest ustawienie maksymalniej temperatury przy której zostaje wyłączona pompa ogrzewania podłogowego. Nawet w przypadku awaryjengo przegrania pieca sterownik nie uruchamia tej pompy.

Natiomiast resztą sterowałby zawór 4d z głowicą siłowniczą, która będzie regulowana automatycznie przez regulator pokojowy.

Grzejnikami sterowałyby zawory termostatyczne.

 

Proszę wyraźcie swoją opinię czy takie rozwiązanie zadziała i będzie odpowiednio regulowało temp. Dodam jeszcze, iż powierzchnia grzewcza to około 200m kw. dom ocieplony 15cm styropianu.

 

W złączniku dodałem bardzo lakoniczny schemat mojej instlacji, ale myśle, że oddaje sens tego co chciałem przekazać.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Jarek.

post-39079-0-02386100-1329209915_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat sterowania nie chcę się wypowiadać Ale czy Jesteś pewny że twoja instalacja tak jest zbudowana? Pompa ładująca cwu na zasilaniu jest ok. Pompa CO powinna być na zasilaniu za zaworem 4D, a pompa podłogówki za zaworem 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wyraźcie swoją opinię czy takie rozwiązanie zadziała i będzie odpowiednio regulowało temp. Dodam jeszcze, iż powierzchnia grzewcza to około 200m kw. dom ocieplony 15cm styropianu.

Witam,

 

Przeczytałem instrukcje tych sterowników i powiem krótko.

One się zupełnie nie nadają do komfortowego sterowania temperaturą pomieszczeń mieszkalnych.

A instrukcja do SP to jakaś parodia.

No niestety, muszę to napisać choć bym nie chciał - ten zestaw sterowniczy nadaje się co najwyżej do ogrzewania pomieszczeń na betoniarki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie proponuję:

1. Na podłogówkę zakupić sterownik Tybox 810 - bezprzewodowy. Umieszczasz go w reprezentacyjnum miejscu na dole gdzie podłogówka. Drugą część podpinasz do pompy podłogówki. On wie kiedy załączać i wyłączać pompę. Tańsza wersja to Tybox 710 ale wtedy trzeba ciągnąć przewód oraz słychać przełączenia stycznika w sterowniku, a to może być częste.

Podłogówka ma być za zaworem mieszającym i tu powinien być 3D najlepiej termostatyczny.

 

2. Do grzejników kupić prosty sterownik pokojowy z małą histerezą i podpiąć go do ST-47. Nie wiem jak to będzie współpracowało, ale trzeba zrobić tak, żeby AG działał pogodowo a sterownik pokojowy ma obniżać temperaturę za zaworem 4D o zadaną wartość gdy już w pokojach nagrzane. Pompa c.o. ma chodzić cały czas. To trzeba uzgodnić z firmą Tech czy tak się da.

 

Wtedy oceniam, że cena tych obu sterowników zmieści się spokojnie w 400-600 zł.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zacznijmy od początku, podłogówka to system o dużej bezwładności cieplnej, aby mówić o temperaturze komfortowej należy sterownik wyposażyć w czujkę pogodową, inaczej będzie huśtawka temperaturowa. Kolega Vernel proponuje sterowanie pompą

  • podłogówki--po osiągnięciu temp. zadanej pompa się wyłącza ale podłoga grzeje dalej a temp, w pomieszczeniu rośnie,
  • czujnik wykrył spadek temp w pomieszcz.-- pompa się włącza ale potrzeba czasu zanim nagrzeje podłogę a potem pomieszczenie

różnica temperatury może wynieść 7oC --czy to komfort?

Jedynym sensownym i stosowanym rozwiązaniem jest taki dobór temperatury wody obiegowej, żeby przy pracy ciągłej utrzymać temperaturę komfortową pomieszczenia. Jednak w zależności od temp. zewnętrznej będzie trzeba korygować temperat. wody obiegowej, można robić to ręcznie lub poprzez czujkę pogodową zaworem 3d z siłownikiem. Czyli na zasadzie prób i błędów ustalamy że, aby w pomieszcz. była temp 21oc przy temp zewnętrznej 10oC potrzeba wody obiegowej o temperat. 28oC, przy temp zewnętrznej 0oC --- 32oC, przy temp zewnętrznej -5oC --- 38oC, itd te dane wprowadzamy do sterownika który odpowiednio steruje zaworem 3d a kontroluje nastawy czujką temper. na obiegu podłogówki, oczywiście może także obniżyć temp na okres nocy, lub nie obecności mieszkańców. Opisałem system sterowania tylko układu podłogówki a pozostaje jeszcze 4d,bojler, grzejniki, pompy i oczywiście samego kotła.

