Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co I Cwu


tomeck

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,jestem tu nowy.Buduję domek parterowy systemem gospodarczym i przyszedł czas na kotłownię.Do ogrzania 120m/2 ,grzejniki aluminiowe, dwie drabinki łazienkowe, dwie pętle podłogówki 6m/2 i 8m/2 na zaworach RTL, bojler dwuplaszczowy 120l.System rozdzielaczowy wymuszony.

Piec to ZĘBIEC KWKD 15kW. Po przeczytaniu naprawdę wielu postów na tym forum, postanowiłem narysować schemat mojej kotłowni i poddać go ocenie i weryfikacji przez szanowne grono forumowiczów, za co z góry wielkie dzięki.post-38985-0-67539000-1328904955_thumb.jpg

Edytowane przez tomeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Schemat ogólnie jest dobry,ale ja propnuję małe zmianki.

1.Rukę niebieską (powrót kotła-nac.wzb.) bym skasował.Rurkę czerwoną do naczynia pdłączyłbym u dołu naczynia.

2.Na zasilaniu bojlera zrobiłbym obejście pompy z zaworem różnicowym.Na schemacie jest wyrażna różnica wysokości (bojler -kocioł).Powinna działać grawitacja.Chyba,że tylko na rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie podłączenie nacz. wzb.podyktowane bylo tym ,{zaczerpnięte z forum},że niewielki wzrost ciśnienia w ukłazdie nie spowodóje przelewu do kanalizy, a powroci do kotła

czy na obejście pompy cwu dać zwór różnicowy kulowy ,klapowy ,czy zwrotny bez sprężynki ?

wysokość kotłowni 2,70 rozkład będzie jak na rysunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Schemat jak najbardziej poprawny, nie usuwaj rury wznośnej od naczynia do powrotu kotła. Obieg kotłowy wykonaj o średnicy minimum takiej jakie kocioł ma przyłącza włącznie z zaworem 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie podłączenie nacz. wzb.podyktowane bylo tym ,{zaczerpnięte z forum},że niewielki wzrost ciśnienia w ukłazdie nie spowodóje przelewu do kanalizy, a powroci do kotła

 

Układ musi wyrzucić nadmiar cieczy ,która to pod wpływem ciepła zwiększa swoja objętość i nawet rurka na powrocie tego nie przyjmie ,z kolei podczas gotowania ma uchodzić ciśnienie a nie ciecz . To tak jakby podczas gotowania zupy, wszystko musiałoby sie przelać do drugiego garnka

 

Gdy stana pompy w takim układzie pozostanie tylko ruch kocioł-wzbiorcze-kocioł ,a to oznacza powrót do kotła cieczy o wysokiej temperaturze i dalsze gotowanie ...

Edytowane przez baqo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Chcę zrobić podobną instalacje stąd moje pytanie. Po co ten zawór klapowy czy teraz temp CWU nie będzie miała takiej samej temperatury jak temp. kotła? O jaki zawór klapowy dokładnie chodzi?

 

Pozdr.

Witam. Zawór zwrotny klapowy zasugerował Franek19 post #3, a chodzi o mozliwość zasilania zbiornika cwu grawitacyjnie, czyli w razie awarii pompy, lub braku prądu,tak mi się wydaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Z wypowiedzi Digitraxa w poście #8 wynika że obieg kotłowy i zawór 4d 6/4"wystarczy .Ja tak zrozumiałem.

Ja sadze że On zrozumiał że twój piec ma wyjście i powrót 6/4 , natomiast Twój (kwkd15) ma 2'' czyli 8/4 lub 50mm. Ja kupiłem niedawno taki sam i myślę o wymianie na wiosnę i oczywiście czytam posty jak to robią inni bo fachowców to ja już różnych widziałem

Edytowane przez rcgeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asilana

Witam. Zawór zwrotny klapowy zasugerował Franek19 post #3, a chodzi o mozliwość zasilania zbiornika cwu grawitacyjnie, czyli w razie awari pompy,

lub braku prądu,tak mi się wydaje .

Co do obwodu cwu to ja bym zasugerował dodatkowo jakiś czujnik temperatury ,która wlącza pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Obieg kotłowy by nie był dławiony należy wykonać w takiej średnicy w jakiej są przyłącza kotła, więc jeżeli kocioł ma 6/4 to zawór nie może być mniejszy. Analogicznie postępujemy z kotłem o przyłączu 2" - zawór także 2". Inni ryzykują i robią mniejsze a potem piszą i płaczą, że powrót kotła mają niedogrzany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy nie będzie przeciągał zawór klapowy jak wyłączy pompaCWU ,bo już woda gorąca :D , może lepiej zawór kulowy 5/4" i w razie braku prądu go otworzyć , bo i tak do kotłowni trzeba zejść do takiego kociołka ,a lepiej sterować CWU. 4D 6/4" proponuje

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg kotłowy by nie był dławiony należy wykonać w takiej średnicy w jakiej są przyłącza kotła, więc jeżeli kocioł ma 6/4 to zawór nie może być mniejszy. Analogicznie postępujemy z kotłem o przyłączu 2" - zawór także 2". Inni ryzykują i robią mniejsze a potem piszą i płaczą, że powrót kotła mają niedogrzany ...

Dziękuję za wyjaśnienie .Czy na podstawie tego schematu mogę już budować swoją kotłownie?.

post-38985-0-97057400-1329596208_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy nie będzie przeciągał zawór klapowy jak wyłączy pompaCWU ,bo już woda gorąca :D , może lepiej zawór kulowy 5/4" i w razie braku prądu go otworzyć , bo i tak do kotłowni trzeba zejść do takiego kociołka ,a lepiej sterować CWU. 4D 6/4" proponuje

pisząc ,{będzie przeciogał zawór klapowy} masz na myśli wzrost temperatury cwu powyżej zadanej?jeśli nawet czy to problem ? i co z tą

średnicą 4D bo zaczynam głupieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc ,{będzie przeciogał zawór klapowy} masz na myśli wzrost temperatury cwu powyżej zadanej?

będzie przeciogał- wzrośnie temp. CWU

 

jeśli nawet czy to problem ?

zależy czego oczekujesz i do ilu przeciagnie

 

 

i co z tą średnicą 4D bo zaczynam głupieć.

6/4"-według mnie wystarczy , bo 2" to już różnica w cenie około 140zł ,a 2" to może być problem do dokładnego sterowania na C.O

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam pompy daj na powroty zawory różnicowe nie zakładaj w razie czego tyle co potrzeba przejdzie woda przez pompę rurę wznoś nom daj od pieca druga powrotna niech zostanie to zrobisz naczynie grzane zawory różnicowe chcąc zakładać to trzeba dobrze przemyśleć czy warto bo to może być następny niepotrzebny gadżet przemyśl to dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.