Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Własnego Pomysłu


RedEd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od wczoraj stoi w kotłowni "cudo" własnego pomysłu, dolniak 1,4m wymiennika i komora zasypowa ok 34litry, na dmuchawie wyłożony szamotem dopalającym i z otworami powietrza wtórnego i ruchomym rusztem.

Piec do spalania węgla choć i drewno pewnie nie będzie mu przeszkadzało.

Dom bliźniak 105m podpiwniczony z garażem instalacja miedz i panele i jeden żeliwiak, podłogówka w salonie ok28m.

Wcześniejszy "owoc" czyjejś radosne twórczości spalał ok 28l węgla na 24h, zobaczymy jak ten się zachowa.

 

pozdrawiam RedEd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotek na razie nie będzie (kwestie techniczne)

piec mojego pomysłu ale nie wykonania, szczegóły może później

wymiary kotła 126cm wysoki 43cm szeroki i 68cm długi wymiary z 5cm ociepleniem oprócz góry tu są drzwi zasypowe i do czyszczenia komora zasypowa 100cm wysokości

 

poprzednika mogę sprzedać powierzchnia pieca ok 2,2m z tego tytułu został zastąpiony przez "cudo" (musiałem go wędzić lub podłączyć sąsiadów)

 

pozdrawiam RedED

 

dotyczy posta nr 1 spalanie 28l przy temp oscylującej wokół -5 i bliźniak to raczej sześciorak (przewrócony blok z ogródkiem

)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-35989-0-00538800-1329081361_thumb.jpgpost-35989-0-20938500-1329081699_thumb.jpgpost-35989-0-85329200-1329082117_thumb.jpgpost-35989-0-76342900-1329082786_thumb.jpgpost-35989-0-71936600-1329083013_thumb.jpgpost-35989-0-96591400-1329083227_thumb.jpgpost-35989-0-02310100-1329083309_thumb.jpg

uważnie patrzymy

POZDRO reded

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatury na zdjęciach to zielony -10c wyjście z pieca czerwony to powrót

w razie pytań uwag czy chęci posiadania takiego rodzaju konstrukcji proszę pisać

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiu, fiu- całkiem ciekawy. Szkoda że dmuchawiec :D Tak mi się wydaje .Najciekawszego chyba nie pokazałeś ? Ruszt jakby wachliwy (znaczy ruchomy),pewnie z regulacją wysokości prześwitu do dołu pierwszej przegrody, klapa krótkiego obiegu, czy tylko wieko do czyszczenia ostatniego ciągu spalin ? Szacun... Napisz jak się spisuje. Aaaa i karoseria jak w Audi ( pełny ocynk) ;) , to lubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim podłączyłem sterownik poszedł naturalnie bez problemu ja jednak wolę dmuch bo latem grzeje wodę użytkową

 

pozdrawiam RedED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny piec ale mam pytanko do kol. reded odnosnie palnika u mie jest szer.24na wys.14.docelowo bede palił weglem orzechem. ciekawy jestem jak oblicza sie jego wielkosc czy ma byc wąski a szeroki, czy kwadrat a moze koło jaki stosunek do wielkosci ruszta a moze zalezny od ciągu w kominie. u mie ruszt po zmiejszeniu cegło szamot jest 24na 28. komin ok.7m 24na14 dobry ciąg. na forum widziałem palnik 2na 12 kol. ramzeus czy to nie za mało. projekt. taki piec na pewno nie robiłes tego na oko pozdrawiam

post-36363-0-32078600-1329157764_thumb.jpg

post-36363-0-81936100-1329157787_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie jest przypadkiem kocioł wykonany przez Przemysława ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janklos wszystko wyjdzie w "praniu" właśnie zmieniłem szczelinę w palniku ok3cm ale to chyba za dużo

 

amber to jest kocioł zrobiony przez kol Przemysława ja nie miałem czasu a on doskonale mnie rozumiał

bawi mnie dochodzenie do spalania perfekcyjnego więc ciągle go zmieniam ale poprzednik miał za dużą powierzchnie i dopiero przy -10 pozwalał palić a nie tlić