Zazwyczaj używa się sterowników PLC ale należy doliczyć do ceny sterownika cenę programu sterującego, można też zastosować sterownik dedykowany np firmy elster koszt około 1000zł link do DTR

http://www.elster.w...._instrukcja.pdf

http://www.elster.w....ie-produktow,28

Podsumowując raczej zapomnij o sterowniku temp w pomieszczeniach gdzie masz podłogówkę, sam układ też posiada błędy ale należy go skorygowań w zależności od sterownika. Proponuje zaprosić specjalistę od niech zaproponuje coś rozsądnego. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zacznijmy od początku, podłogówka to system o dużej bezwładności cieplnej, aby mówić o temperaturze komfortowej należy sterownik wyposażyć w czujkę pogodową, inaczej będzie huśtawka temperaturowa. Kolega Vernel proponuje sterowanie pompą

  • podłogówki--po osiągnięciu temp. zadanej pompa się wyłącza ale podłoga grzeje dalej a temp, w pomieszczeniu rośnie,
  • czujnik wykrył spadek temp w pomieszcz.-- pompa się włącza ale potrzeba czasu zanim nagrzeje podłogę a potem pomieszczenie

różnica temperatury może wynieść 7oC --czy to komfort?

Jedynym sensownym i stosowanym rozwiązaniem jest taki dobór temperatury wody obiegowej, żeby przy pracy ciągłej utrzymać temperaturę komfortową pomieszczenia. Jednak w zależności od temp. zewnętrznej będzie trzeba korygować temperat. wody obiegowej, można robić to ręcznie lub poprzez czujkę pogodową zaworem 3d z siłownikiem. Czyli na zasadzie prób i błędów ustalamy że, aby w pomieszcz. była temp 21oc przy temp zewnętrznej 10oC potrzeba wody obiegowej o temperat. 28oC, przy temp zewnętrznej 0oC --- 32oC, przy temp zewnętrznej -5oC --- 38oC, itd te dane wprowadzamy do sterownika który odpowiednio steruje zaworem 3d a kontroluje nastawy czujką temper. na obiegu podłogówki, oczywiście może także obniżyć temp na okres nocy, lub nie obecności mieszkańców. Opisałem system sterowania tylko układu podłogówki a pozostaje jeszcze 4d,bojler, grzejniki, pompy i oczywiście samego kotła.

Zazwyczaj używa się sterowników PLC ale należy doliczyć do ceny sterownika cenę programu sterującego, można też zastosować sterownik dedykowany np firmy elster koszt około 1000zł link do DTR

http://www.elster.w...._instrukcja.pdf

http://www.elster.w....ie-produktow,28

Podsumowując raczej zapomnij o sterowniku temp w pomieszczeniach gdzie masz podłogówkę, sam układ też posiada błędy ale należy go skorygowań w zależności od sterownika. Proponuje zaprosić specjalistę od niech zaproponuje coś rozsądnego. Pozdrawiam

Witam,

Dobra fajna opinia, tylko niestety słaba.

mistalowa krótko to podsumował ale trafnie.

Brak wiedzy na temat tego jak działa Tybox (i jemu podobne) jest trochę usprawiedliwiony.

Producent nie podaje tego i trzeba się trochę nagimnastykowac, żeby chociaż część od nich wydrzeć.

Może jak ktoś zna francuski, to w miarę dokładny algorytm znajdzie gdzieś na francuskich stronach (nie wiem czy nasz Adaś akurat tym językiem włada ;))

Dość powiedzieć, że nie działa to tak, jak sobie kolega das160 wyobraża (te czasy już sie dawno na świecie skończyły).

Proponuję zgłębić temat i wtedy wyrazić opinię.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

 

Rozważmy sytuację, że zamontuję na zaworze mieszającym podłogówki siłownik i sterownie będzie odbywało się przez moduł ST-61, który jest podłączony do AG, według temperatury pomieszczenia(z regulatora pokojowego). Z tego co wiem to ST-61 uwzględnia temperaturę na zewnątrz, tylko nie wiem jak to się przekłada na sterowanie zaworem.

Natomiast zawór 4D ustawiam na stałą pozycję tak aby zabezpieczyć powrót do kotła, a grzejniki sterowne są poprzez głowice na nich zamontowane.

 

Sterownie PLC to chyba tylko jak będzie niezbędne, nie chce tutaj się ładować w jakieś ogromne koszty.

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.