Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła - proszę o opinie schematu


oklahoma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

 

Ponieważ wymieniam zabytkowy kocił na kociołek z podajnikiem STALMARK po przeczytaniu kilkunastu a może kilkudziesięciu wątków, artykułów w necie w zasadzie wiem co powinno być i jak lecz mój problem na tym, że istniejąca instalacja jest spawana i "kończy" się poniżej wyjścia z pieca.

 

Na w zasadzie wszystkich schematach które widziałem zawór 4D jest w najwyższym punkcie małego obiegu, a najniższym dużego. W moim przypadku jest to trudne do zrealizowania więc może pompa obiegowa może działać pionowo w dół (jak na schemacie) lub poziomo a potem zrobię syfon.

 

Druga wątpliwość czy w tym układzie pompa potrzebuje równolegle zawór różnicowy.

 

Ew. co jeszcze powinno być (odpowietrznik, filtr siatkowy, zaworki kulowe itp).

 

Pozdrawiam, Artur

post-3055-1222544017_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Też przerabiam aktualnie kotłownię i mam u siebie kilka wątpliwości. Jednak co do Twoich pytań to uważam, że umiejscowienie poszczególnych elementów układu w przypadku instalowania pompy to prawie dowolność. Gorzej się sprawa ma gdy nie ma prądu i chciało by się uzyskać obieg grawitacyjny. I wtedy przydał by się również zawór różnicowy. A no i co do pompy, to w większości z którymi się spotkałem jest wymóg, żeby jej wirnik znajdował sie w pozycji poziomej ( 4 pozycje na 6 możliwych pomijając ukośne). Jeśli chodzi o pozostałe elementy, to wypadało by zainstalować przed pompą filterek, no i odpowietrzniki w miejscach gdzie można by się spodziewać odcinków zapowietrzonych. Większość zaworów kulowych montuje się dla własnej wygody, aby np.: wymienić bądź naprawić jakąś część instalacji bez spuszczania wody, czy chociażby wyczyścić filterek. Oczywiście jest to tylko kilka dość ogólnikowych stwierdzeń, bo do bardziej konkretnej wypowiedzi potrzebne są pewne dane i parametry tj. chociażby: moc pieca, rodzaj i wielkość instalacji, średnice rur, itd. PZDR. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję za odpowiedz.

 

Po przeczytaniu nowych wątków: czy tak jest prawidłowo? oraz Gdzie naczynie przeponowe ?? mam wątpliwości co do lokalizacji otwartego naczynia, tzn. już wiem że tak jest nieprawidłowo ale przy mojej obecnej konstrukcji domu (kocioł w piwnicy i jeden lub dwa stropy do przejścia) jest to nie do przejścia co najmniej przed tym sezonem grzewczym.

Moje pytanie czy dla poprawy bezpieczeństwa zastosować naczynie przeponowe na powrocie do kotła i/lub zawór/zawory bezpieczeństwa?

 

Parametry mojej instalacji to:

Kocioł 17kW jak już pisałem STALMARK, do ogrzania: obecnie ok 60m2 (przewidywana rozbudowa do 120 po adaptacji poddasza), dom z lat 60-tych nie ocieplony ściany 40cm gazobeton, okna nowe plastikowe, bojler 140l płaszczowy; grzejniki żeliwne klasyczne żeberka - obecnie działa grawitacyjnie uważam że bardzo dobrze (mimo dużej pojemności nagrzewa się szybko i równomiernie).

 

Pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Czy możecie mi powiedzieć czy można zamontować pompkę na powrocie z grzejników przed zaworem 4D (jak na aktualizowanym schemacie).

W moim przypadku ułatwiło by to swobodny przepływ wody do naczynia wzbiorczego w przypadku przegrzania kotła, oczywiście przy otwartym przynajmniej częściowo zaworze 4D.

 

Pozdrawiam, Artur

post-3055-1223287003_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można zamontować pompkę na powrocie z grzejników przed zaworem 4D (jak na aktualizowanym schemacie).

