Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prawidłowe Palenie W Piecu Stałopalnym - Temperatury Na Co ?


dream4you

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wstawiam nowy temat - bo być może było to już wałkowane ale warto by to zebrać w jednym temacie. Zależy mi na waszych opiniach i wymianie doświadczeń.

 

Otóż prawidłowe użytkowanie pieca na paliwo stałe - pieca stałopalnego ( czyli takiego który ma działać 24/h ) jest inne niż użytkowanie instalacji z piecem gazowym - który także mam i próbowałem nawyki z Gazu przenieść na "węgiel" i chyba błądziłem - stąd pomysł na ten temat.

 

Napiszcie jak macie poustawiane wasze systemy, jakie temperatury ustawione w domu na dzień i na noc, czy macie regulatory pokojowe ( takie sterowniki jak do gazowego pieca ).

 

do Wczoraj miałem chyba źle poustawiany system - na kaloryfery próbowałem jak przy gazówce pchać max temp. 50-60 stopni - co niestety nie udawało mi się bo piec się strasznie wychładzał i woda wracająca do pieca spadała poniżej 40 stopni - kombinowałem na oślep i coś tam z tego wyszło ale jak przyszło -15 to nie mogłem nagrzać domu ; obecnie próbuję zasięgać różnych opinii i zmienić swoje i poglądy ;-) i ustawienia

 

 

U mnie obecnie jest tak :

 

- piec chodzi na 70-80 stopni woda - na małym obiegu do wymiennika płytowego ( pompa obiegowa na 3 )

 

- z wymiennika płytowego idzie woda przez zawór trój-drogowy ( trójdrożny ) z pompom która pracuje na 2 biegu

 

na kaloryfery trafia obecnie 42-44 stopnie ( na zaworze trój-drogowym jest ustawione jakieś 40% poboru ciepłej wody )

 

Mam w domu sterownik pokojowy ( termostat ) załączający pompę ( na dużym obiegu ), na nim ustawiłem temperaturę 21,5 stopni na dzień i 19,5 na noc

 

zauważyłem że w domu stabilnie utrzymywała się wczoraj temperatura 21 stopni - nie rosła i nie malała, dla mnie to dziwne doznanie bo przyzwyczajony jestem do tego że jak się włącza ogrzewanie to grzejniki mają być ciepłe / gorące - a teraz są letnie ale cały czas 24/h

 

Piec się włącza i wyłącza - kręci się prawidłowo ;-) a kaloryfery ciągle mają stabilne zasilanie 42-44 stopnie i jak narazie jest OK

 

PS. dziś rano moja żona powiedziała że wstała ugotowana ;-)

 

SORY za tak długi teks ale kto jest w temacie wie że można o tym godzinami......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam na piecu ok 62 C i tutaj temperatura waha się w zależności od temperatury zewnętrznej natomiast do domu wpuszczane jest 46-47 C i staram się aby przy mrozach poniżej -10 C pompka pracowała non stop i tutaj zauważyłem że jak pompka pracuje to pomimo niskiej temperatury na grzejnikach jest większy komfort niż jak pompa pracowała cyklicznie . Obydwie pompy CO pracują na pierwszy biegu , w domu 22-21 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana na kotle 60 stopni, rzeczywista nieco wyższa jest o kilka stopni, zadana cwu 42 stopnie, pompy coi cwu pracują na 1. biegu, z tym, że co teraz 24 godz. na dobę a pompa cwu tylko chwilowo gdy spadnie temperatura w zasobniku. Zawór trzydrogowy otwarty na ok. 4,5 w skali do 10, na grzejniki podawane 55 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie

 

U mnie pompa teraz działa na 2 - jak dam na 1 to mam wyższą temperaturę na grzejniku ale ciepły jest tylko w górnej jego części od środka w dół wyraźnie chłodny,

instalator sugerował żeby dać na 3 ale w tedy mi strasznie szumi.

 

A czy macie sterowniki pokojowe ? - które chyba w tym wypadku i tak są niepotrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalator mial racje pompa na 3 bieg ! temperatura rosnie do tego ustawilem na trojdroznym na 5 ( polowa skali ) i mam 48 stopni i rosnie a piec nadal prawidlowo dziala

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.