 

pozdrawiam wszystkich ciepło z kotłowni RedED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sony ruszt jest wahliwy ale regulacja szczeliny jest "ręczna" czego właśnie dokonałem (wi-fi i laptop w kotłowni)

relacja na bieżąco

temperatury na piecu 60 zasilanie 53.4 powrót spaliny ok100 (zdezelowany termometr wskazówkowy walianta)

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się starzeję, ledwie załapałem o co chodzi z tym zmienianiem szczeliny i (wi-fi i laptop w kotłowni) już myślałem jakie cuda tam zamontowaliście :D Jak sprawdzi się w praniu zobaczysz dopiero jak popalisz w róznych warunkach pogodowych i róznym węglem ale desing już teraz kocioł ma świetny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dojdę do jakiś bardziej stałych ustawień to będą foty płomienia dziś po zmianie szczeliny było

post-35989-0-52949600-1329161284_thumb.jpg

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i ok 300c na czopuchu skala termometru jest do 200c a wychylił się bardziej teraz po 2h od rozpalenia jest 60 na piecu 53.2 powrót i ok105 spaliny no oby tak dalej a i brak dymu przy spalaniu mam nadzieje że nie będzie się węgiel zawieszał bo jest trochę za gruby

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu i wykonania ,super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reded

Kolego reded, czy szczelinę w palniku regulujesz zmianą wysokości rusztu, czy tą płytką szamonową którą widać w pierwszej przegrodzie?

No i oczywiście gratuluje pomysłu, bardzo fajnie rozwiązany drugi i trzeci ciąg tak jak w kotle litewskim, bardzo mi się to podoba. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomcar szczelina jest regulowana wysokością cegły szamotowej na razie, później jest przewidziany ruszt uchylny i regulacja jego wysokości razem z elementem szamotowym palnika, co wyjdzie zobaczymy teraz trzeba wyczuć jak całość pracuje

 

pozdrawiam RedED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greetings

 

I apologize because letters in English

can give a cross section of the boiler

 

thanx

 

nie do końca tak wyszło ale przekrój jest mniej więcej taki:post-35989-0-57766400-1329245598_thumb.png

 

pozdrawiam i życzę radosnej twórczości rzemieślnikom może kotły będą spalały opał równie dobrze jak mój pomysł wykonany przez kol. Przemysława2ar, ciepła użytkownikom, RedED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

same oh i ah a co z krytyką ?

spece od dolnego spalania nie czytają forum?

pozdro RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krytyka oczywiście aby doskonalić "pomysł"

 

RedED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thanks for the picture , now understanding what way you performed exchanger

If I see correctly the boiler get primary air from the rear, through a fan or natural draft

tak i jeszcze powietrze dopalające z boku otworami i z pod rusztu za szczeliną z cegieł szamotowych

pozdrawiam RedED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i czytają ale co mają powiedzieć skoro tak chwalisz :P . To może ja się wypowiem :) wad jest kilka(może to i nie wady ale uciążliwości) i mówiłem Ci o nich :

1. zbyt mały przekrój komory zasypowej eliminuje wykorzystanie innego paliwa jak orzech 30-60mm o drewnie nie wspominając.

2. dla niskich użytkowników powinien być w zestawie podest ;) bo obsługa kotła na wys.1,27m to nie łatwe zajęcie

3. dmuchawa przy twoim ciągu w kominie to barbarzyństwo.

4. klapa wyczystki mogłaby być mniejsza bo niepotrzebnie odbiera pow. wymiany

 

Oczywiście dla niewtajemniczonych informuje ze byłem przy montażu i widziałem co potrafi na naturalnym ciągu (rozbujał się do 110* w 20' -trwały prace montażowe dmuchawca ;) )

Co mnie bardzo zaskoczyło (pozytywnie rzecz jasna) to fakt że jest bardzo stabilny temperaturowo i to ze pomimo załączonej dmuchawy nic nie dmucha na kotłownie pomimo otwarcia klapy zasypowej czy wyczystki a wytworzone podciśnienie wręcz zasysa wszystko w kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.