Możesz zamontować pompę na powrocie z grzejników przed zaworem 4D tak jak na schemacie, jednak korzystniej jest zamontować pompę na zasilaniu, można wtedy w dobrym układzie zrezygnować z pompy bojlera i grzać CWU grawitacyjnie.

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Czy możecie mi powiedzieć czy można zamontować pompkę na powrocie z grzejników przed zaworem 4D (jak na aktualizowanym schemacie).

W moim przypadku ułatwiło by to swobodny przepływ wody do naczynia wzbiorczego w przypadku przegrzania kotła, oczywiście przy otwartym przynajmniej częściowo zaworze 4D.

 

Pozdrawiam, Artur

 

Żle zrobione ,będziesz mieć problemy.Wyziębisz cały dom w przypadku braku zasilania prądu.Jeśli to układ będzie zamknięty,

wyprowadż żonę i dzieci do sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle zrobione ,będziesz mieć problemy.Wyziębisz cały dom w przypadku braku zasilania prądu.Jeśli to układ będzie zamknięty,

wyprowadż żonę i dzieci do sąsiada.

 

Witam,

 

Dziękuję za zainteresowanie kolego himani

Natomiast proszę o rozwinięcie co źle zrobione, chciałem przypomnieć że układ nie będzie zamknięty bo mam otwarty zbiornik wyrównawczy podłączony do jednego z grzejników z tym, że po wymianie koła będzie za zaworem 4D oraz pompką.

 

Pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję za zainteresowanie kolego himani

Natomiast proszę o rozwinięcie co źle zrobione, chciałem przypomnieć że układ nie będzie zamknięty bo mam otwarty zbiornik wyrównawczy podłączony do jednego z grzejników z tym, że po wymianie koła będzie za zaworem 4D oraz pompką.

 

Pozdrawiam, Artur

 

 

Projekt do kasacji,nie wiem czy jesteś instalatorem czy marzycielem.Cały układ w błędach,wydaje mi się że należało by zlecić to w dobre ręce.Nie rozumiejąc tego co jest w pokazanym rysunku ,powstaną jeszcze błędy na etapie prac.Dobrze że jest miejsce w co na spadek ciśnienia.Ale w tym projekcie nic nie ma przemyślanego,kreślenie kresek na papierze to nie układ co.

Zator w układzie ,brak zabezpieczeń w cwu ,to główne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt do kasacji,nie wiem czy jesteś instalatorem czy marzycielem.Cały układ w błędach,wydaje mi się że należało by zlecić to w dobre ręce.Nie rozumiejąc tego co jest w pokazanym rysunku ,powstaną jeszcze błędy na etapie prac.Dobrze że jest miejsce w co na spadek ciśnienia.Ale w tym projekcie nic nie ma przemyślanego,kreślenie kresek na papierze to nie układ co.

Zator w układzie ,brak zabezpieczeń w cwu ,to główne problemy.

 

Witam ponownie,

 

Nie jestem instalatorem, ani marzycielem, jestem właścicielem domku z lat 60-tych z istniejącym systemem CO w którym wymieniam kocioł oraz dokładam bojler dla CWU.

 

W pierwszym poscie tego wątku opisałem moją sytuację, lecz powtórzę to jeszcze raz:

- instalacja grawitacyjna, spawana, stalowa i w tą część instalacji nie mogą/chcę zbytnio ingerować,

- zamówiłem nowy kocioł STALMARK 17kW oraz bojler 140l dwu-płaszczowy

- po poczytaniu m.in. tego forum stwierdziłem ze powinienem założyć zawór 4D (dla ochrony kotła) oraz dwie pompki obiegowe,

- ponieważ miałem i mam kilka wątpliwości pozwoliłem sobie poprosić szanownych użytkowników tego forum o poradę.

 

Dlatego proszę również Ciebie kolego himani przeczytaj jeszcze raz od początku wszystkie moje posty oraz udziel konstruktywnej porady jak mam zdobić aby było ok.

