Skocz do zawartości
IGNOROWANY

mam problem


Ambroży

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem

mam ogrzewanie gazowe. a kiedyś było trdycyjne na drewno i na węgiel.

na strychu był kiedyś zbiorniczek wyrównawczy ale został wycięty i został zaożony w tym miejscu

odpowietrznik. Chciał bym palić w piecu węglowym. ale gdy rozpalam to rośnie ciśnienie i warjuje mi picyk gazowy

i nie wiem co teraz mam robić. Słszałem żeby założyć zbiornik z membraną i go założyc tylko nie wiem gdzie

czy gdzieś przy piecu czy tam gdzie było to naczynko wyrównawcze

 

prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę po partyzancku ta instalacja zrobiona. ;) Rozumiem,że jak chcesz palić w kotle węglowym,to zakręcasz zawory do kotła gazowego.Wtedy nie masz w instalacji żadnych zabezpieczeń.Normalnie bomba!

Jeśli ten kocioł gazowy jest w miarę nowy,to w nim masz wbudowany zawór bezpieczeństwa nastawiony na 3bary,i naczynie przeponowe,zapewne z ciśnieniem ok. 1,5bra.

Kiedy więc palisz węglem nie odcinaj przynajmniej kotła gazowego zaworami,wtedy przynajmniej jego zabezpieczenia będą aktywne i jakoś ochronią ten nie prawidłowy układ.

Utrzymuj w instalacji ciśnienie nie większe jak 1,2bar.

Kiedy ogrzewasz dom gazem możesz zamknąć te zawory,bo nie ma sensu przepuszczać ogrzanej wody przez kocioł węglowy.Jednak grzejąc węglem pamiętaj aby te zawory koniecznie zostawiać otwarte.

A w przyszłości,żeby uniknąć rozsadzenia kotła zainstaluj gdzieś na powrocie naczynie przeponowe,manometr i zawór bezpieczeństwa na 2bary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję mam w garażu maczynie przeponowe 40l. i mam poważny zamiar je zamontować z tym tylko żą nie batdzo wiem gdzie tak jaj pisałem. Do tej pory myślałem że mam zamontować je tam gdzie było w przeszłości naczynko wyrównawcze ale teraz to ja już sam nie wiem a jeżeli na powrocie to znaczy że przy piecu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe montuje się na powrocie,lepiej przed,niż za pompą (biorąc pod uwagę kierunek przepływu wody).Manometr,naczynie przeponowe,zaw. bezp. i jeszcze odpowietrznik automatyczny,to zestaw obowiązkowy w tym układzie.

Zagotowanie się układu zamkniętego,bez powyższych zabezpieczeń jest bardzo niebezpieczne.Grozi wybuchem kotła!Kiedy one jednak są,to znacznie ogranicza zagrożenie,w zasadzie je eliminując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ukad nie mam wpiętej pompy ponieważ na grawitacji dobrze mi grzeje czli naczynie przeponowe z całym zestawem tzn. nanomert, zawór bezpieczeństwa i odpowietrznik. zamontować na rurze która wchodzi do pieca (powrocie) i czy jest konieczna w takim układzie pompka? a na górze tam gdzie było naczynko wyrównawcze zostawić ten odpowietrznik jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ładnie chodzi na grawitacji,to nie ma sensu dawać tam pompy.Na rurę powrotną trzeba dać trójnik z odejściem 1/2'' i na tym odejściu podłączyć naczynie i całą resztę.Gdyby był problem z zamontowaniem tam tego trójnika,to polecam złączki GEBO.Dobiera się złączkę trójnikową odpowiedniej średnicy,zaciska ją na rurze,a przez otwór 1/2'' wierci się w rurze dziurę i odejście gotowe.

Odpowietrznik na górze powinien zostać,ale zabezpieczony przed mrozem.

Acha,i jeszcze jedno.zagotowanie się układu ciśnieniowego jest o wiele trudniejsze niż otwartego,a to z tego względu,że czym wyższe ciśnienie,tym wyższa temp. wrzenia.Tak więc kiedy taki kocioł się ''gotuje'',nie słychać nawet szumu wody.Jest to o tyle niebezpieczne,że nic nie słychać w instalacji a ciśnienie wzrasta.Dlatego trzeba pilnować temperatury dość dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ położenie rury powrotnej nie ma żadnego znaczenia.Wstaw ten trójnik gdziekolwiek ci pasuje i jest wygodne dojście.Rura do naczynia i tej reszty może iść w górę,w dół,w bok, i jak tam lepiej.Może mieć 20cm,a może i 1,5metra.

Jakkolwiek koledzy mogą ostro protestować,to zalecał bym założenie zaworka kulowego na tej rurce do naczynia,po to,by w razie czego można było wymienić którykolwiek element w razie jego uszkodzenia bez spuszczania wody z układu.Z tego zaworka koniecznie jednak zdejmij dźwignię zostawiając go w pozycji otwartej,po to,by nikt nie powołany nie zamknął go przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.