Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Doborem Pompki C.o


Domas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

U moich znajomych popsuła się pompka C.O chcą zakupić nową i teraz rodzi się pytanie jaką. Poprzedni instalator bez powołania założyl im 25-60 na 3 pokojowy dom piętrowy gdzie mają 5 grzejników ostatni grzejnik jest na wysokości około 5 m. Pytanie pierwsza czy może być pompka 25-40 czy da sobie radę przedtem była większa i pracowała na 3 biegu co dla mnie jest bez sensu bo u mnie w domu mam taka pompkę i zasila ona o 3 razy więcej grzejników w domku piętrowym. Drugie pytanie to co polecacie z tanich pompek?Czy w ogóle opłaca się kupowac tanią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa 25 - 60 ma sens, tylko bieg niższy, skoro wysokość pionu to 5 m. Czy warto oszczędzać? Trudno jednoznacznie powiedzieć, osobiście mam pompę Grundfos UPS 25-40 na obwodzie c.o. i LFP Leszno 25Por40C na c.w.u. Pierwsza działa od 9 lat, druga nieco krócej i rzadziej używana. nalezy jednak zamontować zawór różnicowy, by w razie awarii pompy obieg "poszedł" grawitacyjnie.

Edytowane przez mlodzieniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa 25 - 60 ma sens, tylko bieg niższy, skoro wysokość pionu to 5 m. Czy warto oszczędzać?

 

:) :)

 

Kwestia czy będzie to pompa z autoregulacja przepływu czy też zwykła nieprogramowalna.

 

Do wyliczenia szczegułowego nalezy okreslić kubaturę budynku oraz zapotrzebowanie na ciepło....

 

W skrucie

Pompy a autoregulacja przepływu

25/40 max wydajnośc a autoregulacja 1.3m3

25/60 max wydajność a autoregulacja 2.7m3 h

Pompy 3 biegowe

25/40 1-1.9 m3 2-2.7m3 3 -3m3

25/60 1 -2.3m3 2-2.8m3 3-3.5m3

 

Przy prawidłowo wykonanej instalacji w domu jednorodzinnym do 200m2 pompa 25/40 wystarczy natomiast przy autoregulacji 25/40 do około 150m2

 

 

 

 

Trudno jednoznacznie powiedzieć, osobiście mam pompę Grundfos UPS 25-40 na obwodzie c.o. i LFP Leszno 25Por40C na c.w.u. Pierwsza działa od 9 lat, druga nieco krócej i rzadziej używana. nalezy jednak zamontować zawór różnicowy, by w razie awarii pompy obieg "poszedł" grawitacyjnie.

 

Co do marek pomp z kolegą zgodzę się....

Sytuacja w przypadku LFP i grundfos jest następująca

LFP produkuje dla siebie i LFP korpusy zaś grundfos dla obu elektronikę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.