 

Pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oklahoma,

 

zlikwiduj te syfony, a już na pewno na rurze do naczynia. Oczywiście naczynie za zaworem 4d (rozumiem, że na pionie) nie jest zgodne ze sztuką, ale musisz przemyśleć podstawowe powody, które mogą doprowadzić do zagotowania wody i odpowiednio zabezpieczyć instalację, typu co będzie jak zabraknie prądu, jak wysiądzie pompa obiegowa, uszkodzi się sterownik kotła:

przy regulacji układu nie domykaj zaworu 4d

daj zawór bezpieczeństwa przed zaworem 4d

 

Dobrze poczytaj forum - pisały tu różne osoby, które ze względów podobnych jak Twoje nie mogli zrobić wszystkiego zgodnie z normami.

Dodam, że również mam podobny układ z naczyniem wzbiorczym za zaworem 4d i kotłem zasypowym i działa doskonale.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Himani,

z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy i doświadczenia, to kolejny post który nic nie wyjaśnia, a jedynie proponuje "zlecenie w dobre ręce". Zaręczam, że wiekszość osób na forum, to osoby, które nie budują domu i instalacji od podstaw i są tu by podzielić się swoimi doświadczeniami lub znaleźć rozwiązania, które nie spowodują sprócia całej instalacji, zrobienia totalnej demolki i wydania kroci.

Na forum również nie brakuje takich, którzy płaczą, bo oddali sprawy w ręce "doświadczonych" instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

woku wielkie dzięki za zainteresowanie.

 

Oczywiście chcę założyć zawór bezpieczeństwa i to zaraz przy wyjściu z kotła trójnik - pionowo do zaworu oraz w bok do instalacji - docelowo myślę jednak o przewierceniu się przez stropy i wynieś zbiornik na strych (obecnie nie ogrzewany).

Dodatkowy "zabezpieczeniem" będzie sama nowa instalacja z lutowanej miedzi - teoretycznie powinna się "rozszczelnić" znacznie szybciej niż kocioł.

Następna myśl: zauważyłem ostatnio w kilku schematach (na forum) zawór różnicowy pomiędzy wyjściem z kotła, a rozejściem na grzejniki (jako bypass zaworu 4D i pompki) - może to jest rozwiązanie. Natomiast obawiam się sytuacji że jeżeli sterownik kotła wyłączy pompę CO a załączy CWU to na boiler może pójść woda z grzejników zamiast z kotła.

 

Pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Odpowiem na twoją prośbę jeszcze raz opisem ,błędne połączenie zasilania cwu,zawór 4 D tu nic nie wniesie.żle przemyślany układ ,który doprowadzi spalenie pompy.Pion wskazany z naczyniem przelewowym w tym układzie musi być w najwyższym punkcie,zbędny odpowietrznik na pionie przy naczyniu,nic nie wnosi.Część dalszej instalacji w wyższym połączeniu bez odpowietrzeń.Jak najbardziej naczynie z pionem gdzie znajduje się zawór różnicowy jest prawidłowym połączeniem.Pomyłka w zasileniu cwu z założonym zaworem zwrotnym i pompą ,zawór zwrotny zablokuje zawór 4D i nie będzie grzania wody w zasobniku.Nie można kierować wody z powrotu w zasobnik, gdzie założony jest zawór zwrotny i za nim pompa ,która pcha wodę w przeciwnym kierunku.Tu powstanie zator i zniszczenie pompy,powietrze zgromadzone w tym odcinku jest zablokowane.Zmienić zasilenie zasobnika ,brak jakichkolwiek zabezpieczeń w obrębie jego.Jeśli masz rady ,które zaprzeczają temu co wpisałem -zgotujesz sobie problemy.Wszystko w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem nowym uzytkownikiem forum ale jestem bardzo zainteresowany uzyskaniem odpowiedzi na pytania z poprzedniego postu . mam prosbe do kolegi himaniego o prosta odpowiedz jak w takim razie poprawnie powinno byc wpiete cwu w ta insalacje . bardzo prosze oodpowiedz i dziekuje serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.